מה הקשר בין אבץ ואוטיזם?

מחקרים קודמים כבר בחנו את הקשר בין שבץ ואוטיזם, אך התקשו להסביר אותו. כעת, מחקר חדש טוען שמחסור באבץ עלול לתרום להתפתחות אוטיזם
כתבה פרסומית כתבת חסותממחקר חדש של אוניברסיטת סטנפורד, קליפורניה, אשר פורסם בכתב העת Frontiers in Molecular Neuroscience, עולה כי מחסור בשבץ בשלב מוקדם של הילדות עלול לתרום לאוטיזםלמרות ששנים רבות חוקרים את נושא האוטיזם, קהילת הרפואה בעולם עדיין לא מבינה לחלוטין את המנגנון של אוטיזם ואת מקורותיו.


אוטיזם נוטה להופיע במהלך שלוש השנים הראשונות לחיים. בתקופה זו, הסינפסות, נקודות התקשורת בין הנוירונים, נוצרות ומשתנות בקצב מהיר.


קיימים מחקרים שקישרו בין גנים לאוטיזם, בהם כמה גנים המקודדים חלבונים שבונים סינפסות, בהם חלבונים המכונים SHANK. הקשר בין היווצרות הסינפסות ואוטיזם סיפק את הבסיס לכמה מן המחקרים האחרונים ביותר על המנגנונים שמאחורי אוטיזם.קראו עוד: כך תדעו: 12 סימנים מוקדמים לאוטיזם קשר האבץ

בשנים האחרונות, מדענים מצאו קשר בין מחסור באבץ לאוטיזם. אבץ אחראי על כמה תפקודים בגוף, בהם עזרה בבנייה של חלבונים ודנ"א. 


למרות שמחקרים מראים קשר בין מחסור באבץ לאוטיזם, לא ברור האם המחסור באבץ גורם לאוטיזם, או שמא מחסור באבץ הוא מצב המפתח כתוצאה מאוטיזם.


במחקר החדש החוקרים ניסו לבדוק את נקודות אלו, כיצד מתפתחות סינפסות והאם אבץ יוצר אינטראקציה שעלולה לגרום לאוטיזם.


מן המחקר עולה כי אוטיזם נמצא קשור לוריאנטים גנטיים מסוימים המעורבים בהיווצרות, בהבשלה ובהתייצבות של סינפסות בשלב ההתפתחות המוקדמת. במילים אחרות, ממצאי המחקר מראים קשר בין רמות האבץ בנוירונים – באמצעות האינטראקציה עם חלבונים המקודדים על ידי גנים אלו – והתפתחות אוטיזם.
ממצאי המחקר מראים קשר בין רמות האבץ להתפתחות אוטיזםמה זה AMPARs?

AMPARs הם סוג נפוץ של קולטן מסוג גלוטומט במערכת העצבים המרכזית. כש-AMPARs מתפתחים הם רגישים במיוחד לסוג מסוים של שינויים גנטיים הקשורים לאוטיזם. 


החוקרים גילו שכאשר מסר עובר מנוירון אחד לשני, אבץ נכנס לנוירון השני. שם הוא יכול להתחבר לחלבוני SHANK, וחלבונים אלו אח"כ באים באינטראקציה עם AMPARs שעל הסינפסה השנייה. אינטראקציה זו מביאה לשינוי מבנה הסינפסה, מה שמכונה בהקהילה הרפואית מטורציה (הבשלה).


הוספת אבץ לתהליך האיצה את תהליך ההבשלה של AMPARs, אך רק אם חלבוני SHANK היו נוכחים. במילים אחרות, החוקרים הראו שחלבוני SHANK שעובדים עם אבץ מבטיחים הבשלה נכונה ובזמן של הקולטנים AMPARs. ללא אבץ, AMPARs לא מתפתחים כראוי.


המחקר מצביע על כך שמחסור באבץ בשלב מוקדם של ההתפתחות יכול לתרום לאוטיזם על ידי הבשלה סינפטית והיווצרות מעגלים נוירונים לקויים. ההבנה הזו של האינטראקציה בין אבץ וחלבוני SHANK יכלה להוביל בעתיד לאבחון, טיפול ומניעה של אוטיזם.פורומים התפתחות הילד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ירידה בהיקף הראש לאחר אירוע בלידה רם 21/04/2019 08:49
  • בתי נולדה בניתוח קיסרי דחוף לאחר שהרופאים אמרו שלא היה דופק בגלל בליעה של הנוזלים הקולניאלים. מאז יש ירידה מתמדת בהיקף הראש, כרגע בת ארבעה חודשים ובהיקף ראש 28%, מעבר מערב בטיפת חלב, מה אפשר / כדאי לעשות?

  • + הוסף תגובה
נוירולוגית ילדים שירה 07/05/2019 15:27
  • מה אומר ממצא אזור אקוגני סמוך לקרן המצחית משמאל, אווסקולרי בגודל כ 3,1 * 67,0 ס"מ תודה רבה

  • + הוסף תגובה
בת 2 וחצי משחקת עם צואתה אהבתיה 09/03/2019 10:36
  • שלום לכם . אני אמא לליאן בת 2 (שנתיים) וחצי. בשבוע האחרון בתי האהובה התעסקה כמה פעמים עם צואתה: פעם בבית קמנו בבוקר וראינו את מיטתה מרוחה ומספר פעמים בגן הגננת בחינה על כך שהיא משחקת עם המורה ומתמרחת. האינטואיציה שלי אומרת שכעס ו"נו נו נו" הם גישה לא רצויה. חשוב לי לציין שהיא מבינה מה אומרים לה אך יש עיכוב בהתפתחותה ושותה לקויה. התחלנו הליכים ואנחנו טרום מרפאה בעיסוק. אודה להדרכתכם. אבישג חתן סוללרי 0546998006 תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!