לא רק עצבות ותחושת חוסר תקווה: 6 תסמינים מפתיעים לדיכאון

כולנו מכירים את ההגדרה לדיכאון – מצב נפשי המאופיין בדכדוך, תחושת חוסר תקווה ואנרגיה ירודה, אך לעיתים דיכאון עלול להופיע בצורה חבויה ולגרום לתסמינים שאינם משויכים באופן מסורתי למצב הנפוץ: אספנו עבורכם 6 סימנים שיכולים להעיד על דיכאון
כתבה פרסומית כתבת חסות
אנשים מסוימים הסובלים מדיכאון, מנסים להסתיר את הסימנים מאחרים. לעיתים, אף הם עצמם לא מבינים כי המקור לתופעות השונות אותן הם חווים הוא דיכאון. למרות שקיימים סימנים אופייניים להפרעה הנפשית, כמו עצבות או תחושת חוסר תקווה, אותם יהיה קל לזהות, קיימים סימפטומים נוספים שעלולים להיות מבלבלים. כתבה הבאה נסקור תסמינים אפשריים לדיכאון. חשוב לזכור, כי מגוון התסמינים שיוזכרו יכולים לנבוע גם ממצבים רפואיים אחרים, ועל כן בכל מצב בו מתעורר חשד לדיכאון יש לפנות לגורם רפואי מומחה לצורך אבחון מקיף. 1. תיאבון ושינויים במשקל

אכילה מרובה או מועטה מדי עלולה לרמז על דיכאון. חלק מהאנשים מוצאים באכילה נחמה, בעוד שבקרב אחרים מצב הרוח הירוד מוביל לירידה בתיאבון. שינויים קיצוניים במשקל, בין אם ירידה או עלייה במשקל, עלולים להוביל להחרפה במצב הדיכאון ולפגיעה בתחושת הדימוי העצמי. 

בנוסף, ההשלכות הפיזיולוגיות הכרוכות בשינוי קיצוני במשקל יכולות גם הן לשחק תפקיד "ולתרום" להעצמת הדיכאון: כך לדוגמה, קיים קשר בין שומן עודף בגוף לדלקתיות מוגברת שעלולה לגרום להחמרה בסימפטומים האופייניים לדיכאון. 2. שינויים בהרגלי השינה 

קיים קשר דו כיווני חזק בין מצב הרוח לאיכות וכמות השינה: חוסר בשינה עלול להעצים דיכאון, ודיכאון בתורו עלול לגרום לקשיי שינה. על פי ה- National Sleep Foundation אנשים הסובלים מאינסומניה מצויים בסבירות גבוהה יותר פי 10 ללקות בדיכאון, בהשוואה לאלה שאינם סובלים מנדודי שינה. 3. שימוש באלכוהול או בסמים 

אנשים מסוימים הסובלים מהפרעות במצב הרוח עלולים לצרוך אלכוהול או סמים ולראות בהם כמעין דרך להתמודד עם תחושות הדכדוך, חוסר התקווה והבדידות. 

מנתונים שנאספו על ידי האיגוד האמריקאי לחרדה ודיכאון (ADAA) עולה כי 1 מכל 5 אנשים הסובלים מחרדה או הפרעה אחרת הקשורה במצב הרוח, כמו דיכאון, סובלים גם מהתמכרות לאלכוהול או לחומרים אסורים. אישה צעירה שסובלת מדיכאון יושבת מדוכדכת בחדר חשוך
 שינויים בהרגלי השינה ותנודות קיצוניות במשקל עלולים להעיד על דיכאון3. עייפות 

תחושת עייפות מוגברת מהווה סימפטום נפוץ מאוד של דיכאון. מחקרים שונים מצאו כי יותר מ-90% מאלה הסובלים מדיכאון חווים גם עייפות קיצונית. למרות שכולנו עשויים להרגיש מותשים מפעם לפעם, אנשים הסובלים מעייפות מתמשכת, בייחוד אם היא מלווה בתסמינים נוספים – עלולים לסבול מדיכאון חווי.


4. קשיי ריכוז

בעיות בזיכרון ובריכוז, כמו קושי לעקוב אחר שיחה, אבדן קו מחשבה לעיתים קרובות, או קושי להתמקד במשימה לאורך זמן, מהוות סימן נפוץ לדיכאון. 

מחקר משנת 2014 הציע כי קשיי ריכוז וזיכרון אלה עלולים להחמיר את האפקט החברתי של דיכאון ולהעיב על שגרת העבודה ועל חיי החברה. 


