שוקלים לעבור ניתוח למתיחת פנים? כל המידע שחשוב שתדעו לפני

למי מתאים ניתוח למתיחת פנים, אצל איזה רופא מומחה מומלץ לעבור את הניתוח ואילו טיפולים משלימים קיימים לאחר הניתוח? כל הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 25/02/2019
הכירורגיה הפלסטית מחולקת לשני תתי תחומים: הכירורגיה האסתטית והכירורגיה הפלסטית המשחזרת/רפואית. בכירורגיה פלסטית משחזרת מבצעים שחזור של איבר או ריקמה מסוימים בהם קיים פגם או חסר, מסיבות שונות, בהן מומים מלידה, תאונות, גידולים שעוברים כריתה ועוד.
במצבים אלה מטרת הניתוח אינה רק להציל ולהשיב לאיבר את תפקודו אלא גם לשחזר אותו בצורה האסתטית ביותר שניתן. מתיחת פנים שייכת לתחום האסתטי ומבוצעת רק על ידי רופא מומחה בכירורגיה פלסטית. כיצד מתבצע ניתוח מתיחת פנים, מי נחשב מועמד/ת מתאים לביצועו ומהם הדברים שכדאי לדעת לפני בחירת הרופא המנתח? כל התשובות בכתבה הבאה.


ניתוח מתיחת פנים מתבצע במצבים בהם קיימת צניחה משמעותית של הפנים והצוואר, וכתוצאה ממנה נוצרים קפלי עור באזור. צניחת עור הפנים נגרמת בשל שינויים מבניים המתחוללים ברקמות הפנים והצוואר. 


קיימים מספר סוגים של מתיחת פנים והיקף הניתוח נקבע בהתאם לאזורים בהם נדרשת התערבות כירורגית. ניתוח הפנים יכול לכלול מתיחה של קו הלסת והצוואר, לרוב גם של אזור עצמות הלחיים ובנוסף ,אך לא בהכרח, הרמה של המצח והגבות.
נוסף על כך, ניתוח זה יכול להיות משולב עם ניתוחי הרמת עפעפיים עליונים ו/או תחתונים.


במהלך הניתוח ניתן לבצע גם טיפולים משלימים (כמו הזרקת שומן או חומרי מילוי לשקעים או קמטים בפנים), וגם קילוף של עור הפנים בעזרת תמיסות כימיות או מכשור לדוגמת לייזר, זאת באזורים בהם קיימים קמטונים עדינים כמו האזור שמקיף את השפתיים. היקף הניתוח והשיטה בו יתבצע נקבעים בהתאמה אישית לכל מטופל/ת, בהתאם לגילו/ה למצב העור, למראה הפנים ורצונותיו/ה ושאיפותיו/יה של המטופל/ת. 


למרות שטבעי לחשוב כי הליך זה כולל מתיחה של העור בלבד, כדאי שמתיחת פנים תכלול גם את מתיחתם של שרירי הפנים והצוואר. ללא מתיחת השרירים, עלול להיווצר מראה מתוח ומלאכותי ומשך ההשפעה של הניתוח יתקצר משמעותית. קיבוע שכבת השרירים העמוקה במהלך הניתוח מסייע בהחזקה כנגד כוחות הגרביטציה שפועלים על עור הפנים וכך מתקבל מראה טבעי ללא הידוק מוגזם של העור. אם ניתוח יתבצע באופן הזה, יגדלו הסיכויים שלא ייראו סימנים "מסגירים" לכך שהאשה עברה ניתוח מתיחת פנים. 


