//

עקמת: מה גורם לה ובאיזה גיל כדאי להתחיל לטפל?

בין 3-10% מהילדים עלולים לסבול מעקמת (סקוליוזיס), עיוות תלת ממדי של עמוד השדרה הגורם לליקוי ביציבה. עקמת אמנם עשויה להתגלות בכל גיל, אך היא מתקדמת בעיקר בשנות העשרה המוקדמות, בתקופת הגדילה המהירה. אבחון וטיפול מוקדם בבעיה, מונע החמרה וטיפולים מורכבים יותר בעתיד: מהם הגורמים לעקמת, כיצד מאבחנים ואיך ניתן לטפל? מומחה עם כל התשובות.
כתבה פרסומית כתבת חסותעקמת היא עיוות תלת ממדי של עמוד השדרה המתחיל ברוטציה של חוליות עמוד השדרה. למעשה, מדובר בפגם אסתטי המחמיר בגילאי הגדילה המהירה (שנות העשרה המוקדמות, אצל בנים החמרת העקמת עשויה להמשך עד לגיל 17). עקמת, תתחיל להתקדם לרוב בגיל 10-12 ובשל כך זהו הגיל המתאים לביצוע האבחון. מעבר לעיוות אסתטי משמעותי שעשוי לפגוע בתחושת הדימוי העצמי, עקמת יכולה לגרום לכאבי גב. למרות זאת, 90% ממקרי העקמת אינם מחייבים טיפול ויצריכו מעקב בלבד. 


עקמת כוללת שני סוגי עיוותים: סיבוב החוליות המביא לבליטת הצלעות בצד אחד ובהמשך סטייה לימין או לשמאל במישור הקדמי. שני העיוותים קשורים האחד בשני בשל מבנה החוליות ובהתאם לכך גם הטיפול בהם יהיה משולב.מהן הסיבות לעקמת?

בניגוד להנחה הרווחת, עקמת אינה נגרמת מיציבה לא תקינה או ישיבה לא נכונה. למרות שהגורם להתפתחות ההפרעה אינו מובן במלואו, כיום מעריכים כי הסיבה העיקרית לעקמת היא גנטית. במשפחות בהן קיימת היסטוריה של עקמת יש סיכוי גדול יותר שההפרעה תעבור לדורות הבאים. הגן המסוים הגורם לעקמת אינו ידוע עוד, וככל הנראה מדובר במעורבות של מספר גנים שונים. בשל כך חשוב לבצע בדיקה לאבחון עקמת לכל ילד בגילאי העשרה המוקדמים. למרות שעקמת נפוצה יותר בבנות, בשל תהליך הגדילה הממושך בבנים היא תהיה חמורה יותר. כיצד מאבחנים עקמת? 

כיום, בבתי הספר בישראל, לא מתבצעת בדיקה שגרתית של עמוד השדרה, למרות שהיא עשויה לתרום רבות לגילוי מוקדם של התופעה. בשל כך, מומלץ לפנות לאורתופד ילדים בתחילת הגדילה המהירה (בין גיל 9 ל-12). אבחון עקמת מתבצע באמצעות בדיקה גופנית מקיפה על ידי אורתופד ילדים מומחה. במהלך הבדיקה הרופא המומחה יבחן את גבו של המטופל המתבגר בתנוחת עמידה ישרה ובכיפוף. בנוסף, ישתמש הרופא בפלס מיוחד (סקוליומטר) לצורך בדיקת עמוד השדרה. במידה וקיים חשד לעקמת לאחר הבדיקה הגופנית, יתבצע צילום רנטגן בעמידה לצורך אישוש האבחנה ומדידת הזווית בין חוליות הגב. במדידה זונקבעת מידת החומרה של העקמת, וכך להחליט על אסטרטגיית הטיפול בה, תוך התייחסות למידת הגדילה וההתפתחות של הילד.
אבחון עקמת מתבצע בעזרת בדיקה גופנית מקיפה על ידי אורתופד ילדים מומחה

מהן דרכי הטיפול בעקמת?

כאמור, הטיפול תלוי בזווית של העקמת. כאשר מדובר בעקמת בזווית של פחות מ-15 מעלות, יתבצע מעקב חצי שנתי בלבד על ידי אורתופד מומחה כדי לוודא כי לא התרחשה החמרה ותינתן הדרכה כללית על יציבה נכונה.


במקרים בהם  קיימת עקמת שזוויתה גדולה יותר מ-15 מעלות, תתבצע פיזיותרפיה בשיטת שרוט, פיזיותרפיה מותאמת אישית למטופל שמטרתה היא תיקון עצמי של זווית החוליות. במהלך הטיפול יילמדו תרגלי נשימה בעמדה מתוקנת וחיזוק כללי של שרירי היציבה. טיפול זה דורש תרגול יומיומי על ידי המטופל, וכך הוא יכול להשפיע באופן ניכר על עצירת התקדמות העקמת.


