מפתיע: זו ההשפעה של מתח חברתי על בריאותן של נשים

האם נמצאה עוד סיבה לכך שאיכות חיי חברה חשובים בכל גיל, בטח ובטח בגילאים מבוגרים? במחקר חדש שנערך על קבוצה גדולה של נשים בנות חמישים פלוס, נמצא קשר בין קשרים חברתיים לקויים והידלדלות העצם
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019


אוסטיאופורוזיס היא אחת המחלות שהכי נוטות להשפיע על אנשים מבוגרים, ובעיקר על נשים שעברו את גיל המעבר (מנופאוזה). מחקר משנת 2017, אשר פורסם בכתב העת Journal of Clinical Medicine Research מצא כי נשים נוטות פי ארבע יותר מגברים לעבור הידלדלות עצם. זו הסיבה שחוקרים רבים עוסקים בזיהוי גורמי הסיכון שאותם ניתן לשנות, על מנת להפחית את הסיכון ככל שניתן.

אוסטאופורוסיס, או בריחת סידן, שניהם שמות לאותה התופעה של הידלדלות העצם, בה העצם הופכת להיות פחות דחוסה. לאחר העשורים השלישי והרביעי לחיים, קצב איבוד העצם עולה על קצב בניית העצם, ומתחיל איבוד עצם של בין אחוז בודד למספר אחוזים בשנה, אובדן זה מצטבר עם השנים ומלווה בשינויים במבנה העצם אשר מעלים את הסיכון לשברים.

גורמי הסיכון לאוסטאופורוזיס

נשים, לאחר גיל המעבר, במיוחד נשים אצלן המחזור הופיע מאוחר יחסית והפסיק בגיל צעיר יחסית, נמצאות בסיכון מוגבר להידלדלות עצמות, זאת בשל חשיפה נמוכה יותר לאסטרוגן. כמו כן, גברים ונשים מבוגרים נמצאים בסיכון גבוהה מזה של צעירים, אנשים בעלי מבנה גוף רזה, אנשים בעלי הפרעות אכילה כמו אנורקסיה ובולימיה, אנשים שמעשנים וכאלו שצורכים אלכוהול וקפאין בצורה מופרזת, גם הם נמצאים בקבוצת הסיכון המוגבר ללקות בהידלדלות העצם. גורמי סיכון בריאותיים כמו מחלות כרוניות, שימוש ממושך בתרופות מסוימות (כמו סטרואידים) ושכיבה ממושכת, בדרך כלל כתוצאה ממחלה, כל אלו ואחרים מהווים סיכון להתפתחות המחלה.


מה הקשר בין מתח חברתי ודילול העצם?

במחקר חדש מאוניברסיטת אריזונה שבטוסון (University of Arizona), אשר נערך בשיתוף עם מוסדות נוספים ופורסם ב-Journal of Epidemiology & Community Health, נותחו נתונים על אורח חייהן של יותר מ-11 אלף נשים בגילאי 50-70. הנתונים שנותחו נלקחו ממחקר לאומי ארוך טווח אחר שהחל בשנת 1993 - WHI) The Women's Health Initiative), שמטרתו למצוא דרכים למניעת מחלות לב, סרטן השד ובין היתר גם אוסטאופורוזיס. 

בתחילת המחקר, המשתתפות מילאו שאלון שמטרתו להעריך את רמת הדחק הפסיכוסוציאלי (psychosocial stress) בו הן נתונות, ע"י איסוף נתונים על מתח חברתי, המצביע על קשרים חברתיים לקויים; תמיכה חברתית, המצביעה על קשרים חברתיים טובים; ותפקוד חברתי, המודד את רמת הפעילות החברתית. לאחר שש שנים, בקבוצת הנשים שהיו תחת לחץ מוגבר מבחינה פסיכוסוציאלית, נמצא קשר להידלדלות עצם. הקשר החזק ביותר שעלה מניתוח הנתונים היה בין מתח חברתי ובין דילול העצם. למרות שהממצאים עולים מהתבוננות בלבד, ולכן אינם מוכיחים קשר ישיר של סיבה ותוצאה, החוקרים סבורים כי נשים עשויות להפיק תועלת מגישה למסגרות לתמיכה חברתית איכותיות יותר. 
האיכות חשובה יותר מהכמות 

עוד מצאו החוקרים, כי קיים קשר בין הידלדלות העצם לאיכות הקשרים החברתיים, ולא לכמות הקשרים. מדד הדחק הפסיכוסוציאלי מהווה חלק ממדידה של איכות הקשרים החברתיים. זהו מצב לחץ שחלק מהאנשים חווים כתוצאה מאירועי חיים משמעותיים, מרמת אופטימיות נמוכה, רמת שביעות רצון נמוכה, או רמת השכלה נמוכה. לפי הסברם של החוקרים, מצבי דחק אלו יוצרים הפחתה של צפיפות המינרלים בעצמות, דבר אשר עלול להוביל לשינוי במבנה העצם ושינויים הורמונליים נוספים.

