//

כל המידע על כירורגיה אונקולוגית של מערכת העיכול

אילו גידולים עלולים להתפתח במערכת העיכול, מהם ההליכים הכירורגים המשמשים לטיפול במחלות הממאירות וכיצד מתוכננת אסטרטגיית הטיפול? כל המידע בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותמערכת העיכול היא מערכת מסועפת הכוללת צבר של איברים שונים. תחילתה בפה ובשפתיים וסופה בפי הטבעת. למעשה, מדובר במעין צינור אשר אמון על העברת המזון לחלקי הגוף, כאשר לכל חלק בו תפקיד חיוני. מבין האיברים השייכים למערכת העיכול ניתן למנות את חלל הפה, הושט, הקיבה, התריסריון, המעי הדק (המורכב משני חלקים, הג'ג'ונום והאילאום), המעי הגס (המורכב מהמעי העולה, הרוחבי, היורד והסיגמואידי) והרקטום. 


לאורך צינור העיכול הארוך ישנן בלוטות שונות, רובן נמצאות בדפנות המעיים. בלוטות אלה מפרישות נוזלים המסייעים בהעברת המזון והן מפרישות חומצה וחומרים שונים המשמשים לפירוק המזון לצורך ספיגתו בתאים. מעבר לכך, מערכת העיכול כוללת גם בלוטות גדולות יותר, כמו הלבלב, אשר מפריש אנזימים המסייעים בפירוק חלבונים, שומנים ופחמימות, והכבד אשר מפריש נוזל מרה המסייע בפירוק השומנים בגוף. 


תהליך פירוק המזון במערכת העיכול מביא למצב שהחומרים שאכלנו ניתנים לספיגה במחזור הדם דרך דופן המעיים. העברת חומרים אלה מסתיימת בכבד, המהווה מעין מעבדה גדולה שמזקקת רכיבים שונים, כמו ויטמינים ושומנים החיוניים לגוף האדם. הכבד בונה מחדש את האלמנטים הנדרשים לרקמות הגוף ואלה מגיעים לאיברים השונים באמצעות מחזור הדם. עודפי הנוזלים נספגים במעי הגס והחלקי המזון שאינם ניתנים לשימוש נפלטים מהגוף דרך פי הטבעת בצורת צואה. גידולים ממאירים במערכת העיכול

גידולים במערכת העיכול הם נפוצים יחסית, אך בשל העובדה שמדובר במערכת מסועפת שאיבריה קרובים ואף קשורים זה לזה, ביצוע ניתוחים אונקולוגיים לצורך הסרת הגידולים הוא מורכב ומחייב ראייה רפואית רחבה ומקיפה. 


מקורם של רוב הגידולים במערכת העיכול הוא באחד מאברי המערכת. הגידולים השכיחים הם גידולים ממאירים במעי הגס וברקטום, גידול בקיבה, גידולים ראשוניים בכבד, גידולים שניוניים שנוצרו באיברים אחרים ושלחו גרורות לכבד, גידולים בלבלב ועוד. קיימים גידולים נדירים יותר שמקורם ברקמות אחרות בגוף. למרות שגידולים אלה לא התפתחו באופן ישיר במערכת העיכול, אם לא אובחנו מוקדם הם עלולים לפרוץ את האיבר ולערב מערכות אחרות, בהן גם מערכת העיכול. היכולת לבצע ניתוחים להסרת גידולים באיברי המערכת שמורה לכירורגים שמתמחים בכירורגיה אונקולוגית של מערכת העיכול. 
מערכת העיכול מסועפת מאוד ועל כן ביצוע ניתוחים אונקולוגים להסרת גידולים בה מורכב ומחייב ראייה רפואית רחבה ומקיפה 

אילו ניתוחים מסייעים בטיפול בגידולים ממאירים במערכת העיכול ?

לכל איבר במערכת העיכול קיימים טיפולים כירורגים שונים. הכירורגיה האונקולוגית של מערכת העיכול כוללת את הסרת הגידול הראשוני, הסרת הגרורות אם קיימות וביצוע של שחזורים במידת הצורך. גידולים בקיבה

קיימים מספר הליכים כירורגיים לטיפול בסרטן הקיבה, לרבות ניתוח לכריתה חלקית של הקיבה, ניתוח לכריתה מלאה או ניתוח לכריתה מקומית. חשוב לציין כי הטיפול הניתוחי בסרטן הקיבה כולל גם את הסרת בלוטות הלימפה הסמוכות. הכריתה יכולה להיות נרחבת או מצומצמת, זאת בהתייחס לשלב התפתחות הגידול.גידולים במעי

ניתוחים של המעי כוללים כריתת מעי גס שלמה או חלקית, ניתוח לכריתת מעי גס ימני, שמאלי או סיגמואיד. קראו עוד: טיפול כירורגי בסרטן השד: עבר, הווה ועתידגידולי רקטום

ניתוחי רקטום כוללים כריתה קדמית של הרקטום, כריתה שלמה של הרקטום יחד עם הסוגרים – ניתוח ע"ש מיילס, או כריתה שלמה של הרקטום עם המזנטריום.גידולי לבלב

בכל הנוגע לסרטן הלבלב, קיימים שני ניתוחים מרכזיים המשמשים לטיפול בגידולים: במצבים בהם הגידול ממוקם בראש הלבלב, מבצעים כריתה של ראש לבלב עם תריסריון –  ניתוח ע"ש וויפל (Whipple) . 


