הכל על ניתוחי בקע בהרדמה מקומית בגיל המבוגר

ניתוחי בקע הם מבין הניתוחים השכיחים בקרב האוכלוסייה המבוגרת. למרות זאת, פעמים רבות מטופלים מבוגרים מחליטים שלא לבצע את הפרוצדורה בשל חשש מהשלכות ההרדמה המלאה המתבצעת במהלכה. ניתוחי בקע בהרדמה מקומית, מסייעים בטיפול בבקע ללא תופעות לוואי הקשורות בהרדמה המלאה: כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 25/07/2019


התפתחות הקדמה הרפואית והטיפולים השונים הביאה לעלייה מתמדת בתוחלת החיים. מסיבה זו הקהילה הרפואית מחפשת אחר דרכים שונות שיספקו מענה לבעיות רפואיות שמתפתחות בגילאים המבוגרים. חולים בעשור השמיני והתשיעי לחייהם, הם דבר יומיומי, ומהווים קהל אוכלוסייה רחב הצורך טיפול רפואי. ניתוחי בקע הם מבין הניתוחים השכיחים ביותר באוכלוסייה ככלל, ובקבוצות הגיל המבוגר בפרט. בשל כך, קיימת חשיבות למציאת פתרונות למקרי הבקע בקרב קבוצת אוכלוסייה זו, שלעיתים סובלת רבות.


מהו בקע?
בקע  הוא בליטה לא תקינה של איבר הנוצרת בשל פגם בדופן הבטן. הבקעים השכיחים ביותר הם באזור המפשעה, בקעים המופיעים בצלקת ניתוחית ובקעים טבוריים המופיעים פעמים רבות לאחר הריונות. 


האם נכון לבצע ניתוחי בקע בגיל המבוגר?
בשל העובדה שהלחץ הקיים בבטן גבוה מהלחץ האטמוספרי, הבקע גדל באופן מתמיד, עלול להגיע לממדים עצומים וכך להוות בעיה בריאותית ואסתטית. על כן, למרות שלרוב בקעים אינם מהווים סכנת חיים, מומלץ לנתחם לפני התפתחות הבקע והגעה למצב בו הוא אינו ניתן להחזרה אל חלל הבטן.

ניתוחי בקע ניתנים לביצוע גם בקרב מטופלים הסובלים מבעיות רפואיות מורכבות, כמו בעיות לב, ריאות או כליות. כיום, ניתן לבצע את הפרוצדורה הכירורגית בהרדמה מקומית (כמו אצל רופא השיניים) ולא מלאה. הרדמה זו אינה מתבצעת באמצעות זריקה באזור הגב ואינה מערבת  את יתר מערכות הגוף. על כן, גם במצבים בהם המטופל הסובל מבקע מבוגר מאוד, אין על הרופא המטפל לשלול את ביצוע הניתוח – במיוחד כאשר ההליך מתבצע בהרדמה מקומית בלבד, לה אין השפעה על כלל הגוף וכאשר מדובר בניתוח המוביל לטראומה גופנית מינורית. תפקיד הרופא המטפל הוא להציג בפני המטופל את כל המידע ההכרחי על אודות מצבו הרפואי ואפשרויות הטיפול הקיימות ולהפנות  אותו לקבלת חוות דעת נוספת בכל הנוגע למסוכנות ומחויבות הניתוח, כדי לאפשר לו לקבל החלטה מושכלת לגבי ביצועו.


אישה מבוגרת סובלת מכאבי בטן בשל בקע (הרניה)
ניתוחי בקע ניתנים לביצוע בהרדמה מקומית שאינה משפיעה על כלל מערכות הגוף ועל כן מתאימים גם למטופלים מבוגרים


את הניתוח בהרדמה מקומית ניתן לבצע ברוב החולים, ובמיוחד בחולים מבוגרים או בחולים הסובלים ממחלות רקע נוספות שבגינן מסוכן לבצע את ההליך בהרדמה כללית. הרדמה כללית אינה משפיעה רק על האזור המנותח, אלא על כלל מערכות הגוף. במטופלים מבוגרים הרדמה כללית עלולה להוביל לתופעות שונות לאחר הניתוח, בהן פגיעה בכושר ההתמצאות בסביבה, פגיעה בהשתנה ועוד. 

