הכל על ניתוחי בקע בהרדמה מקומית בגיל המבוגר

ניתוחי בקע הם מבין הניתוחים השכיחים בקרב האוכלוסייה המבוגרת. למרות זאת, פעמים רבות מטופלים מבוגרים מחליטים שלא לבצע את הפרוצדורה בשל חשש מהשלכות ההרדמה המלאה המתבצעת במהלכה. ניתוחי בקע בהרדמה מקומית, מסייעים בטיפול בבקע ללא תופעות לוואי הקשורות בהרדמה המלאה: כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 06/10/2019


התפתחות הקדמה הרפואית והטיפולים השונים הביאה לעלייה מתמדת בתוחלת החיים. מסיבה זו הקהילה הרפואית מחפשת אחר דרכים שונות שיספקו מענה לבעיות רפואיות שמתפתחות בגילאים המבוגרים. חולים בעשור השמיני והתשיעי לחייהם, הם דבר יומיומי, ומהווים קהל אוכלוסייה רחב הצורך טיפול רפואי. ניתוחי בקע הם מבין הניתוחים השכיחים ביותר באוכלוסייה ככלל, ובקבוצות הגיל המבוגר בפרט. בשל כך, קיימת חשיבות למציאת פתרונות למקרי הבקע בקרב קבוצת אוכלוסייה זו, שלעיתים סובלת רבות.


 


מהו בקע?
בקע  הוא בליטה לא תקינה של איבר הנוצרת בשל פגם בדופן הבטן. הבקעים השכיחים ביותר הם באזור המפשעה, בקעים המופיעים בצלקת ניתוחית ובקעים טבוריים המופיעים פעמים רבות לאחר הריונות. 


האם נכון לבצע ניתוחי בקע בגיל המבוגר?
בשל העובדה שהלחץ הקיים בבטן גבוה מהלחץ האטמוספרי, הבקע גדל באופן מתמיד, עלול להגיע לממדים עצומים וכך להוות בעיה בריאותית ואסתטית. על כן, למרות שלרוב בקעים אינם מהווים סכנת חיים, מומלץ לנתחם לפני התפתחות הבקע והגעה למצב בו הוא אינו ניתן להחזרה אל חלל הבטן.

ניתוחי בקע ניתנים לביצוע גם בקרב מטופלים הסובלים מבעיות רפואיות מורכבות, כמו בעיות לב, ריאות או כליות. כיום, ניתן לבצע את הפרוצדורה הכירורגית בהרדמה מקומית (כמו אצל רופא השיניים) ולא מלאה. הרדמה זו אינה מתבצעת באמצעות זריקה באזור הגב ואינה מערבת  את יתר מערכות הגוף. על כן, גם במצבים בהם המטופל הסובל מבקע מבוגר מאוד, אין על הרופא המטפל לשלול את ביצוע הניתוח – במיוחד כאשר ההליך מתבצע בהרדמה מקומית בלבד, לה אין השפעה על כלל הגוף וכאשר מדובר בניתוח המוביל לטראומה גופנית מינורית. תפקיד הרופא המטפל הוא להציג בפני המטופל את כל המידע ההכרחי על אודות מצבו הרפואי ואפשרויות הטיפול הקיימות ולהפנות  אותו לקבלת חוות דעת נוספת בכל הנוגע למסוכנות ומחויבות הניתוח, כדי לאפשר לו לקבל החלטה מושכלת לגבי ביצועו.


אישה מבוגרת סובלת מכאבי בטן בשל בקע (הרניה)
ניתוחי בקע ניתנים לביצוע בהרדמה מקומית שאינה משפיעה על כלל מערכות הגוף ועל כן מתאימים גם למטופלים מבוגרים


את הניתוח בהרדמה מקומית ניתן לבצע ברוב החולים, ובמיוחד בחולים מבוגרים או בחולים הסובלים ממחלות רקע נוספות שבגינן מסוכן לבצע את ההליך בהרדמה כללית. הרדמה כללית אינה משפיעה רק על האזור המנותח, אלא על כלל מערכות הגוף. במטופלים מבוגרים הרדמה כללית עלולה להוביל לתופעות שונות לאחר הניתוח, בהן פגיעה בכושר ההתמצאות בסביבה, פגיעה בהשתנה ועוד. 