סימנים לניתוח לא טבעי כוללים: מתיחת יתר של תנוכי האוזניים, השטחה של הטרגוס (משולש הסחוס שבולט בקדמת האוזן), ו/או שינוי בכוון הקמטים הטבעיים לרוחב הלחי. בנוסף לאיכות האסתטית של קיבוע השריר, תוצאות הניתוח יחזיקו הודות לכך במשך עשור ואף יותר. במהלך מתיחת השרירים העולות אותן צריכים לבצע, עלולות לסכן את עצב הפנים שאחראי על המימיקה של הפנים (לדוגמה חיוך). מסיבה זו חשוב שהרופא המנתח יכיר את אזור הניתוח מבחינה אנטומית ויהיה בעל ניסיון בעבודה בסביבת עצבי הפנים. 

ניתוח מתיחת פנים אינו כולל רק את מתיחת העור, אלא גם מתיחה של שרירי הפנים לצורך קבלת תוצאה טבעיתלמי מתאים ניתוח מתיחת פנים?

לרוב, ניתוחים למתיחת הפנים מתבצעים בגיל 60, אך טווח הגילאים לביצוע הניתוח רחב ונע מגיל 50 ועד לגיל 80. מבחינת התפיסה האסתטית נכון לבצע את הניתוח במצבים בהם קיימים עודפי עור בפנים המהווים הפרעה אסתטית ניכרת אשר פוגעת בדימוי ולעיתים גם בביטחון העצמי.


במצבים התחלתיים, קלים, ניתן להתחיל בטיפולים משלימים, כמו הזרקת חומרי מילוי ובוטוקס או בטיפולי לייזר שעשויים לתרום לשיפור מרקם העור והאלסטיות שלו. בסופו של דבר, כאשר הטיפולים המשלימים אינם מספקים יותר פתרון לבעיה, והאשה מרגישה שאינה שלמה יותר עם מראה פניה, יעלה הצורך במתיחת פנים. 


לא קיימות התוויות נגד משמעותיות לניתוח זה וכל מטופל/ת יכול/ה לעבור אותו, גם אם הוא חולה ביתר לחץ דם, סכרת,החלת ריאות או מחלת לב זאת כל עוד המחלות נמצאות בביקורת ובשליטה ואיזון, המטופל אינו נוטל או הפסיק ליטול מדללי דם ושהמטופל הפסיק לעשן שלושה שבועות טרם הניתוח. כמובן שננקטים אמצעי הגנה מתאימים בזמן ההרדמה והניתוח. ניתוח מתיחת פנים בהיקף רחב הכולל גם הרמת עפעפיים, יתבצע בהרדמה כללית, ימשך כשעתיים וידרוש אשפוז של יממה לאחר מכן.


בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח מהלך ההחלמה מאופיין בנפיחות אזורית ובסימנים כחולים, בעיקר סביב העיניים ואזורי הזרקת שומן, אם בוצעה. כמו כן עלולה להיות מורגשת רגישות וצריבה בעיניים. לאחר הניתוח לא צפויים כאבים משמעותיים בפנים, אך לרוב תהיה תחושת מתח משמעותית ומטרידה באזור שמאחורי האוזניים. תחושה זו תלך ותפחת עד מספר שבועות לאחר הניתוח. כשבועיים לאחר הניתוח ניתן לחזור לפעילות שגרתית מבלי שיראו סימנים מסגירים.


חשוב לציין כי ניתוח למתיחת פנים ועיניים הוא לא ניתוח לשינוי צורה. ניתוח זה משמש להחזרת המראה הרענן והצעיר, ולא אמור להביא לשינוי מראה הפנים. 

נכון לבצע ניתוח למתיחת פנים בכל מצב בו קיימים עודפי עור המהווים הפרעה אסתטית ניכרת הפוגעת בדימוי העצמי
ניתוח מתיחת פנים טוב ובטוח יכול להתבצע על ידי כל כירורג פלסטי מנוסה אשר עבר את מסלול ההכשרה של כירורג פלסטי והוא חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית.  קיים יתרון מסוים לביצוע ניתוחים אלה אצל מומחה במיקרוכירורגיה ובניתוחים של עצב הפנים:

מיקרוכירורגיה היא היכולת לנתח כלי דם ועצבים הקטנים ממילימטר תחת הכוונת מיקרוסקופ. ניתוח מתיחת פנים בטוח יכול להתבצע על ידי כל כירורג פלסטי מנוסה, אולם רופא מומחה במיקרוכירורגיה, המתעסק באופן יומיומי בהעברת שרירים ועצבים ממקומות אחרים בגוף אל אזור הפנים ובחיבור של העצבים באזור מחדש, הוא בעל מרחב ביטחון רב בניתוח מתיחת פנים.


