ללא תופעות לוואי או סיכונים: טיפול בלייזר וגינלי ליובש נרתיקי

יובש נרתיקי הוא מבין התופעות הנפוצות ביותר, ממנו סובלות כ- 60-70% מהנשים בגיל המעבר. תופעה זו מביאה לניוון של רירית ודפנות הנרתיק וכתוצאה מכך, לכאבים אזוריים, תחושת גרד ועקצוץ ואף תכיפות ודחיפות במתן שתן. טיפול בלייזר וגינלי מסייע בפתרון הבעיה בקלות ובמהירות – ללא מתן הורמונים או תופעות לוואי: כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 25/12/2018
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם ד"ר צבי קליין
מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן ומנהל האשפוז הגניקולוגי בביה"ח מאיר
הצג טלפון מספר מקשר
i


כ-60-70% מהנשים בגיל המעבר סובלות מאטרופיה של רירית הנרתיק, או יובש נרתיקי - מצב בו מתרחש דלדול של רקמת הנרתיק הנובע מחוסר באסטרוגן. ניוון רירית הנרתיק מלווה גם בירידה ברקמת החיבור והשריר  באזור, וכן בשינוי במרכיבי ההפרשות הנרתיקיות וכתוצאה מכך גם ירידה בכמות חיידקי הלקטובצילים יוצרי החומצה. 


אטרופיה נרתיקית גורמת לתופעות לוואי שונות, בהן כאבים בנרתיק, תחושת עקצוץ וגרד, כאבים בעת קיום יחסי מין ותלונות הקשורות במערכת השתן . על הגורמים לאטרופיה נרתיקית, השלכות התופעה והטיפול בה בכתבה הבאה.מהם הגורמים להתפתחות יובש בנרתיק? 

הגורם העיקרי להתפתחות יובש נרתיקי הוא ירידה בהפרשת אסטרוגן, תופעה המאפיינת את גיל המעבר והמנופאוזה. אסטרוגן הוא הורמון המין העיקרי של מערכת המין הנשית. לאסטרוגן תפקידים רבים: הוא גורם שגשוג של רירית הנרתיק ולגודש כלי הדם באזור, מביא להפרשת הריר הנרתיקי היוצר את הלחות הנרתיקית ועוד. הירידה בהפרשת האסטרוגן גורמת להתנוונות הרירית, להשטחה שלה ולירידה באספקת הדם לאזור – כל אלה מביאים לתלונות המאפיינות אטרופיה נרתיקית .
מהן ההשלכות של יובש נרתיקי?

היובש הנרתיקי מביא להתפתחות תופעות שונות, כמו גרד, עקצוץ, אי נוחות אזורית, כאבים בקיום יחסי מין ותלונות אורינאריות של דחיפות ותכיפות במתן שתן. כל אלה גורמים לפגיעה ניכרת באיכות חייה של האישה.אילו אוכלוסיות צפויות לסבול יותר מיובש נרתיקי?

כאמור, האוכלוסייה העיקרית אשר צפויה לסבול מאטרופיה של רירית הנרתיק הן נשים בגיל המעבר ובגיל המנופאוזה . בנוסף מצבים, כמו כריתת שחלות מסיבות רפואיות, או טיפולים שונים לסרטן השד, יכולים גם הם להוביל לאטרופיה נרתיקית. במצבים אלה תופעות הלוואי המאפיינות את התופעה יהיו אף חמורות יותר ויפגמו באיכות חייהן של הנשים הסובלות ממנה באופן ניכר. 

האוכלוסייה העיקרית שצפויה לסבול מאטרופיה של רירית הנרתיק הן נשים בגיל המעבר
כיצד ניתן לאבחן? 

ראשית, מתבצעת בדיקה קלינית המתבססת על תלונות האישה. נשים רבות מיטיבות לתאר את הסימפטומים הקשורים ליובש נרתיקי ועל כן עיקר האבחנה מתבססת על הסיפור הקליני. בנוסף, מתבצעת בדיקה גניקולוגית בה ניתן לראות כי רירית הנרתיק שטוחה, חיוורת ויבשה (ללא ההפרשה הרירית המוכרת בנרתיק). במקרים רבים תהיה רגישות ניכרת בבדיקה הנובעת מהיובש הנרתיקי.איך ניתן לטפל ביובש נרתיקי?

קיימים שלושה סוגי טיפול מרכזיים ביובש נרתיקי:


טיפול סימפטומטי

מתבצע על ידי מתן גל לחות המסייע בהקלה זמנית על התלונות.טיפול באמצעות משחות או כדורי אסטרוגן

מתבצע תוך מתן מקומי של אסטרוגן באמצעות משחות או כדורי אסטרוגן המוחדרים לנרתיק. טיפול זה גורם להתעבות ושגשוג הרירית וכן גם להגברת זרימת הדם לאזור.

 

השפעתו של הטיפול המקומי באסטרוגן דומה להשפעת ההורמון המופרש באופן טבעי בתקופת הפוריות. למרות זאת, עבודות שונות מראות כי אחוז מצומצם של הנשים מתמידות בטיפול זה, בעיקר בשל העובדה שמדובר בתכשירים הורמונליים. קראו עוד: הכירי את הטיפול שיחזיר לך את איכות החיים - ללא ניתוח טיפול בלייזר נרתיקי

הטיפול בלייזר מוכר מזה שנים רבות ברפואה, והוא משמש ככלי טיפולי במקצועות כירורגים שונים. הלייזר הוא אלומת אור בתחום הבלתי נראה , אשר לפי עוצמתה היא יכולה לחמם , לצרוב או לחתוך את רקמות שונות . הלייזר נחשב ככלי  טיפול בטוח,  אשר אינו גורם לתופעות לוואי או לשינויים מסוכנים ברקמה המטופלת . 