הרדמה מקומית המתבצעת בניתוחי בקע, דומה להרדמה הניתנת בעת טיפול שיניים. זריקת ההרדמה ניתנת על ידי רופא מרדים תחת הכוונת אולטרה סאונד, המסייע באיתור האזור בו נמצא העצב שאמור להיות משותק בדיוק רב. הרדמה שכזו אינה פוגעת לרוב באף איבר נוסף והיא מאפשרת את תיקון הבקע ביעילות ואינה גורמת לרוב לכאבים.כיצד מתבצע ניתוח בקע בהרדמה מקומית?
לאחר וידוא ההרדמה, מבצע הרופא המנתח חתך באזור הבקע. לרוב ישתמש הרופא המנתח ברשת כירורגית לסגירת הפגם בדופן הבטן. לאחר ביצוע הניתוח רקמות הגוף גדלות בתוך הרשת ומכסות אותה, וכך מקבעות אותה מעל אזור הבקע. השפעת ההרדמה המקומית נמשכת כ-10-12 שעות וברוב המקרים המטופל משוחרר לביתו מספר שעות לאחר ביצוע הניתוח. 

עד היום, ניתוחי בקע בהרדמה מקומית בוצעו במאות חולים בעשור השמיני והתשיעי לחייהם בהצלחה רבה עם שיעור סיבוכים נמוך מאוד.  ניתוח בקע המתבצע בהרדמה מקומית, אינו כרוך בסיכונים הקשורים להרדמה המלאה (לרבות בעיות התמצאות, בעיות לב, ריאות ומתן שתן) ועל כן ניתן לבצעו גם במטופלים מבוגרים וכך לשפר את איכות חייהם. הכתבה בחסות פרופ' שלמה ללצ'וק מומחה בכירורגיה כללית, בעל התמקצעות מיוחדת בתחום כירורגית שד, מערכת העיכול והמרה וטיפול בבקע. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' שלמה ללצ'וק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קושי בהליכה וכאבים לאחר ניתוח בקע אודליה 03/08/2019 12:25
 • שלום, לפני שבועיים עברתי ניתוח בקע מפשעתי כולל רשת. כיום לאחר הורדת התפרים עדין מתקשה ללכת וישנם כאבים ולחץ באזור הניתוח. האם נורמלי? וכמה זמן עד שניתן לחזור לפעילות? כרגע ממש מרגישה מוגבלת וכואבת. -אגב עדין יש נפיחות קלה באזור.

 • + הוסף תגובה
בניתוח בקע פתוח תקופת ההתאוששות ארוכה פרופ' משה דודאי 21/08/2019 15:35
 • שלום לאחר ניתוח פתוח תקופת ההתאוששות ארוכה יותר מאשר בניתוח לפרוסקופי ויכולה להמשך עד שלושה ארבעה שבועות. אם אתה סובל לאחר מכן תפנה לבדיקת הכירורג המנתח.

 • + הוסף תגובה
כאב בצד ימין לאחר ניתוח לפרוסקופי בקע מפשעה שמאלי עדי 06/08/2019 11:33
 • שלום רב, אני שלושה שבועות לאחר ניתוח בקע מפשעה שמאלי בשיטה לפרוסקופי, יש לי כאבים במפשעה צד ימין. בצילום שעשיתי כשלושה חודשים לפני מועד הניתוח בצד ימין לא היה בקע. אני לא יודעת אם הכאבים הם כתוצאה מהניתוח וממה שהכאב בבטן מקרין אבל אני יודעת להגיד שאפילו בליטוף המפשעה כאילו הבשר כואב שם...מה דעתך? תודה

 • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי שכיח בשני הצדדים, תיקון צד אחד בלבד יגרום להגברת הסבל בצד שלא נותח. פרופ' משה דודאי 21/08/2019 15:30
 • שלום בקע מפשעתי שכיח בשתי המפשעות. לפני ניתוח הכירורג צריך לבדוק את שתי המפשעות, בדיקת US אינה מדויקת. בהחלט יתכן שיש לך בקע בצד השני שלאחר התיקון מקבל יותר לחץ ומתחיל להכאיב. תפנה לכירורג המומחה לניתוחי בקעים

 • + הוסף תגובה
בקע? ראובן 29/07/2019 22:02
 • כאב במפשעת ובטן תחתונה ימין בזמן ריצה בלבד. בבדיקה US תקין. לאן למשיך? פיזיו או אורטופד או בכל זאת כירורג? תודה

 • + הוסף תגובה
בקע ספורטאים מאבחן בבדיקה פיזיקלית כירורג שמומחה ספציפית לבעיה זו פרופ' משה דודאי 21/08/2019 15:26
 • שלום זה נשמע כמו בקע ספורטאים. לצורך אבחנה יש לפנות לבדיקת איבחון אצל כירורג המומחה לפציעת בקע ספורטאים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!