 קיים יתרון כפול בביצוע ניתוח למתיחת פנים על ידי רופא מומחה במיקרוכירורגיה: ראשית, יתרון בטיחותי בשל ההיכרות היסודית עם האנטומיה של עצבי הפנים והיכולת לגשת לאזורי פנים עמוקים מהרגיל; שנית, הניסיון בניתוח השרירים והעצבים באזור מאפשר גם למתוח את שרירי הפנים ולא רק את העור, פעולה שכאמור מספקת מראה טבעי יותר לאחר הניתוח.
 כך, לדוגמה, על מנת לשפר משמעותית את הקפל הנזו-לביאלי הנמצא בצדי האף והפה, יש למתוח את שרירי החיוך והעין הנמצאים מעל לעצמות הלחיים. פעולה זו, אם מתבצעת על ידי רופא בעל מיומנות במיקרוכירורגיה ובניתוחי עצב הפנים, משפרת את איכות התוצאה והביטחון שלה. ברוב המקרים רופא שאינו מנוסה בניתוחי עצב הפנים ימנע מביצועה .אילו טיפולים משלימים קיימים לאחר ניתוח פנים ומה היתרונות בהם?

ניתוח מתיחת פנים אינו פותר את כל בעיות הזדקנות עור הפנים. בשל כך, במקרים מסוימים יתבצעו במהלך או לאחר הניתוח מספר פעולות משלימות : הקפל הנזו - לביאלי לדוגמה, לא ניתן להעלמה מוחלטת על ידי הפעולה הכירורגית ופעמים רבות יש צורך בהזרקת שומן עצמי במהלך הניתוח . לעיתים נדרשת פעולה משלימה לאחר הניתוח, כמו מילוי שקעים וקמטים מסוימים על ידי חומצה היאלורונית. כמו כן, לא ניתן להעלים את קמטי המצח באמצעות ניתוח מתיחת פנים, ולכן כדי ליצור הרמוניה במראה ניתן לבצע פעולה משלימה של הזרקת בוטוקס לאחר הניתוח.
נוסף על אלה, ניתוח פנים אינו מטפל בקמטונים הנמצאים מסביב לפה. כדי לטפל בהם נדרש טיפול משולב  של הזרקת חומר מילוי וביצוע של קילוף העור על ידי פילינג. טיפול זה יכול להתבצע במרפאה באמצעות חומרים כימיים או מכשור לייזר מתקדם. הכתבה בשיתוף עם פרופ' אייל גור מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. בעל שם עולמי בתחום המיקרוכירורגיה ובהחזרת תנועה לפנים משותקות בילדים ובמבוגרים הסובלים משיתוק הפנים. פרופ' גור בעל מרפאה פרטית לאסתטיקה ברמת החייל, תל אביב. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' אייל גור השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מתיחת פנים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לאחר ניתוח פנים רוית 30/03/2019 18:40
 • לאחר שבוע מניתוח מיניליפט,קיימת תחושה בצוואר מצד אחד של האוזן לשניה, כאילו יש חבל שחונק חזק. רק באזור הספציפי. כואב ומקשה על הבליעה, הנשימה ואפילו הדיבור. האם זה נורמלי?

