//

מנינגיומות: האם הגידול המוחי מצריך תמיד ניתוח?

מנינגיומות נחשבות לגידול המוחי השפיר השכיח ביותר ולרוב הסיבה להתפתחותו אינה ידועה. מהן דרגות החומרה של הגידול, אילו תסמינים יעוררו חשד והאם בכל מצב יהיה צורך בניתוח? ד"ר שגיא הרנוף, נוירוכירורג בכיר, מנהל המחלקה הנוירוכירורגית בבית חולים בילינסון מרכז רפואי רבין, עם התשובות לשאלות
כתבה פרסומית כתבת חסותמנינגיומה היא גידול אשר צומח מקרומי המוח וגורם ללחץ על רקמת המוח, שעלול להוביל לתסמינים נוירולוגיים המשתנים בהתאם למיקום בו מתפתח הגידול. ברוב המקרים, הגורם להתפתחות של מנינגיומה אינו ברור, אך ידוע שהיא שכיחה יותר בקרב אלה שעברו טיפול בקרינה באזור הראש. בישראל, הגידול נפוץ יותר בקרב אלה שעברו טיפול בקרינה עקב מחלת הגזזת. קיימים מקרים נדירים של תסמונות גנטיות – משפחתיות אשר מובילות להתפתחות של מנינגיומות, אך לרוב לא מדובר בקשר ישיר. קיום של פגם גנטי בכרומוזום 22 ידוע כגורם מוביל להתפתחות של מנינגיומה, אך לרוב לא מדובר בפגם שעובר בתורשה. שכיחות הגידול עולה בהתאמה עם העלייה בגיל, אך באופן מפתיע זהו גם הגידול השפיר הנפוץ ביותר בקרב מבוגרים צעירים, מתחת לגיל 25. 


אילוסטרציה: דגם של מוח, אזמל ופיפטות - אבחנה וטיפול ניתוחי במנינגיומה
קרדיט: Shutterstock |  Shidlovski


מנינגיומה מחולקת לשלוש דרגות חומרה היסטולוגיות:

דרגה 1 
הדרגה השפירה והשכיחה ביותר, ולמעשה כ-85% ממקרי המנינגיומה יסווגו בדרגה זו. 


דרגה 2 ודרגה 3
גידולים בעלי דרגת ממאירות גבוהה יותר. המשמעות העיקרית היא נטייה מוגברת לחזרת הגידול לאחר טיפול. במקרים מסוימים, בעיקר לאחר טיפולים בקרינה או בשל הפרעה גנטית מסוימת, יכולות להתפתח גם מנינגיומות מרובות.קראו עוד: תסמונת העצב המשולש (נאורלגיה טריגמינלית): תסמינים, אבחנה והטיפול


האם מנינגיומה גורמת לתסמינים שונים שיעלו חשד?

חלק גדול מהגידולים השפירים מתגלים באופן מקרי ללא כל תסמינים, בעקבות ביצוע של בדיקת CT או בדיקת MRI מסיבות אחרות. התסמינים שמתפתחים תלויים בראש ובראשונה במיקום המנינגיומה, כמו גם בגודלה. ככלל, וללא כל תלות במיקומה בקרום המוח, ככל שהמנינגיומה גדולה יותר כך קיימת סבירות גבוהה יותר להתפתחות של תסמינים הקשורים בעליית הלחץ התוך גולגולתי, כמו כאבי ראש, הקאות, טשטוש ראייה, הפרעות התנהגות שונות ועוד. 

אם המנינגיומה התפתחה במיקום ספציפי יותר, גם במקרים בהם גודלה קטן, יתפתחו תסמינים הנובעים מלחץ אשר מופעל על רקמה עצבית סמוכה. כך לדוגמה, מנינגיומות אשר מתפתחות בקרבת עצבי הראייה יכולות להוביל להתפתחות של הפרעה בראייה; מנינגיומות באזור עצב הריח יכולות להשפיע על חוש הטעם והריח;  ומנינגיומות באזור גזע המוח יכולות להוביל להפרעה בשיווי המשקל, הפרעה בתחושה באזור הפנים, חולשת רגל או יד ועוד.


