מתי צריך לראות רופא? 6 סימנים שאסור להתעלם מהם

ישנם תסמינים פתאומיים שכולנו מכירים, המצריכים הגעה לטיפול. אבל כיצד נזהה בעיה בריאותית קשה לזיהוי? לפניכם 6 תסמינים שאסור להתעלם מהם

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 19/12/2018לעיתים, קשה להבחין בין תופעות פיזיות חולפות, לבין תסמינים המחייבים פניה לרופא. רובינו יודעים שחולשה פתאומית, סחרחורת, ירידה בחדות הראייה, או כאבים בחזה, מחייבים פניה מידית לגורם רפואי. אבל האם אתם יודעים להבחין בין סימפטומים שעשויים להיות נורמליים לבין מצבים שעלולים לבשר על בעיה בריאותית מורכבת יותר? במקרים רבים עיכוב במתן הטיפול יכול להיות בעל השפעה משמעותית על הבריאות הכללית וסיכויי ההחלמה. אספנו עבורכם 6 תסמינים שעשויים להוות אותות אזהרה ובעקבותיהם חשוב לפנות לגרום רפואי: לגזור ולשמור.1. ירידה פתאומית במשקל

אם אתם יורדים במשקל באופן פתאומי, ללא כל ניסיון להרזיה או נקיטה בדיאטה מסוימת, יש צורך לפנות לרופא לאבחון – בייחוד אם השלתם ממשקלכם 4.5-7 ק"ג בפתאומיות. לרוב, אנשים עולים במשקל עם ההתבגרות ועל כן ירידה לא מכוונת במשקל עלולה להיות סימן לבעיה בריאותית אחרת. מחלות שונות, כמו מחלות בלוטת התריס, צליאק ועוד מאופיינות בירידה בלתי מוסברת במשקל. 

2. שינוי צבע וצורה של שומה

נקודות חן ושומות על גבי העור, הן דבר נפוץ. למרות זאת, חשוב לבחון אותן מפעם לפעם כדי להבחין אם התרחשו שינויים בצבען, גודלן, מרקמן או צורתן. בשל כך, חשוב לבצע בדיקת שומות שנתית אצל רופא עור בכל שנה: סרטן העור נחשב למחלה הממאירה הנפוצה ביותר, ואחת הסיבות לשכיחותה של המחלה יכולה להיות היעדר ביצוע של בדיקת שומות בשגרה, במטרה לאתר שינויים חריגים שעלולים להעיד על ממאירות. 
3. ישנוניות מוגברת 

שינה של יותר מתשע שעות ביום יכולה לנבוע מבעיות בריאותיות שונות, בהן דיכאון, דלקות כרוניות ואף טרשת נפוצה. בנוסף תחושת העייפות והתשישות המתמשכת יכולה להעיד על מחלת הנרקולפסיה - מחלה המתאפיינת בישנוניות מוגברת, חולשת שרירים, פרצי שינה בלתי צפויים במהלך היום ואף הזיות בזמן הערות. 
4. שיעול כרוני

אם אתם משתעלים ללא הפסקה במשך חודשיים ויותר, מומלץ לגשת לרופא לבדיקה. השיעול המתמשך אינו מהווה רק הפרעה משמעותית ופוגע באיכות החיים, אלא הוא יכול להעיד גם על בעיות בריאותיות מסוימות, כמו אסתמה או רפלוקס קיבתי ושטי. 5. כאב בחלק הימני התחתון של הבטן

כאבי בטן הם תופעה נפוצה, אך כאב המורגש בחלקים מסוימים, בייחוד בבטן התחתונה הימנית, דורש בירור אם הוא נמשך יותר מיומיים או שהוא בעל אופי חזק ועוצמתי. דלקת התוספתן (אפנדיציטיס) היא מצב נפוץ שעשוי להתאפיין בכאבים ברביע הימני של הבטן או באזור הטבור. התסמינים האופייניים לאפנדיציטיס, בהם כאבי בטן עוצמתיים, חום גבוה, שלשולים והקאות, דומים לאלה המאפיינים קלקול קיבה או מחלות בטן אחרות. אבל דלקת בתוספתן דורשת ניתוח חירום מידי כדי למנוע החמרה במצב. 

6. כאב כרוני

כאב כרוני מוגדר ככאב שנמשך יותר משלושה חודשים או כאב שנמשך יותר מתקופת ההחלמה הידועה עבור פגיעה מסוימת. כאב כרוני שונה מכאב אקוטי אשר מופיע בפתאומיות ולרוב נעלם לאחר מספר ימים. כאב המורגש בכל יום במשך תקופה ארוכה, משפיע באופן ניכר על מהלך החיים ומהווה מגבלה משמעותית, אינו נחשב לתופעה שגרתית ועל כן חשוב לאבחן את המקור בו ולטפל בהתאם. המחקר על אודות המנגנונים הביולוגיים והנוירולוגיים של הכאב התפתח בעשורים האחרונים וכתוצאה מכך פותחו טיפולים חדשים, רפואיים ואלטרנטיביים המסייעים בהקלה על הכאב. 

פורומים, חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון לאחר בדיקת דם אנונימית 04/11/2018 06:35
 • הבן שלי צריך לעשות בדיקת וחשבתי כבר לנצל את ההזדמנות שאני איתו במרפאה כדי לעשות לו גם חיסון של שפעת יש עם זה בעייתיות?

 • + הוסף תגובה
בדיקת דם ד"ר אודי קלינר 04/11/2018 09:22
בדיקת דם צביקה רוזנברג 18/11/2019 16:00
 • האם ניתן לבצע בדיקת דם יום לאחר קבלת חיסון שפעת? יש מגבלה של המתנה לבדיקות דם לאחר קבלת חיסון

 • + הוסף תגובה
חיסון פרבנר 13 גידי 17/11/2019 15:19
 • אני בן 68.8 . לפני 4 וחצי שנים קיבלתי חיסון פנאומווקס. האם ? מתי? ובאיזה פרוטוקול אני יכול לקבל חיסון פרבנר 13. תודה

 • + הוסף תגובה
פרבנר 13 ד"ר אודי קלינר 18/11/2019 11:23
 • שלום רב ההמלצה הינה לקבל את החיסון לפחות שנה לאחר קבלת החיסון מסוג פניאומוווקס. בברכה ד"ר אודי קלינר

 • + הוסף תגובה
חיסון שפעת לילדים אמא 17/11/2019 14:23
 • הבן שלי בן 7, והציעו לנןו דרך ביס לחסן נגד שפעת. עד כמה החיסונים האלה בטוחים? האם ילדים צריכים בכלל להתחסן?

 • + הוסף תגובה
שפעת ד"ר אודי קלינר 18/11/2019 11:16
 • שלום רב החיסון מאוד בטוח. מעבר לכך, החיסון מומלץ במיוחד לילדים בשל היותם קבוצת סיכון לסיבוכי המחלה בברכה ד"ר אודי קלינר

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!