 • + הוסף תגובה
מתיחת צוואר גליה 25/06/2020 18:06
 • אחרי ניתוח למתיחת צוואר יש תחושה של חנק ואין תחושה של העור והאזור. האם העדר תחושה זהו משהו מקובל ? וכמה זמן זה אמור להימשך . 4ני כבר שלושה שבועות אחרי ניתוח ואין לי תחושה

 • + הוסף תגובה
מתיחת פנים גליה 02/01/2019 08:45
 • הי, אני מעוניינת לעשות ניתוח מתיחת פנים. קראתי על זה קצת. יהיה לי קל יותר להחליט שאקבל תשובות לשאלות כמו: איך זה עובד? נשארות צלקות? כדאי לעשות בחורף. בקיץ יותר? כאבים. החלמה ולאיזה תוצאות לצפות תודה לעונות :) בבקשה רק מניסיון

 • + הוסף תגובה
המלצה למתיחת פנים אילנה 02/01/2019 10:57
 • הי, אני עשיתי ניתוח מתיחת פנים לפני כשנה. די חששתי לפני שהחלטתי ובדקתי והשוויתי כל מיני שיטות ומרפאות. לי לא נשארו צלקות. לא יודעת לומר אם יותר כדאי בחורף או בקיץ.. כאב לי ביומיים הראשונים. אחרי כשבוע חזרתי לעבודה והרגשתי בנוח ומרוצה לצאת החוצה. אני מרוצה מהתוצאות ויש מי שפרגן לי מאד והיו כאלה שכמעט ולא שמו לב. הכי חשוב שאני ממש מרוצה!!

 • + הוסף תגובה
מתיחת פנים מי המנתח/מנתחת אני 12/08/2019 12:50
 • הי אשמח לקבל את שם המנתח/מנתחת ומה העלות פחות או יותר של ניתוח מתיחת פנים וצוואר כולל הזרקת שומן . תודה irisbnz50@gmail.com

 • + הוסף תגובה
מתיחת פנים פרח 10/01/2020 07:51
 • הי אשמח לקבל את שם המנתח/מנתחת ומה העלות פחות או יותר של ניתוח מתיחת פנים וצוואר

 • + הוסף תגובה
מתיחת פנים יעל 19/11/2019 12:58
אצל מי עשית אילנה? לילך 14/12/2019 18:39
המלצה על רופא תמי 04/01/2020 10:34
 • היי, אשמח לקבל מימך את שם הרופא/ה שטיפל/ה בך תודה

 • + הוסף תגובה
נתיחת פנים פרח 10/01/2020 07:50
אחרי שבוע לא יצאת בוודאות מוחלטת עינת 23/01/2020 11:22
 • מוזר שאת כותבת זאת, החלמה של ניתוח פנים היא לפחות חודש וניתן במקרה הטוב לצאת החוצה לאחר שבועיים לפחות

 • + הוסף תגובה
ממליצה בחום על מתיחת פנים אצל ד"ר נמרוד פרדימן נועה 26/05/2019 14:00
 • ממליצה בחום על מתיחת פנים אצל ד"ר נמרוד פרדימן

 • + הוסף תגובה
ד"ר פרידמן אאא 12/08/2019 12:52
 • תוכלי לפרט מעט על ההליך שעברת ומה היו העלויות (אפשר לפרטי: irisbnz50@gmail.com

 • + הוסף תגובה
שלום, אפשר בבקשה לשאול מיכל 04/02/2020 20:58
 • היי, אפשר בבקשה לשאול בת כמה את ומי היה הכירורג? תודה

 • + הוסף תגובה
מיני פייסליפט זוהר 13/03/2019 19:11
 • שלום- לפני כ 10 ימים עברתי מיניפיימליפס מיתרי גרון ולסת. כעת 10 ימים אחרי אני רואה שעל הלסתות עדיין נשארה נפילה והלסת לא מתוחה כפי שבהבטיחו. והשאלה- האם יש תיקון לניתוח כזה? כי ההחלמה די ארוכה בברכה זוהר

 • + הוסף תגובה
מתיחת פנים ד"ר אסף אולשינקה 14/03/2019 10:01
 • שלום זוהר, במרבית המקרים יש אפשרות לניתוח משלים או מתקן לאחר מיני מתיחת פנים. אבל 10 ימים לאחר ניתוח זה זמן קצר מאוד כדי להתרשם ולהגיע להחלטות. התקופה הראשונה היא תקופת החלמה בה יש בצקת ונפיחות, לעיתים גם אסימטריה, וזה נורמלי. מציע עוד להתעזר בסבלנות ולהתייעץ עם המנתח הפלסטי שלך לגבי תוצאות הניתוח.

