כל המידע על ניתוחי החלפת מפרק ירך או ברך

מפרקי הברך והירך עלולים להיפגע עקב מחלות ובעיות שונות, בהן שינויים ניווניים אחרי שברים, מחלות מפרקים ראומטיות, זיהומים ואף שחיקת סחוס. פגיעה במפרק גורמת לכאבים ולהגבלה ניכרת בתנועה ובתפקוד. אילו גורמים יביאו לפגיעה במפרק הירך או הברך ומהן דרכי הטיפול הכירורגיות במצבים אלה? כל המידע בכתבה הבאה

מאת: ד"ר אריאל פורמן
דר' אריאל פורמן
אורתופד, כירורג, מומחה לניתוחי החלפות מפרקי ברך וירך.רופא בכיר ביחידה להחלפת מפרקים, במחלקה האורתופדית, בבית החולים ברזילי
הצג טלפון מספר מקשר


מפרק הוא נקודת החיבור בין שתי עצמות המאפשרת את תנועתן. לרוב, קצה אחד של המפרק קמור והשני קעור. כל מפרק מצופה בסחוס - רקמה גמישה וחלקה המאפשרת את הפעלת המפרק ללא כאב. במצבים מסוימים הסחוס נשחק עקב גורמים שונים, כמו גיל או מחלות מסוימות. שחיקה זו מובילה לחשיפת עצם המפרק, לפגיעה במפרק ולכאבים ניכרים. מהם הגורמים לפגיעה במפרק הירך או הברך?

הגורמים לפגיעה במפרק הירך והברך כוללים זיהומים של המפרק בעבר, חבלה במפרק (כמו שבר שלא החלים כראוי), מחלות דלקתיות (כמו דלקת פרקים) ואף עומס מכאני על המפרק. בנוסף, בקרב אנשים הסובלים מבעיות אנטומיות במפרק, לרבות  בעיה של ציר גפה או עיוות בצורת הגפה המוביל לכך שהעומס אינו מפוזר בצורה שווה על כל המפרק, עלולה להתפתח שחיקת מפרק. שחיקת מפרק גורמת לכאבים לאחר מאמץ, לנפיחות אזורית ולהגבלה ניכרת בפעילות היומיומית.
אילו תסמינים יעידו על פגיעה במפרק? 

התסמינים לפגיעה במפרק כוללים כאבים חמורים באזור לאחר הליכה, קושי בעליה או בירידה במדרגות, כאבים שלא משתפרים לאחר מתן משככי כאבים וכדורים אנטי דלקתיים . כיצד ניתן לאבחן פגיעה במפרק הירך או הברך?

ראשית כל תתבצע בדיקה פיזיקלית על ידי אורתופד מומחה. בנוסף יתבצעו צילומים של המפרק, לרבות צילומים מיוחדים בעמידה, כדי לבחון את העומס על המפרק. במקרים מסוימים יהיה צורך בבדיקה נוספת, כמו בדיקת  MRI או בדיקתCT  של המפרק. מהן דרכי הטיפול בשחיקת מפרק?

הטיפול הראשוני בשחיקת מפרק כולל טיפול נוגד כאבים וטיפול שמרני המתבצע באמצעות פיזיותרפיה, טיפולי רפואה משלימה ומתן תוספי מזון שונים, כמו כורכום. 


הכאבים כתוצאה משחיקת המפרק מתאפיינים בתקופות החמרה ותקופות רגיעה. בזמנים מסוימים, כמו בחילופי עונות, עלולה להיות מורגשת עלייה בעצימות הכאב. 


במצבים בהם הטיפולים הראשוניים אינם מסייעים בשיכוך הכאב ושיפור התפקוד, ניתן לבצע טיפולים פולשניים, כמו הזרקת סטרואידים. למרות יעילות ההזרקות בנטרול הכאב, חשוב לציין כי הן אינן פותרות את הבעיה ומונעות את השחיקה. 


קיימים טיפולים נוספים, כמו הזרקת חומצה היאלורונית המסייעת בשימור ושחזור התוכן הפיזיולוגי של הנוזל התוך מפרקי. הזרקות חומצה היאלורונית מסייעות בשיכוך הכאב ובהורדת רמות הדלקת בנוזל התוך מפרקי. אסטרטגיית טיפול משולבת הכוללת טיפול תרופתי, פיזיותרפיה והזרקות, עשויה למנוע את הצורך בניתוח למשך תקופה ארוכה ולשמר את המפרק על כמה שניתן. למרות זאת, בשלב מסוים כאשר מתרחשת החמרה משמעותית בכאב, הגבלה ניכרת בטווח התנועה, וכפועל יוצא גם בפעילות היומיומית, יהיה צורך בפתרון כירורגי להחלפת המפרק. מהן דרכי הטיפול הכירורגיות?