הקבוצה השכיחה ביותר היא גידולים הנמצאים בגוף או בזנב הלבלב. במקרים אלה מתבצעת כריתה דיסטלית של הלבלב. ניתוח זה ברוב המקרים דורש גם כריתת טחול מסיבה אונקולוגית : יש צורך בכריתה של בלוטות לימפה סמוכות לשם השגת שולי כריתה נקיים מהגידול.גידולי כבד

קיימים מגוון סוגים של ניתוחים לכריתת גידולי כבד , לרבות כריתות אנטומיות (בהן קו הכריתה נמצא בקו המפריד בין הסגמנטים של הכבד), כריתות מקומיות לא אנטומיות (כריתות שאינן מתייחסות לגבולות האנטומיים של חלקי הכבד), או כריתה של יותר משלושה סגמנטים של הכבד הנקראת כריתה נרחבת. 


חשוב לציין כי כל הניתוחים שפורטו לעיל ניתנים לביצוע בשיטה הלפרוסקופית ואף בשיטה רובוטית. שיטות אלה מצמצמות את סיבוכים שלאחר הניתוח, תומכות בהחלמה מהירה יותר, מפחיתות את הכאב ומקטינות את הסיכון לזיהום בפצע הניתוחי. איך מתכננים את אסטרטגיית הטיפול?

למרות שהכירורגיה מהווה כלי מרכזי לטיפול בגידולים ממאירים במערכת העיכול, היא אינה האסטרטגיה היחידה הנדרשת. כיום רוב הגידולים הסרטניים במערכת העיכול דורשים התייחסות רב מקצועית. בחלק ניכר מהמקרים יש צורך בהכנה טרום ניתוחית, כמו לדוגמה ביצוע של הקרנות או כימותרפיה, זאת על מנת להקטין את הגידול. בנוסף, לעיתים נעשה שימוש בשיטות תחליפיות לכירורגיה, כמו שיטות אבלציה המתבצעות על ידי רדיולוגים פולשניים. אסטרטגיית הטיפול נקבעת בהתייחס לכלל הגורמים הרב מקצועיים של מרכז מומחים"  INFINITY," בהם אונקולוג, כירורג ורדיולוג פולשני ואבחנתי. בצורה זו ניתן להתאים לכל מטופל את אסטרטגיית הטיפול מותאמת אישית
הכתבה בשיתוף עם ד"ר יבגני סולומנוב, מנהל מחלקה כירורגית, מרכז רפואי זיו, רופא בכיר בבית חולים אסותא. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יבגני סולומונוב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סרטן הלבלב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סרטן בלבלב שני 24/06/2020 16:44
  • יש לי כבר שנה כאבי בטן באים והולכים. עשו ctשהיה תקין. לאחרונה חזרו כאבי הבטן ושבועיים רצוף כואב לי. אני פוחדת שזה סרטן בלבלב. הרופא אומר לי לקחת כדור נגד כאבים ומסתמך על הבדיקה מלפני שנה. מה לעשות? האם יש מרקרים בדם שאפשר לבדוק?

  • + הוסף תגובה
בדיקות דם למרקרים גוד 04/06/2020 17:15
  • שלום רב, הייתי חולה בהרפס זוסטר הרגשתי רע וחולשה ולא יכולתי לאכול וירדתי במשקל 3 ק"ג.עכשיו לאחר 3 חודשים נשארתי עם מחלה כרונית של עצב מההרפס זוסטר. כרגע אני מרגישה יותר טוב ועליתי 1 ק"ג במשקל. הרופא שלח אותי לבדיקות דם תפקודי כבד, כליות שכולם תקינות וגם לבדיקות מרקרים וביניהם: a.f.p tm = 7.2 ca 125 = 9.2 ca 72.4= 283 ca 15.3 =19.7 ca 19.9 = 37.3 cea= קטן 1.3 מה זה המרקר ca 72.4 שהוא ברמה כה גבוהה? לפני חודש הוא היה ברמה 146.? מה עלי לעשות?

  • + הוסף תגובה
סרטן בזנב הלבלב גרורתי בכבד ובאגן שרי 23/05/2020 17:39
  • אמי בת 85 עברה אירוע מוחי ובבדיקות גילו סרטן גרורתי בזנב הלבלב עם הרבה גרורות בכבד ובאגן הימני. איזה אוספיס מומלץ ? ואיך לתת לה איכות חיים טובה ללא סבל?

  • + הוסף תגובה
סרטן לבלב בבת 85 ד"ר רונן ברנר 23/05/2020 20:44
  • ניתן לתת טיפול אונקולוגי לחולי סרטן לבלב גרורתי גם בגיל 85 וגם לאחר ארוע מוחי. היכולת לטפל, לשפר איכות חיים ולהאריך את החיים, קשורה למצב הבסיסי של החולה. בהוספיס ניתן רק טיפול לשיכוך כאב ולא ניתן טיפול אונקולוגי מאריך חיים. הייתי מתייעץ עם אונקולוג מתאים לגבי הדרך הטיפולית המתאימה לאמך. אם תרצי לקבל יעוץ שלי ניתן לפנות לטלפונים המצורפים באתר.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!