כל המידע על ניתוחי החלפת מפרק ירך או ברך

מפרקי הברך והירך עלולים להיפגע עקב מחלות ובעיות שונות, בהן שינויים ניווניים אחרי שברים, מחלות מפרקים ראומטיות, זיהומים ואף שחיקת סחוס. פגיעה במפרק גורמת לכאבים ולהגבלה ניכרת בתנועה ובתפקוד. אילו גורמים יביאו לפגיעה במפרק הירך או הברך ומהן דרכי הטיפול הכירורגיות במצבים אלה? כל המידע בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותמפרק הוא נקודת החיבור בין שתי עצמות המאפשרת את תנועתן. לרוב, קצה אחד של המפרק קמור והשני קעור. כל מפרק מצופה בסחוס - רקמה גמישה וחלקה המאפשרת את הפעלת המפרק ללא כאב. במצבים מסוימים הסחוס נשחק עקב גורמים שונים, כמו גיל או מחלות מסוימות. שחיקה זו מובילה לחשיפת עצם המפרק, לפגיעה במפרק ולכאבים ניכרים. מהם הגורמים לפגיעה במפרק הירך או הברך?

הגורמים לפגיעה במפרק הירך והברך כוללים זיהומים של המפרק בעבר, חבלה במפרק (כמו שבר שלא החלים כראוי), מחלות דלקתיות (כמו דלקת פרקים) ואף עומס מכאני על המפרק. בנוסף, בקרב אנשים הסובלים מבעיות אנטומיות במפרק, לרבות  בעיה של ציר גפה או עיוות בצורת הגפה המוביל לכך שהעומס אינו מפוזר בצורה שווה על כל המפרק, עלולה להתפתח שחיקת מפרק. שחיקת מפרק גורמת לכאבים לאחר מאמץ, לנפיחות אזורית ולהגבלה ניכרת בפעילות היומיומית.
אילו תסמינים יעידו על פגיעה במפרק? 

התסמינים לפגיעה במפרק כוללים כאבים חמורים באזור לאחר הליכה, קושי בעליה או בירידה במדרגות, כאבים שלא משתפרים לאחר מתן משככי כאבים וכדורים אנטי דלקתיים . כיצד ניתן לאבחן פגיעה במפרק הירך או הברך?

ראשית כל תתבצע בדיקה פיזיקלית על ידי אורתופד מומחה. בנוסף יתבצעו צילומים של המפרק, לרבות צילומים מיוחדים בעמידה, כדי לבחון את העומס על המפרק. במקרים מסוימים יהיה צורך בבדיקה נוספת, כמו בדיקת  MRI או בדיקתCT  של המפרק. מהן דרכי הטיפול בשחיקת מפרק?

הטיפול הראשוני בשחיקת מפרק כולל טיפול נוגד כאבים וטיפול שמרני המתבצע באמצעות פיזיותרפיה, טיפולי רפואה משלימה ומתן תוספי מזון שונים, כמו כורכום. 


הכאבים כתוצאה משחיקת המפרק מתאפיינים בתקופות החמרה ותקופות רגיעה. בזמנים מסוימים, כמו בחילופי עונות, עלולה להיות מורגשת עלייה בעצימות הכאב. 


במצבים בהם הטיפולים הראשוניים אינם מסייעים בשיכוך הכאב ושיפור התפקוד, ניתן לבצע טיפולים פולשניים, כמו הזרקת סטרואידים. למרות יעילות ההזרקות בנטרול הכאב, חשוב לציין כי הן אינן פותרות את הבעיה ומונעות את השחיקה. 


קיימים טיפולים נוספים, כמו הזרקת חומצה היאלורונית המסייעת בשימור ושחזור התוכן הפיזיולוגי של הנוזל התוך מפרקי. הזרקות חומצה היאלורונית מסייעות בשיכוך הכאב ובהורדת רמות הדלקת בנוזל התוך מפרקי. אסטרטגיית טיפול משולבת הכוללת טיפול תרופתי, פיזיותרפיה והזרקות, עשויה למנוע את הצורך בניתוח למשך תקופה ארוכה ולשמר את המפרק על כמה שניתן. למרות זאת, בשלב מסוים כאשר מתרחשת החמרה משמעותית בכאב, הגבלה ניכרת בטווח התנועה, וכפועל יוצא גם בפעילות היומיומית, יהיה צורך בפתרון כירורגי להחלפת המפרק. מהן דרכי הטיפול הכירורגיות?


