פריקת כתף: באילו מצבים יהיה צורך בניתוח?

פריקת כתף היא פציעה נפוצה, בעיקר בקרב ספורטאים צעירים וחיילים. הפציעה פוגעת ברקמות המייצבות את הכתף, לכן, יש לטפל בפריקה באופן מידי, אחרת המטופל עלול לסבול מנזק בלתי הפיך. מהם הגורמים לפריקת כתף ובאילו מצבים יהיה צורך בניתוח? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותמפרק הכתף הוא נקודת המפגש בין שתי עצמות מרכזיות – עצם הזרוע ועצם השכם. מדובר במפרק כדורי אשר מחבר בין הקצה העליון של עצם הזרוע לבין הגלנויד – מעין חלל גומתי בעצם השכם. חיבור המפרק רופף יחסית, דבר המקנה לכתף תנועתיות רחבה, זאת על חשבון יציבות המפרק. פריקת כתף (glenohumeral dislocation) היא מצב בו ראש עצם הזרוע זז ממקומו והוא אינו נמצא עוד במקביל לחלק המפרקי של עצם השכם (GLENOID). כ-95% מפריקות הכתף הן קדמיות, כלומר עצם הזרוע נמצאת קדמית לעצם השכם. פריקות אחוריות נדירות ונגרמות בדרך כלל בגלל התחשמלות או התקפי אפילפסיה. 

הסימנים העיקריים שיעידו על פריקת כתף מלאה כוללים תחושה של תנועה חדה בכתף, שינוי בצורת הכתף וכאבים עזים. ברוב המקרים פריקת כתף תוביל לפניה לחדר מיון, שם יתבצע צילום כתף ותאובחן הפריקה. לאחר האבחון מתבצעת החזרה של הכתף למיקומה הטבעי על ידי רופא מיומן בביצוע הפעולה בצורה מבוקרת.


גבר מחזיק את כתפו במטרתה להקל על הכאב שנובע מפריקת כתף מלאה
ישנם שני גורמים מרכזיים שעלולים להוביל לפריקת כתף מלאה: 

1. טראומה 
פריקות שמתרחשות כתוצאה מפעילות ספורטיבית, נפילה או חבלה ולרוב מערבות נטייה של היד אחורה אל מול התנגדות משמעותית. בפריקות טראומטיות מתרחש נזק בשני אזורים של הכתף: פגיעה בקופסית המפרק (החלק שמייצב ועוטף את המפרק) ושבר דחיסה בחלק האחורי של ראש עצם הזרוע. פגיעה משולבת זו מובילה להיפרדות הקופסית מהאזור המפרקי של עצם השכם. כתוצאה מכך הכתף הופכת לבלתי יציבה ובכל מצב של הרמת היד או סיבוב קדמי עלולה להתרחש פריקה חוזרת. 

בשל אי היציבות הנגרמת כתוצאה מהפריקה, ההמלצה היא כי אנשים צעירים (בגילאי 16-25) שעוסקים בפעילות ספורטיבית מאומצת ועברו פריקת כתף יבצעו גם בירור מקיף שכולל גם בדיקת MRI עם הזרקת חומר ניגוד לאחר הפציעה. בדיקה זו מספקת הערכה מדויקת של חומרת הפגיעה וכך ניתן גם לתכנן את אסטרטגיית הטיפול. בגילאים אלה יומלץ לרוב על טיפול ניתוחי, זאת עקב סבירות גבוה של כ- 90-95% לפריקה חוזרת. בגילאים מבוגרים יותר הטיפול הראשוני יהיה לרוב פיזיותרפי ובמידה והתרחשה פריקה חוזרת תתבצע בדיקת ה-MRI ויישקל טיפול ניתוחי. 

2. פריקות שנגרמות כתוצאה מגמישות יתר
אנשים שסובלים מגמישות יתר הם בעלי נטייה לחופש יחסי במפרק, אשר מוביל לתזוזה סבילה של ראש עצם הזרוע ביחס לחלק המפרקי של עצם השכם (glenoid). תזוזה זו אינה גורמת לרוב לכאב בעת הפעלת הכתף או לנזק משמעותי לרקמות המייצבות. ברוב המקרים ניתן להחזיר את יציבות הכתף למצב תקין באמצעות טיפול פזיותרפי שכולל חיזוק של שריר מייצב השכמה.

עם זאת, בקרב ספורטאים בעלי גמישות יתר שסובלים מתתי פריקות ופריקות חוזרות, עם הזמן עלולה להתרחש גם פגיעה בקופסית המפרק. במקרים שבהם טיפול פזיותרפי אינטנסיבי לא מועיל בשיפור יציבות המפרק, יש לשקול אבחון באמצעות MRI עם הזרקת חומר ניגוד. במידה והתרחשה פגיעה בקופסית המפרק  לרוב יתבצע ניתוח. 

מהן הסכנות בפריקות חוזרות של הכתף שאינן מטופלות?
מעבר לפגיעה בקופסית המפרק, עלולה להתרחש גם שחיקה של העצם באזור המפרקי של עצם השכם. הניתוח במקרים אלה מורכב יותר וכולל גם העברת עצם לאזור הגלנויד הפגוע. 


כיצד מתבצע ניתוח לתיקון פריקת כתף?
מטרת הטיפול הניתוחי היא להשיב את הרקמות שנפגעו למצבן הקודם. במהלך הניתוח מתבצעת תפירה של קופסית המפרק הקדמית יחד עם הלברום בחזרה לחלק המפרקי של עצם השכם ותפירת הקופסית האחורית של המפרק לראש עצם הזרוע. מדובר בניתוח פשוט יחסית מבחינה טכנית, המתבצע בשיטה הארתרוסקופית דרך שלושה חתכים עדינים של כחצי ס"מ באזור הכתף. 


