פריקת כתף: באילו מצבים יהיה צורך בניתוח?

פריקת כתף היא פציעה נפוצה, בעיקר בקרב ספורטאים צעירים וחיילים. הפציעה פוגעת ברקמות המייצבות את הכתף, לכן, יש לטפל בפריקה באופן מידי, אחרת המטופל עלול לסבול מנזק בלתי הפיך. מהם הגורמים לפריקת כתף ובאילו מצבים יהיה צורך בניתוח? התשובות בכתבה שלפניכם

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:מפרק הכתף הוא נקודת המפגש בין שתי עצמות מרכזיות – עצם הזרוע ועצם השכם. מדובר במפרק כדורי אשר מחבר בין הקצה העליון של עצם הזרוע לבין הגלנויד – מעין חלל גומתי בעצם השכם. חיבור המפרק רופף יחסית, דבר המקנה לכתף תנועתיות רחבה, זאת על חשבון יציבות המפרק. פריקת כתף (glenohumeral dislocation) היא מצב בו ראש עצם הזרוע זז ממקומו והוא אינו נמצא עוד במקביל לחלק המפרקי של עצם השכם (GLENOID). כ-95% מפריקות הכתף הן קדמיות, כלומר עצם הזרוע נמצאת קדמית לעצם השכם. פריקות אחוריות נדירות ונגרמות בדרך כלל בגלל התחשמלות או התקפי אפילפסיה. 

הסימנים העיקריים שיעידו על פריקת כתף מלאה כוללים תחושה של תנועה חדה בכתף, שינוי בצורת הכתף וכאבים עזים. ברוב המקרים פריקת כתף תוביל לפניה לחדר מיון, שם יתבצע צילום כתף ותאובחן הפריקה. לאחר האבחון מתבצעת החזרה של הכתף למיקומה הטבעי על ידי רופא מיומן בביצוע הפעולה בצורה מבוקרת.


גבר מחזיק את כתפו במטרתה להקל על הכאב שנובע מפריקת כתף מלאה
ישנם שני גורמים מרכזיים שעלולים להוביל לפריקת כתף מלאה: 

1. טראומה 
פריקות שמתרחשות כתוצאה מפעילות ספורטיבית, נפילה או חבלה ולרוב מערבות נטייה של היד אחורה אל מול התנגדות משמעותית. בפריקות טראומטיות מתרחש נזק בשני אזורים של הכתף: פגיעה בקופסית המפרק (החלק שמייצב ועוטף את המפרק) ושבר דחיסה בחלק האחורי של ראש עצם הזרוע. פגיעה משולבת זו מובילה להיפרדות הקופסית מהאזור המפרקי של עצם השכם. כתוצאה מכך הכתף הופכת לבלתי יציבה ובכל מצב של הרמת היד או סיבוב קדמי עלולה להתרחש פריקה חוזרת. 

בשל אי היציבות הנגרמת כתוצאה מהפריקה, ההמלצה היא כי אנשים צעירים (בגילאי 16-25) שעוסקים בפעילות ספורטיבית מאומצת ועברו פריקת כתף יבצעו גם בירור מקיף שכולל גם בדיקת MRI עם הזרקת חומר ניגוד לאחר הפציעה. בדיקה זו מספקת הערכה מדויקת של חומרת הפגיעה וכך ניתן גם לתכנן את אסטרטגיית הטיפול. בגילאים אלה יומלץ לרוב על טיפול ניתוחי, זאת עקב סבירות גבוה של כ- 90-95% לפריקה חוזרת. בגילאים מבוגרים יותר הטיפול הראשוני יהיה לרוב פיזיותרפי ובמידה והתרחשה פריקה חוזרת תתבצע בדיקת ה-MRI ויישקל טיפול ניתוחי. 

2. פריקות שנגרמות כתוצאה מגמישות יתר
אנשים שסובלים מגמישות יתר הם בעלי נטייה לחופש יחסי במפרק, אשר מוביל לתזוזה סבילה של ראש עצם הזרוע ביחס לחלק המפרקי של עצם השכם (glenoid). תזוזה זו אינה גורמת לרוב לכאב בעת הפעלת הכתף או לנזק משמעותי לרקמות המייצבות. ברוב המקרים ניתן להחזיר את יציבות הכתף למצב תקין באמצעות טיפול פזיותרפי שכולל חיזוק של שריר מייצב השכמה.

