כל המידע על ניתוחי החלפת מפרק ירך או ברך

מפרקי הברך והירך עלולים להיפגע עקב מחלות ובעיות שונות, בהן שינויים ניווניים אחרי שברים, מחלות מפרקים ראומטיות, זיהומים ואף שחיקת סחוס. פגיעה במפרק גורמת לכאבים ולהגבלה ניכרת בתנועה ובתפקוד. אילו גורמים יביאו לפגיעה במפרק הירך או הברך ומהן דרכי הטיפול הכירורגיות במצבים אלה? כל המידע בכתבה הבאה

מאת: ד"ר אריאל פורמן
דר' אריאל פורמן
אורתופד, כירורג, מומחה לניתוחי החלפות מפרקי ברך וירך.רופא בכיר ביחידה להחלפת מפרקים, במחלקה האורתופדית, בבית החולים ברזילי
הצג טלפון מספר מקשר


מפרק הוא נקודת החיבור בין שתי עצמות המאפשרת את תנועתן. לרוב, קצה אחד של המפרק קמור והשני קעור. כל מפרק מצופה בסחוס - רקמה גמישה וחלקה המאפשרת את הפעלת המפרק ללא כאב. במצבים מסוימים הסחוס נשחק עקב גורמים שונים, כמו גיל או מחלות מסוימות. שחיקה זו מובילה לחשיפת עצם המפרק, לפגיעה במפרק ולכאבים ניכרים. מהם הגורמים לפגיעה במפרק הירך או הברך?

הגורמים לפגיעה במפרק הירך והברך כוללים זיהומים של המפרק בעבר, חבלה במפרק (כמו שבר שלא החלים כראוי), מחלות דלקתיות (כמו דלקת פרקים) ואף עומס מכאני על המפרק. בנוסף, בקרב אנשים הסובלים מבעיות אנטומיות במפרק, לרבות  בעיה של ציר גפה או עיוות בצורת הגפה המוביל לכך שהעומס אינו מפוזר בצורה שווה על כל המפרק, עלולה להתפתח שחיקת מפרק. שחיקת מפרק גורמת לכאבים לאחר מאמץ, לנפיחות אזורית ולהגבלה ניכרת בפעילות היומיומית.
אילו תסמינים יעידו על פגיעה במפרק? 

התסמינים לפגיעה במפרק כוללים כאבים חמורים באזור לאחר הליכה, קושי בעליה או בירידה במדרגות, כאבים שלא משתפרים לאחר מתן משככי כאבים וכדורים אנטי דלקתיים . כיצד ניתן לאבחן פגיעה במפרק הירך או הברך?

ראשית כל תתבצע בדיקה פיזיקלית על ידי אורתופד מומחה. בנוסף יתבצעו צילומים של המפרק, לרבות צילומים מיוחדים בעמידה, כדי לבחון את העומס על המפרק. במקרים מסוימים יהיה צורך בבדיקה נוספת, כמו בדיקת  MRI או בדיקתCT  של המפרק. מהן דרכי הטיפול בשחיקת מפרק?

הטיפול הראשוני בשחיקת מפרק כולל טיפול נוגד כאבים וטיפול שמרני המתבצע באמצעות פיזיותרפיה, טיפולי רפואה משלימה ומתן תוספי מזון שונים, כמו כורכום. 


הכאבים כתוצאה משחיקת המפרק מתאפיינים בתקופות החמרה ותקופות רגיעה. בזמנים מסוימים, כמו בחילופי עונות, עלולה להיות מורגשת עלייה בעצימות הכאב. 


במצבים בהם הטיפולים הראשוניים אינם מסייעים בשיכוך הכאב ושיפור התפקוד, ניתן לבצע טיפולים פולשניים, כמו הזרקת סטרואידים. למרות יעילות ההזרקות בנטרול הכאב, חשוב לציין כי הן אינן פותרות את הבעיה ומונעות את השחיקה. 


קיימים טיפולים נוספים, כמו הזרקת חומצה היאלורונית המסייעת בשימור ושחזור התוכן הפיזיולוגי של הנוזל התוך מפרקי. הזרקות חומצה היאלורונית מסייעות בשיכוך הכאב ובהורדת רמות הדלקת בנוזל התוך מפרקי. אסטרטגיית טיפול משולבת הכוללת טיפול תרופתי, פיזיותרפיה והזרקות, עשויה למנוע את הצורך בניתוח למשך תקופה ארוכה ולשמר את המפרק על כמה שניתן. למרות זאת, בשלב מסוים כאשר מתרחשת החמרה משמעותית בכאב, הגבלה ניכרת בטווח התנועה, וכפועל יוצא גם בפעילות היומיומית, יהיה צורך בפתרון כירורגי להחלפת המפרק. מהן דרכי הטיפול הכירורגיות?