 • + הוסף תגובה
מתיחת פנים ותיקון זוהר 01/04/2019 21:49
 • תודה לתגובות .. אכן צדקתי. שילמתי ונראה שהניתוח כלל לא קרה למעט שחתכו ותפרו. לא הלסתות הנפולות עלו ולא מיתר אחד בגרון שנשאר. חזרתי לקליניקה להראות להם .. 1- מה עושים עכשיו? תוך כמה זמן מותר לחתוך שוב ולמתוח את הלסתות? 2 לגבי המיתר- האם מותר לחתוך שוב ולמתוח?

 • + הוסף תגובה
המשך מתיחת פנים ובקשה לעזרה זוהר 10/11/2019 15:25
 • שלום- ובכן עברו כ 9 חודשים מהרמת פנים ויש נפילה של הלסת וגרון וסנטר.. הקליניקה מוכנה לבצע ניתוח נוסף אך רק לאחר שאסכי0 לחתום שלא אתבע אותם אחרי הניתוח המתקן 1- האם זה הוגן לחתום לפני שבכלk ניסו לבצע תיקון ? 2- מה פירוש החתימה הזו. עד כמה היא תופסת במקרה וניתוח 2 לא יצלח? בברכה

 • + הוסף תגובה
מתיחת פנים לירון 16/03/2019 18:04
 • היי, עברתי מתיחת פנים, מיני פייסטליפט לפני כשלושה שבועות, אצל פלסטיקאי עם ניסיון רב בעלות גבוהה ואני חייבת לשתף שההחלמה קשה מאוד , בנוסף לא מכינים אותך להחלמה ככ קשה ולעובדה שיש שינוי מהותי של הפנים, כולל שינוי בהבעות. אני ממש לא ממליצה לנשים צעירות באופן יחסי (אני בת 49) זה ללא ספק גרם לי דיכאון ורצון לא לצאת מהבית. היייתי אצל מספר רופאים וכולם תיארו את ההחלמה כמשהו מהיר וכולם אמרו שאת נדארת מאוד דומה לעצמך ורעננה. זה לא היה נכון. מהניסיון שלי ושל עוד כמה, לצערי בדיעבד. שורה תחתונה, לא מומלץ, כדאי להסתפק בהזרקות.

 • + הוסף תגובה
מיני פייס ליפט זוהר 17/03/2019 07:30
 • תודה על התגובות והניסיון לעזרה. הבעיה בהזרקות שהן לא עושות מה שצריך לעשות. לענין של עודפי עןור להבנתי אין פתרון אחר מאשר לחתוך. כל ה" מיצוק" " חומצות" וכו לא עושות כמו ההסרה של עור עודף תןודה בכל זאת לכם

 • + הוסף תגובה
מתיחת פנים טלי 09/11/2019 19:47
 • הי,לירון.יש לי שאלה-עברתי ניתוח כזה לפני כשבועיים.ההחלמה היא באמת לא קלה!מה שמפריע לי בעיקר-זה חוסר תחושה בצוואר ובאוזניים.ומטריף אותי ברמות הרגשה של נוזל באוזן הפנימית!!!היתה לך כזאת הרגשה?

 • + הוסף תגובה
מתיחת פנים דליה 19/11/2019 12:56
 • אני רוצה לעבור מתיחת פנים, קראתי את התגובה שלך וחשוב לי לדעת אחרי כמה חודשים איך את מרגישה והאם משהו השתפר מאז..

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!