איכות הקשרים החברתיים בחיינו חשובה לא רק לבריאות הנפשית, אלא גם לשם שמירת בריאות העצמות שלנו. חשיבות זו מתעצמת כאשר מדובר בנשים לאחר גיל המעבר, שכן הן מראש נמצאות בסיכון מוגבר להידלדלות העצם, ועל כן יש לפעול כפי הניתן על מנת לצמצם את גורמי הסיכון הניתנים לשינוי. פורומים ראומטולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי בטן אבין 1961 20/01/2020 14:48
  • בתי בת 18 עם כאבי בטן מספר חודשים. ביצענו כל הבדיקות במיון בית חולים, ללא ממצאים. כירורג בקופת חולים טען שכנראה מדובר בקרע בשריר עקב פעילות פיזית(רקדנית בלט). כיצד ניתן לוודא שזה באמת קרע ומה הטיפול במידה וכן. תודה

  • + הוסף תגובה
תחושת קשיון וכאב בכפות הידיים מנחם 19/01/2020 19:44
  • שלום בתחילת חודש דצמבר. בשעות הבוקר של אחד הימים התחלתי להרגיש קושי בתנועת אצבעות שתי הידיים, כאילו הן מותחות גומיות. מאז החלה גם תחושה של קשיון בכף היד. אך תמיד ניתן להזיזה באופן מיידי. ישנם כאבים בכל רחבי כף היד שמדלגים ממקום למקום. בכל יום הכאב מורגש יותר באיזור אחר. מנוחה גורמת לתחושה של הרבה דם ביד. עיסוי של האמה (בין המרפק לכף היד) מלמטה גורם לשחרור של תחושת הגודש ביד אך תוך כמה שניות היא חוזרת. אין נפיחות או אדמומיות. אין חום. המפרקים לא כואבים למגע. בדיקות דם תקינות ראומטואיד פקטור תקין אנטי סי סי פי תקין אנא תקין למעט תוצאה של 9 באנטי דנא ביקרתי אצל ראומטולוג לפני כחודש והוא העריך כפוסט ויראל ארטריטיס. ארקוקסיה 90 מג לא גרמה לשיפור. מכיון שהתסמינים לא חלפו הוא ממליץ כעת לנסות פרדניזון 15 מג לשבוע אחכ 10 שבוע ואז 5 שבוע. בשנה שטרם תחילת התופעות הלכתי לא מעט לחדר כושר יש גם ימים שאני חש חולשה בצוואר ובגב אשמח לקבל את חוות דעתך תודה רבה

  • + הוסף תגובה
אריתמה נודוזום לא ברורה ליאת 13/01/2020 23:42
  • שלום רב, בת 21 מזה כחודשיים אני סובלת מנגעים תת עוריים בשוק ימין ו(לפני כמה ימים הופיע נגע גם בברך השמאלית) החשודים לאריתמה נודוזום. טופלתי שבועיים עם אטופן 200 מג ולאחר מכן הועלה המינון לאטופן 600 מג slow release (גם כן מטופלת בו מזה שבועיים). בדיקות הדם הראו RF של 13.5 (האם זה נחשב תקין?) ללא ANA. כמו כן לא נמצא ASO וספירת הדם הייתה תקינה ללא לויקוציטוזיס. לקחתי בשנה וחצי האחרונות גלולות וכאשר אמרו לי שיכול להיות שקיים קשר בין השניים הפסקתי לקחת אותם לפני קרוב לחודש. לא היו לי סימנים מקדימים של חום או צמרמורות וכן לא היו הקאות כאבי בטן או שלשולים. כמו כן נשארתי בבית למנוחה מוחלטת עם רגל למעלה במשך שבוע ללא שיפור. עשיתי ביופסיה אך התוצאות רק בעוד חודש. איזה עוד בדיקות אני יכולה לעשות וכן מה אוכל לעשות על מנת לשפר את ההחלמה? תודה רבה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!