הטיפול בלייזר הווגינלי מתבצע בעזרת ציוד מיוחד הדומה מאוד למתמר של אולטרה-סאונד נרתיקי . מתמר הלייזר מוכנס לנרתיק וגורם לחימום או לצריבה של הרירית, ועל ידי כך מעודד תהליכי ריפוי ברירית שמתבטאים ביצירת רירית חדשה וכלי דם , וכן גם מסייע בשגשוג רקמת הקולגן התומכת בדפנות הנרתיק. הטיפול כולל  שלושה טיפולים אחת לחודש, אשר אורכים כ-15-20 דקות.  לאחר מכן יתכן ויהיה צורך בטיפול "תחזוקתי" אחת לכל 1-2 שנים .מה היתרונות של טיפול זה?

הטיפול בלייזר נרתיקי פשוט וקל לביצוע. טיפול זה אינו כרוך בכאב או בתלונות כלשהן, ואינו דורש הכנה מקדימה. לעיתים, תורגש אי נוחות קלה במהלך הטיפול שתחלוף מיד עם סיומו. טיפול זה מיועד כאמור לנשים בגיל המעבר או גיל המנופאוזה, אשר אינן מעוניינות או אינן יכולות לקבל טיפול הורמונלי באמצעות אסטרוגן והוא מהווה תחליף לטיפול הקבע באמצעות תכשירי אסטרוגן. למי הוא מתאים?

הטיפול בלייזר נרתיקי מתאים לכל אישה המתלוננת על תחושת יובש , עקצוץ , גרד נרתיקי, על כאבים ביחסי מין וכן על דחיפות ותכיפות במתן שתן . בנוסף, טיפול בלייזר נרתיקי מתאים גם לנשים הסובלות מרפיון וצניחה קלה-בינונית של דפנות הנרתיק .האם הוא כרוך בתופעות לוואי?

הטיפול אינו כרוך בתופעות לוואי או נזקים כלשהם . ההמלצה היחידה הינה להימנע מיחסי מין בשבוע שלאחר הטיפול .עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר צבי קליין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום אורו-גינקולוגיה, בריחת שתן ורצפת האגן

פרופ' מנחם (מני) אלקלעי

פרופ' מנחם (מני) אלקלעי מומחה לאורוגינקולוגיה ורפואת רצפת האגן
פרופ' מני אלקלעי מבכירי הרופאים הגיננקולוגים בארץ ואחד ממייסדי תחום האורוגינקולוגיה ורפואת רצפת האגן בישראלפרופ' מנחם אלקלעי רופא נשים בכיר באגף נשים ויולדות במרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר. משנת 2000 עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • רקטוצלה דרגה 2
 • לי
 • 06/05/2019 23:56
 • שלום דר אני צעירה בריאה בדרכ לאחר 3 לידות טבעיות . אובחנה רקטוצלה דרגה 2 היא באה לידי ביטוי בהתפנות צאיה בעזרת אצבע במקרה של עצירות ושאין עצירות סופרלס והרבה מים מקלים על התהליך שיהיה באופן רגיל. בכל מקרה כרגע מונעים הריון כבר מעל שנה האם ישנה מניעה במקרה שלי להתעבר בהמשך ? האם זה יכול להזיק או להחמיר ? האם טיפול ברקטוצלה הוא רק שמרני ולא יכול להעלים את התופעה ? טופלתי בביופיבק ופילאטיס שקצת עזר . אשמח לתשובתך המפורטת תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דלקות חוזרות בדרכי השתן
 • סיגל
 • 03/05/2019 08:40
 • שלום, אני בת 18 והתחלתי לקיים יחסי מין לפני יותר מחצי שנה. הדלקת בדרכי השתן הראשונה שלי קרתה בחודש הראשון של קיום יחסי מין. לקחתי את האנטיביוטיקה sulfatrim DS 800/160mg פעמיים ביום למשך חמישה ימים. הדלקת לא עברה ועדיין חשתי בסימפטומים. לאחר מכן לקחתי Pms-Nitrofurantoin 100 mg פעמיים ביום לשבעה ימים. הדלקת עדיין לא עברה כיוון שהרגשתי עדיין לחץ בבטן התחתונה. שוב קיבלתי אנטיביוטיקה אחרת הפעם Teva-Amoxicillin 500mg שלושה פעמים ביום למשך שבוע. עברה הדלקת, לאחר חודשיים, שוב, סימפטומים של דלקת ואותו הסיפור של כמה סוגי אנטיביוטיקות. אני כרגע חווה את הדלקת מספר 4ארבע או חמש עם זה שאני לוקחת פרוביוטיקה ותחליפים כמו כדורי חמוציות ודי מאנוז... אני עדיין מרגישה כאב מציק אחרי שאני משתינה בצינורית השתן וכבר עובדת עצות. אשמח אם תוכל/י להעניק לי עטד מידע מועיל לגבי מה אני יכולה לעשות כדי לא לקבל יותר דלקות בדרכי השתן. תודה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ריח שתן חזק
 • רינה
 • 01/04/2019 20:18

רופאים בתחום
ד"ר רון שינמן ד"ר רון שינמן
מומחה בכירורגיה גינקולוגית אנדוסקופית קרא עוד
פרופ' יגאל וולמן פרופ' יגאל וולמן
רופא בכיר ביחידת האולטראסאונד במיילדות וגינקולוגיה קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