מחקר חדש: האם בקרוב נצטרך לעבוד רק יום אחד בשבוע?

במציאות של ימינו, רובנו מבלים בעבודה לפחות 8 שעות ביום, וזה עוד בלי שדיברנו על משרות תובעניות ומגזרים שלמים שעובדים עד שקיעת החמה ואף יותר. מחקר חדש של אוניברסיטת קיימברידג' ביקש לבדוק כמה שעות אנחנו צריכים לעבוד בשבוע, וחזר עם נתון מפתיע במיוחד
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019כמה שעות אתם עובדים בשבוע? אם אתם מחזיקים במשרה מלאה בישראל, סביר להניח ששבוע העבודה שלכם כולל 42 שעות שבועיות, כ-8 שעות ביום בממוצע. אלא שבפועל לא מעט אנשים בישראל עובדים יותר מ-10 שעות ביום, וזה בלי לדבר על הזמינות התמידית במייל או בווטסאפ גם בשעות הערב.כמה שעות ביום עובדים בעולם המערבי?

המצב בעולם המערבי לא טוב בהרבה. ממוצע שבוע העבודה ברוב מדינות ה-OECD הוא 40 שעות, אם כי יש גם מדינות שעברו בשנים האחרונות למודל של שבוע עבודה מקוצר, כמו בלגיה שבה עובדים 38 שעות בשבוע או נורווגיה שבה עובדים 37 שעות. גם חברות רבות ברחבי העולם בוחנות בשנים האחרונות את האפשרות לקצר את שבוע העבודה או את מספר שעות העבודה היומיות, במגמה לייעל ולשפר גם את איכות העבודה והתפוקה וגם את איכות החיים של העובדים. חברה מניו זילנד שערכה ניסוי שבו קיצרה את שבוע העבודה לשבוע של ארבעה ימי עבודה (32 שעות), הכריזה כי ההשלכות היו כל כך טובות עד כדי כך שנעשה מעבר קבוע למודל של שבוע עבודה מקוצר. 


אך למרות שניסויים כאלה הוכיחו את עצמם כשהתבצעו באופן פרטי על ידי חברות שונות, השפעת קיצור ימי העבודה או שעות העבודה לא נחקרה באופן מדעי, עד עכשיו.


מחקר שיזמו רופאים ומדענים מטעם אוניברסיטת קיימברידג' באנגליה בדק כמה שעות עבודה מדי יום יהיו אידיאליות עבור העובד הממוצע מבחינה נפשית וכמובן פיזית, תחת הכותרת מינון העסקה.


קראו עוד: דיכאון בנשים: האם ימי עבודה ארוכים מעלים את הסיכון?שבוע עבודה מלא ואבטלה אינם תורמים לבריאות 

כבר קיים מספיק מידע בנוגע להמלצות בריאותיות כמעט בכל אספקט, החל מוויטמין C וכלה בכמות שעות השינה המומלצת ליום, אך בפעם הראשונה בדקו את המינונים המומלצים לבני אדם בהקשר לשעות עבודה.


במסגרת המחקר בחנו החוקרים את תשובותיהם של מעל 70,000 עובדים ברחבי בריטניה בין השנים 2009-2018. לאחר ששעות העבודה של העובדים שונו, נבחנה מידת שביעות הרצון שלהם מחייהם, לצד פרמטרים נוספים מעולמות בריאות הנפש, כמו מידת הסטרס שלהם. החוקרים עקבו אחר הנחקרים לאורך השנים שבהם שונה מספר שעות העבודה מפעם לפעם, ולאחר מכן נבחנו הפרמטרים שנקבעו מראש. 


כמעט עשר שנים אחרי שיצא לדרך ולאחר שנחקרו עשרות אלפי עובדים מפרסמים החוקרים את מסקנות המחקר בכתב העת המדעי  Social Science & Medicine. 


נתחיל מהמסקנה הנחרצת ביותר: נמצא כי שבוע עבודה הכולל 37-40 שעות שבועיות לא תרם במאומה לשיפור בריאות הנפש של הנחקרים, מסקנה זו הייתה זהה לגברים ולנשים גם יחד.


לצד מסקנה נחרצת זו, מחקרים קודמים מצאו כי אבטלה וחוסר יציבות תעסוקתית פגעו בתחושת הזהות העצמית, כמו גם באיכות החיים. האבטלה הביאה לעלייה בתחושת הסטרס ולשלל תופעות פיזיות שנגרמות כתוצאה מתחושת הדחק האופיינית לתקופות כאלה.


למרות שאבטלה עלולה לפגוע בבריאות הנפשית והפיזית שלנו, לטענת החוקרים היום ניתן לדעת כמה שעות עבודה ביום דרושות לנו כדי להפיק מהעבודה שלנו סיפוק והשפעה חיובית על חיינו, ומסתבר שזה לא הרבה בכלל.אישה יושבת מול מחשב מתוסכלת במהלך יום עבודה ארוך
המחקר מצא:  שבוע עבודה הכולל 37-40 שעות שבועיות לא תרם לבריאות הנפש של הנבדקים, נשים וגברים כאחדמומלץ לעבוד יום אחד בשבוע 

מבין הנחקרים הגברים נמצאה עלייה של 30% אחוז במידת שביעות הרצון מהחיים במקרים של 16 שעות עבודה שבועיות או פחות. נשים לעומתם, דיווחו על שיפור בחייהן כאשר עבדו בין 20-24 שעות בשבוע. תוצאות המחקר הביאו את החוקרים למסקנה מפתיעה וממש לא שגרתית בעולמנו – כדי להגיע לשביעות רצון ומצב אידיאלי, מומלץ שנעבוד יום אחד בשבוע בלבד.