 עקמת חמורה יותר, בזווית גדולה יותר מ-25 מעלות, תחייב טיפול במחוך. המחוך הוא מכשיר פלסטי המשמש לתיקון עמדת הגב באמצעות לחץ על אזורים מסויימים בגו על מנת להסיט את החוליות למיקומן הנכון בהדרגה. מחוך המיוצר בטכניקת ריגו שנו הוא זה המחוך המומלץ, והוא מותאם אישית לכל מטופל בהתאם לעקמת ממנה הוא סובל. את המחוך יש לחגור לפחות 20 שעות ביממה. הטיפול במחוך מומלץ עד לסיום הגדילה ומטרתו היא למנוע את הצורך בניתוח. לאחר סיום הגדילה תחל גמילה הדרגתית ממנו תוך התמדה בטיפולי הפיזיותרפיה. בגיל הבוגר ניתן יהיה להמיר את הפיזיותרפיה בסוגי ספורט שונים, כמו יוגה, אומנויות לחימה או פילאטיס. 


עקמת בזווית גדולה יותר מחמישים מעלות, תחייב ניתוח לקיבוע החוליות. אסטרטגיית טיפול זו תיבחר רק לאחר אבחנה של אורתופד מומחה. 


אבחון מוקדם של עקמת, מעלה את סיכויי ההצלחה של הטיפול השמרני ומונע את החמרת התופעה. בשל כך, חשוב לפנות לאורתופד ילדים לצורך בדיקה של עמוד השדרה בתחילת תהליך הגדילה (מגיל 10). הגילוי המוקדם יאפשר לזהות את העקמת בשלביה הראשוניים וכך לטפל בה בעזרת אמצעים קלים יחסית. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אורי גבעון השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים עקמת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עקמת ורכיבה על הסוס אוריה 30/07/2020 23:34
  • עברתי ניתוח עקמת בגב לפני 9 שנים בערך. כל עמוד השדרה שלי פלטינות ואני מקפידה לשמור על אורח חיים בריא ועל פעילות גופנית. אני מאוד רוצה להצליח בתחום של רכיבה על סוסים, רכיבה טיפולית.. לקחתי כמה שיעורי רכיבה ואף דהרתי על הסוס, לא חשה כאבים או משהו אחר דומה שנתן לי לחשוש מפניו. האם זה בסדר להמשיך את הרכיבה ואף לדהור? הניתוח עקמת שעברתי בגב, ככל שארכב יותר, לא תזיק לגב? אשמח ואודה לך מאוד על המענה.

  • + הוסף תגובה
עקמת ורכיבה על הסוס אורתוטיסט שמואל להב 31/07/2020 14:03
  • אוריה שלום, בגדול אומרים שאחרי הניתוח תוכלי לעשות כל שתרצי, לדעתי את צריכה להפעיל שכל ישר לגבי כל פעילות ולבדוק האם יזיק בעתיד או לא. רכיבה נכונה, כלומר הגוף שלך לא מקבל מכות מגב הסוס דרך בלימת המכה בעזרת הרגליים\הברכיים לא צריכה להזיק לעומת זאת כל פעולה שתגרום לחבטות (לחץ) מלמטה (כמו בדהירה לא נכונה או בריצה) אן בחבטות מלמעלה, כמו הרמת משקלות עלולות להזיק. הפעילי שכל ישר ושימרי על עצמך. בריאות שלמה

  • + הוסף תגובה
שינוים סקלרוטיים בסחוס עינת 13/07/2020 09:02
  • אני יודעת שזה לא המקום אך הפורום של בעיות גב לא נותן מענה כרגע ומפנה לפורומים האחרים. ביצעתי צילום חזה והתוצאה היתה "הודגמה הצללה שתוארה בצילום קודם על שדה עליון של הראה הימנית – מתאימה לשינוים סקלרוטיים בסחוס (חיבור בין צלע 1 ועצם החזה)" מה זה אומר? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
שינוי סקלרוטי אורתוטיסט שמואל להב 13/07/2020 09:17
  • היי עינת, אכן זה רחוק מהתחום שלי.. סקלרוטי-שחיקתי. יכול להיות שישנה שחיקה בסחוס שבין הצלע לעצם החזה. זה די שכיח יותר ויותר עם התקדמות הגיל. זה תלוי גיל ומחלות רקע, בד"כ אין זו בעייה ואפשר לחיות איתה עד סוף חיינו. פורום/אינטרנט זה מקום מצויין אך שווה וחשוב כמובן, לקבל חוות דעת של רופא אורטופד . רק בריאות

  • + הוסף תגובה
פענוח בדיקת emg ידיים מורן 02/07/2020 18:05
  • שלום, יש לי מזה כשנה כאבים בכל יד ימין,כתף צוואר, אשמח לפיענוח בדיקת emg שעשיתי

  • + הוסף תגובה
פיענוח Emg אורתוטיסט שמואל להב 02/07/2020 19:34

הצטרפו לאינדקס הרופאים!