ורידים בולטים ברגליים (דליות) וגודש ורידי באגן: גורמים וטיפול

מהן הבעיות הנפוצות בוורידי הרגליים ובוורידי האגן, מהם הגורמים להן, אילו תסמינים יעידו על בעיות ורידים ומהן שיטות הטיפול שיסייעו בפתרון הבעיות הנפוצות? כל המידע בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 20/03/2019


מערכת הורידים היא מערכת צינורות שאוספת את הדם מחלקי הגוף השונים ומחזירה אותו ללב. קיימות שלוש מערכות ורידים ברגליים: 


מערכת עמוקה 

הכוללת את הורידים הנמצאים בתוך השרירים.


מערכת הורידים השטחית

הכוללת את הורידים המצויים בין העור לבין עטיפת השרירים. 


מערכת מגשרת 

הנקראת גם המערכת הפרפורנטים.
אילו בעיות ורידים נפוצות קיימות בוורידי הרגליים?

מקורן של רוב הבעיות של ורידים בולטים ברגליים הוא במערכת הורידים השטחית. הבעיה השכיחה ביותר היא אי ספיקה מסתמית: המסתמים נמצאים בכל ורידי הרגליים הגדולים ותפקידם הוא למנוע חזרה של הדם אל הרגליים מכיוון הלב.


במצב תקין, הדם הזורם בוורידים נדחף לכיוון הלב באמצעות שרירי הרגליים, והמסתמים מביאים לכך שזרימת הדם בוורידים תהיה חד כיוונית. אם קיימת אי ספיקת מסתמים, חלק מהדם חוזר או נשאר ברגליים – דבר שמעלה את לחץ הדם בוורידים השטחיים. כתוצאה מכך, נוצרת התרחבות של הורידים והופעה של דליות ורידים (ורידים כחולים הבולטים על פני עור). דליות עלולות להוביל לבצקות ברגליים, לאי נוחות בעמידה ממושכת (אשר גורמת לפגיעה בתפקוד) ולגרד בעור. סימנים אלה מחמירים בעמידה ממושכת, במזג אוויר חם, בזמן הוסת בנשים, או בהריון.


בחלק מהסובלים מבעיות ורידים וכתוצאה מלחץ ורידי מוגבר לאורך הזמן, מופיעים שינויים בעור בעיקר באזור השוקיים, הנקראים גם שינויים טרופיים. בעקבות שינויים אלה עלולים להתפתח גם כיבים או פצעים ורידיים. הכיבים עלולים לחזור ואף להזדהם והם גורמים לנזק ניכר לסובלים מהם, לכאבים, לפגיעה בתפקוד ואף לאשפוזים חוזרים ונשנים.


דליות עלולות להוביל גם לפקקת בוורידים השטחיים. פקקת ורידים היא תופעה הכוללת היווצרות של קריש דם בווריד המורחב המלווה בסימני דלקת, כמו אודם מקומי, רגישות מקומית וכאב מקומי. הסכנה במחלה זו היא התפשטותה לוורידים העמוקים, מצב שעלול להוות סכנת חיים בשל העובדה שקריש הדם עלול להגיע לריאות ולגרום לתסחיף ריאתי ואף למוות פתאומי. 


לפני שנים הדעה הרווחת הייתה כי הטיפול בדליות בנשים יתבצע רק  לאחר הלידה האחרונה. כיום הטיפול מומלץ לפני ההריונות והלידות כדי להקטין את הסיכון ואת סבלה של המטופלת. הבעיה השכיחה ביותר בורידי הרגליים היא אי ספיקה מסתמית

מהן דרכי הטיפול בבעיות ורידים ברגליים?

בכל הנוגע לאי ספיקה מסתמית ברגליים קיימות מספר טכניקות טיפוליות:1. הטרשה (sclerotherapy) ורידית

במהלך הטיפול מחדירים לווריד תמיסה באמצעות מחט דקיקה לוורידים המטופלים.


קיימים שני סוגים של הטרשה: 

הטרשה על ידי תרופה נוזלית
המיועדת לוורידים קטנים המהווים לרוב בעיה קוסמטית.


הטרשה על ידי תמיסה מלחית מוקצפת עם אוויר
מיועדת לוורידים גדולים יותר לרוב לצרכים רפואיים. מהם היתרונות בטיפול הטרשה ורידית?