הרדמה מקומית המתבצעת בניתוחי בקע, דומה להרדמה הניתנת בעת טיפול שיניים. זריקת ההרדמה ניתנת על ידי רופא מרדים תחת הכוונת אולטרה סאונד, המסייע באיתור האזור בו נמצא העצב שאמור להיות משותק בדיוק רב. הרדמה שכזו אינה פוגעת לרוב באף איבר נוסף והיא מאפשרת את תיקון הבקע ביעילות ואינה גורמת לרוב לכאבים.


קראו עוד: בקעים בבטן: האם תמיד יש צורך בניתוח?


כיצד מתבצע ניתוח בקע בהרדמה מקומית?
לאחר וידוא ההרדמה, מבצע הרופא המנתח חתך באזור הבקע. לרוב ישתמש הרופא המנתח ברשת כירורגית לסגירת הפגם בדופן הבטן. לאחר ביצוע הניתוח רקמות הגוף גדלות בתוך הרשת ומכסות אותה, וכך מקבעות אותה מעל אזור הבקע. השפעת ההרדמה המקומית נמשכת כ-10-12 שעות וברוב המקרים המטופל משוחרר לביתו מספר שעות לאחר ביצוע הניתוח. 

עד היום, ניתוחי בקע בהרדמה מקומית בוצעו במאות חולים בעשור השמיני והתשיעי לחייהם בהצלחה רבה עם שיעור סיבוכים נמוך מאוד.  ניתוח בקע המתבצע בהרדמה מקומית, אינו כרוך בסיכונים הקשורים להרדמה המלאה (לרבות בעיות התמצאות, בעיות לב, ריאות ומתן שתן) ועל כן ניתן לבצעו גם במטופלים מבוגרים וכך לשפר את איכות חייהם. הכתבה בחסות פרופ' שלמה ללצ'וק מומחה בכירורגיה כללית, בעל התמקצעות מיוחדת בתחום כירורגית שד, מערכת העיכול והמרה וטיפול בבקע. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' שלמה ללצ'וק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בקע מפשעתי גבי 16/01/2020 14:30
  • שלום,עקב תלונות שלי על כאב עמום במפשעות שאגב אינו מגביל אותי ביום יום, אובחנתי בבקע קטן בצד ימין ללא סימני כליאה ובחולשת מפשעה משמאל, ההמלצה שניתנה לי היא ניתוח, האם המצב אכן מחייב ניתוח ואם כן האם לבצע את הניתוח במועד קרוב או לדחות ולבצע רק כאשר הכאבים יגבילו אותי ביום יום. תודה.

  • + הוסף תגובה
בקע ספורטאים גורם לכאב, בקע רגיל לרוב לא כואב פרופ' משה דודאי 16/01/2020 20:41
  • האם אתה מבצע פעילות ספורטיבית או גופנית מאומצת? כאבים מתמשכים נובעים לרוב מבקע ספורטאים ולא מבקע רגיל. חשוב ביותר להבדיל היות והניתוח שונה לחלוטין ואם מנתחים בקע ספורטאים כרגיל תשאר עם הכאבים.

  • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי גבי 16/01/2020 21:58
  • אני בן 52 רץ 5 קמ פעם בשבוע, יתכן שמדובר בבקע ספורטיבי? כיצד ניתן לדעת אם מדובר בבקע ספורטיבי ולא בבקע רגיל.

  • + הוסף תגובה
בקע גדול צד ימין אריאל 14/01/2020 08:09
  • יש לי בקע גדול בצד ימין ותור לניתוח ע"י כירורג כללי האםכיאורג כללי מתאים לניתוח כזה? שאלה נוספת יש לי צריבה בשתן כאב בשפיכה ביחסי מין האם זה קשור לבקע שלפעמים תופס את האשכים? האם ללכת להבדק אצל אורולוג לפני הניתוח? מה לגבי מתן שתן אחרי הניתוח? תודה...

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!