עקמת: מה גורם לה ובאיזה גיל כדאי להתחיל לטפל?

בין 3-10% מהילדים עלולים לסבול מעקמת (סקוליוזיס), עיוות תלת ממדי של עמוד השדרה הגורם לליקוי ביציבה. עקמת אמנם עשויה להתגלות בכל גיל, אך היא מתקדמת בעיקר בשנות העשרה המוקדמות, בתקופת הגדילה המהירה. אבחון וטיפול מוקדם בבעיה, מונע החמרה וטיפולים מורכבים יותר בעתיד: מהם הגורמים לעקמת, כיצד מאבחנים ואיך ניתן לטפל? מומחה עם כל התשובות.

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר אורי גבעון


תאריך עדכון: 13/05/2018


עקמת היא עיוות תלת ממדי של עמוד השדרה המתחיל ברוטציה של חוליות עמוד השדרה. למעשה, מדובר בפגם אסתטי המחמיר בגילאי הגדילה המהירה (שנות העשרה המוקדמות, אצל בנים החמרת העקמת עשויה להמשך עד לגיל 17). עקמת, תתחיל להתקדם לרוב בגיל 10-12 ובשל כך זהו הגיל המתאים לביצוע האבחון. מעבר לעיוות אסתטי משמעותי שעשוי לפגוע בתחושת הדימוי העצמי, עקמת יכולה לגרום לכאבי גב. למרות זאת, 90% ממקרי העקמת אינם מחייבים טיפול ויצריכו מעקב בלבד. 


עקמת כוללת שני סוגי עיוותים: סיבוב החוליות המביא לבליטת הצלעות בצד אחד ובהמשך סטייה לימין או לשמאל במישור הקדמי. שני העיוותים קשורים האחד בשני בשל מבנה החוליות ובהתאם לכך גם הטיפול בהם יהיה משולב.מהן הסיבות לעקמת?

בניגוד להנחה הרווחת, עקמת אינה נגרמת מיציבה לא תקינה או ישיבה לא נכונה. למרות שהגורם להתפתחות ההפרעה אינו מובן במלואו, כיום מעריכים כי הסיבה העיקרית לעקמת היא גנטית. במשפחות בהן קיימת היסטוריה של עקמת יש סיכוי גדול יותר שההפרעה תעבור לדורות הבאים. הגן המסוים הגורם לעקמת אינו ידוע עוד, וככל הנראה מדובר במעורבות של מספר גנים שונים. בשל כך חשוב לבצע בדיקה לאבחון עקמת לכל ילד בגילאי העשרה המוקדמים. למרות שעקמת נפוצה יותר בבנות, בשל תהליך הגדילה הממושך בבנים היא תהיה חמורה יותר. כיצד מאבחנים עקמת? 

כיום, בבתי הספר בישראל, לא מתבצעת בדיקה שגרתית של עמוד השדרה, למרות שהיא עשויה לתרום רבות לגילוי מוקדם של התופעה. בשל כך, מומלץ לפנות לאורתופד ילדים בתחילת הגדילה המהירה (בין גיל 9 ל-12). אבחון עקמת מתבצע באמצעות בדיקה גופנית מקיפה על ידי אורתופד ילדים מומחה. במהלך הבדיקה הרופא המומחה יבחן את גבו של המטופל המתבגר בתנוחת עמידה ישרה ובכיפוף. בנוסף, ישתמש הרופא בפלס מיוחד (סקוליומטר) לצורך בדיקת עמוד השדרה. במידה וקיים חשד לעקמת לאחר הבדיקה הגופנית, יתבצע צילום רנטגן בעמידה לצורך אישוש האבחנה ומדידת הזווית בין חוליות הגב. במדידה זונקבעת מידת החומרה של העקמת, וכך להחליט על אסטרטגיית הטיפול בה, תוך התייחסות למידת הגדילה וההתפתחות של הילד.
אבחון עקמת מתבצע בעזרת בדיקה גופנית מקיפה על ידי אורתופד ילדים מומחה

מהן דרכי הטיפול בעקמת?