החלפת מפרק ירך

קיימות מספר שיטות כירורגיות להחלפת מפרק הירך. כל שיטה כוללת יתרונות וחסרונות. מיומנות רופא המנתח מהווה מרכיב מרכזי בהצלחת הפעולה. 
בכל הנוגע לשיטות הכירורגיות השונות להחלפת מפרק ירך, מיומנות הרופא המנתח מהווה מרכיב מרכזי בהצלחת הפעולה 
הגישה הקדמית מול גישות ניתוחיות אחרות
ישנן מספר גישות ניתוחיות לניתוח החלפת מפרק ירך. הבחירה של הגישה הניתוחית נעשית על רקע האנטומיה של המטופל. כלומר, יש להתאים את הגישה הניתוחית למטופל ולא את המטופל לגישה הניתוחית.  כך למשל: הגישה הקדמית מומלצת בכל גיל, כאשר יש כאבים במפשעה על רקע שחיקה במפרק הירך.


הגישה הקדמית מבוססת על פיצול שרירים מבלי לנתקם ולכן השיקום לאחר הניתוח יהיה יותר מהיר. בזכות הגישה הקדמית, יש אפשרות לבצע צילום בזמן הניתוח ולשחזר את האנטומיה לפי תכנון מדויק בזמן הניתוח, כדי שלא יהיו סיבוכים של פריקות מפרק הירך או אורך רגליים לא שווה.


יחד עם זאת, במקרים מסוימים, כאשר למטופל יש כאבים במפשעה ובצד הירך אשר נובעים מקרעים בשרירים הצדדיים, הגישה הקדמית לא מאפשרת את התיקון של השרירים ולכן מומלץ במקרים כאלו על הגישה צדדית. כמו כן, הגישה הצדדית או הגישה האחורית מומלצות לניתוחי רביזיות (ניתוחים חוזרים).החלפת מפרק ברך

בניתוח החלפת מפרק ברך קיימות אופציות ניתוחיות שונות. ניתוחים אלה מתבצעים בהרדמה אזורית או כללית.


ניתוח החלפת חצי ברך
מתבצע במצבים בהם קיימת שחיקה של מדור אחד של הברך, החיצוני או הפנימי.ניתוח החלפת ברך מלאה
מתבצע במצבים בהם יש שחיקה בכל המדורים של הברך. ברוב המקרים, עם הגיל השחיקה כוללת את המדור הפנימי, החיצוני והמדור של הפיקה, ולכן יהיה צורך בהחלפת ברך מלאה.קיימות שיטות שונות לשחזור המפרק בעזרת השתלת מפרק מלאכותי

החלפת מפרק ברך באמצעות שתל מיוחד
כיום, קיימות תותבות  מיוחדות שמשחזרות טוב יותר את האנטומיה של ברך. מדובר בשתלים חדשניים שמאפשרים הרגשה טבעית יותר עם ברך מלאכותית. שיטות חדשניות בהחלפת ברך – השיטה הקינמאטית 
במקרים מסוימים ניתן לבצע חיתוכים קינמאטים מיוחדים השומרים על האנטומיה של ברך המטופל ומאפשרים למטופל עם ברך מלאכותית להרגיש יציב יותר בעת הליכה ובעליה וירידה במדרגות. כך, מתאימים את המטופל לשתל ולא את השתל למטופל. בעזרת שיטה זו טווח התנועה והיציבות של הברך טבעיים יותר. ההחלמה ושביעות הרצון מהניתוח גבוהים יותר באמצעות שיטה ניתוחית זאת.

ניתוח החלפת ברך מלאה מתבצע במצבים בהם יש שחיקה בכל מדורי הברך 
מהם הסיכונים הכרוכים בניתוחי החלפת מפרק?

שיעור הסיבוכים לאחר ניתוח החלפת מפרק הברך נמוך יחסית ובאמצעות זיהוי מוקדם ניתן לטפל בהם בהקדם. 


הסיכון המרכזי בניתוחי החלפת מפרק הוא זיהום, אותו ניתן למנוע באמצעות מתן אנטיביוטיקה לפני הניתוח, בזמן הניתוח ובמקרים מסוימים גם אחרי ביצוע הפעולה במשך מספר ימים.


 כמו כן, חיידקים ממקורות שונים בגוף עלולים לגרום לזיהום במפרק המלאכותי ולכן, כדי להפחית את הסיכון לזיהום, יש לקבל תמיד, טיפול אנטיביוטי במקרים הבאים: לפני כל טיפול שיניים (כולל ניקוי אצל השיננית), דלקת בדרכי השתן, זיהומים בעור, לפני כל ניתוח/טיפול חודרני.


קרישיות יתר של הדם 
קרישי דם בוורידי הרגליים או באגן הם אחד הסיבוכים הנפוצים ביותר של ניתוח החלפת מפרק הברך. שימוש במדללי דם במשך כארבעה שבועות יעילים מאד במניעת קרישים אלו וכן ביצוע תרגילים להנעת כפות הרגליים.