החוקרים מאמינים כי תוצאות המחקר והמלצותיהם הדרסטיות עשויים להביא לשינויים מרחיקי לכת בשוק העבודה העולמי, כבר בעתיד הקרוב. אבל מי יבצע את כל העבודה הנדרשת, בעולם שבו כולנו נעבוד בקושי עשר שעות בשבוע? לטענת החוקרים, ייתכן כי בעשורים הקרובים את מרבית העבודה בתשלום יוכלו להחליף רובוטים בעלי בינה מלאכותית וטכנולוגית ביג דאטה, כך שייווצר מצב שבו לא תהיה מספיק עבודה במשרה מלאה לכולם ונצטרך לשנות את נורמות העבודה שלנו, כמו למשל קיצור שעות העבודה. וכשהרגע הזה יגיע, אין ספק שמחקר זה יעזור לנו לחשב כמה שעות מינימום אדם צריך לעבוד כדי לחוש בטוח ומסופק.
פורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ציפרלקס ואישפוז א.א 02/12/2019 09:57
  • שלום.אני בת 32 ובשנה האחרונה אני חווה לחץ קשה מאוד בכול תחומי החיים.אני מציינת שאני סובלת מהפרעות בקצב הלב ומטופלת במקרה הצורך בתרופה.החלטתי ליטול ציפרלקס ואכן הרופא אישר.ביום השלישי לנטילת הציפרלקס הרגשתי בעבודה תחושה קשה מאוד של חום גוף ושריפה פנימית קשה שמלווה שטעם מר בפה ובקוצר נשימה ואושפזתי עם דופק 150(שזה קורה לי הרבה הדופק המהיר)לא היה לי מוזר הדופק המהיר אלא התחושה הקשה שעברתי.בבית חולים טוענים שאין קשר בין ציפרלקס לריטמיקס שאני נוטלת וכשירד הדופק שיחררו אותי.אין להם סיבה רפואית למה שהיה לי ואני מציינת שגלי החום והסחרחורות נמשכו עד הערב ויום למחרת הרגשתי חולשה וגם כול היום היה מלווה בדחף חזק כול הזמן להתפנות.למה זה קרה?אולי אני רגישה לציפרלקס?אולי חוויתי התקף לחץ???

  • + הוסף תגובה
מקרה דומה אביעד 11/01/2020 20:13
  • היי, קרה לי משהו דומה מאוד לפני מספר חודשים יומיים לאחר שהתחלתי לקחת ציפרלקס. תחושת שריפה שהגיעה בצורה פתאומית והתפשטה באיזור האגן, כפות הידיים והרגליים ונמשכה כמה דקות ברציפות. התחושות המשיכו לסירוגין בהמשך היום וביום שלאחר מכן (בנוסף לחולשה כללית) ודווקא אצלי זה גרם לקושי ביציאות בכמה ימים שאחרי. השאירו אותי באשפוז להשגחה ושחררו אחרי כמה ימים. לא מצאו סיבה רפואית ואמרו שאי אפשר להתעלם מהסמיכות של האירוע לתחילת נטילת הציפרלקס ולכן לא ניתן לפסול קשר בין הדברים. מאז הפסקתי לקחת את הכדור ועברו 4 חודשים ללא אירוע דומה. כמו-כן, מקריאה על החומר הפעיל בציפרלקס ראיתי שאחת מתופעות הלוואי שלו היא burning sensation אז זה מגביר את החשד שיש קשר.

  • + הוסף תגובה
בהמשך א.א 14/01/2020 12:17
  • היי דווקא לי זה המשיך ועד היום חודש אחרי זה קורה אבל בתדירות נמוכה מאוד. לדעתי ההתקפי חרדה נבעו מהציפרלקס ופשוט המשיכו כי הגוף והנפש כבר בתוך זה. לצערי ההתקפים ממשיכים כשאני נמצאת במצבים לחוצים או ליד אנשים לחוצים. הבנתי שיכול להיות זה קרה כי לא שתיתי את הכדור בהדרגה.. נקווה שהזמן ירפא..

  • + הוסף תגובה
אלכוהול אבי 07/01/2020 01:28
  • שלום. אני נוטל סימבאלטה 60 מ"ג ליום, ולוריוון 1 מ"ג לפי צורך ? האם מותר לי לשתות אלכוהול ? או שאסור בכלל ?

  • + הוסף תגובה
דופק מהיר ורעד פנימי ביקיצה קלודה 31/12/2019 23:30
  • גם אם ישנתי 5 דקות אני מתעוררת עם מהומה בגוף רעד פנימי דופק מהיר בצוואר בראש בגב ברגליים כל ערב אני רוצה לרוץ למיון אני כל כך מיואשת

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!