//

פריקת כתף: באילו מצבים יהיה צורך בניתוח?

פריקת כתף היא פציעה נפוצה, בעיקר בקרב ספורטאים צעירים וחיילים. הפציעה פוגעת ברקמות המייצבות את הכתף, לכן, יש לטפל בפריקה באופן מידי, אחרת המטופל עלול לסבול מנזק בלתי הפיך. מהם הגורמים לפריקת כתף ובאילו מצבים יהיה צורך בניתוח? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותמפרק הכתף הוא נקודת המפגש בין שתי עצמות מרכזיות – עצם הזרוע ועצם השכם. מדובר במפרק כדורי אשר מחבר בין הקצה העליון של עצם הזרוע לבין הגלנויד – מעין חלל גומתי בעצם השכם. חיבור המפרק רופף יחסית, דבר המקנה לכתף תנועתיות רחבה, זאת על חשבון יציבות המפרק. פריקת כתף (glenohumeral dislocation) היא מצב בו ראש עצם הזרוע זז ממקומו והוא אינו נמצא עוד במקביל לחלק המפרקי של עצם השכם (GLENOID). כ-95% מפריקות הכתף הן קדמיות, כלומר עצם הזרוע נמצאת קדמית לעצם השכם. פריקות אחוריות נדירות ונגרמות בדרך כלל בגלל התחשמלות או התקפי אפילפסיה. 

הסימנים העיקריים שיעידו על פריקת כתף מלאה כוללים תחושה של תנועה חדה בכתף, שינוי בצורת הכתף וכאבים עזים. ברוב המקרים פריקת כתף תוביל לפניה לחדר מיון, שם יתבצע צילום כתף ותאובחן הפריקה. לאחר האבחון מתבצעת החזרה של הכתף למיקומה הטבעי על ידי רופא מיומן בביצוע הפעולה בצורה מבוקרת.


גבר מחזיק את כתפו במטרתה להקל על הכאב שנובע מפריקת כתף מלאה
ישנם שני גורמים מרכזיים שעלולים להוביל לפריקת כתף מלאה: 

1. טראומה 
פריקות שמתרחשות כתוצאה מפעילות ספורטיבית, נפילה או חבלה ולרוב מערבות נטייה של היד אחורה אל מול התנגדות משמעותית. בפריקות טראומטיות מתרחש נזק בשני אזורים של הכתף: פגיעה בקופסית המפרק (החלק שמייצב ועוטף את המפרק) ושבר דחיסה בחלק האחורי של ראש עצם הזרוע. פגיעה משולבת זו מובילה להיפרדות הקופסית מהאזור המפרקי של עצם השכם. כתוצאה מכך הכתף הופכת לבלתי יציבה ובכל מצב של הרמת היד או סיבוב קדמי עלולה להתרחש פריקה חוזרת. 

בשל אי היציבות הנגרמת כתוצאה מהפריקה, ההמלצה היא כי אנשים צעירים (בגילאי 16-25) שעוסקים בפעילות ספורטיבית מאומצת ועברו פריקת כתף יבצעו גם בירור מקיף שכולל גם בדיקת MRI עם הזרקת חומר ניגוד לאחר הפציעה. בדיקה זו מספקת הערכה מדויקת של חומרת הפגיעה וכך ניתן גם לתכנן את אסטרטגיית הטיפול. בגילאים אלה יומלץ לרוב על טיפול ניתוחי, זאת עקב סבירות גבוה של כ- 90-95% לפריקה חוזרת. בגילאים מבוגרים יותר הטיפול הראשוני יהיה לרוב פיזיותרפי ובמידה והתרחשה פריקה חוזרת תתבצע בדיקת ה-MRI ויישקל טיפול ניתוחי. 

2. פריקות שנגרמות כתוצאה מגמישות יתר
אנשים שסובלים מגמישות יתר הם בעלי נטייה לחופש יחסי במפרק, אשר מוביל לתזוזה סבילה של ראש עצם הזרוע ביחס לחלק המפרקי של עצם השכם (glenoid). תזוזה זו אינה גורמת לרוב לכאב בעת הפעלת הכתף או לנזק משמעותי לרקמות המייצבות. ברוב המקרים ניתן להחזיר את יציבות הכתף למצב תקין באמצעות טיפול פזיותרפי שכולל חיזוק של שריר מייצב השכמה.

