כך מטפלים ביעילות בכאבים במפרק הירך

עשיתם ספורט ואתם מרגישים כאב במפרק הירך? ייתכן שאתם סובלים מפציעה שעלולה לגרום לשחיקת המפרק. איך מונעים את התדרדרות המצב ואיך פותרים את הבעיה במהירות וביעילות? כל הפרטים כאן
כתבה פרסומית כתבת חסות


ארתרוסקופיה של מפרק ירך היא שיטה ניתוחית המאפשרת לרופא להיכנס לתוך מפרק הירך בפולשנות זעירה. זאת אומרת, דרך שני חורים קטנים בעור שליד מפרק הירך, נכנסת מצלמה שבעזרתה יכול הרופא להגיע לכל המפגעים, התקלות והפציעות שיש בתוך מפרק הירך, וזאת ללא צורך לפתוח אותו.מתי יש צורך ארתרוסקופיה של מפרק הירך

אנשים שמגיעים עם בעיות של מפרק הירך הם לרוב אנשים צעירים הסובלים מפגיעה או פציעה מסוימת. בעבר פענחו את הפגיעה או הפציעה הזו כמתיחה של גידים או איזושהי דלקת בלתי ספציפית. כיום, בחלק גדול מהמקרים מזהים את הפציעה הזו כפגיעה בלברום (טבעת סחוסית) של המפרק. 


באמצעות ארתרוסקופיה של מפרק הירך, ניתן לטפל ולשחזר את הלברום ולתת למפרק עצמו את היכולת התנועתית למשך הרבה זמן. ללא הטיפול, מצב המפרק יכול להתדרדר ולהגיע למצב של שחיקה.
מהם התסמינים לפגיעה בירך

אנשים מגיעים לרוב עם כאבים ומגבלה בתנועתיות של המפרק, ותסמינים אלו מופיעים בדרך כלל לאחר פציעות ספורט. הפציעה יכולה להתרחש באופן חד וחריף, אך לרוב מופיעה בעקבות תנועות ועומסים מחזוריים, בעיקר כאלו הדורשים טווחים קיצוניים של הירך, כגון פתיחה ופיתול או סיבוב הירך (תנועות צדיות, שינויי כיוון וכו').


הכאבים לרוב מגיעים מאזור המפשעה או מסביב למפרק הירך, זאת אומרת שהם יורגשו גם בצד וגם באזור העכוז.


קראו עוד! ארתרוסקופיה של מפרק הירך


כיצד מתבצע ניתוח ארתרוסקופיה של מפרק הירך

ניתוח ארתרוסקופיה של מפרק הירך הוא ניתוח לכל דבר. הוא נעשה בהרדמה כללית, במיטה מיוחדת, ונעשית כניסה לתוך הגוף באמצעות חתכים זעירים במקומות המאפשרים גישה למפרק הירך. 


ארתרוסקופיה מיועדת לאנשים ששחיקת הסחוס שלהם היא קלה עד בינונית. על-ידי זיהוי הפתולוגיה וידע איך לתקן אותה, ניתן להחזיר את המטופל לתפקוד מלא ורגיל, כמו גם למנוע את התדרדרות המצב והחלפת המפרק.התסמינים לפגיעה בירך הם לרוב כאבים ומגבלה בתנועתיות של המפרק


מהו זמן ההחלמה

זמן ההחלמה של ניתוח ארתרוסקופיה של מפרק הירך נע בין 12 ל-16 שבועות. בזמן הזה, המטופל חייב לחזק את השרירים שמסביב למפרק, כמו גם להגמיש את המפרק, וזאת בגלל שבזמן ההחלמה נוצרות הצטלקויות בתוך המפרק.


באמצעות ארתרוסקופיה של מפרק הירך ניתן להגיע לתוצאות טובות עד טובות מאוד ומצוינות בכ-95% מהמקרים. זאת אומרת, שמרבית המטופלים יוכלו לאחר הטיפול לחזור לעסוק בספורט עצים עד עצים מאוד. 


כדי להימנע מפציעות עתידיות, חשוב להיעזר בטיפול פיזיותרפיה, כמו גם ללמוד את הביומכניות של התנועה והמאמץ הנכונים לכל מקצוע ספורטיבי לפי דרישותיו. 