ניתוח החלפת ברך נחשב כיום להליך בעל סיכונים נמוכים , וזאת בזכות שיתוף הפעולה בין מספר דיסציפלינות במהלך הניתוח ובאמצעות מתן טיפול תרופתי שעוטף את ההליך הכירורגי ומונע את הסיכונים שעלולים להתפתח. מה צריך לדעת לפני ביצוע הניתוח?

חשוב לעבור הדרכה עם הצוות המנתח, הצוות הסיעודי והפיזיותרפיסטים. קיימים פרוטוקולים מיוחדים לגבי מתן תרופות לפני, בזמן ואחרי הניתוח, כדי להבטיח פעולה בטוחה ומוצלחת. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם דר' אריאל פורמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום ניתוחי מפרק הירך והברך

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ניתוח ברך שמאל מיניסקוס לטראלי
 • מישהו
 • 23/01/2019 17:11
 • צהריים טובים, לפני כחמישה חודשים בעת משחק כדורגל קרעתי את המינסקוס הלטראלי לאחר צילום ובדיקת מומחה בכירורגיה אורטפדית נמצא כי "ברך שמאל קרע נרחב מניסקוס לטראלי עם ציסטה פראמניסקאלית מוגבלת לטראלי קדמית" הוא המליץ לי לעשות לי ניתוח.... עכשיו זה יותר מעצבן אזורית מאשר כואב... ואני מוגבל בתנועות מסוימות בכאבים של כמה שניות.... רציתי לדעת אם יש עוד סוג של טיפול אפשרי שהוא לא ניתוח.... כי מהסבר שלו זה או שתופרים או שמוציאים את המינסקוס.... ורציתי לדעת האם זה בסדר "להוציא את המיניסקוס" מה ההשלכות של זה לעתיד וכמה זמן התאוששות זה כי אני בנאדם פעיל שאוהב לעסוק בפעילות ספורטיבית וחיי חברה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אוסטאוכונדרומה
 • דני
 • 19/09/2015 23:32
 • שלום הייתי אצל אורטופד בגלל כאבים בברך אחת בימים האחרונים. ציין שיש חשד לקרע במניסקוס והמליץ על מנוחה ומיעוט בהליכה, חבישה, ומשככי כאבים לפי הצורך, וכן פיזיותרפיה. בצילום ברך - ללא שבר או תזוזה. "יש ממצא אקראי המתאים לאוסטאוכונדרומה בטיביה מקורבת" הרופא הפנה אותי להערכה אצל אורטופד שעוסק בתחום גידולי עצם. רציתי בבקשה לשאול כמה שאלות (כמובן לא כתחליף לייעוץ אישי) א. מה משמעות הגידול הזה? איך יודעים שזה ממצא מקרי ולא משהו חדש? ב. איזה בירור נדרש במקרה כזה? האם צילום רונטגן מספיק? ג. האם יש לחשוש שאולי יש עוד כאלו במקומות נוספים בגוף? ד. מה הטיפול בדר"כ בדבר הזה? ולגבי הקרע במניסקוס: האם קרע במניסקוס יכול להתאחות ולהסתדר מעצמו או שזה בלתי הפיך? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תשובה
 • ד"ר איתי הולצר
 • 21/09/2015 23:46
 • שלום. אוסטאוכונדרומה הינו גידול שפיר די נפוץ שבד"כ אינו דורש המשך ברור או טיפול. גידול מסוג זה נמצא בד"כ בקצוות העצמות בסמוך למפרקים ו'גדל איתנו' מילדות. לעיתים מיקום וגודל הגידול גורמים להפרעה מכאנית - כמו התחככות בגיד או שריר הגורמים לכאב. במקרים אלה ניתן להסיר את הגידול בניתוח. יש סינדרום בו יש ריבוי של גידולים מסוג זה ואז יש צורך במעקב אחר הנגעים. קרע במניסקוס אינו מתאחה בד"כ. אם הוא לא גדול ובמיקום שאינו מפריע לתנועתיות הברך ניתן לשקם את הברך בטיפול שמרני (לא ניתוחי).

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אוסטאוכונדרומה
 • מירב
 • 23/01/2019 13:22
 • פגם בעובי הסחוס
 • ניבה
 • 20/01/2019 18:12
 • שלום אני בת 45 לאחר תקופה ארוכה מעל שנתיים של כאב במפרק הירך המקשה על פעילות גופנית, גריבת גרביים ונעילת נעלים הופנתי לבדיקת mri בבדיקה נמצא "פגם לכל עובי הסחוס המכסה את האספקט הקדמי של ראש הפמור בקוטר 4 מ"מ" מה ההשלכות? דרכי טיפול?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר אהרון מנחם ד"ר אהרון מנחם
מנהל היחידה להחלפת מפרקים ירך,ברך חטיבה אורטופדית... קרא עוד
ד"ר אייל הלר ד"ר אייל הלר
אורתופד מומחה לאורתופדיה כף רגל וקרסול קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל