ללא תופעות לוואי או סיכונים: טיפול בלייזר וגינלי ליובש נרתיקי

יובש נרתיקי הוא מבין התופעות הנפוצות ביותר, ממנו סובלות כ- 60-70% מהנשים בגיל המעבר. תופעה זו מביאה לניוון של רירית ודפנות הנרתיק וכתוצאה מכך, לכאבים אזוריים, תחושת גרד ועקצוץ ואף תכיפות ודחיפות במתן שתן. טיפול בלייזר וגינלי מסייע בפתרון הבעיה בקלות ובמהירות – ללא מתן הורמונים או תופעות לוואי: כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסותכ-60-70% מהנשים בגיל המעבר סובלות מאטרופיה של רירית הנרתיק, או יובש נרתיקי - מצב בו מתרחש דלדול של רקמת הנרתיק הנובע מחוסר באסטרוגן. ניוון רירית הנרתיק מלווה גם בירידה ברקמת החיבור והשריר  באזור, וכן בשינוי במרכיבי ההפרשות הנרתיקיות וכתוצאה מכך גם ירידה בכמות חיידקי הלקטובצילים יוצרי החומצה. 


אטרופיה נרתיקית גורמת לתופעות לוואי שונות, בהן כאבים בנרתיק, תחושת עקצוץ וגרד, כאבים בעת קיום יחסי מין ותלונות הקשורות במערכת השתן . על הגורמים לאטרופיה נרתיקית, השלכות התופעה והטיפול בה בכתבה הבאה.מהם הגורמים להתפתחות יובש בנרתיק? 

הגורם העיקרי להתפתחות יובש נרתיקי הוא ירידה בהפרשת אסטרוגן, תופעה המאפיינת את גיל המעבר והמנופאוזה. אסטרוגן הוא הורמון המין העיקרי של מערכת המין הנשית. לאסטרוגן תפקידים רבים: הוא גורם שגשוג של רירית הנרתיק ולגודש כלי הדם באזור, מביא להפרשת הריר הנרתיקי היוצר את הלחות הנרתיקית ועוד. הירידה בהפרשת האסטרוגן גורמת להתנוונות הרירית, להשטחה שלה ולירידה באספקת הדם לאזור – כל אלה מביאים לתלונות המאפיינות אטרופיה נרתיקית .
מהן ההשלכות של יובש נרתיקי?

היובש הנרתיקי מביא להתפתחות תופעות שונות, כמו גרד, עקצוץ, אי נוחות אזורית, כאבים בקיום יחסי מין ותלונות אורינאריות של דחיפות ותכיפות במתן שתן. כל אלה גורמים לפגיעה ניכרת באיכות חייה של האישה.אילו אוכלוסיות צפויות לסבול יותר מיובש נרתיקי?

כאמור, האוכלוסייה העיקרית אשר צפויה לסבול מאטרופיה של רירית הנרתיק הן נשים בגיל המעבר ובגיל המנופאוזה . בנוסף מצבים, כמו כריתת שחלות מסיבות רפואיות, או טיפולים שונים לסרטן השד, יכולים גם הם להוביל לאטרופיה נרתיקית. במצבים אלה תופעות הלוואי המאפיינות את התופעה יהיו אף חמורות יותר ויפגמו באיכות חייהן של הנשים הסובלות ממנה באופן ניכר. 

האוכלוסייה העיקרית שצפויה לסבול מאטרופיה של רירית הנרתיק הן נשים בגיל המעבר
כיצד ניתן לאבחן? 

ראשית, מתבצעת בדיקה קלינית המתבססת על תלונות האישה. נשים רבות מיטיבות לתאר את הסימפטומים הקשורים ליובש נרתיקי ועל כן עיקר האבחנה מתבססת על הסיפור הקליני. בנוסף, מתבצעת בדיקה גניקולוגית בה ניתן לראות כי רירית הנרתיק שטוחה, חיוורת ויבשה (ללא ההפרשה הרירית המוכרת בנרתיק). במקרים רבים תהיה רגישות ניכרת בבדיקה הנובעת מהיובש הנרתיקי.איך ניתן לטפל ביובש נרתיקי?

קיימים שלושה סוגי טיפול מרכזיים ביובש נרתיקי:


טיפול סימפטומטי

מתבצע על ידי מתן גל לחות המסייע בהקלה זמנית על התלונות.טיפול באמצעות משחות או כדורי אסטרוגן

מתבצע תוך מתן מקומי של אסטרוגן באמצעות משחות או כדורי אסטרוגן המוחדרים לנרתיק. טיפול זה גורם להתעבות ושגשוג הרירית וכן גם להגברת זרימת הדם לאזור.

