אוהבים יין? ייתכן שהסיכוי שלכם לדיכאון קטן

רזברטרול, תרכובת הקיימת באופן טבעי ביין אדום, מסקרנת חוקרים רבים כבר כמה עשורים. כעת, מחקר חדש מצא שתרכובת זו עשויה להיות יעילה בטיפול נגד דיכאון. כל הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019


אנשים רבים סובלים מדיכאון ומחרדה, אך רק בקרב חלק מהם הטיפולים התרופתיים מצליחים להביא לנסיגה של ההפרעה. מהסיבה הזו, חוקרים רבים להוטים למצוא תרופות חדשות שיעזרו לטפל בצורה יעילה יותר בדיכאון ובחרדה.

התרכובת הטבעית שמעוררת סקרנות 

מרבית התרופות שרופאים ממליצים עליהן היום למטופלים הסובלים מדיכאון ומחרדה יוצרות אינטראקציה עם הסרוטונין או נוראדרנלין שבמוח.

כעת, חוקרים מנסים למצוא תרופות ייעודיות פוטנציאליות, וכמה מהם פנו לכיוון התרכובת הטבעית רזברטרול, חומר אשר מצוי בקליפה של ענבים ופירות יער, וכמובן גם ביין אדום. למעשה, בשנים האחרונות התרכובת הזו זוכה לתשומת לב רבה מטעם מדענים מתחום הרפואה.

במחקר החדש, חוקרים מאוניברסיטת שוזו, סין, התמקדו בתפקידו של האנזים (PDE4 (phosphodiesterase 4 ושל המולקולה cAMP (cyclic adenosine monophosphate). 

מולקולת ה- cAMP מגיבה לאותות מחוץ לתא, כגון הורמונים, ומעבירה את המידע לאזור הרלוונטי שבתוך התא. במילים אחרות - המולקולה בעצם מווסתת את התקשורת התוך תאית במוח, וזה הופך אותה ליעד אטרקטיבי לטיפול בהפרעות נפשיות. 

מחקרים קודמים הראו שרזברטרול מעלה את רמות ה- cAMP בכמה סוגים של תאים. PDE4 הוא אנזים ששובר את המולקולה cAMP, ובכך עוזר לווסת את כמות המולקולות הללו בתאים. רמות גבוהות יותר של PDE4 מובילות להרס גדול יותר של cAMP. יש כמה מחקרים שבעבר רמזו לכך שייתכן שלאנזים זה יש תפקיד בדיכאון ובחרדה. במחקר החדש, החוקרים השתמשו במודלים של עכברים, כדי לבדוק את ההשפעות של רזברטרול על ההתנהגות.מבוגרים שותים יין אדום שעל פי מחקר חדש עשוי לסייע במניעת דיכאוןסטרס שמוביל לדיכאון

עדיין לא לגמרי ברור מה גורם לדיכאון ומדוע הוא משפיע על אנשים מסוימים ולא על אחרים. תיאוריה אחת גורסת שהגוף משחרר הורמונים בשם גלוקוקורטיקואידים, הכוללים קורטיזול, כאשר הגוף נמצא בסטרס. בטווח הקצר, הורמונים אלו עוזרים להכין את הגוף לקראת משבר הצפוי להגיע. עם זאת, אם הסטרס נשאר זמן ממושך יותר, הגלוקוקורטיקואידים עלולים לגרום לנזק.

בצורה זו, חלק מהחוקרים מאמינים שסטרס כרוני גורם נזק לתאי עצב בהיפוקמפוס, תאים רגישים במיוחד, ונזק זה סולל את הדרך לדיכאון ולחרדה.

החוקרים של מחקר זה בחנו האם רזברטרול יכול לתקן את ההשפעות המזיקות ואם כן – איך זה בדיוק קורה. הם גילו שהטיפול ברזברטרול תיקן את העלייה ברמות של  PDE4Dממשפחת ה- PDE4, שככל הנראה יש לו תפקיד חשוב במיוחד בקוגניציה ובדיכאון. בנוסף, הטיפול מנע ירידה של cAMP. בעכברים שלא יכלו לייצר PDE4D, רזברטרול העלה את השפעות ההגנתיות של cAMP אף יותר מאשר בעכברים עם PDE4D מתפקד. רזברטרול, אם כך, הראה השפעה נוגדת דיכאון וחרדה.

ממצאים אלו, כך טוענים החוקרים, מראים כי ההשפעות של רזברטרול נגד דיכאון וחרדה מתווכות באופן מובהק על-ידי מעכב PDE4D.