מהו תהליך ההחלמה לאחר הניתוח?
הליך השיקום לאחר ניתוח זה ארוך יחסית ומחייב התמדה, משמעת עצמית וטיפול פזיותרפי קפדני. הצלחת הניתוח תלויה הן ביכולת הטכנית של הרופא המנתח לשם תפירה נכונה של הרקמות שנפגעו, והן בהתמדת המטופל בביצוע פיזיותרפיה אינטנסיבית במשך כחצי שנה ממועד הניתוח. לאחר תקופת ההחלמה ניתן לחזור לפעילות פיזית מתונה, לרבות אימוני חדר כושר ושחייה. לאחר כתשעה חודשים ניתן לחזור לביצוע של ספורט אתגרי. 


מהם הסיכונים?
בדומה לכל פעולה כירורגית, קיים סיכון נדיר לזיהום. בכ-1% מהמטופלים עלולה להתרחש פגיעה עצבית. מעבר לכך, היעדר הקפדה על ביצוע פיזיותרפיה וכן אי הפעלת הכתף בשל הכאבים לאחר הניתוח, עלולים להוביל להתפתחות הידבקויות תוך מפרקיות (מצב הנקרא גם כתף קפואה). סיבוך זה עלול להוביל להארכה משמעותית של זמן השיקום ולעיתים אף לצורך בניתוח חוזר לשחרור ההידבקויות. ביצוע פעילות גופנית מעבר לזו המותרת בפרוטוקול לאחר הניתוח, עלולה להוביל למצב של קרע חוזר בקופסית שיצריך ניתוח נוסף. הכתבה בשיתוף עם ד"ר בנימין רוזן,  אורתופד, מומחה לכירורגיה אורתופדית וניתוחי כתף.בין היתר, מבצע ניתוחים:

שחזור רצועות כתף, כתף-תפירת קפסולה, כתף- אקרומיופלסט. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר בנימין רוזן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דלקת כבד שתי בשתי כתפיים לאה 28/02/2020 07:53
 • שלום רב! יש לי דלקת בגיד הבייצפס בכתף שמאל. זה לפי תוצאות של בדיקת US. עקב כאבים בכתף הפעלתי יותר מידי את היד הימינית לכן ועכשיו יש לי כאבים גם בכתף הימינית. אני מטופלת על ידי פיזיוטראפיסט פרטי,הטיפול מביא להקלה, אך עדיין אני סובלת מכאבים ומאלצת כל הזמן לטפל בטריגר פוינט שבאזור הכאבים, כדי להרגיעה את הכאבים. בזמני האורטופד הציע לי זריקה בכתף, אך לא רצתי, כי קראתי שיש תופעות לוואי והדבר יכול לגרום לקרע בגיד. אבקש לענות - האם הזריקה של דיפרוספן ( אם השם של הזריקה הוא נכון) עלול לגרום לתוצאות מהירות ויציבות לשיפור הצבי הבריאותי?

 • + הוסף תגובה
כאב בכתף שמאל רונית 24/02/2020 10:05
 • שלום, זמן מה כאב בכתף ,ברקע דלקת מפרקים מטופלת. לפני כשבועיים הוזרק סטרואיד+עזרקאין ללא שיפור. צילום כתף במפ, אולרסאונד נוזל בתעלה של הביצפס.לא נצפה קרע בגיד. אפשר בבקשה כוון תודה רבה

 • + הוסף תגובה
כאב בכתף שמאל דר' ירון סלע 27/02/2020 14:48
 • שלום רב רונית, ותודה על פנייתך ! אשמח לעזור. מספר שאלות מכוונות, ברשותך. מה גילך ? מעבר לדלקת המפרקים, האם יש מחלות נוספות ? האם הדלקת מנוטרת על ידי ראומטולוג ואת מאוזנת ? האם יש כעת כאבים במפרקים נוספים ? האם יש סיפור של חבלה או שחיקה מעומס יתר ? טיפול נוסף מעבר לזריקה, הוצע לך ? איכן מוקמה הזריקה, מקדימה או מאחורי הכתף ? בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
תשובה לשאלה בפורום-כאב כתף רונית 27/02/2020 15:35
 • שלום ותודה רבה על ההתיחסות בת 58,ללא מחלות נוספות לשמחתי,הדלקת מנוטרת אך אינה מאוזנת,ללא סיפור שחיקה מעומס יתר או חבלה, לקחתי ברקסין שלא הועיל,משתמשת במדבקות לידוקאין להקלה שעוזר במעט, ההזרקה היתה מאחורי הכתף. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
בצקת במרפק גיורא 24/02/2020 07:54
 • שלום כבר 3 שבועות יש לי בצקת במרפק. לפני ימים אחדים אורתופד שאב 11 CC נוזל, אבל למחרת התחילה הבצקת מחדש. רוב הזמן זה לא ממש כואב אם כי יש רגישות. מה לעשות? האם עלי להימנע מפעולות מסוימות? האם מותר לשחות? האם כדאי לחבוש בתחבושת אלסטית (לפחות עד שיגיע תורי לאורתופד)?

 • + הוסף תגובה
בצקת במרפק דר' ירון סלע 27/02/2020 14:45
 • שלום רב גיורא, ותודה על פנייתך ! אשמח שתחדד את נושא ההגדרה "בצקת במרפק" . המיקום קריטי להמשך טיפול והחלמה. האם מדובר בחלק האחורי של המרפק- מה שמוגדר כ OLECRANON BURSITIS ? האם שמעת על שם זה מהרופא המטפל ? או שמא, המיקום בחלק הצידי או קדמי ? נא עדכן, ונתקדם משם. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!