 

השפעתו של הטיפול המקומי באסטרוגן דומה להשפעת ההורמון המופרש באופן טבעי בתקופת הפוריות. למרות זאת, עבודות שונות מראות כי אחוז מצומצם של הנשים מתמידות בטיפול זה, בעיקר בשל העובדה שמדובר בתכשירים הורמונליים. קראו עוד: הכירי את הטיפול שיחזיר לך את איכות החיים - ללא ניתוח טיפול בלייזר נרתיקי

הטיפול בלייזר מוכר מזה שנים רבות ברפואה, והוא משמש ככלי טיפולי במקצועות כירורגים שונים. הלייזר הוא אלומת אור בתחום הבלתי נראה , אשר לפי עוצמתה היא יכולה לחמם , לצרוב או לחתוך את רקמות שונות . הלייזר נחשב ככלי  טיפול בטוח,  אשר אינו גורם לתופעות לוואי או לשינויים מסוכנים ברקמה המטופלת . 


הטיפול בלייזר הווגינלי מתבצע בעזרת ציוד מיוחד הדומה מאוד למתמר של אולטרה-סאונד נרתיקי . מתמר הלייזר מוכנס לנרתיק וגורם לחימום או לצריבה של הרירית, ועל ידי כך מעודד תהליכי ריפוי ברירית שמתבטאים ביצירת רירית חדשה וכלי דם , וכן גם מסייע בשגשוג רקמת הקולגן התומכת בדפנות הנרתיק. הטיפול כולל  שלושה טיפולים אחת לחודש, אשר אורכים כ-15-20 דקות.  לאחר מכן יתכן ויהיה צורך בטיפול "תחזוקתי" אחת לכל 1-2 שנים .מה היתרונות של טיפול זה?

הטיפול בלייזר נרתיקי פשוט וקל לביצוע. טיפול זה אינו כרוך בכאב או בתלונות כלשהן, ואינו דורש הכנה מקדימה. לעיתים, תורגש אי נוחות קלה במהלך הטיפול שתחלוף מיד עם סיומו. טיפול זה מיועד כאמור לנשים בגיל המעבר או גיל המנופאוזה, אשר אינן מעוניינות או אינן יכולות לקבל טיפול הורמונלי באמצעות אסטרוגן והוא מהווה תחליף לטיפול הקבע באמצעות תכשירי אסטרוגן. למי הוא מתאים?

הטיפול בלייזר נרתיקי מתאים לכל אישה המתלוננת על תחושת יובש , עקצוץ , גרד נרתיקי, על כאבים ביחסי מין וכן על דחיפות ותכיפות במתן שתן . בנוסף, טיפול בלייזר נרתיקי מתאים גם לנשים הסובלות מרפיון וצניחה קלה-בינונית של דפנות הנרתיק .האם הוא כרוך בתופעות לוואי?

הטיפול אינו כרוך בתופעות לוואי או נזקים כלשהם . ההמלצה היחידה הינה להימנע מיחסי מין בשבוע שלאחר הטיפול .עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר צבי קליין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אורו-גינקולוגיה, בריחת שתן ורצפת האגן

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תיקון צינור שופכה דניס 15/07/2020 11:06
  • האם יש סיכויי לניתוח חוזר במידה והבעיה חוזרת ?

  • + הוסף תגובה
פתיחת הנרתיק, אזור מתן שתן לושה 01/07/2020 18:16
  • שלום ילדתי לפני שנתיים וחצי ומאז מרגישה בעת ריצה קפיצות או אינפאקט כלשהו ,אפילו עם מכה בישבן מרגישה שמשהו זז לי בבטן התחתונה. הגינקולוג שלי אומר שהכל תקין שם. וגם חוות דעת שנייה אמרה לי אותו דבר.הלכתי לפרוקטולוג אפילו כי הדבר מורגש לי בגשר שהן הקרטון לאזור המין, באזור הנקבים אם אני כותבת נכון. בדק אותי וכשהגיע למקום ש"זז הדבר" הוא טען שזה השלפוחית שלי. הכל מקרה טופלתי על-ידי מומחית לרצפת האגן וזה עזר לי בהתחלה ....החלטתי להסתכל מול מראה על פתח הנרתיק שלי ונרחדתי לגלות שהיה משהו שבכל פעם יצרתי שם לחץ כמו משכיבה לישיבה,לישיבה, הופיע גבר יכול עם חור קטן באמצע שיוצא ,זה ממש דוחה אותי להסתכל וגם לדבר על זה אבל מפחיד אותי כי מעולם לא היה לי את זה.מה זה יכול להיות לדעתך?כשאני חושבת על זה. זה בעצם אסור מתן שתן שנראה בולט אפילו החור שלו לא קטן כל כך כמו שהיה

  • + הוסף תגובה
דימום בנרתיק שיראל 02/06/2020 01:02
  • שלום האורולוג נתנה לי טיפוח סקרם אגיסטן 2% V עקב פטריה בנרתיק למשך 3 לילות כל לילה לפני השינה לקחתי אתמול בלילה והיום לקראת העקב יצא לי הפרשה של דם כמו חוט ועכשיו יש הפרשה בצבע כתום בהיר אני אמורה להמשיך את הטיפול? ששמתי את הקרם זה הפסיק לשרוף לי באיזור ולצרוב לי במתן שתן השאלה אם להפסיק כי זה טיפול 3 ימים רצוף תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!