רפואת העתיד: ניתוחי עמוד שדרה רובוטיים

ניתוחי עמוד שדרה נדרשים במצבים בהם יש לקבע חלקים מעמוד השדרה על מנת לטפל בבעיות שונות הפוגעות ביציבותו. הגישה המסורתית הנהוגה בניתוחים אלה מתבצעת תוך שימוש באמצעי הכוונה מוגבלים ועל כן מערבת סיכון לפגיעה ברקמה העצבית או במבנים סמוכים לעמוד השדרה. הגישות החדשות לביצוע ניתוחים אלה משתמשות במערכות הכוונה מדויקות שעשויות למזער את הסיכונים הכרוכים בניתוח: כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 05/05/2019
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם ד"ר נטע רז
מנתח עמוד שדרה ומומחה לניתוחי צוואר וגב
הצג טלפון מספר מקשר
i


עמוד השדרה הוא החלק המורכב ביותר במערכת השריר-שלד. הוא מצוי בחלקו האחורי של הגוף ונמשך מבסיס הגולגולת ועד לאגן. לעמוד השדרה שלושה תפקידים עיקריים: הוא מהווה את עמוד התמיכה המרכזי של הגוף, מאחסן את מערכת העצבים ומגן עליה (חוט השדרה ושורשי העצבים) ומאפשר תנועתיות.


במצבים שונים נדרש ניתוח לקיבוע של חלקים מעמוד השדרה על מנת לטפל בבעיות הפוגעות ביציבותו, כמו שברים, תהליכים ניווניים, או עיוותים אחרים. קיבוע של עמוד השדרה מבוצע על ידי החדרת משתלים (ברגים) לגופי החוליות וחיבורם זה לזה לשם יצירת סגמנט יציב (מקובע) של עמוד השדרה. 


החדרת הברגים לעמוד השדרה היא תהליך מסוכן, היות ובתוך תעלת השדרה נמצאים חוט השדרה והשורשים העצביים. פגיעה בהם תגרום לחסר נוירולוגי, עד כדי שיתוק. כמו כן, סביב לעמוד השדרה נמצאים מבני הצוואר, החזה והבטן, כגון כלי דם גדולים ושאר האיברים הפנימיים. אלה עלולים להיפגע גם כן במהלך החדרת הברגים לעמוד שדרה. מהי הגישה הניתוחית המסורתית לביצוע ניתוחי עמוד שדרה?

בניתוח המסורתי, החדרת ברגים אל גופי החוליה מתבצעת בגישה אחורית (מכיוון אחורי), לאחר הפרדת השרירים וחשיפת החוליות. הברגים מוחדרים תוך הסתמכות על המאפיינים האנטומיים של החוליות, מישוש המסלול על ידי מכשירי מישוש מתכתיים ושימוש בצילומי רנטגן תוך ניתוחיים, כדי לוודא את מסלול הבורג בתוך החוליה ולנסות למנוע פגיעה. 

בגישה המסורתית הברגים מוחדרים תוך הסתמכות על המאפיינים האנטומיים של החוליות ושימוש בצילומי רנטגן תוך ניתוחיים
מהם החסרונות בגישה זו?

אמצעי ההכוונה בהם משתמשים במהלך הניתוח המסורתי מוגבלים ועל כן הניתוח כרוך בסיכון למיקום לא אידיאלי של הברגים, עם אפשרות לפגיעות ברקמה העצבית או במבנים הסמוכים לעמוד השדרה. למרות שאחוזי הפגיעה המתוארים אינם גבוהים, משמעותה של פגיעה מסוג זה היא קשה מאוד. 


בשל כך, התעורר צורך באמצעי הכוונה שיאפשרו מיקום אידאלי של הברגים בעמוד השדרה. אמצעי הכוונה מסוג זה נדרשים לא רק למיקום הברגים, אלא גם לביצוע פעולות מדויקות נוספות במסגרת ניתוחי עמוד השדרה, כגון חיתוכים של חוליות לצורך תיקון מדויק של העיוות.מהן הגישות החדשניות בניתוחי עמוד שדרה?

בשנים האחרונות, פותחו שתי גישות עיקריות להכוונה מדויקת בניתוחי עמוד שדרה. 1. מערכות רובוטיות

המערכות הרובוטיות מתבססות על תכנון מוקדם של הניתוח על גבי תוכנת מחשב, המתבסס על הדמיה תלת ממדית של עמוד השדרה. לאחר מכן התכנון מועבר לעמדת מחשב הממוקמת בחדר הניתוח, אשר מפעילה זרוע רובוטית המכוונת את המנתח להכנסה מדויקת של הברגים. 2. מערכות ניווט (נוויגציה) 

מערכות הניווט מבוססות על ציינים (מרקרים) הממוקמים על גוף החולה ועל מכשירי הניתוח. מערכת אופטית מיוחדת הממוקמת בחדר הניתוח מעל לחולה, מזהה את מיקום החולה ואת מיקום המכשירים וכך יודעת היכן נמצא המכשור ביחס לחולה. כלומר, מערכת זו מאפשרת למקם את המשתלים באופן מדויק בעמוד השדרה, ביחס לגוף החולה. 
המערכות הרובוטיות ומערכות הנוויגציה מסייעות בהכוונה מדויקת יותר בזמן ניתוח עמוד השדרה
מהם היתרונות בשיטות אלה?

במשך מספר שנים התקיים דיון בקרב קהילת מנתחי עמוד השדרה בנוגע לנחיצותן של מערכות אלה. הטיעונים התומכים בשילוב המערכות החדשניות גרסו כי הן מונעות את הסיבוכים האפשריים הכרוכים בניתוח בגישה מסורתית. בנוסף, העובדה שהמערכות מאפשרות מיקום של המשתלים בצורה מיטבית בעמוד השדרה, מאפשרת תפקוד טוב יותר של הברגים בהמשך. נושא נוסף וחשוב הוא ההפחתה בחשיפה של המטופלים והצוות לקרינה במהלך הניתוח, היות והשימוש במערכות ההכוונה מאפשר לוותר על מרבית מצילומי הרנטגן המבוצעים כחלק מהפעולה הכירורגית. 


מנגד, עלו הטענות לגבי תוספת של מורכבות טכנית וכתוצאה מכך זמן ניתוח ארוך יותר ותוספת משמעותית לעלויות (בשני המקרים מדובר במערכות יקרות מאוד).


בתקופה הנוכחית, נראה כי הדיון נוטה לכיוון שימוש במערכות ההכוונה. מרגע שיהפכו לחלק אינטגרלי מניתוחי עמודה השדרה, גם למתנגדים יהיה קשה להמשיך ולא להשתמש בהן. איך בוחרים בין שתי השיטות?

לכל אחת מהמערכות יתרונות וחסרונות שונים: המערכת הרובוטית דורשת מהמנתח לבצע תכנון טרום ניתוחי מדוקדק. תכנון זה והמודל התלת ממדי המפורט שמוצג במערכת, מאפשרים למנתח לזהות בעיות בהן לא ניתן להבחין במהלך תכנון רגיל (כמו לדוגמה עיוותים בגופי החוליות הדורשים שימוש בברגים מיוחדים) ולהיערך לטיפול בהן עוד לפני הניתוח. בנוסף, המערכת הרובוטית מאפשרת יישום מדויק ככל הניתן של התכנון המוקדם על גבי החולה. ההסתייגות של חלק מהמנתחים מהשימוש במערכת הרובוטית נעוצה בכך שהיא דורשת מהמנתח להתאים את עצמו לתנאים שונים מבחינת התנהלותו בניתוח, על מנת לאפשר הוצאה לפועל של התכנית המקדימה. 


מנגד, במערכת הניווט לא מבוצע תכנון מוקדם מדוקדק, אלא מדובר במערכת הנותנת למנתח מידע בזמן אמת לגבי מיקומו ביחס לעמוד השדרה של החולה. מחד, העובדה שלא בוצע תכנון מוקדם עלולה לגרום להפתעות מסוימות במהלך הניתוח ומאידך, מערכת זו גמישה יותר מבחינת ההתנהלות בניתוח, ועל כן מזכירה יותר למרבית המנתחים את צורת העבודה המקורית שנוהגה בניתוח המסורתי. 


הוויכוח המקצועי לגבי השיטה העדיפה, שימוש במערכת רובוטית או במערכת ניווט, עודנו נמשך במרץ בחוגים המקצועיים, אך הדור הנוכחי של המערכות כבר מנסה לשלב בין היתרונות של שתי הגישות השונות. על כן דיון זה יהפוך בעתיד הקרוב למיותר, עם הגעתן של מערכות משולבות רובטיקה וניווט. 


המערכות המובילה כיום בעולם בתחום הרובוטיקה בניתוחי עמוד שדרה הן מערכות מתוצרת חברת מזור, חברה ישראלית המפתחת ומייצרת בישראל ומוכרת את הטכנולוגיות השונות בכל רחבי העולם. 