5. כאבים פיזיים ובעיות בריאותיות 

למרות שדיכאון הוא מצב בריאותי נפשי, הוא עלול להוביל להשלכות פיזיולוגיות. מעבר לעייפות מוגברת ושינויים במשקל, סימפטומים פיזיים נוספים שיכולים להעיד על דיכאון כוללים:

1. כאבי גב

2. כאבים כרוניים

3. בעיות הקשורות במערכת העיכול

4. כאבי ראש 6. חשק מיני ירוד 

ירידה בחשק המיני היא אחד מהתסמינים המרכזיים המעידים על אפיזודה של דיכאון קליני. למעשה, קיימות מספר סיבות שבגללן דיכאון עלול לגרום לפגיעה בליבידו, בהן:

1. אבדן עניין בפעילויות שונות, בהן גם חיי מין

2. עייפות מוגברת ורמות אנרגיה נמוכות

3. הערכה עצמית נמוכהפורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ציפרלקס ואישפוז א.א 02/12/2019 09:57
  • שלום.אני בת 32 ובשנה האחרונה אני חווה לחץ קשה מאוד בכול תחומי החיים.אני מציינת שאני סובלת מהפרעות בקצב הלב ומטופלת במקרה הצורך בתרופה.החלטתי ליטול ציפרלקס ואכן הרופא אישר.ביום השלישי לנטילת הציפרלקס הרגשתי בעבודה תחושה קשה מאוד של חום גוף ושריפה פנימית קשה שמלווה שטעם מר בפה ובקוצר נשימה ואושפזתי עם דופק 150(שזה קורה לי הרבה הדופק המהיר)לא היה לי מוזר הדופק המהיר אלא התחושה הקשה שעברתי.בבית חולים טוענים שאין קשר בין ציפרלקס לריטמיקס שאני נוטלת וכשירד הדופק שיחררו אותי.אין להם סיבה רפואית למה שהיה לי ואני מציינת שגלי החום והסחרחורות נמשכו עד הערב ויום למחרת הרגשתי חולשה וגם כול היום היה מלווה בדחף חזק כול הזמן להתפנות.למה זה קרה?אולי אני רגישה לציפרלקס?אולי חוויתי התקף לחץ???

  • + הוסף תגובה
מקרה דומה אביעד 11/01/2020 20:13
  • היי, קרה לי משהו דומה מאוד לפני מספר חודשים יומיים לאחר שהתחלתי לקחת ציפרלקס. תחושת שריפה שהגיעה בצורה פתאומית והתפשטה באיזור האגן, כפות הידיים והרגליים ונמשכה כמה דקות ברציפות. התחושות המשיכו לסירוגין בהמשך היום וביום שלאחר מכן (בנוסף לחולשה כללית) ודווקא אצלי זה גרם לקושי ביציאות בכמה ימים שאחרי. השאירו אותי באשפוז להשגחה ושחררו אחרי כמה ימים. לא מצאו סיבה רפואית ואמרו שאי אפשר להתעלם מהסמיכות של האירוע לתחילת נטילת הציפרלקס ולכן לא ניתן לפסול קשר בין הדברים. מאז הפסקתי לקחת את הכדור ועברו 4 חודשים ללא אירוע דומה. כמו-כן, מקריאה על החומר הפעיל בציפרלקס ראיתי שאחת מתופעות הלוואי שלו היא burning sensation אז זה מגביר את החשד שיש קשר.

  • + הוסף תגובה
בהמשך א.א 14/01/2020 12:17
  • היי דווקא לי זה המשיך ועד היום חודש אחרי זה קורה אבל בתדירות נמוכה מאוד. לדעתי ההתקפי חרדה נבעו מהציפרלקס ופשוט המשיכו כי הגוף והנפש כבר בתוך זה. לצערי ההתקפים ממשיכים כשאני נמצאת במצבים לחוצים או ליד אנשים לחוצים. הבנתי שיכול להיות זה קרה כי לא שתיתי את הכדור בהדרגה.. נקווה שהזמן ירפא..

  • + הוסף תגובה
אלכוהול אבי 07/01/2020 01:28
  • שלום. אני נוטל סימבאלטה 60 מ"ג ליום, ולוריוון 1 מ"ג לפי צורך ? האם מותר לי לשתות אלכוהול ? או שאסור בכלל ?

  • + הוסף תגובה
דופק מהיר ורעד פנימי ביקיצה קלודה 31/12/2019 23:30
  • גם אם ישנתי 5 דקות אני מתעוררת עם מהומה בגוף רעד פנימי דופק מהיר בצוואר בראש בגב ברגליים כל ערב אני רוצה לרוץ למיון אני כל כך מיואשת

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!