קראו עוד: יין אדום בריא? תלוי איך הוא מיוצר


זו רק ההתחלה

נראה כי רזברטרול מפחית דיכאון וחרדה בעכברים, וייתכן כי הוא עשוי להפוך כתרופה יעילה לטיפול באנשים הסובלים מהפרעות חרדה ודיכאון.

לצד כל אלו, אין כמעט ראיות על השפעתו של רזברטרול על בני אדם. למרות שגדלות הראיות התומכות על עכברים, חסרים עדיין ניסויים קליניים על בני אדם, ואף ייתכן כי יתגלו פערים של השפעת החומר על הבריאות הנפשית של בני אדם. יש צורך במחקרים נוספים שיבחנו את המנגנון, כמו גם בניסויים קליניים בעתיד.

לסיכום, רזברטרול מצוי ביין ברמות נמוכות. שתיית יין אדום ככל הנראה לא תספק את היתרונות התיאורטיים של רזברטרול, אך אם היא נעשית בצורה מתונה היא גם לאו דווקא תזיק.פורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ציפרלקס ואישפוז א.א 02/12/2019 09:57
  • שלום.אני בת 32 ובשנה האחרונה אני חווה לחץ קשה מאוד בכול תחומי החיים.אני מציינת שאני סובלת מהפרעות בקצב הלב ומטופלת במקרה הצורך בתרופה.החלטתי ליטול ציפרלקס ואכן הרופא אישר.ביום השלישי לנטילת הציפרלקס הרגשתי בעבודה תחושה קשה מאוד של חום גוף ושריפה פנימית קשה שמלווה שטעם מר בפה ובקוצר נשימה ואושפזתי עם דופק 150(שזה קורה לי הרבה הדופק המהיר)לא היה לי מוזר הדופק המהיר אלא התחושה הקשה שעברתי.בבית חולים טוענים שאין קשר בין ציפרלקס לריטמיקס שאני נוטלת וכשירד הדופק שיחררו אותי.אין להם סיבה רפואית למה שהיה לי ואני מציינת שגלי החום והסחרחורות נמשכו עד הערב ויום למחרת הרגשתי חולשה וגם כול היום היה מלווה בדחף חזק כול הזמן להתפנות.למה זה קרה?אולי אני רגישה לציפרלקס?אולי חוויתי התקף לחץ???

  • + הוסף תגובה
מקרה דומה אביעד 11/01/2020 20:13
  • היי, קרה לי משהו דומה מאוד לפני מספר חודשים יומיים לאחר שהתחלתי לקחת ציפרלקס. תחושת שריפה שהגיעה בצורה פתאומית והתפשטה באיזור האגן, כפות הידיים והרגליים ונמשכה כמה דקות ברציפות. התחושות המשיכו לסירוגין בהמשך היום וביום שלאחר מכן (בנוסף לחולשה כללית) ודווקא אצלי זה גרם לקושי ביציאות בכמה ימים שאחרי. השאירו אותי באשפוז להשגחה ושחררו אחרי כמה ימים. לא מצאו סיבה רפואית ואמרו שאי אפשר להתעלם מהסמיכות של האירוע לתחילת נטילת הציפרלקס ולכן לא ניתן לפסול קשר בין הדברים. מאז הפסקתי לקחת את הכדור ועברו 4 חודשים ללא אירוע דומה. כמו-כן, מקריאה על החומר הפעיל בציפרלקס ראיתי שאחת מתופעות הלוואי שלו היא burning sensation אז זה מגביר את החשד שיש קשר.

  • + הוסף תגובה
בהמשך א.א 14/01/2020 12:17
  • היי דווקא לי זה המשיך ועד היום חודש אחרי זה קורה אבל בתדירות נמוכה מאוד. לדעתי ההתקפי חרדה נבעו מהציפרלקס ופשוט המשיכו כי הגוף והנפש כבר בתוך זה. לצערי ההתקפים ממשיכים כשאני נמצאת במצבים לחוצים או ליד אנשים לחוצים. הבנתי שיכול להיות זה קרה כי לא שתיתי את הכדור בהדרגה.. נקווה שהזמן ירפא..

  • + הוסף תגובה
אלכוהול אבי 07/01/2020 01:28
  • שלום. אני נוטל סימבאלטה 60 מ"ג ליום, ולוריוון 1 מ"ג לפי צורך ? האם מותר לי לשתות אלכוהול ? או שאסור בכלל ?

  • + הוסף תגובה
דופק מהיר ורעד פנימי ביקיצה קלודה 31/12/2019 23:30
  • גם אם ישנתי 5 דקות אני מתעוררת עם מהומה בגוף רעד פנימי דופק מהיר בצוואר בראש בגב ברגליים כל ערב אני רוצה לרוץ למיון אני כל כך מיואשת

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!