מפתיע: זו ההשפעה של מתח חברתי על בריאותן של נשים

האם נמצאה עוד סיבה לכך שאיכות חיי חברה חשובים בכל גיל, בטח ובטח בגילאים מבוגרים? במחקר חדש שנערך על קבוצה גדולה של נשים בנות חמישים פלוס, נמצא קשר בין קשרים חברתיים לקויים והידלדלות העצם

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/08/2019


אוסטיאופורוזיס היא אחת המחלות שהכי נוטות להשפיע על אנשים מבוגרים, ובעיקר על נשים שעברו את גיל המעבר (מנופאוזה). מחקר משנת 2017, אשר פורסם בכתב העת Journal of Clinical Medicine Research מצא כי נשים נוטות פי ארבע יותר מגברים לעבור הידלדלות עצם. זו הסיבה שחוקרים רבים עוסקים בזיהוי גורמי הסיכון שאותם ניתן לשנות, על מנת להפחית את הסיכון ככל שניתן.

אוסטאופורוסיס, או בריחת סידן, שניהם שמות לאותה התופעה של הידלדלות העצם, בה העצם הופכת להיות פחות דחוסה. לאחר העשורים השלישי והרביעי לחיים, קצב איבוד העצם עולה על קצב בניית העצם, ומתחיל איבוד עצם של בין אחוז בודד למספר אחוזים בשנה, אובדן זה מצטבר עם השנים ומלווה בשינויים במבנה העצם אשר מעלים את הסיכון לשברים.

גורמי הסיכון לאוסטאופורוזיס

נשים, לאחר גיל המעבר, במיוחד נשים אצלן המחזור הופיע מאוחר יחסית והפסיק בגיל צעיר יחסית, נמצאות בסיכון מוגבר להידלדלות עצמות, זאת בשל חשיפה נמוכה יותר לאסטרוגן. כמו כן, גברים ונשים מבוגרים נמצאים בסיכון גבוהה מזה של צעירים, אנשים בעלי מבנה גוף רזה, אנשים בעלי הפרעות אכילה כמו אנורקסיה ובולימיה, אנשים שמעשנים וכאלו שצורכים אלכוהול וקפאין בצורה מופרזת, גם הם נמצאים בקבוצת הסיכון המוגבר ללקות בהידלדלות העצם. גורמי סיכון בריאותיים כמו מחלות כרוניות, שימוש ממושך בתרופות מסוימות (כמו סטרואידים) ושכיבה ממושכת, בדרך כלל כתוצאה ממחלה, כל אלו ואחרים מהווים סיכון להתפתחות המחלה.


מה הקשר בין מתח חברתי ודילול העצם?

במחקר חדש מאוניברסיטת אריזונה שבטוסון (University of Arizona), אשר נערך בשיתוף עם מוסדות נוספים ופורסם ב-Journal of Epidemiology & Community Health, נותחו נתונים על אורח חייהן של יותר מ-11 אלף נשים בגילאי 50-70. הנתונים שנותחו נלקחו ממחקר לאומי ארוך טווח אחר שהחל בשנת 1993 - WHI) The Women's Health Initiative), שמטרתו למצוא דרכים למניעת מחלות לב, סרטן השד ובין היתר גם אוסטאופורוזיס. 

בתחילת המחקר, המשתתפות מילאו שאלון שמטרתו להעריך את רמת הדחק הפסיכוסוציאלי (psychosocial stress) בו הן נתונות, ע"י איסוף נתונים על מתח חברתי, המצביע על קשרים חברתיים לקויים; תמיכה חברתית, המצביעה על קשרים חברתיים טובים; ותפקוד חברתי, המודד את רמת הפעילות החברתית. לאחר שש שנים, בקבוצת הנשים שהיו תחת לחץ מוגבר מבחינה פסיכוסוציאלית, נמצא קשר להידלדלות עצם. הקשר החזק ביותר שעלה מניתוח הנתונים היה בין מתח חברתי ובין דילול העצם. למרות שהממצאים עולים מהתבוננות בלבד, ולכן אינם מוכיחים קשר ישיר של סיבה ותוצאה, החוקרים סבורים כי נשים עשויות להפיק תועלת מגישה למסגרות לתמיכה חברתית איכותיות יותר. 
האיכות חשובה יותר מהכמות 

עוד מצאו החוקרים, כי קיים קשר בין הידלדלות העצם לאיכות הקשרים החברתיים, ולא לכמות הקשרים. מדד הדחק הפסיכוסוציאלי מהווה חלק ממדידה של איכות הקשרים החברתיים. זהו מצב לחץ שחלק מהאנשים חווים כתוצאה מאירועי חיים משמעותיים, מרמת אופטימיות נמוכה, רמת שביעות רצון נמוכה, או רמת השכלה נמוכה. לפי הסברם של החוקרים, מצבי דחק אלו יוצרים הפחתה של צפיפות המינרלים בעצמות, דבר אשר עלול להוביל לשינוי במבנה העצם ושינויים הורמונליים נוספים.