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דוד מורגנשטרן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פציעות ספורט

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי ברכיים אלעד 27/03/2020 23:10
  • שלום ד''ר רשף, ראשית, תודה על המענה המקצועי בפורום המצוין הזה. אני מאמן חדר כושר בן 32 ומתאמן בעצמי שנים רבות. מבצע בשנים האחרונות פעם ב-5 ימים אימון רגליים (2-3 סטים מכל תרגיל: דיפ סקווט, מכרעים, דדליפט, וסקווט על רגל אחת). האימונים לא השתנו לאחרונה. אני נוהג לעבוד בטווח תנועה מלא ומקפיד על טכניקה טובה, ללא קריסת ברכיים פנימה או קדימה. משום מה, לאחרונה אני חש לחץ בברכיים במהלך המעלות הראשונות של שלב העלייה בסקווט (שמלווה גם ברעשים בברכיים) עד השלב שבו הירך מקבילה לקרקע, ואז הלחץ פוחת. הלחץ בברכיים מלווה אותי לכל אורך היום, אך בעת עלייה במדרגות הלחץ מורגש יותר, וגם בעת כפיפה מקסימלית של הברך בסיטואציות שונות. מדובר באי-נוחות ולעיתים תחושת קור פנימית בברך. אין נפיחות ואין אודם. מה יכול להיות העניין? האם יש דרכי אבחון? כיצד לטפל? תודה, אלעד

  • + הוסף תגובה
קרע במניסקוס וקריסה בקרסוליים מלאכי 22/03/2020 22:30
  • שלום אני לאחר קרע במניסקוס.. (פציעת כדורסל ) לאחר MTI צויין שהיה גם שבר בפיקה ופריקה חלקית של השוקית אחרי שלושה חודשיים אני מרגיש כאבים בעיקר באזורים אלו (פיקה ובחיבור של השוקית מאחורה ) עוד דבר יש לי קריסה בקרסוליים ואני עם מדרסים .. תהיתי אם יש אפשרות לפיזוטרפיה בקרסוליים כדי למנוע מהקרסוליים להמשיך לקרוס פנימה תודה אשמח לתשובה 🙏🏻

  • + הוסף תגובה
פגיעה בברך וקריסת כף הרגל ד"ר נועם רשף 23/03/2020 07:00
  • שלום מלאכי. אני לא בטוח שיש קשר בין השניים. קריסת כף הרגל - פלטפוס היא ממצא שלרוב הוא מולד. הפתרון שלו הוא מדרסים, ואם הקריסה קשה ומדרסים לא עוזרים, אז ישנן אפשרויות ניתוחיות. פיזיותרפיה יכולה לעזור לשיפור התפקוד אבל היא לא תתקן את הקריסה. צריך לקחת בחשבון שמדרסים צריך להחליף כל תקופה - שנה שנתיים - כתלות במידת הקריסה שיש בכף הרגל, במשקל, ברמת הפעילות ובאיכות המדרס. יש בהחלט מקום לתרגילי פיזיותרפיה שיתיחסו גם למבנה כף הרגל שלך, אך קח בחשבון שזה לא יפתור את הבעיה האנטומית . בהצלחה.

  • + הוסף תגובה
קרע בשריר הירך האחורי ישראל רון 13/03/2020 17:35
  • בעקבות החלקה נקרע לי שריר הירך האחורי השמאלי (אובחן על ידי אורטופד). לאחר כשבועיים אני מתחיל להרגיש ירידה בכאבים. השאלה היא האם כדאי להשתמש גרב אלסטית על הירך על מנת להקל על הכאב או שהדבר יפגע בתהליך ההחלה?

  • + הוסף תגובה
קרע בהמסטרינגס. ד"ר נועם רשף 13/03/2020 17:41
  • שלום ישראל. גרב אלסטית יכולה לעזור בהקלת הכאבים אך לא משפיעה בפועל - הטבה או החמרה - בהחלמה. השאלה היא היכן הקרע ומה הגודל שלו. האם בוצע US או MRI ? האם התחלת טיפולי פיזיותרפיה? אם לא - אני ממליץ להתחיל כמה שיותר מהר. בהצלחה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!