כאמור, הטיפול תלוי בזווית של העקמת. כאשר מדובר בעקמת בזווית של פחות מ-15 מעלות, יתבצע מעקב חצי שנתי בלבד על ידי אורתופד מומחה כדי לוודא כי לא התרחשה החמרה ותינתן הדרכה כללית על יציבה נכונה.


במקרים בהם  קיימת עקמת שזוויתה גדולה יותר מ-15 מעלות, תתבצע פיזיותרפיה בשיטת שרוט, פיזיותרפיה מותאמת אישית למטופל שמטרתה היא תיקון עצמי של זווית החוליות. במהלך הטיפול יילמדו תרגלי נשימה בעמדה מתוקנת וחיזוק כללי של שרירי היציבה. טיפול זה דורש תרגול יומיומי על ידי המטופל, וכך הוא יכול להשפיע באופן ניכר על עצירת התקדמות העקמת.


 עקמת חמורה יותר, בזווית גדולה יותר מ-25 מעלות, תחייב טיפול במחוך. המחוך הוא מכשיר פלסטי המשמש לתיקון עמדת הגב באמצעות לחץ על אזורים מסויימים בגו על מנת להסיט את החוליות למיקומן הנכון בהדרגה. מחוך המיוצר בטכניקת ריגו שנו הוא זה המחוך המומלץ, והוא מותאם אישית לכל מטופל בהתאם לעקמת ממנה הוא סובל. את המחוך יש לחגור לפחות 20 שעות ביממה. הטיפול במחוך מומלץ עד לסיום הגדילה ומטרתו היא למנוע את הצורך בניתוח. לאחר סיום הגדילה תחל גמילה הדרגתית ממנו תוך התמדה בטיפולי הפיזיותרפיה. בגיל הבוגר ניתן יהיה להמיר את הפיזיותרפיה בסוגי ספורט שונים, כמו יוגה, אומנויות לחימה או פילאטיס. 


עקמת בזווית גדולה יותר מחמישים מעלות, תחייב ניתוח לקיבוע החוליות. אסטרטגיית טיפול זו תיבחר רק לאחר אבחנה של אורתופד מומחה. 


אבחון מוקדם של עקמת, מעלה את סיכויי ההצלחה של הטיפול השמרני ומונע את החמרת התופעה. בשל כך, חשוב לפנות לאורתופד ילדים לצורך בדיקה של עמוד השדרה בתחילת תהליך הגדילה (מגיל 10). הגילוי המוקדם יאפשר לזהות את העקמת בשלביה הראשוניים וכך לטפל בה בעזרת אמצעים קלים יחסית. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אורי גבעון השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, עקמת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחילת טיפול מיכל 11/12/2019 11:05
  • רציתי לדעת אם בשביל לטפל בעקמת חייב לקבוע תור במרפאה עם רופא אורטופד או שאפשר ללכת לרכוש חגורה לגב עליון בלעדיו?

  • + הוסף תגובה
ניתוח לתיקון עקמת עדן 17/11/2019 00:52
  • לבתי בת 11 יש עקמת מעל 60 מעלות ואנו ממתינים לניתוח דרך בית חולים איכילוב. מה הסיכוי לבצע ניתוח חוזר כעבור כמה שנים ? האם הקיבוע של עמוד השדרה לא יפריע לגדילת העצמות בעתיד ? יש טכנולוגיה מועדפת לניתוח זה ?

  • + הוסף תגובה
קיפוזיס שלומי 13/11/2019 21:36
  • בעקבות נפילה מלפני 11 חודשים ושבר וקרעים בכתף ולחץ על החזה מאז הנפילה התחילתי להרגיש שהראש שלי הולך קדימה וקוצר נשימה מזה 3 חודשים אחרונים מרגיש שהכתפיים מעוגלות האם התסמינים האלה יכולים לנבוע מחוזר פעילות שנמשכו במשך זמן ממושך?

  • + הוסף תגובה
ביקורת אצל הרופא אורתוטיסט שמואל להב 14/11/2019 04:31
  • שלומי, גש לרופא שטיפל בך או לרופא אחר שיבדקו לעומק ויעזרו לך. בריאות שלמה

  • + הוסף תגובה
קיפוזיס שלומי 14/11/2019 05:48
  • איזה רופא מומחה לקיפוזיס? ואם יש לך רופא שאתה ממליץ עליו?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!