עם זאת, בקרב ספורטאים בעלי גמישות יתר שסובלים מתתי פריקות ופריקות חוזרות, עם הזמן עלולה להתרחש גם פגיעה בקופסית המפרק. במקרים שבהם טיפול פזיותרפי אינטנסיבי לא מועיל בשיפור יציבות המפרק, יש לשקול אבחון באמצעות MRI עם הזרקת חומר ניגוד. במידה והתרחשה פגיעה בקופסית המפרק  לרוב יתבצע ניתוח. 

מהן הסכנות בפריקות חוזרות של הכתף שאינן מטופלות?
מעבר לפגיעה בקופסית המפרק, עלולה להתרחש גם שחיקה של העצם באזור המפרקי של עצם השכם. הניתוח במקרים אלה מורכב יותר וכולל גם העברת עצם לאזור הגלנויד הפגוע. 


כיצד מתבצע ניתוח לתיקון פריקת כתף?
מטרת הטיפול הניתוחי היא להשיב את הרקמות שנפגעו למצבן הקודם. במהלך הניתוח מתבצעת תפירה של קופסית המפרק הקדמית יחד עם הלברום בחזרה לחלק המפרקי של עצם השכם ותפירת הקופסית האחורית של המפרק לראש עצם הזרוע. מדובר בניתוח פשוט יחסית מבחינה טכנית, המתבצע בשיטה הארתרוסקופית דרך שלושה חתכים עדינים של כחצי ס"מ באזור הכתף. 


מהו תהליך ההחלמה לאחר הניתוח?
הליך השיקום לאחר ניתוח זה ארוך יחסית ומחייב התמדה, משמעת עצמית וטיפול פזיותרפי קפדני. הצלחת הניתוח תלויה הן ביכולת הטכנית של הרופא המנתח לשם תפירה נכונה של הרקמות שנפגעו, והן בהתמדת המטופל בביצוע פיזיותרפיה אינטנסיבית במשך כחצי שנה ממועד הניתוח. לאחר תקופת ההחלמה ניתן לחזור לפעילות פיזית מתונה, לרבות אימוני חדר כושר ושחייה. לאחר כתשעה חודשים ניתן לחזור לביצוע של ספורט אתגרי. 


מהם הסיכונים?
בדומה לכל פעולה כירורגית, קיים סיכון נדיר לזיהום. בכ-1% מהמטופלים עלולה להתרחש פגיעה עצבית. מעבר לכך, היעדר הקפדה על ביצוע פיזיותרפיה וכן אי הפעלת הכתף בשל הכאבים לאחר הניתוח, עלולים להוביל להתפתחות הידבקויות תוך מפרקיות (מצב הנקרא גם כתף קפואה). סיבוך זה עלול להוביל להארכה משמעותית של זמן השיקום ולעיתים אף לצורך בניתוח חוזר לשחרור ההידבקויות. ביצוע פעילות גופנית מעבר לזו המותרת בפרוטוקול לאחר הניתוח, עלולה להוביל למצב של קרע חוזר בקופסית שיצריך ניתוח נוסף. הכתבה בשיתוף עם ד"ר בנימין רוזן,  אורתופד, מומחה לכירורגיה אורתופדית וניתוחי כתף.בין היתר, מבצע ניתוחים:

שחזור רצועות כתף, כתף-תפירת קפסולה, כתף- אקרומיופלסט. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר בנימין רוזן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
.................... מירי 22/10/2019 16:56
  • שלום ד"ר רציתי לדעת אם יש דבר כזה אחרי תאונה שנתפס הכתף כתוצאה מהתאונה מMRI כתוב שיש קרע קטן בלברום ואי סדירות קלה הרופא טוען שזה אולי קרע מינימלי היה ממש מגבלה בכתף שלחו אותי לפיזיוטרפיה הוא טוען שכל החלק של הכתף ממש תפוס מה פשר הדבר לא הבנתי? אם נניח זה תפוס כמה זמן יכול לקחת לזה להשתחרר שבוע שבועיים זה כבר הרבה זמן נכון יש שיפור בפיזיוטרפיה בנוגעה לטווח וגם יש לי כאבים בשכם ובצוואר ושאלתי אותו אם זה יכול להשפיע גם על הראש שיש לי כאבים בראש מאחורה הוא אומר שזה יכול להיות בגלל זה הפיזיוטרפיסט טוען שזה שהכל תפוס לי שם אני לא מצליחה להבין כאילו מזה מה יכול להיות מה דעתך בנושא תודה רבה יש לציין שאני בת 28 בריאה בד"כ תודה רבה

  • + הוסף תגובה
פענוח אם אר איי - אשמח לעזרה, אחרי נפילה שירלי 21/10/2019 14:46
  • s There is a small joint effusion mostly in the subcoracoid recess, without synovitis or discrete intra-articular bodies. There is mildly increased fluid in the subacromial/subdeltoid bursa secondary to a full-thickness .rotator cuff tear There is an 8 x 8 mm wide mixed full-thickness and partial-thickness supraspinatus tendon tear. There is a .partial-thickness articular sided tear of the subscapularis tendon. There is no muscle atrophy or edema The acromioclavicular joint is normal. The acromion demonstrates a curved undersurface and is laterally downsloping. There is a tiny lateral subacromial spur. The glenoid cartilage is intact. There is no fracture, .marrow edema or suspicious marrow lesion There is a tear of the posterior labrum. There is interstitial tear of the biceps tendon and the medial half of .the torn tendon is dislocated into the subscapularis tendon :Impression .x 8 mm wide mixed full-thickness and partial-thickness supraspinatus tendon tear 8 .Partial-thickness articular sided tear of the subscapularis tendon .Interstitial biceps tendon tear with the medial half of the tendon dislocated into the subscapularis tendon .Downsloping acromion .Tiny lateral subacromial spur .Posterior labral tear קרע בעל עובי מלא / חלקי של גיד הסופרה-ספינטוס 8x8 מ"מ. קרע בעל עובי חלקי של גיד הסבסקפורליס. קרע אינטרסטציאלי , פריקה של גיד הביצפס. אקרומיום למטה משופע. דורבן אקרומי זעיר. קרע לאברלית אחורי

  • + הוסף תגובה
מתיחה חזקה וכאבים עידן 21/10/2019 01:43
  • ד״ר סלע שלום, רציתי לדעת האם ניתן לקרוע גיד בכתף או לגרום לנזק משמעותי אחר כתוצאה ממתיחה של היד והכתף ללא התנגדות חיצונית כלשהי? עברתי לפני כ4 חודשים תאונת דרכים ואני מבצע תרגילי פיזיותרפיה לצוואר ולכתף בעקבות קרע בכתף שמאל ולחץ כרוני באזור c5 c6 בבדיקת EMG המקרין לידיים וכתפיים. בתוכנית בין היתר נכלל תרגיל של לחיצת כתפיים למעלה עם גב כנגד הקיר כאשר הידיים מלוות את הקיר לאורך כל התרגיל ולא מנתקות מגע בשום חלק. כ3 שבועות אחרי שהתחלתי לבצע את התוכנית התחלתי להרגיש כאבים ומתיחה חזקה לאורך לאורך כל הצד הפנימי של היד עד האצבעות ובעיקר באזור של החיבור בין החזה לכתף וליד עד אמצע הביצפס. עם הזמן התגברו הכאבים, הכתף החלה ״לחרוק״ ולעיתים להשמיע ״קליקים״ למשך כמה ימים חשתי כאבים חזקים שכאבו גם במגע, בכל האזור הפנימי של המרפק כמו שטף דם אך לא היה שום סימן, בנוסף קשה לי וכואב בקדמת הכתף כאשר אני שם את היד מאחורי הגב עם מרפק ב90 מעלות ובזמן שאני בסיבוב חיצוני של הכתף כלפי מעלה גם יש כאבים באותו אזור ומעט גמישות יתר. אציין שכל שרירי השכמות והגב שלי מאוד תפוסים ולמרות שזה משתפר בטיפולים אני עדיין סובל מחוסר איזון באזור שגורם לקצה עצמות הבריח שלי לבלוט בסוף העצם מתחת לגרון. כתוצאה מכך בזמן ביצוע התרגיל השכמות שלי תמיד נעולות אחורה וקרובות אחת לשניה דבר שאני מאמין שתרם למתיחה קיצונית רחבה מדי של האזור המדובר. כרגע האזור פצוע וכואב כבר מספר שבועות, משתפר טיפה עם הזמן אך עדיין כואב בעיקר בקדמת הכתף ובמרפק. רציתי לדעת האם בכלל אפשרי לגרום לקרע או לנזק רציני כלשהו ממתיחה כזאת, כאשר הכתף אמנם בתנוחה בעייתית אך לא מופעל שום לחץ או התנגדות חיצונית על הגוף?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!