הזריקות נעשות ללא כל הרדמה או טשטוש ומיד אחרי טיפול המטופל יכול לחזור לשגרה היומית. מהם החסרונות?

לאחר הטיפול יש צורך בשימוש בגרב אלסטית שעלולה לגרור אי נוחות קלה. בנוסף, הטיפול דורש לרוב מספר מפגשים בהפרש של כחודש בין מפגש למפגש. 


לעיתים מתפתחת דלקת מקומית חמורה יותר באזור ההזרקה המובילה לאודם רגישות וכאב שעלולים לגרום לאי נוחות משמעותית במשך מספר ימים. סיבוך נוסף של ההזרקות עלול להיות פיגמנטציה – הופעת צבע חום על גבי העור באזור הורידים שהוזרקו. הפיגמנטציה לרוב מתבהרת ונעלמת עם הזמן, אך במקרים בודדים היא נשארת לתמיד. יש לציין כי ככל שהעור כהה יותר כך הסיכון לפיגמנטציה גדול יותר. 2. טיפולים תרמיים

הטיפול התרמיים השונים עובדים על חימום של דופן הוריד. טיפולים אלה נועדו בעיקר לוורידים שטחיים ראשיים וישרים. השיטות התרמיות כוללות שימוש בלייזר תוך ורידי, שימוש באנרגיה חשמלית בתדר של גלי רדיו, שימוש בקיטור. 


הטיפול מתבצע על ידי החדרת צנתר אל תוך הוריד. לאחר החדרת הצנתר מתבצעת הרדמה מקומית מסביב לווריד המטופל והטיפול נעשה בזמן הוצאת הצנתר אל מחוץ לווריד, תוך כדי צריבתו מבפנים. המטרה בסוג טיפול זה , בדומה לטיפול בהטרשת קצף, היא לחסום את הורידים החולים ולנתב את זרימת הדם אל הוורידים הבריאים. 


תוצאות הטיפול התרמי בוורידים מתאימים, טובות יותר בהשוואה להזרקות קצף. כיום, המלצת האיגודים המקצועיים היא לטפל בשיטה התרמית כאשר מדובר בבעיה בוורידים הראשיים. 


ענפים או ורידים נוספים שלא נסגרו בזמן טיפול זה מטופלים על ידי הטרשת קצף או על ידי ניתוח מינורי של הוצאת הורידים המפותלים תוך כדי הטיפול התרמי עצמו. מהם היתרונות בטיפול התרמי?

תוצאות הטיפול התרמי בוורידים מתאימים טובות יותר בהשוואה להזרקות קצף. כיום, המלצת האיגודים המקצועיים היא לטפל בשיטה התרמית כאשר מדובר בבעיה בוורידים הראשיים. 


ענפים או ורידים נוספים שלא נסגרו בזמן טיפול זה מטופלים על ידי הטרשת קצף או על ידי ניתוח מינורי של הוצאת הורידים המפותלים תוך כדי הטיפול התרמי עצמו. 


בנוסף, מדובר בפעולה קצרה הנמשכת כשעה ומאפשרת חזרה מהירה של המטופל לשגרה. כמו כן הסיבוכים הכרוכים בטיפול התרמי נדירים. מהם החסרונות?

הטיפול התרמי עלול לגרום לפגיעה בעצבים שטחיים בעור שלרוב חולפת במשך עד שנה. לאחר הטיפול יכולה להיות מורגשת רגישות קלה באזור שטופל ובמקרים נדירים עלולים להיות דימומים בעור. קיים סיכוי קטן מאוד גם לפקקת ורידית עמוקה – הסכנה שקיימת בכל סוגי טיפולים בוורידים כולל ניתוח stripping.3. טיפול בדבק ביולוגי 

הטיפול בדבק הביולוגי מתבצע בעיקרון דומה לזה עליו מבוסס הטיפול התרמי. במהלך הפעולה מחדירים צנתר לווריד המטופל, אליו מוחדר דבק מיוחד המצוי בשימוש ברפואה שנים רבות ומשמש להדבקת חתכים קטנים מאוד וגם לחסימת כלי דם חולים במוח. 


