לא רק עצבות ותחושת חוסר תקווה: 6 תסמינים מפתיעים לדיכאון

כולנו מכירים את ההגדרה לדיכאון – מצב נפשי המאופיין בדכדוך, תחושת חוסר תקווה ואנרגיה ירודה, אך לעיתים דיכאון עלול להופיע בצורה חבויה ולגרום לתסמינים שאינם משויכים באופן מסורתי למצב הנפוץ: אספנו עבורכם 6 סימנים שיכולים להעיד על דיכאון
כתבה פרסומית כתבת חסות
אנשים מסוימים הסובלים מדיכאון, מנסים להסתיר את הסימנים מאחרים. לעיתים, אף הם עצמם לא מבינים כי המקור לתופעות השונות אותן הם חווים הוא דיכאון. למרות שקיימים סימנים אופייניים להפרעה הנפשית, כמו עצבות או תחושת חוסר תקווה, אותם יהיה קל לזהות, קיימים סימפטומים נוספים שעלולים להיות מבלבלים. כתבה הבאה נסקור תסמינים אפשריים לדיכאון. חשוב לזכור, כי מגוון התסמינים שיוזכרו יכולים לנבוע גם ממצבים רפואיים אחרים, ועל כן בכל מצב בו מתעורר חשד לדיכאון יש לפנות לגורם רפואי מומחה לצורך אבחון מקיף. 1. תיאבון ושינויים במשקל

אכילה מרובה או מועטה מדי עלולה לרמז על דיכאון. חלק מהאנשים מוצאים באכילה נחמה, בעוד שבקרב אחרים מצב הרוח הירוד מוביל לירידה בתיאבון. שינויים קיצוניים במשקל, בין אם ירידה או עלייה במשקל, עלולים להוביל להחרפה במצב הדיכאון ולפגיעה בתחושת הדימוי העצמי. 

בנוסף, ההשלכות הפיזיולוגיות הכרוכות בשינוי קיצוני במשקל יכולות גם הן לשחק תפקיד "ולתרום" להעצמת הדיכאון: כך לדוגמה, קיים קשר בין שומן עודף בגוף לדלקתיות מוגברת שעלולה לגרום להחמרה בסימפטומים האופייניים לדיכאון. 2. שינויים בהרגלי השינה 

קיים קשר דו כיווני חזק בין מצב הרוח לאיכות וכמות השינה: חוסר בשינה עלול להעצים דיכאון, ודיכאון בתורו עלול לגרום לקשיי שינה. על פי ה- National Sleep Foundation אנשים הסובלים מאינסומניה מצויים בסבירות גבוהה יותר פי 10 ללקות בדיכאון, בהשוואה לאלה שאינם סובלים מנדודי שינה. 3. שימוש באלכוהול או בסמים 

אנשים מסוימים הסובלים מהפרעות במצב הרוח עלולים לצרוך אלכוהול או סמים ולראות בהם כמעין דרך להתמודד עם תחושות הדכדוך, חוסר התקווה והבדידות. 

מנתונים שנאספו על ידי האיגוד האמריקאי לחרדה ודיכאון (ADAA) עולה כי 1 מכל 5 אנשים הסובלים מחרדה או הפרעה אחרת הקשורה במצב הרוח, כמו דיכאון, סובלים גם מהתמכרות לאלכוהול או לחומרים אסורים. אישה צעירה שסובלת מדיכאון יושבת מדוכדכת בחדר חשוך
 שינויים בהרגלי השינה ותנודות קיצוניות במשקל עלולים להעיד על דיכאון3. עייפות 

תחושת עייפות מוגברת מהווה סימפטום נפוץ מאוד של דיכאון. מחקרים שונים מצאו כי יותר מ-90% מאלה הסובלים מדיכאון חווים גם עייפות קיצונית. למרות שכולנו עשויים להרגיש מותשים מפעם לפעם, אנשים הסובלים מעייפות מתמשכת, בייחוד אם היא מלווה בתסמינים נוספים – עלולים לסבול מדיכאון חווי.


4. קשיי ריכוז

בעיות בזיכרון ובריכוז, כמו קושי לעקוב אחר שיחה, אבדן קו מחשבה לעיתים קרובות, או קושי להתמקד במשימה לאורך זמן, מהוות סימן נפוץ לדיכאון. 

מחקר משנת 2014 הציע כי קשיי ריכוז וזיכרון אלה עלולים להחמיר את האפקט החברתי של דיכאון ולהעיב על שגרת העבודה ועל חיי החברה. 


5. כאבים פיזיים ובעיות בריאותיות 

למרות שדיכאון הוא מצב בריאותי נפשי, הוא עלול להוביל להשלכות פיזיולוגיות. מעבר לעייפות מוגברת ושינויים במשקל, סימפטומים פיזיים נוספים שיכולים להעיד על דיכאון כוללים:

1. כאבי גב

2. כאבים כרוניים

3. בעיות הקשורות במערכת העיכול

4. כאבי ראש 6. חשק מיני ירוד 

ירידה בחשק המיני היא אחד מהתסמינים המרכזיים המעידים על אפיזודה של דיכאון קליני. למעשה, קיימות מספר סיבות שבגללן דיכאון עלול לגרום לפגיעה בליבידו, בהן:

1. אבדן עניין בפעילויות שונות, בהן גם חיי מין

2. עייפות מוגברת ורמות אנרגיה נמוכות

3. הערכה עצמית נמוכהפורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שילוב תרופות שב 04/07/2020 12:34
דיכאון או השפעת כדור פסיכיאטרי? יוסי 26/02/2020 23:42
  • גבר נשואי אחרי אישפוז בכפר שאול נוטל זיפרקסה 10 מג פעמים ביום. פלוס דיפאלפ 500 פעם ביום. חזר לביתו ואין לו חשק מיני אין חשק ללכת לעבודה רוב היום במיטה מתעייף מהר. האם זה דיכאון או השפעת הכדורים?

  • + הוסף תגובה
מניה דפרסיה ייוסי 20/06/2020 12:00
  • לאחר שמוש של שנים בדפלפ כרונו התחילו רעידות בידיים האם יכול להיות מהכדור?

  • + הוסף תגובה
סכיזואפקטיב - טיפול משלים מלכה 31/05/2020 12:46
  • אני מנסה למצוא תרופה משלימה למחלת הנפש ממנה סובל הבן שלי, הוא מטופל באלנזפין, הוא מגיב טוב לתרופה בדרך כלל, ואני רוצה לשפר את המצב שלו.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!