החלפת מפרק ירך

קיימות מספר שיטות כירורגיות להחלפת מפרק הירך. כל שיטה כוללת יתרונות וחסרונות. מיומנות רופא המנתח מהווה מרכיב מרכזי בהצלחת הפעולה. 
בכל הנוגע לשיטות הכירורגיות השונות להחלפת מפרק ירך, מיומנות הרופא המנתח מהווה מרכיב מרכזי בהצלחת הפעולה 
הגישה הקדמית מול גישות ניתוחיות אחרות
ישנן מספר גישות ניתוחיות לניתוח החלפת מפרק ירך. הבחירה של הגישה הניתוחית נעשית על רקע האנטומיה של המטופל. כלומר, יש להתאים את הגישה הניתוחית למטופל ולא את המטופל לגישה הניתוחית.  כך למשל: הגישה הקדמית מומלצת בכל גיל, כאשר יש כאבים במפשעה על רקע שחיקה במפרק הירך.


הגישה הקדמית מבוססת על פיצול שרירים מבלי לנתקם ולכן השיקום לאחר הניתוח יהיה יותר מהיר. בזכות הגישה הקדמית, יש אפשרות לבצע צילום בזמן הניתוח ולשחזר את האנטומיה לפי תכנון מדויק בזמן הניתוח, כדי שלא יהיו סיבוכים של פריקות מפרק הירך או אורך רגליים לא שווה.


יחד עם זאת, במקרים מסוימים, כאשר למטופל יש כאבים במפשעה ובצד הירך אשר נובעים מקרעים בשרירים הצדדיים, הגישה הקדמית לא מאפשרת את התיקון של השרירים ולכן מומלץ במקרים כאלו על הגישה צדדית. כמו כן, הגישה הצדדית או הגישה האחורית מומלצות לניתוחי רביזיות (ניתוחים חוזרים).החלפת מפרק ברך

בניתוח החלפת מפרק ברך קיימות אופציות ניתוחיות שונות. ניתוחים אלה מתבצעים בהרדמה אזורית או כללית.


ניתוח החלפת חצי ברך
מתבצע במצבים בהם קיימת שחיקה של מדור אחד של הברך, החיצוני או הפנימי.ניתוח החלפת ברך מלאה
מתבצע במצבים בהם יש שחיקה בכל המדורים של הברך. ברוב המקרים, עם הגיל השחיקה כוללת את המדור הפנימי, החיצוני והמדור של הפיקה, ולכן יהיה צורך בהחלפת ברך מלאה.קיימות שיטות שונות לשחזור המפרק בעזרת השתלת מפרק מלאכותי

החלפת מפרק ברך באמצעות שתל מיוחד
כיום, קיימות תותבות  מיוחדות שמשחזרות טוב יותר את האנטומיה של ברך. מדובר בשתלים חדשניים שמאפשרים הרגשה טבעית יותר עם ברך מלאכותית. שיטות חדשניות בהחלפת ברך – השיטה הקינמאטית 
במקרים מסוימים ניתן לבצע חיתוכים קינמאטים מיוחדים השומרים על האנטומיה של ברך המטופל ומאפשרים למטופל עם ברך מלאכותית להרגיש יציב יותר בעת הליכה ובעליה וירידה במדרגות. כך, מתאימים את המטופל לשתל ולא את השתל למטופל. בעזרת שיטה זו טווח התנועה והיציבות של הברך טבעיים יותר. ההחלמה ושביעות הרצון מהניתוח גבוהים יותר באמצעות שיטה ניתוחית זאת.

ניתוח החלפת ברך מלאה מתבצע במצבים בהם יש שחיקה בכל מדורי הברך 
מהם הסיכונים הכרוכים בניתוחי החלפת מפרק?

שיעור הסיבוכים לאחר ניתוח החלפת מפרק הברך נמוך יחסית ובאמצעות זיהוי מוקדם ניתן לטפל בהם בהקדם. 


הסיכון המרכזי בניתוחי החלפת מפרק הוא זיהום, אותו ניתן למנוע באמצעות מתן אנטיביוטיקה לפני הניתוח, בזמן הניתוח ובמקרים מסוימים גם אחרי ביצוע הפעולה במשך מספר ימים.


 כמו כן, חיידקים ממקורות שונים בגוף עלולים לגרום לזיהום במפרק המלאכותי ולכן, כדי להפחית את הסיכון לזיהום, יש לקבל תמיד, טיפול אנטיביוטי במקרים הבאים: לפני כל טיפול שיניים (כולל ניקוי אצל השיננית), דלקת בדרכי השתן, זיהומים בעור, לפני כל ניתוח/טיפול חודרני.


קרישיות יתר של הדם 
קרישי דם בוורידי הרגליים או באגן הם אחד הסיבוכים הנפוצים ביותר של ניתוח החלפת מפרק הברך. שימוש במדללי דם במשך כארבעה שבועות יעילים מאד במניעת קרישים אלו וכן ביצוע תרגילים להנעת כפות הרגליים.


ניתוח החלפת ברך נחשב כיום להליך בעל סיכונים נמוכים , וזאת בזכות שיתוף הפעולה בין מספר דיסציפלינות במהלך הניתוח ובאמצעות מתן טיפול תרופתי שעוטף את ההליך הכירורגי ומונע את הסיכונים שעלולים להתפתח. מה צריך לדעת לפני ביצוע הניתוח?

חשוב לעבור הדרכה עם הצוות המנתח, הצוות הסיעודי והפיזיותרפיסטים. קיימים פרוטוקולים מיוחדים לגבי מתן תרופות לפני, בזמן ואחרי הניתוח, כדי להבטיח פעולה בטוחה ומוצלחת. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אריאל פורמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עלות של משתל ברך ראובן 16/03/2013 16:54
 • ד"ר הולצר שלום, אמא שלי אמורה לעבור ניתוח להחלפת ברך. שקלנו לבצע את הניתוח בבית חולים פרטי, אך מכיוון שהביטוח מכסה רק 50 אחוז מעלות השתלים רציתי לדעת (פחות או יותר ) מה היא עלות של שתל ברך. תודה

 • + הוסף תגובה
עלות משתלים דר' איתי הולצר 16/03/2013 21:03
 • העלות של המשתלים כפי שהיא מוצגת למטופלים שונה מבית חולים אחד לאחר, בהתאם להסכמים עם חברות המשתלים, חברות הביטוח וקופות החולים. בבתי החולים הפרטיים יש מחלקות של שרות לקוחות המספקות תשובות מדוייקות לשאלות אלה.

 • + הוסף תגובה
עלות משתלים. אבירן 25/03/2014 20:01
 • שלום ד"ר אני צריך לעבור יתוח שחזור רצועה צולבת בברך,מה טווחי המחירים של שתל זה?

 • + הוסף תגובה
עלות משתלים - שרות לקוחות ד"ר איתי הולצר 25/03/2014 22:26
 • שלום. מידע על העלויות ניתן לקבל במחלקות השרות הלקוחות בבתי החולים הפרטיים - לא מדובר בעלות מוחלטת למוצר מסויים, אלא באופן בו מתמחרים בסופו של דבר את הניתוח למטופלים על פי שיקולים וחישובים שונים הכוללים עלויות אשפוז, שכר מנתח וגם עלויות המשתלים

 • + הוסף תגובה
עלות החלפת ברך מלאה 8 אילן 22/08/2019 09:22
 • מה המחיר בערך של החלפת מיפרק ברך מלא באופן פרטי?

 • + הוסף תגובה
החלפת מפרק הברך מקסים 26/10/2019 14:49
עלות משתל ברך מייק 16/07/2014 08:53
החלפת מפרק ירך בנימין 18/08/2014 04:05
 • שלום ד"ר איתי הולצר!!! שמי בנימין אני עברתי תאונה קשה לפני 4 שנים כתוצאה מכך התרסק לי האגן והרגל השמאלית שלי נהייתה יותר קצרה מרגל ימין ב5-6 ס"מ ונכון לעכשיו אני צריך לעבור ניתוח של החלפת מפרק ירך הזנחתי את זה מסיבות אישיות וכרגע אני רוצה להתחיל לרוץ לגבי כל הפרוצדורה של הניתוח של החלפת מפרק ירך. איך זה הולך? ולמי אני צריך לפנות? ואם יש בכלל אפשרות לעשות שוויון בין הרגליים?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איתי הולצר 19/08/2014 23:37
 • שלום. מבחינת התהליך יש שתי אפשרויות: ציבורית - לקבל הפניה מרופא/ת המשפחה או אורתופד/ית הקופה למרפאת חוץ בבית חולים כלשהו. במרפאת החוץ ייקבעו לך מועד לניתוח על פי הזמינות. באופן פרטי/ביטוחי - לפנות לאורתופד/ית בתחום החלפת מפרקים ולקבל מועד לניתוח באחד מבתי החולים הפרטיים (אסותא, מדיקל וכדומה). ניתן להאריך את הרגל בניתוח עד 3 ס"מ- יותר מכך מעלה מאד את הסכנה לפגיעה עצבית. אתה מוזמן לפנות לאחת ממרפאותי לתאום פגישה

 • + הוסף תגובה
החלפת מפרק ירך בנימין 09/09/2014 23:03
ניתוח בנימין 09/09/2014 23:08
האם המחיר הזה אחרי הנחת ביטוח המושלם? דינה 28/01/2015 12:24
 • אני בתור לניתוח ברך, החלפת מפרק, האם המחיר הנקוב למעלה הוא אחרי השתתפות המושלם?