איכות הקשרים החברתיים בחיינו חשובה לא רק לבריאות הנפשית, אלא גם לשם שמירת בריאות העצמות שלנו. חשיבות זו מתעצמת כאשר מדובר בנשים לאחר גיל המעבר, שכן הן מראש נמצאות בסיכון מוגבר להידלדלות העצם, ועל כן יש לפעול כפי הניתן על מנת לצמצם את גורמי הסיכון הניתנים לשינוי. פורומים, ראומטולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בהמשך לתשובתך בנוגע לפרדניזון אבי 16/08/2019 17:38
 • מאז שאני נוטל פרדניזון בבוקר הכדור מתחיל להשפיע רק אחרי יומיים? הבנתי נכון?

 • + הוסף תגובה
פרדניסון פרופ' משה טישלר 16/08/2019 18:45
בדיקות לשלילת דלקת מפרקים ומחלות מפרקים אחרות שיר 15/08/2019 15:21
 • שלום דוקטור, בת 53 סובלת מכאבים בכפות הידיים ובכפות הרגליים ובקרסולים. בכפות הידיים הכאב הכי חזק. בנוסף לכאבים יש גם עקצוץ בכפות ידיים ורגליים, נימול בשוקים בעת עמידה וחולשה בכפות הידיים. בדיקת אי.אמ.ג'י לכפות ידיים יצאה תקינה. כמו כן יש לי יובש בפה ובעיניים וכאבים מפושטים בפה בעת אכילה (לא נובע משן ספציפית אלא בכל צד שאני אוכלת, אבל אין דימום ואין דלקת חניכיים לפי רופא השיניים). בדיקות דם של המדדים שלהלן גם יצאו תקינים. RF / ANA MULTIPLEX / C-REACTIVE PROTEIN / בדיקות דם כלליות, הכל תקין פרט לכולסטרול גבוה. אני שמה סד בשתי הידיים בלילה מזה כחודשיים ואין שפור של ממש. קורטיזון ניתן ליד אחת והיה שפור מסוים למשך כשבוע ואז שוב חזרו הכאבים החזקים. מאחר והראומטולוגים של הקופה לא זמינים בחודשים הקרובים, רציתי לפנות לרופא המשפחה בבקשה לבצוע בדיקות נוספות. אילו בדיקות נוספות היית ממליץ לבצע לצורך שלילה ודאית של דלקת מפרקים או מחלות מפרקים אחרות? קראתי ברשת שיש בדיקות anti ccp ובדיקת esr שקשורות גם כן לדלקת מפרקים ושבדיקת anti ccp יכולה להראות הימצאות דלקת מפרקים גם כשיתר המדדים לא מראים זאת. האם זה נכון? והאם כדאי לבצע בדיקות אלה במקרה שלי? אני פשוט סובלת מאוד ורציתי להגיע לראומטולוג עם כמה שיותר תוצאות בדיקה רלבנטיות לזרוז התהליך. תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
דלקת מפרקים ? פרופ' משה טישלר 15/08/2019 16:00
 • הבדיקות שעשית מספיקות לשלילת דלקת מפרקים ובשלב זה הבדיקות לא יוסיפו דבר ויש צורך בבדיקה קלינית של המפרקים לצורך איבחון

 • + הוסף תגובה
DNA DS AB קרן 15/08/2019 13:30
 • שלום, כתוצאה מדלקת במרפק ואחרי שבועיים כאב במפרק הירך, הרופאה שלחה אותי לב.דם שכוללות בדיקת מפרקים, קיבלתי תוצאות להלן: הבדיקהDNA (ds) Ab תוצאהBorderline 8.0 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהDNA Ab CONF תוצאהבעבודה תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהANA PATTERN תוצאהבעבודה תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהANA TITER תוצאהבעבודה תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהRNP תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהSm (anti Smith Ab) תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהRNP A תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהRNP 68 תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהSmRNP תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהSSA-60 תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהSSA-52 תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהCHROMATIN תוצאה0.2 Index תוצאה לעומת טווח הנורמה 0 סמן - ערך תקין 0.2 0.9 שם הבדיקהAnti Jo-1 Ab תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהScl-70 Ab תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהANTICENTROMERE Ab תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהSSA (Ro) SINGLE תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהSSB (La) SINGLE תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהRIBOSOMAL P Ab תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה יש שלוש תוצאות שלא חוזרות כל הזמן נשארות בסטטוס בעבודה, ה DNA DS AB הוא גבולי, 8. אשמח לדעת אם יש חשש על סמך תוצאות אלו. תודה.

 • + הוסף תגובה
בדיקות פרופ' משה טישלר 15/08/2019 13:32
 • הבדיקות תקינות ולא מראות מחלה אוטואימונית פעילה

 • + הוסף תגובה
ANA קרו 15/08/2019 13:36
 • יש סיבה שיש 3 בדיקות שכבר די הרבה זמן בסטטוס בעבודה? ANA TITER ANA PATTERN DNA CONF האם לאחר שיגיעו יש סיכוי שהמצב ישתנה ולא יהיה תקין? מלחיץ אותי שה DNA DS AB מעל הנורמה. בת 38 ברקע סכרת נעורים. תודה גבה רבה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!