החלפת מפרק ירך

קיימות מספר שיטות כירורגיות להחלפת מפרק הירך. כל שיטה כוללת יתרונות וחסרונות. מיומנות רופא המנתח מהווה מרכיב מרכזי בהצלחת הפעולה. 
בכל הנוגע לשיטות הכירורגיות השונות להחלפת מפרק ירך, מיומנות הרופא המנתח מהווה מרכיב מרכזי בהצלחת הפעולה 
הגישה הקדמית מול גישות ניתוחיות אחרות
ישנן מספר גישות ניתוחיות לניתוח החלפת מפרק ירך. הבחירה של הגישה הניתוחית נעשית על רקע האנטומיה של המטופל. כלומר, יש להתאים את הגישה הניתוחית למטופל ולא את המטופל לגישה הניתוחית.  כך למשל: הגישה הקדמית מומלצת בכל גיל, כאשר יש כאבים במפשעה על רקע שחיקה במפרק הירך.


הגישה הקדמית מבוססת על פיצול שרירים מבלי לנתקם ולכן השיקום לאחר הניתוח יהיה יותר מהיר. בזכות הגישה הקדמית, יש אפשרות לבצע צילום בזמן הניתוח ולשחזר את האנטומיה לפי תכנון מדויק בזמן הניתוח, כדי שלא יהיו סיבוכים של פריקות מפרק הירך או אורך רגליים לא שווה.


יחד עם זאת, במקרים מסוימים, כאשר למטופל יש כאבים במפשעה ובצד הירך אשר נובעים מקרעים בשרירים הצדדיים, הגישה הקדמית לא מאפשרת את התיקון של השרירים ולכן מומלץ במקרים כאלו על הגישה צדדית. כמו כן, הגישה הצדדית או הגישה האחורית מומלצות לניתוחי רביזיות (ניתוחים חוזרים).החלפת מפרק ברך

בניתוח החלפת מפרק ברך קיימות אופציות ניתוחיות שונות. ניתוחים אלה מתבצעים בהרדמה אזורית או כללית.


ניתוח החלפת חצי ברך
מתבצע במצבים בהם קיימת שחיקה של מדור אחד של הברך, החיצוני או הפנימי.ניתוח החלפת ברך מלאה
מתבצע במצבים בהם יש שחיקה בכל המדורים של הברך. ברוב המקרים, עם הגיל השחיקה כוללת את המדור הפנימי, החיצוני והמדור של הפיקה, ולכן יהיה צורך בהחלפת ברך מלאה.קיימות שיטות שונות לשחזור המפרק בעזרת השתלת מפרק מלאכותי

החלפת מפרק ברך באמצעות שתל מיוחד
כיום, קיימות תותבות  מיוחדות שמשחזרות טוב יותר את האנטומיה של ברך. מדובר בשתלים חדשניים שמאפשרים הרגשה טבעית יותר עם ברך מלאכותית. שיטות חדשניות בהחלפת ברך – השיטה הקינמאטית 
במקרים מסוימים ניתן לבצע חיתוכים קינמאטים מיוחדים השומרים על האנטומיה של ברך המטופל ומאפשרים למטופל עם ברך מלאכותית להרגיש יציב יותר בעת הליכה ובעליה וירידה במדרגות. כך, מתאימים את המטופל לשתל ולא את השתל למטופל. בעזרת שיטה זו טווח התנועה והיציבות של הברך טבעיים יותר. ההחלמה ושביעות הרצון מהניתוח גבוהים יותר באמצעות שיטה ניתוחית זאת.

ניתוח החלפת ברך מלאה מתבצע במצבים בהם יש שחיקה בכל מדורי הברך 
מהם הסיכונים הכרוכים בניתוחי החלפת מפרק?

שיעור הסיבוכים לאחר ניתוח החלפת מפרק הברך נמוך יחסית ובאמצעות זיהוי מוקדם ניתן לטפל בהם בהקדם. 


הסיכון המרכזי בניתוחי החלפת מפרק הוא זיהום, אותו ניתן למנוע באמצעות מתן אנטיביוטיקה לפני הניתוח, בזמן הניתוח ובמקרים מסוימים גם אחרי ביצוע הפעולה במשך מספר ימים.


 כמו כן, חיידקים ממקורות שונים בגוף עלולים לגרום לזיהום במפרק המלאכותי ולכן, כדי להפחית את הסיכון לזיהום, יש לקבל תמיד, טיפול אנטיביוטי במקרים הבאים: לפני כל טיפול שיניים (כולל ניקוי אצל השיננית), דלקת בדרכי השתן, זיהומים בעור, לפני כל ניתוח/טיפול חודרני.


קרישיות יתר של הדם 
קרישי דם בוורידי הרגליים או באגן הם אחד הסיבוכים הנפוצים ביותר של ניתוח החלפת מפרק הברך. שימוש במדללי דם במשך כארבעה שבועות יעילים מאד במניעת קרישים אלו וכן ביצוע תרגילים להנעת כפות הרגליים.


