דלג לתוכן

פגיעה בחוט השידרה (spinal cord injury)

4 דקות קריאה
פגיעה בחוט השידרה עשויה לגרום לשינוי בכל אחד ממרכיבי החיים ולהיות מלווה בנכות מוטורית ובחוסר יכולת תנועה ותחושה מתחת לגובה הפגיעה באופן קבוע.

התקווה היא שבעתיד ניתן יהיה לטפל בפגיעות בחוט השידרה באופן מלא ולהחזיר לתפקוד שלם. כיום, הטיפול והשיקום מאפשרים שיפור משמעותי באיכות החיים ושמירה על עצמאות אצל נפגעי חוט שידרה.

סימפטומים

תפקוד הגפיים לאחר פגיעת חוט שידרה תלוי באופן ישיר בשני גורמים מרכזיים שהם: גובה הפגיעה בחוט השידרה, והיקף הפגיעה. האזור נמוך ביותר שמתפקד בצורה תקינה הוא יהיה גובה הפגיעה הנוירולוגית אליו יתייחסו בשפה הרפואית. לדוגמא אדם שמשותק מגובה הטבור ומטה יחשב לאדם הסובל מפגיעה בגובה החוליה T10.

את הפגיעה נחלק על פי הקטגוריות הבאות:

שלם- הפגיעה היא מוחלטת מגובה זה של עמוד השידרה ולכן גם היכולות המוטוריות (של התנועה) וגם היכולות הסנסוריות (של התחושה) פגועות.

חלקי- במידה והתפקוד המוטורי או הסנסורי עדיין תקינים, אפילו במידה חלקית, מתחת לגובה הפגיעה זה נחשב כפגיעה חלקית.

בנוסף קיימים המושגים המתארים את הגפיים המעורבות כך שקוודריפלג (quadriplegia) הוא אדם המשותק בידיים וברגליים ופאראפלג (paraplegia) הינו אדם המשותק ברגליים בלבד.

פגיעה בחוט השידרה עלולה לגרום לכל אחד מהתסמינים הבאים:

-    איבוד יכולת התנועה.

-    אובדן תחושה הכולל תחושת חום, קור ומגע.

-    איבוד השליטה בסוגרים.

-    הגברה של ההחזרים (רפלקסים) ונוקשות שרירים.

-    ירידה בתפקוד המיני ובפוריות

-    כאב או תחושה של דקירות בקצות העצבים שנפגעו.

-    קושי בנשימה, בשיעול ובהוצאת הפרשות מהריאה.

בכל מקרה של חשש לפגיעה בחוט השידרה בו מופיע אחד מהמצבים הבאים יש לפנות לטיפול רפואי דחוף:

-    כאב חזק או תחושת לחץ בגב, בצוואר או בראש.

-    חולשה, הפרעות בקואורדינציה או שיתוק בכל אחד בחלקי הגוף.

-    תחושת נימול, דגדוג או חוסר תחושה בכל אזור בגוף.

-    אובדן שליטה על סוגרים.

-    אובדן שיווי משקל בהליכה.

-    קושי בנשימה.

-    תנוחה משונה של הגב או הצוואר.
 

סיבות וגורמי סיכון

מערכת העצבים המרכזית מורכבת מהמוח וחוט השידרה. בסיס המוח המשכי לחוט השידרה שמכיל תאי עצב רבים ושלוחות של תאי עצב מהמוח בדרכם אל כל אזורי הגוף. חוט השידרה עובר בתוך תעלה המוגנת על ידי חוליות עמוד השידרה עד לגובה המותניים שם חוט השידרה מסתיים במבנה בשם קונוס מדולריס  שאותו ממשיכים קצות עצבים חופשיים הנקראים "זנב הסוס" cauda equina. המסילות שבחוט השידרה מובילות מידע מוטורי שאחראי על תנועת השרירים מהמוח אל שאר הגוף ומידע סנסורי של חום, קור, כאב ומיקום מהגוף אל המוח.

פגיעה בחוט השידרה יכולה להיות בעקבות טראומה (חבלה) כמו: שבר או ריסוק של חוליה, דקירה ירייה או כל פציעה אחרת שחודרת אל חוט השידרה. הפגיעה עשויה להחמיר בימים שאחרי הפציעה הראשונית בעקבות דימום, תהליכים דלקתיים מקומיים, בצקות וזיהומים. 
חוט השדרה יכול להיפגע גם בעקבות אירוע לא טראומטי כמו סרטן, תהליך דלקתי, תהליך זיהומי, דלקות פרקים וגורמים ניוונים שונים של הדיסקים והחוליות.

בכל פגיעת עמוד שידרה נפגעים עצבים ומסילות עצביות רבות, כך שהתפקוד העצבי גם המוטורי וגם הסנסורי נפגעים בגובה שמתחת לפגיעה בעמוד השידרה.

הגורמים הנפוצים לפגיעות עמוד שידרה הם: תאונות דרכים- 40%, אלימות- 15%, נפילות בדרך כלל בגיל המבוגר- 15%, תאונות ספורט- 8% ומחלות שונות. חשוב לציין שברבע מהמקרים של החבלות השונות היה מעורב שימוש באלכוהול.