הדבק גורם להדבקת דפנות הוריד וכתוצאה מכך לחסימת הוריד המטופל. בדומה לטיפול התרמי, הדבק מיועד לטיפול בוורידים גדולים וישרים, אך לפעמים קיימת חריגה ורופאים מבצעים טיפול בדבק גם בוורידים נוספים. הענפים המפותלים זקוקים בהמשך לטיפול בהטרשת קצף או לניתוח להוצאתם, אם אינם נסגרים לאחר תקופה של מספר שבועות. מהם היתרונות בטיפול בדבק ביולוגי?

הטיפול בדבק אינו מתבצע תחת הרדמה ואין צורך בשימוש בגרב אלסטית לאחר הטיפול. בשונה מהטיפולים התרמיים, הטיפול בדבק אינו כרוך בפגיעה בעצבים שטחיים בעור. מהם החסרונות?

הטיפול בדבק גורם לתגובה דלקתית מקומית. תגובה זו צפויה לחלוף לרוב לאחר מספר ימים של טיפול באמצעות תרופות נוגדות דלקת. 
4. טיפול כירורגי 

קיימים שלושה ניתוחים המשמשים לטיפול בבעיות ורידים ברגליים:


ניתוח סטריפינג (Stripping)

הכולל שליפה של הוריד השטחי הראשי. שיטה זו חלפה מהעולם כי היא כוללת ניתוח מורכב יחסית חתכים, תפרים וזמן ארוך יותר של חזרה לשגרה. כריתת דליות אמבולטורית (Ambulatory Phlebectomy)

הסרת הדליות דרך חורים או חתכים זעירים. ניתוח זה נערך לרוב בהרדמה מקומית. אצל חולים מתאימים התוצאות הקוסמטיות של הניתוח לעיתים טובות יותר מהתוצאות של טיפול בהטרשת קצף. 


חשוב לציין כי ניתוח פלבקטומיה מיועד לטיפול בוורידים משניים בלבד, והוא אינו מומלץ לטיפול בוורידים ראשיים. על כן, ניתוח זה יכול להתבצע כפעולה יחידה לטיפול בוורידים המתאימים או כפעולה משלימה לטיפולים תרמיים או להזרקת דבק. 


כריתת דליות בעזרת טכנולוגיית TRIVEX

סוג ניתוחים נוסף הוא ניתוח על ידי טכנולוגיית TRIVEX. שיטה זו מאפשרת לטפל בוורידים רבים מכל הגדלים הממוקמים על שטחים נרחבים ברגליים. הניתוח מיועד לאנשים הסובלים מעודף משקל, אלה שעברו ניתוחים קודמים לטיפול בדליות, מטופלים שסבלו בעבר מפקקת ורידית שטחית, לנשים שעברו הריונות מרובים ועוד. הטיפול אגרסיבי מאוד ונערך בהרדמה מקומית, אך לא קיימת כל מגבלה בנוגע לכמות או גודל הורידים המטופלים.


החלמה לאחר ניתוח זה מתאפיינת לעיתים בכאבים משמעותיים, אך האלטרנטיבות בקבוצת חולים זו אינן מוצלחות. שיטה כירורגית זו מאפשרת לטפל גם בקבוצת החולים שאינה מועמדת לטיפולים הנוספים. מהן הבעיות הנפוצות בוורידי האגן? 

חסימה בוורידי האגן מתפתחת לרוב במערכת הורידים העמוקה, והיא יכולה לנבוע מלחץ חיצוני המופעל על ורידי האגן או מפקקת בוורידי האגן העמוקים. התסמינים לחסימה בוורידי האגן דומים לאלה המאפיינים חסימה בוורידי הרגליים, לרבות כיבים חוזרים, בצקות ברגליים וכאבים. למרות זאת במצבים אלה בדיקה של ורידי הרגליים עשויה להיראות תקינה. 


שיטות הדמיה שונות של האגן יראו לחץ חיצוני על הוריד, אשר מפריע לניקוז הדם מהרגליים ומהאגן עצמו או חסימתו. כמו כן, עלולים גם להופיע תסמינים שונים המעידים על גודש ורידי האגן. תסמינים אלה יתבטאו בעיקר אצל נשים בכאבים בלתי מוסברים באגן המופיעים במועד הוסת ולאחר קיום יחסי מין, והופעת דליות בפות. כיצד ניתן לטפל?