 • + הוסף תגובה
מחיר החלפת מפרק הירך גלי אריאלה 13/02/2020 12:05
מחיר החלפת מפרק הירך גלי אריאלה 13/02/2020 12:06
קרע מורכב בסהרון המדיאלי עם ממצאים נלווים אינה 11/02/2020 09:43
 • שלום רב, בתוצאות mri מצויין "קרע מואכב בסהרון המדיאלי. מודגם קרע נרחב אופקי אלכסוני בגוף ולאורך קרן אחורית של הסהרון המדיאלי המגיע עד לשורש האחורי עם פרגמנט מניסקיאלי מנותק חלקית בצורת ידית דלי אשר אינו עובר אל השורש הקדמי. נוזל תוך מפרקי בכמות קטנה ללא הדגמת ציסטה פופליטאית" אודה ליעוץ מה צריך לעשות. מרכיש כאבים תקופה ארוכה.

 • + הוסף תגובה
מפרק ירך שלומית. 19/01/2020 21:20
 • שלום רב, שמי שלומית.לפני כשלוש שנים עברתי ניתוח בעקבות קרע בלברום מפרק הירך..בשבועיים האחרונים אני סובלת מכאבים מאוד חזקים ומכיוון שאני כבר מזהה את סוג הכאב, יש לי תחושה חזקה שנקרע לי שוב הסחוס. יש לציין שאני מורה לחנ"ג ורצה ומתאמנת שלוש פעמים בשבוע. האם קרע חוזר בלברום הוא תופעה נפוצה? הדבר האחרון שארצה לחשוב עליו זה ניתוח נוסף..במקרה שהקרע חזר..כדאי שוב לנתח? אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה
קרע לברום ,cam Eitan 20/01/2020 20:32
 • הי שלומית. אני שחקן כדורסל, נפצעתי ומאוד חושש כרגע. אפשר לשאול אצל מי נותחת? האם את ממליצה לעבור את הניתוח? האם הניתוח שיפר את מצבך? תודה מראש ורק בריאות

 • + הוסף תגובה
קרע בלברום שלומית 20/01/2020 22:53
 • הי, נותחתי אצל דוקטור אהוד ראט שמאוד ידוע ומוערך בתחום. היה לי "שקט" שלוש שנים .לא הצטערתי לרגע על הניתוח, יכלתי לחזור לספורט וזה היה בשבילי הכל. הניתוח לא נוראי.. החלמה 3 חודשים אבל התאוששתי מהר. דעתי היא שלא צריך לסבול אבל כן לנסות פיזיוטרפיה לפני. לי זה לא עזר כי הקרע היה גדול. כדאי לדעת כי יש מקרים שזה חוזר( לדעתי זה מה שקרה לי בימים אלה). מוזמן לשאול שאלות נוספות.תרגיש טוב

 • + הוסף תגובה
קרע בלברום שלומית 20/01/2020 22:53
 • הי, נותחתי אצל דוקטור אהוד ראט שמאוד ידוע ומוערך בתחום. היה לי "שקט" שלוש שנים .לא הצטערתי לרגע על הניתוח, יכלתי לחזור לספורט וזה היה בשבילי הכל. הניתוח לא נוראי.. החלמה 3 חודשים אבל התאוששתי מהר. דעתי היא שלא צריך לסבול אבל כן לנסות פיזיוטרפיה לפני. לי זה לא עזר כי הקרע היה גדול. כדאי לדעת כי יש מקרים שזה חוזר( לדעתי זה מה שקרה לי בימים אלה). מוזמן לשאול שאלות נוספות.תרגיש טוב

 • + הוסף תגובה
קרע בלברום מפרך הירך אניה 10/02/2020 19:06
 • הי שלומית, אחרי כמה זמן אפשר לחזור לעבודה משרדית? אחרי כמה זמן יכולת לנהוג? הקרע אצלי במפשעה ברגל ימין ואני ממש פוחדת במיוחד לאחר שדר ראט ציין מה עלול להיסתבך כתוצאה מהניתוח. יש אפשרות לשוחח איתך?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!