עם זאת, בקרב ספורטאים בעלי גמישות יתר שסובלים מתתי פריקות ופריקות חוזרות, עם הזמן עלולה להתרחש גם פגיעה בקופסית המפרק. במקרים שבהם טיפול פזיותרפי אינטנסיבי לא מועיל בשיפור יציבות המפרק, יש לשקול אבחון באמצעות MRI עם הזרקת חומר ניגוד. במידה והתרחשה פגיעה בקופסית המפרק  לרוב יתבצע ניתוח. 

מהן הסכנות בפריקות חוזרות של הכתף שאינן מטופלות?
מעבר לפגיעה בקופסית המפרק, עלולה להתרחש גם שחיקה של העצם באזור המפרקי של עצם השכם. הניתוח במקרים אלה מורכב יותר וכולל גם העברת עצם לאזור הגלנויד הפגוע. 


כיצד מתבצע ניתוח לתיקון פריקת כתף?
מטרת הטיפול הניתוחי היא להשיב את הרקמות שנפגעו למצבן הקודם. במהלך הניתוח מתבצעת תפירה של קופסית המפרק הקדמית יחד עם הלברום בחזרה לחלק המפרקי של עצם השכם ותפירת הקופסית האחורית של המפרק לראש עצם הזרוע. מדובר בניתוח פשוט יחסית מבחינה טכנית, המתבצע בשיטה הארתרוסקופית דרך שלושה חתכים עדינים של כחצי ס"מ באזור הכתף. 


מהו תהליך ההחלמה לאחר הניתוח?
הליך השיקום לאחר ניתוח זה ארוך יחסית ומחייב התמדה, משמעת עצמית וטיפול פזיותרפי קפדני. הצלחת הניתוח תלויה הן ביכולת הטכנית של הרופא המנתח לשם תפירה נכונה של הרקמות שנפגעו, והן בהתמדת המטופל בביצוע פיזיותרפיה אינטנסיבית במשך כחצי שנה ממועד הניתוח. לאחר תקופת ההחלמה ניתן לחזור לפעילות פיזית מתונה, לרבות אימוני חדר כושר ושחייה. לאחר כתשעה חודשים ניתן לחזור לביצוע של ספורט אתגרי. 


מהם הסיכונים?
בדומה לכל פעולה כירורגית, קיים סיכון נדיר לזיהום. בכ-1% מהמטופלים עלולה להתרחש פגיעה עצבית. מעבר לכך, היעדר הקפדה על ביצוע פיזיותרפיה וכן אי הפעלת הכתף בשל הכאבים לאחר הניתוח, עלולים להוביל להתפתחות הידבקויות תוך מפרקיות (מצב הנקרא גם כתף קפואה). סיבוך זה עלול להוביל להארכה משמעותית של זמן השיקום ולעיתים אף לצורך בניתוח חוזר לשחרור ההידבקויות. ביצוע פעילות גופנית מעבר לזו המותרת בפרוטוקול לאחר הניתוח, עלולה להוביל למצב של קרע חוזר בקופסית שיצריך ניתוח נוסף. הכתבה בשיתוף עם ד"ר בנימין רוזן,  אורתופד, מומחה לכירורגיה אורתופדית וניתוחי כתף.בין היתר, מבצע ניתוחים:

שחזור רצועות כתף, כתף-תפירת קפסולה, כתף- אקרומיופלסט. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר בנימין רוזן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בכתף ימין יניב 31/07/2020 01:25
 • יש לי הגבלת תנועה בכתף ימים כבר כמה שנים, אני מאמין שזה התחיל מנהיגה לו נכונה על הקטנוע. יש גם כאבים באיזור והרגשה של קריסה של השריר בנקודה מסויימת וזה גם מקרין. עשו צילום ולא מצאו כלום. ניסתי פעמיים כדורים נגד דלקות ולא עזר וגם לא עשה לי טוב... אשמח לדעת לאיזה מטפל לפנות כדי לבדוק לעומק. כי לאורטופד לא היה ממש תשובה. תודה