צנתור וורידי האגן היא שיטה הטיפול המוכרת עבור מטופלים הסובלים מפקקת בוורידי האגן או מלחץ חיצוני על וורידי האגן המוביל להפרעה בניקוז וורידי הרגליים. במהלך הצנתור מזריקים חומר ניגוד אל הווריד החולה ומשתילים תומכן (סטנט) במידת הצורך. כיום הכנסת התומכן מתבצעת תחת הכוונת טכנולוגיית IVUS  (אולטרה סאונד תוך ורידי).  היתרון בשימוש בטכנולוגיית ה-IVUS  (מומלצת ע"י איגודים מקצועיים) כפול: היא מספקת יכולת אבחון מדויקת וכן גם מאפשרת מיקום מדויק של הסטנט המושתל.


לעיתים גודש בוורידי האגן אצל נשים נגרם בשל הרחבה של ורידי השחלות בלבד. הטיפול במצב זה הוא על ידי תסחוף (embolization) אמבוליזציה של ורידים אלה בעזרת צנתור. הכתבה בחסות  ד"ר אלכסנדר קנטרובסקי, מנתח כלי דם בכיר במרכז רפואי הלל יפה, חדרה. עוסק בכירורגית כלי דם – מחלות ורידים ועורקים.  


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אלכסנדר קנטרובסקי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רעש של זרימה בראש שרון 26/03/2020 21:33
 • שלום ד"ר.יש לי רעש של זרימה בצד שמאל של הראש,טנטון,נחלש,נעלם,מופיע שוב,לא קבוע,לחץ הדם תקין,ב-mri נמצא סלה ריקה חלקית ואני מרגישה לחץ בצד שמאל ,לפעמים יש לי חוסר פעימה כאילו הלב "נופל" (לא מחרדה) ומייד במקביל סחרחורת לחצי שנייה ושוב טנטון,האם אתה יכול להעיר את עיניי לאור מה שתארתי? והאם יכול להיות קשר לכלי דם בראש? תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
רעש בראש ד"ר אסף לבנון 26/03/2020 21:35
 • שלום שרון לפני שאני מתחיל לחשוב , אני זקוק למספר פרטים: גיל מחלות רקע טיפול תרופתי מעשנת?

 • + הוסף תגובה
המשך שרון 27/03/2020 00:31
 • שלום ד"ר.בת 43,לא מעשנת,אין מחלות רק תת פעילות בלוטת התריס,מאוזנת,נוטלת סינתרואיד וויטמינים בלבד.

 • + הוסף תגובה
רעש של זרימה בראש שרון 27/03/2020 00:49
 • נזכרתי עכשיו שבעבר עשיתי אולטרסאונד צוואר והטכנאי אמר שיש זרימה מוגברת בעורקים יכול להיות שיש קשר למה שתארתי קודם? תודה ד"ר.

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר אסף לבנון 28/03/2020 14:45
 • שלום שרון. את מתארת מגוון של תלונות:טנטון,רעש של זרימה, לחץ בצד שמאל וחוסר פעימה המוביל לסחרחורת. לא נראה שיש קשר בין תלונות אלה לבעיית כלי דם שאני מכיר. מכל התלונות הדבר שאותי מטריד הוא ה"חוסר פעימה" שמוביל לסחרחורת - זה יכול להיות סימן להפרעה בקצב הלב ולדעתי זה מצריך ברור אצל קרדיולוג בהקדם. לגבי ממצאי בדיקת עורקי הצוואר שביצעת בעבר- אנא שלחי צילום של ממצאי הבדיקה למייל שלי- לא ניתן לשלוח לכאן ואם יש צורך אתייחס לממצאים. המייל שלי asaflev67@gmail.com . בהצלחה

 • + הוסף תגובה
המשך שרון 28/03/2020 15:00
 • אנסה למצוא את פענוח הבדיקה הנ"ל,לגביי חוסר הפעימה המלווה בסחרחורת וטנטון זה קורה מידיי פעם לא כל הזמן אבל אתייחס להמלצתך. אני מודה לך על התשובות,היחס והמקצועיות המהממים,תודה ד"ר!!