אם עלה חשד למנינגיומה, איך ניתן לאבחן באופן סופי?

כאמור, זיהוי ראשוני של הגידול מתבצע פעמים רבות במהלך בדיקת הדמיה מסיבות אחרות. האבחון הסופי יתבצע באמצעות בדיקת CT  או MRI , לרוב תוך הזרקת חומר ניגוד. 


האם תמיד יהיה צורך בניתוח מוח?

לא, הטיפול במנינגיומות כולל מספר גישות מרכזיות: מעקב פעיל, טיפול כירורגי או טיפול בקרינה רדיו-כירורגית.

- אם התגלתה מנינגיומה קטנה באופן אקראי, ללא קיום כל תסמינים, ברוב המקרים יתבצע מעקב תקופתי בלבד באמצעות בדיקת MRI. חלק מהמנינגיומות אינן משתנות או גדלות במשך השנים ועל כן אינן מצריכות טיפול. 

- במקרים בהם המנינגיומה גדולה/ גדלה במהלך המעקב, או גורמת לסימפטומים, יהיה לרוב צורך בטיפול. 

ניתוח לכריתת הגידול יומלץ במצבים בהם המנינגיומה גדולה או שהובילה להתפתחות של תסמינים נוירולוגיים. מנגד, טיפול בקרינה רדיו- כירורגית מותאם לגידולים קטנים יחסים שאינם גורמים לסימפטומים נוירולוגיים.

כיצד מתבצע הניתוח להסרת המנינגיומה? 

מדובר בהליך כירורגי נפוץ מאוד אשר מתבצע בהרדמה כללית, לרוב תוך שימוש במערכת ניווט אשר מסייעת לרופא המנתח לאתר את מיקום הגידול ולהסירו באופן מדויק, תוך צמצום הסיכוי לפגיעה במבנים הסמוכים אליו. הגישה הניתוחית נבחרת על פי מיקום המנינגיומה, במטרה להשיג כריתה שלמה של הגידול ובמקביל גם לשמור על רקמת המוח הסמוכה. הניתוח עצמו אורך לרוב שעות ספורות אך הוא יכול להימשך יותר, כתלות בגודל ובמיקום הגידול.

במצבים בהם לא ניתן להסיר או לכרות את הגידול בשלמותו, לרוב בשל סכנת פגיעה ברקמת המוח או בכלי דם בסביבת הגידול, תתבצע כריתה חלקית וטיפול משלים בקרינה לאחר הניתוח. אם מדובר במנינגיומה בעלת דרגת ממאירות גבוהה יותר, בשל הנטייה המוגברת להישנות הגידול לאחר הניתוח, מקובל לבצע מעקב תכוף יותר וטיפול בקרינה רדיו כירורגית במידה והתרחשה הישנות. מנינגיומות בדרגה 3 יטופלו בקרינה מיד לאחר הניתוח. 

מהם אחוזי הצלחת הניתוחים להסרת מנינגיומות ובאילו סיכונים הם כרוכים?

ככלל, הסיכונים הכרוכים בניתוחים לכריתת מנינגיומה תלויים במיקום הגידול, בגודלו ובניסיונו של הרופא המנתח. בנוסף, הסיכוי להתפתחות של סיבוכים תלוי גם בגיל החולה, מצב בריאותו הכללי ועוד. באופן כללי, שיעור הסיבוכים בניתוחים אלה עומד על כ-6-8%. עם זאת, יש לציין כי מדובר בנתון כללי המשתנה בהתאם למאפיינים שפורטו לעיל. 

בשנים האחרונות חלה התקדמות בטיפול הכירורגי במנינגיומה, זאת במטרה לשפר את בטיחות הניתוח, להקטין את הסיכוי לסיבוכים ולשפר את היכולת להגיע לכריתה מלאה. שינויים אלה כוללים, הדמיה מדויקת יותר (כולל הדמיית תלת ממדית לפני הניתוח), שימוש במערכת ניווט במהלך הפעולה הכירורגית, שימוש במערכת ניטור נוירו-פיזיולוגית במהלך הניתוח והתקדמות בטכניקות מיקרו כירורגיות. 

מה צפוי בתקופת ההחלמה לאחר הניתוח?

לרוב, אם נבחרה גישה ניתוחית מתאימה ולא התרחשה פגיעה במבנים עצביים או מוחיים בסביבת הגידול, ההחלמה לאחר הפעולה הכירורגית מהירה וכרוכה במספר ימי אשפוז ובתקופת החלמה ביתית של כשבועיים עד לחזרה מלאה לפעילות. בחירה בנוירוכירורג בעל ניסיון בביצוע ניתוחים להסרת מנינגיומות, הבקיא במגוון הטכניקות והחידושים תתרום ברוב המקרים לפעולה מוצלחת ובטוחה. לאחר הניתוח יש צורך בביצוע של בדיקות MRI ומעקב תקופתי כדי לוודא כריתה מלאה של הגידול ולשלול הישנות שלו. הכתבה בשיתוף עם ד"ר שגיא הרנוף, נוירוכירורג בכיר, מנהל המחלקה הנוירוכירורגית בבית חולים בילינסון מרכז רפואי רבין, מומחה לניתוחי מוח מיקרוכירורגים של בסיס הגולגולת וכלי הדם המוחיים. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שגיא הרנוף השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים נוירוכירורגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קסנזין 25מ"ג לטיפול בתסמונת טורט אני 08/03/2020 11:15
  • שלום רב, מכר שלי סובל מתסמונת טורט, הבאה לידי ביטוי בחזרה על מילה מסוימת שוב ושוב תוך כדי הדיבור השוטף. אין כל טיקים כלשהם או עוויתות , אלא רק אמירת מילה מסוימת המון פעמים ברצף. חשוב לציין שהוא עובד כרגיל ובריא ב"ה, ורק החזרה על מילה ספציפית, שמשתנה מדי כמה חודשים, מציקה למהלך התקין של היומיום. בן 50, הנוירולוג נתן לו קסנזין 25מ"ג, במינון של רבע כדור פעמיים ביום. טרם התחיל ליטול את התרופה. א. כיצד ניתן לחצות ל-4 כדור כזה? ב. אודה לחוות דעתך באם התרופה והמינון אכן מקובלים למצב המתואר לעיל? קיבל גם אופציה לקנביס רפואי. אגב, קראתי איפשהו שנדרשת בדיקה גנטית טרם קבלת קסנזין. האם זה הכרחי? תודה מראש!

  • + הוסף תגובה
פענוח אולטרסאונד לתינוקת מרים 06/02/2020 19:27
  • שלום ד"ר ולד בתי בת 10 חודשים, עם "גוש" בחלק האחורי של הראש. תוצאו א"ס רקמות רכות: באיזור מישושי הודגם גוש סולידי בגודל 0.28*0.66 ס"מ, מרקמו איזואקוגני לסביבתו, עם רושם ללחץ על העצם. גבולותיו סגירים ללא זרימת דם בתוכו "טיב הממצא לא ברור להמשך בירור" מה המשמעות? לאן לפנות להמשך בירור? אציין כי היא נולדה איתו. אודה לתשובתך, מרים.

  • + הוסף תגובה
איזור פאריינטאלי מימין מרים 06/02/2020 19:30
כדורים מרחיבי כלי דם להורדת לחץ דם בחולה עם מפרצת מוחית אורי 05/12/2019 09:15
  • שלום וברכה מבקש עזרתך בשאלה קצרה ועקרונית מטופלת עם רקע של מפרצת מוחית (הושתל סטנט) אינה במעקב הלילה במיון קיבלה כדורים אמלודיפין להורדת לחץ דם שהגיע עד 210 . החומר הפעיל הנמצא בתרופות נורווסק, אמלו ואמלודיפין טבע - מרחיב כלי דם ממשפחת חוסמי תעלות סידן מסוג דהידרופירידינים. . האם לא מסוכן עבורה להרחיב כלי דם , לא ישפיע לרעה על המפרצת? תודה רבה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!