ניתוח החלפת ברך נחשב כיום להליך בעל סיכונים נמוכים , וזאת בזכות שיתוף הפעולה בין מספר דיסציפלינות במהלך הניתוח ובאמצעות מתן טיפול תרופתי שעוטף את ההליך הכירורגי ומונע את הסיכונים שעלולים להתפתח. מה צריך לדעת לפני ביצוע הניתוח?

חשוב לעבור הדרכה עם הצוות המנתח, הצוות הסיעודי והפיזיותרפיסטים. קיימים פרוטוקולים מיוחדים לגבי מתן תרופות לפני, בזמן ואחרי הניתוח, כדי להבטיח פעולה בטוחה ומוצלחת. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם דר' אריאל פורמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום ניתוחי מפרק הירך והברך

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • פענוח mri
 • מיכל
 • 21/03/2019 08:54
 • שלום רב, אני סובלת מ avn מזה שנה כאשר קיבלתי טיפולים בתא לחץ ובאלקטרו מגנט. לפני חודש ביצעתי mri להלן הפענוח: ממצאים: בראש הפמור משמאל מודגמת אי סדירות גרמית סובכודנרלית בליווי שרידי בצקת סובכונדרנרלית ללא תמט של המשטח המפרקי. Avn ישן עם מוקד נמק באספקט עליון קדמי ושרידי בצקת סובכודנרלית בהיקף עליון של ראש הפמור מימין עם השטחה מינימלית של המשטח המפרקי. אי סדירות מינימלית בהיקף של המשטחים הפרקיים האצטבולריים עם אותות חריגים בלברום קדמי דו"צ, ללא הדגמת קרע מוגדר. פענוח mri קודם לפני כ 7 חודשים ממצאים: Avn ידוע בראשי הירכיים דו"צ, יותר גדול מימין עם תמט מינימלי של המשטח המפרקי, ללא בצקת לשדית מסביב וללא הופעת ממצאים חריגים במשטחים האצטבולריים. שאר המבנה הגרמי שמור לסיכום: Avn ישן דו"צ נראה דרגה 2 משמאל ודרגה 3 מימין. ללא הופעת תהליך חדש. השאלה שלי האם יש שיפור בין הmri האחרון לmri מלפני 7 חודשים? אני לא רוצה ניתוח בשום פנים ואופן. האם אני באמת בשלבי החלמה כפי שהרופא אומר לי. לציין כי יש לי עדיין כאב במפשעה וכאב בישיבה, אבל בירידה משמעותית ממה שהיה. מצליחה להתהלך בלי קביים. בלע צליעה עם כאב קל בהליכה. לציין כי הייתי עד לפני חצי שנה על כיסא גלגלים. הטווחים שלי תקינים. מה אומר ה mri האחרון. אודה מאוד לתשובתך. תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ברכיים
 • ניסים אמנון
 • 18/03/2019 15:41
 • בתוצאה של ה MRI מניסקוס מדיאלימעט דיסקואידי , קיים קרע אופקי גדול בגוף מגיע לשטח העליון, קיים קרע בקרן האחורית מגיע לשטח התחתון , קיים קרע רדיאלי בין הקרן האחורית והגוף. קיים קרע אופקי גדול במניסקוס הלטרלי שמגיע לשטח העליון בקרן הקידמית ושטח התחתון בגוף ובקרן האחורית ACLו-ACK.PCL תקינים קיימת מתיחה ב - ACL הסחוס המפרקי ועוצמות אות מח העצם תקינים . נוזל יתר בכמות קטנה במפרק. גידי הקוודריצפס וגיד הפיקה תקינים מה עליי לעשות ואיזה טיפול אפשר לקבל

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אורטוקין - האם מועיל לקרסול?
 • שלמה
 • 08/03/2019 14:38
 • שלום, יותר משנתיים - כאב בקרסול ימין. ללא שום חוקיות!! לעתים אין בכלל כאבים, גם בעת אימון כושר, ולעתים כואב גם בישיבה מול מחשב. לא הצלחתי לקשור התנהגות עם הופעת הכאב. לעתים הכאב בצד ימין ולעתים בצד שמאל. אני מתאמן בבוקר בחדר כושר, לפחות 6 פעמים בשבוע. הכאב מונע ממני לרוץ בקבוצת ריצה, למרות שיש לי כושר וסיבולת. ממצאי MRI ו CT מצביעים על ולהלן ציטוט: "עדות ל OCD בכיפת הטאלוס המידיאלי ואוסטיופיטים מידיאליים" השאלה, האם טיפול אורטוקין מועיל ומה הסיכונים בו. יתר על כן, לא מצאתי מידע על טיפול אורטוקין בקרסול. עלי להדגיש כי איני נוטל שום תרופה משום סוג משך שנים רבות (כדרך חיים). תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר רונן דבי ד"ר רונן דבי
מומחה להחלפות מפרק ושחיקת סחוס קרא עוד
פרופ' דן עטר פרופ' דן עטר
מנהל מחלקה אורתופדית סורוקה קרא עוד

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