המערכות של חברת מזור נמצאות בשימוש במספר בתי חולים בישראל ביחידות עמוד השדרה, בהן גם יחידת עמוד השדרה שבמחלקה האורתופדית בבית החולים בני ציון בחיפה. המערכת הוכנסה לפעילות במחלקה זו לפני כחמש שנים ומאז בוצעו בעזרתה ניתוחים מורכבים רבים. צוות יחידת עמוד השדרה, בבית החולים בני ציון המונה את ד"ר נטע רז, סגן מנהל המחלקה האורתופדית ומנהל שירות עמוד השדרה, ד"ר האני מולא, נוירוכירורג בכיר, וד"ר ארסן שפיגלמן, אורתופד בכיר, מבצע את הניתוחים השונים באמצעות שימוש במערכת הרובוטית. מטופלים המעוניינים לעבור ניתוח בעזרת המערכת הרובוטית יכולים לתאם פגישת הערכה במרפאת עמוד השדרה בבית החולים בני ציון, או באחת מיחידות האחרות בבתי החולים המציעות את שירות זה. 
הכתבה בחסות ד"ר נטע רז, מנתח עמוד שדרה ומומחה לניתוחי צוואר וגב. רופא בכיר בתחום ניתוחי עמוד שדרה במרכז הרפואי בני ציון בחיפה.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר נטע רז השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום ניתוחי עמוד שדרה ובעיות גב

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • 1.ציסטה בגוף חוליה 2.שינויים ספונדילוטייים
 • רונה
 • 26/05/2019 11:53
 • בct צווארי שעשיתי עקב כאבים בכתף,נכתב ש- 1. בגוף חוליה T3 מודגמת ציסטה בקוטר 0.7 ס"מ. וכן 2. מודגמים שינויים ספונדילוטיים לאורך עו"ש מה זה אומר בעצם

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאבי גב חזק עם משיכה של הרגל
 • מירב תאנה
 • 26/05/2019 07:56
 • אשמח שתעזור לי בפענוח הסיטי מה זה אומר לגבי הבדיקה נעשתה בחתכים אקסיאלים, בחלונות רקמה רכה ובחלונות עצם ובשחזורים שונים. גובה של גופי החוליות שמור. זיזים קדמיים בגובה L5-L4. היצרות של מרווח בין חולייתי עם היווצרות של ואקום פנומן בסחוס הדיסקי בגובה S1-L5. מפרקים הפצטלים שמורים. DISC BULGING אחורי בגובה L4-L3 גורם לחץ קל על השק התקאלי ופורמינל סטנוזיס דו צדדי ללא .SPINAL STENOSIS DISC BULGING דיפוזי בגובה L5-L4 גורם לפורמינל סטנוזיס דו צדדי ו STENOSIS SPINAL. בלט דיסק אחורי בגובה S1-L5 גורם לחץ קל על השק התקאלי היצרות של פורמינות ספינליות דו צדדי ללא .SPINAL STENOSIS אין עדות לספונדילוליזיס או ספונדילוליסטזיס.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שומן אפידורלי
 • 25/02/2011 16:28
 • הסבר
 • דר' נחשון רנד
 • 27/02/2011 06:33
 • כשהדיסק נשחק ואינו עומד בעומסי מ'שקל הגוף באופן תקין הוא מתחיל לבלוט לצדדים עקב הלחלץ - ונגרם בלט דיסק. השק הטקאלי הוא ממברנה העוטפת את העצבים והנוזל שסביבם במהלכם לאורך עמוד השדרה לכיוון הגוף והשומן האפידוראלי הוא השומן שמחוץ לשק הטקראלי המרפד אותו ומגןם עליו מבחוץ (בין החוליה לבין השק הטקאלי)( ד"ר נחשון רנד מומחה לכירורגיה אורתופדית ולניתוחי עמוד השדרה www.isc.co.il rand@isc.co.il קביעת תור: 7645400 - 03 054-7478864

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מרכיב של אפידורל ליפוטוזיס
 • תמרה
 • 23/05/2019 15:04
 • דר' נחשון שלום, האם הגורם היחיד לבעיה בנושא הוא משקל גוף כתגובתך? האם הדיסק לא יכול להישחק כי לא עמד בעצמת המכה שחטף בתאונת דרכים שגם גרמה לבלט דיסק ברמת חמרה כזו ? אודה על התגובה . אשמח גם לדעת אם אתה כותב חוות דעת רפואיות בתחום ואם כדאי לי להוציא חוות דעת רפואית בעניין . נגרמו לי מס' בלטי דיסק שלוחצים על השק הדוראלי עם הצרות פורמינלית דו"צ , אוסטאופיטים ועוד....

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
דר' ויטלי אלכסנדרובסקי דר' ויטלי אלכסנדרובסקי
רופא מומחה בכיר ביחידת עמוד שדרה בבית החולים... קרא עוד
ד"ר גד ולן ד"ר גד ולן
מומחה בתחום ניתוחי עמוד השדרה הצווארי קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