פגיעות חוט שידרה נפוצות יותר בקרב גברים, בגילאי 16-30, ספורטאים הפעילים בתחומים מועדים לחבלות כמו רכיבה על סוסים, פוטבול, רוגבי, צלילה וגלישה. בנוסף ישנם מספר מחלות פרקים, כמו אוסטיאופורוזיס וארתריטיס, שעלולות להתפתח ולגרום לפגיעה בעמוד שידרה.
 

אבחון ובדיקות

הבדיקה הנוירולוגית בודקת בצורה יסודית את תפקוד מערכת העצבים בהיבט המוטורי והסנסורי בצורה מקיפה. בדיקות הדמיה של צילום רנטגן, CT וMRI שיכולות לאבחן פגיעות בחוט השידרה ובמערכת העצבים.
בדיקת myelography מדגימה את ההולכה בשריר ומאפשרת לאבחן פגיעות עדינות יותר.

סיבוכים אפשריים

לאחר הפגיעה ישנם יכולות פגועות רבות עליהם ניתן לעיתים להתגבר בעזרת טכניקות שיקום שונות. הפגיעות הנפוצות עליהם יש צורך להתגבר הם:

שלפוחית השתן- השליטה בשלפוחית נפגעת ונגרם מצב שהשלפוחית אוגרת את השתן אך לא יכולה להתרוקן באופן רגיל. מצב זה עלול להגביר את הסיכון לזיהומים בדרכי השתן ואף להגיע למצב שהשלפוחית מתפוצצת, לשם כך לומדים בשיקום על חשיבות ריבוי השתייה ועל טכניקות שונות לריקון השלפוחית.

מערכת העיכול- למרות שאין פגיעה במערכת העיכול עלולות להווצר בעיות בהתרוקנות.

ירידה בתחושה בעור-  סיכון מוגבר לפציעות, כוויות וכד' כאשר לעיתים שמים לב לפצע רק זמן רב אחרי שהוא נוצר בשלב שהוא כבר מזוהם וקשה לריפוי.

מחזור הדם-
חלק מבקרת מחזור הדם שעוברת בחוט השידרה נפגעת בשלב המוקדם של הפגיעה (שוק ספינלי) בהמשך קיים סיכון מוגבר לתת לחץ דם בעמידה ולתופעות של קרישיות יתר כמו פקקת ורידים עמוקה ותסחיף ריאתי.

מערכת הנשימה- כתלות בגובה הפגיעה עלולה להיות מעורבות של פעילות מערכת הנשימה או של יצירת השיעול. כמו כן הסיכון לסבול מדלקות ריאה ומחלות ריאה נוספות עולה לאחר פגיעה בחוט בשידרה.

מתיחות (טונוס) השרירים- לאחר פגיעות בחוט השידרה מתיחות השרירים אינה תקינה והיא יכולה להיות רפויה (פלצידית) או מוגברת (ספסטית).

תפקוד מיני- ירידה בתפקוד המיני לצד הפרעות בפוריות נצפות אצל נשים וגברים לאחר פגיעה בחוט השידרה.

כאב- תלונות של כאבים מפושטים או בקבוצות שרירים ספציפיים.

טיפולים ותרופות

אין טיפול שיכול לשקם את תאי העצב שנפגעו והטיפול מכוון בעיקר לעצור את התפשטות הנזק ולמנוע החמרה במצב הכללי. יש חשיבות לשמור על נתיב אוויר על לחץ דם תקין ושמירה על תנוחה עם כמה שפחות תזוזות למניעה החמרה של הנזק.

גם בבית החולים הפעולות מכוונות להפחית את הנזק העתידי שעלול להיגרם מאחר ואין דרך לריפוי של הנזק שנעשה ומערכת העצבים לא עוברת יצירה מחדש לאחר פציעה.

קיימים מחקרים רבים העוסקים בשיקום תאי עצב.
רופאים בתחום
ד"ר נתן ברנד
ד"ר נתן ברנד נוירולוגיה
ד"ר דוד אוריון
ד"ר דוד אוריון נוירולוגיה
ד"ר עדי אדר
ד"ר עדי אדר נוירולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

מאמרים בנושא פגיעה בחוט השידרה

כאבי גב
כאבי גב
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 15/02/2011

כאבי גב שכיחים מאוד בעולם המערבי וההערכה היא כי לפחות שמונים אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מכאבי גב בעוצמות שונות ובגלל... לכתבה המלאה

רפואת העתיד:  ניתוחי עמוד שדרה רובוטיים
רפואת העתיד: ניתוחי עמוד שדרה רובוטיים
ד"ר נטע רז מאת: ד"ר נטע רז 30/04/2019
  • חסות

ניתוחי עמוד שדרה נדרשים במצבים בהם יש לקבע חלקים מעמוד השדרה על מנת לטפל בבעיות שונות הפוגעות ביציבותו. הגישה המסור... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום טיפולי קנאביס בילדים

בניהולו של ד"ר ורוניקה צ'רנוחה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו