//

מפתיע: זו ההשפעה של מתח חברתי על בריאותן של נשים

האם נמצאה עוד סיבה לכך שאיכות חיי חברה חשובים בכל גיל, בטח ובטח בגילאים מבוגרים? במחקר חדש שנערך על קבוצה גדולה של נשים בנות חמישים פלוס, נמצא קשר בין קשרים חברתיים לקויים והידלדלות העצם
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 12/05/2020אוסטיאופורוזיס היא אחת המחלות שהכי נוטות להשפיע על אנשים מבוגרים, ובעיקר על נשים שעברו את גיל המעבר (מנופאוזה). מחקר משנת 2017, אשר פורסם בכתב העת Journal of Clinical Medicine Research מצא כי נשים נוטות פי ארבע יותר מגברים לעבור הידלדלות עצם. זו הסיבה שחוקרים רבים עוסקים בזיהוי גורמי הסיכון שאותם ניתן לשנות, על מנת להפחית את הסיכון ככל שניתן.

אוסטאופורוסיס, או בריחת סידן, שניהם שמות לאותה התופעה של הידלדלות העצם, בה העצם הופכת להיות פחות דחוסה. לאחר העשורים השלישי והרביעי לחיים, קצב איבוד העצם עולה על קצב בניית העצם, ומתחיל איבוד עצם של בין אחוז בודד למספר אחוזים בשנה, אובדן זה מצטבר עם השנים ומלווה בשינויים במבנה העצם אשר מעלים את הסיכון לשברים.

גורמי הסיכון לאוסטאופורוזיס

נשים, לאחר גיל המעבר, במיוחד נשים אצלן המחזור הופיע מאוחר יחסית והפסיק בגיל צעיר יחסית, נמצאות בסיכון מוגבר להידלדלות עצמות, זאת בשל חשיפה נמוכה יותר לאסטרוגן. כמו כן, גברים ונשים מבוגרים נמצאים בסיכון גבוהה מזה של צעירים, אנשים בעלי מבנה גוף רזה, אנשים בעלי הפרעות אכילה כמו אנורקסיה ובולימיה, אנשים שמעשנים וכאלו שצורכים אלכוהול וקפאין בצורה מופרזת, גם הם נמצאים בקבוצת הסיכון המוגבר ללקות בהידלדלות העצם. גורמי סיכון בריאותיים כמו מחלות כרוניות, שימוש ממושך בתרופות מסוימות (כמו סטרואידים) ושכיבה ממושכת, בדרך כלל כתוצאה ממחלה, כל אלו ואחרים מהווים סיכון להתפתחות המחלה.


מה הקשר בין מתח חברתי ודילול העצם?

במחקר חדש מאוניברסיטת אריזונה שבטוסון (University of Arizona), אשר נערך בשיתוף עם מוסדות נוספים ופורסם ב-Journal of Epidemiology & Community Health, נותחו נתונים על אורח חייהן של יותר מ-11 אלף נשים בגילאי 50-70. הנתונים שנותחו נלקחו ממחקר לאומי ארוך טווח אחר שהחל בשנת 1993 - WHI) The Women's Health Initiative), שמטרתו למצוא דרכים למניעת מחלות לב, סרטן השד ובין היתר גם אוסטאופורוזיס. 

בתחילת המחקר, המשתתפות מילאו שאלון שמטרתו להעריך את רמת הדחק הפסיכוסוציאלי (psychosocial stress) בו הן נתונות, ע"י איסוף נתונים על מתח חברתי, המצביע על קשרים חברתיים לקויים; תמיכה חברתית, המצביעה על קשרים חברתיים טובים; ותפקוד חברתי, המודד את רמת הפעילות החברתית. לאחר שש שנים, בקבוצת הנשים שהיו תחת לחץ מוגבר מבחינה פסיכוסוציאלית, נמצא קשר להידלדלות עצם. הקשר החזק ביותר שעלה מניתוח הנתונים היה בין מתח חברתי ובין דילול העצם. למרות שהממצאים עולים מהתבוננות בלבד, ולכן אינם מוכיחים קשר ישיר של סיבה ותוצאה, החוקרים סבורים כי נשים עשויות להפיק תועלת מגישה למסגרות לתמיכה חברתית איכותיות יותר. 
האיכות חשובה יותר מהכמות 

עוד מצאו החוקרים, כי קיים קשר בין הידלדלות העצם לאיכות הקשרים החברתיים, ולא לכמות הקשרים. מדד הדחק הפסיכוסוציאלי מהווה חלק ממדידה של איכות הקשרים החברתיים. זהו מצב לחץ שחלק מהאנשים חווים כתוצאה מאירועי חיים משמעותיים, מרמת אופטימיות נמוכה, רמת שביעות רצון נמוכה, או רמת השכלה נמוכה. לפי הסברם של החוקרים, מצבי דחק אלו יוצרים הפחתה של צפיפות המינרלים בעצמות, דבר אשר עלול להוביל לשינוי במבנה העצם ושינויים הורמונליים נוספים.

איכות הקשרים החברתיים בחיינו חשובה לא רק לבריאות הנפשית, אלא גם לשם שמירת בריאות העצמות שלנו. חשיבות זו מתעצמת כאשר מדובר בנשים לאחר גיל המעבר, שכן הן מראש נמצאות בסיכון מוגבר להידלדלות העצם, ועל כן יש לפעול כפי הניתן על מנת לצמצם את גורמי הסיכון הניתנים לשינוי. פורומים ראומטולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול בדלקת פרקים - בי קיור לייזר ישראלה 11/05/2016 09:59
 • שלום וברכה אימי אובחנה עם דלקת פרקים חריפה (בת 70 ) וסובלת מכאבים קשים אך לצערי יש לה אלרגיה למגוון גדול של משכחי כאבים ומגיבה עם ת. לוואי קשות לתרופות נרקוטויות(שניתנות כחלופה לשאר שאלרגית להם- ממשפחת הוולטרן אופטלגין וכו) שאלתי האם המכשיר שמקבל פירסום נירחב ה"בי קיור לייזר" יעיל פה אנחנו אובדי עצות ומחפשים פיתרונות לסיבלה אם כן אשמח לדעת מה אחוזי ההצלחה שלו בדלקות אלו (מאחר והוא יקר מאד) תודה רבה

 • + הוסף תגובה
בי קיור לייזר פרופ' משה טישלר 11/05/2016 15:40
 • אני לא מכיר כל מחקרים מדעיים ברמה טובה שיאשרו את "תכונות הפלא" של מכשיר זה

 • + הוסף תגובה
בי קיור לייזר קונג'י 08/07/2018 14:07
 • לא שמעתי בקולו של חבר וקניתי. השתמשתי במשך חודש והחזרתי לחברה. לא עזר ולא הפחית שום כאב. סתם גימיק יקר מאד שדואגים לקדמו בעזרת אנשים כמו מיקי ברקוביץ'. בקיצור, לא יותר מפנס כיס עם צד דיגיטלי- חבל על הכסף!!! ראו הוזהרתם!

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון - ברכיים מעיין 14/01/2019 18:25
 • אבי בן 70+ חלה במחלת אפלה סינדרום, קרישות יתר - סובל מכאבי גב תחתון כאבי ברכיים -קרישות יתר ועוד כאבים סביב עמוד השידרה בואכה לחוליות תחתון L4+5' AK , התבקשתי על ידו לבדוק את יעולות המכשיר - במצב הרפואי שלו- נמסר לי על ידי מכר שעלות מכשיר זה יקר שימוש ניסיון למשך חודשיים עולה 20% מערך המכשיר , יוצא שהנזק מגודל האכזה מגודל הציפייה , הייתי מבקש תגובה או חוות דעת לכבי שימוש "במכשיר מבטיל זה "

 • + הוסף תגובה
מכשיר לכאבים פרופ' משה טישלר 14/01/2019 22:29
 • המכשיר לא נבדק בצורה מדעית מספיקה ובטח אינו בהתוויה לטיפול במצב של קרישיות יתר

 • + הוסף תגובה
בי קיור לייזר חיים 22/10/2019 09:15
 • כל מי שמעוניין להצטרף לתובענה ייצוגית נגד חברת בי קיור לייזר ובעליה שייצור קשר .

 • + הוסף תגובה
היי משה אופיר אריה 27/11/2019 14:47
 • מה לגבי המחקרים שמפורסמים באתר? https://gd-energies.co.il/studies/ הם לא אמיתיים? עושה רושם שרופאים אמיתיים חתמו עליהם, מה הם ישקרו?

 • + הוסף תגובה
בי קיור לייזר משה 14/06/2020 12:27
 • רכשתי לאשתי בי קיו לייזר פרו לאחר שלא מצאנו טיפול לדורבן בכף רגל, אשתי משתמשת בקביעות ולפי ההוראות, ויש לציין שכוסות רוח למת מועילים יותר. אין שום הקלה, הכאב נשאר כפי שהיה, בקיצור, חבל על הכסף, אינו מועיל בכלום, רק מבזבז זמן, סתם ציפיות לשוא. איךכל "הפרופסורים" "והדוקטורים" למינהם אומרים שזה עוזר ומקל את הכאב איני יודע מאין הביאו את זה. לא הגיוני שקרינה מסויימת על האזור הכואב יוכל למנוע את הכאב. בשורה תחתונה איני ממליץ בכלל

 • + הוסף תגובה
סחרחורות ושיוט ממושכות דודי 03/06/2020 15:06
 • הנני סובל מסחרחורת ואי יציבות/שיוט ממושכים. נסיתי הרבה דברים/כדורים-דיזותיאזיד,בטהיסטין,דיקור... שלא עזרו. האם קנאביס רפואי יכול לסייע? בדיקות דם ופרמטרים רפואיים תקינים.לחץ דם 135/85 איזה עוד אפשרויות עומדות בפני?המצב ממש בלתי נסבל

 • + הוסף תגובה
Ana titer תשובה אביטל 01/05/2020 07:42
 • שלום רב אני סובלת מכאבים בכל הגוף ואף התנפחויות באצבעות. אני נוטלת פלקווניל אלטרוטל וקומדיןנעקב בעיות קרישה סבלתי בעבר מדלקת פרקים ביצעתי לאחרונה את כל הבדיקות את ה ana titer ויצא שיש סימני דלקת התוצאה היא 1.160 חיובי האם זו דלקת פרקים מה עושים ובדיקת anti cardiolipin 92.4אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!