 • + הוסף תגובה
כאבים בכתף ימין דר' ירון סלע 31/07/2020 20:12
 • שלום רב יניב, ותודה על פנייתך ! עליך להיבדק על ידי מומחה כתף יניב, לא אורתופד כללי. כמו כן, מומלץ להגיע אליו גם עם בדיקת US (אולטרסאונד), ולא רק עם צילום רנטגן. הבדיקות משלימות זו את זו. בהצלחה !

 • + הוסף תגובה
כאבים ממושכים בכתף ימין שגית 31/07/2020 17:05
 • עשיתי m.r.i בעקבות כאב ומגבלה (הכאב עד המרפק עם הפרעה בשינה). התוצאות היו: נזק ניווני קל בפרק האקרומיו-קלוויקולרי עם הצרות מתונה של המרווח הסובאקרומיאלית. הודגם קרע עובי חלקי ללא גבולות חדים במשטח האקרומיאלי של גיד SSP. לסיכום: סימני תפס סובאקרומיאלי עם קרע דיפוזי במשטח אקרומיאלי של גידSSP

 • + הוסף תגובה
כאבים ממושכים בכתף ימין דר' ירון סלע 31/07/2020 20:10
 • שלום רב שגית, ותודה על פנייתך ! אולם, לא חידדת שאלתך. הממצאים אשר תוארו, מאד שכיחים מעל שכבת גיל מסוימת. מה גילך ? מה הטיפול שבוצע עד כה ? האם נבדקת על ידי מומחה כתף? במידה ולא, אני ממליץ לך בחום להיבדק. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
כאבים בשכמה ובאמה ימין גיא 25/07/2020 22:33
 • שלום, מזה כשנה ומספר חודשים אני סובל מכאבים ביד ימין שבאים והולכים מהחלק החיצוני של המרפק ועד האצבעות. בתחילה הופיע לי גם כאב בשכמה הימנית בנקודה מסוימת וכאבים בצוואר (לחיצה על הנקודה הזו גורמת גם כאב בכתף). הלכתי למספר רופאים מומחים ליד, עמוד שדרה צווארי וכתף - ביצעתי צילום צוואר, mri צוואר, emg בידיים וכן אולטראסאונד בכתף ימין - ולשמחתי כל התוצאות היו ללא ממצאים, אולם הכאבים לא פוסקים. הייתי כבר חודשים רבים בפיזיותרפיה אצל מטפלים שונים והכאב הולך וחוזר... מומחה הכתף המליץ לי על זריקת טריגר לשכמה בנקודות הכואבות (ולכן שלח אותי תחילה לאוטראסאונד) אולם משום שאינני יודע במה זה כרוך והאם זה יכול להיות מסוכן לא הלכתי לכיוון זה. אני בן 30 בריא בד"כ ועובד שעות רבות מול מחשב אולם מאוד משתדל לשבת בצורה תקינה. אשמח לשמוע את דעתך, תודה.

 • + הוסף תגובה
כאבים בשכמה ובאמה ימין דר' ירון סלע 31/07/2020 20:06
 • שלום גיא, ותודה על פנייתך ! ישנם ברפואה מקרים טריביאליים ושכיחים, וישנם מקרים אשר פחות מובנים מאליהם... במקרים אלו (כמו המקרה שהצגת בפניי), חשוב מאין כמוהו, המפגש הישיר והבדיקה הגופנית. אשמח לעזור לך ישירות, אך מעל דפי האינטרנט, עוד לא מצאתי את הדרך לבצע רפואה טובה ואחראית. במידה ותחפוץ ליצור עמי קשר ישיר באתר או בדרכים אחרות, אשמח לנסות ולעשות המקסימום שביכולתי על מנת לקדם מצבך הרפואי. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!