 • + הוסף תגובה
נימול ותחושת קהות באצבע מאיה 25/03/2020 08:52
 • שלום, קצת הזוי אך אודה לעזרתך. הרמתי שקיות מהסופר ואחת השקיות התלפפה על האצבע. עד שעליתי מהאוטו הביתה (כ-דקה-שתיים) נגרמה לי תחושת קהות ונימול באצבע (בשליש עליון של האצבע). הנחתי שיחלוף אך עברו כבר מעל 24 שעות ועדיין כך. עיסיתי את המקום, שמתי מים חמים אך ללא הועיל. אודה לתשובתך מה ניתן לעשות. תודה.

 • + הוסף תגובה
נימול באצבע ד"ר אסף לבנון 25/03/2020 10:21
 • שלום מאיה השאלה לא הזויה בכלל אך לא נשמע שמדובר בבעייה הקשורה בתחום עיסוקי ככירורג כלי דם. לא נשמע שמתרחש משהו מעורר דאגה באופן מיידי בכף היד, אני רק יכול להניח שהתופעה נובעת מלחץ על עצב באצבע וזה צפוי לחלוף. אם לא- הכתובת היא אורטופד כף יד .

 • + הוסף תגובה
הצורך במניעה? רחל 23/03/2020 20:40
 • ילדתי ילד רביעי לפני שלושה חודשים כל ההריונות סבלתי מורידים שהתגברו מהריון להריון ביומיים שלפני הלידה האחרונה סבלתי מכאב באזור המפשעה לאחר הלידה התברר שיש לי SVT ברגל שמאל אך ללא פקקת בורידים העמוקים, לאחר נטילת קלקסן 80 מ"ג במשך חודש הכל עבר שאלתי היא לגבי החובה לקחת אמצעי מניעה היות ואני דתיה ואיני רוצה סיבוכים בדימומים בלתי צפוים המצויים באמצעי מניעה והיות ובשני ההריונות האחרונים הנקתי הנקה נקיה לחלוטין למעלה משנה אם אפשר לסמוך על זה גם כעת או חייבים לקחת מניעה למרות הבלבול ההורמונלי וכו'

 • + הוסף תגובה
מניעה ד"ר אסף לבנון 24/03/2020 10:11
 • שלום רחל. צר לי אך לא הצלחתי להבין את שאלתך. האם את מדברת על צורך באמצעי מניעה לכניסה להריון או לטיפול נוגד קרישה מניעתי?

 • + הוסף תגובה
הבהרה רחל 24/03/2020 11:02
 • תודה ד"ר על התשובה המהירה השאלה היתה על הצורך במניעה שאם הצורך אינו כ"כ גדול אולי אפשר לסמוך על ההנקה שהוכיחה את עצמה בשני הריונות קודמים שמנעה למעלה משנה או שהצורך במניעה הוא הכרחי ביותר ולא ניתן לסמוך על הנקבה בלבד אלא צריכים לקחת אמצעי מניעה

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר אסף לבנון 24/03/2020 13:18
 • שוב שלום לך שאלתך אינה בתחום עיסוקי ככירורג כלי דם. אני חושב שאת השאלה לגבי אמצעי מניעה יעיל לאור הרקע אותו את מתארת, יש להפנות לגניקולוג מטפל. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
שאלה סופית רחל 24/03/2020 13:25
 • אוקי רק שאלת בירור אחרונה לדעתך מצב זה מחייב מניעה? נשאל זאת אחרת מה הסיכון להיכנס להריון נוסף במצב זה מבחינת כלי הדם

 • + הוסף תגובה
תשובה סופית ד"ר אסף לבנון 24/03/2020 14:09
 • ה"סיכון" בכניסה נוספת להריון לאשה שמהריון להריון מצב הורידים מחמיר הינו עוד החמרה . לא קיימת הנחייה רפואית לנשים עם בעיית ורידים להימנע מהריונות נוספים. אני אישית ממליץ לדחות את הטיפול בבעיית הורידים לתום "תכנון המשפחה" שכן גם ככה ישנם שיעורי חזרה של בעיות ורידים שטחיים גם לאחר טיפול פולשני, שיעורים אלה עולים אם יש עוד הריון לאחר הטיפול. זו גישה שלי ויש רבים ששותפים לה אך אם תתייעצי אם עוד 2 כיורגים תקבלי עוד 3 דעות (במקרה הטוב). בהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!