דלג לתוכן

מנינגיומה (Meningioma)

2 דקות קריאה
מנינגיומות הן גידולים הנוצרים ממעטפות המקיפות את המוח ואת חוט השדרה, ומהוות כ-20% מגידולי המוח הראשוניים. המנינגיומות מופיעות בכל גיל אך שכיחותן גבוהה ביותר בעשורים 7-6 לחיים.
השכיחות אצל נשים בהשוואה לגברים היא ביחס של 3 ל-2. ברוב המקרים הופעת מנינגיומה היא אקראית,
אך קיימת שכיחות גבוהה של מנינגיומות ממקור תורשתי כמו נירופיברומטוזיס 2, או אחרי הקרנות לגולגולת ולקרקפת (הקרנות כנגד גזזת).
אצל כ-90% מהמקרים המנינגיומות הן שפירות, אך לעיתים הן תוקפניות יותר עם נטייה להישנות מקומית. אלה מכונות איטיפיות ואפילו ממאירות. מיקומים שכיחים הם פרהסגיטליים (בצמוד לסינוס הסגיטלי),
גומה אחורית ובסיס הגולגולת. קיימות גם מנינגיומות בעמוד השדרה.

המנינגיומה השפירה השכיחה מאופיינת בגדילה איטית, ולכן יכולה להגיע לממדים גדולים לפני שמופיעים לראשונה תסמינים ברורים. ההפרעות הן תוצאה של לחץ על רקמת המוח הסמוכה לגידול.


ד"ר מרגלית נבו

סימפטומים

ההסתמנות הקלינית של המנינגיומות תלויה במיקומן.
שכיחים כאבי ראש, פרכוסים, חולשת פלג גוף, שינויים באישיות, בלבול, הפרעות בראייה
ולעיתים סימני עלייה בלחץ התוך-גולגולתי.

טיפולים ותרופות

הטיפול המקובל ברוב סוגי המנינגיומה הוא כריתה בניתוח. הקושי בניתוח תלוי במיקום הגידול וביכולת לבצע כריתה מלאה ללא פגיעה במבנים חיוניים הצמודים לגידול.
אפשרות טיפול אחרת היא מעקב בלבד. זו אפשרות שמתאימה לטיפול בגידולים קטנים, ללא הפרעה בתפקוד, וכן אם הניתוח מסכן את החולה הלוקה במחלות אחרות, או אם לא ניתן לבצע כריתה יעילה של הגידול.
אפשרות נוספת היא טיפול באמצעות קרינה, קרינה קונבנציונלית או רדיוכירורגיה, לגידולים הממוקמים באזורים שקשה להגיע אליהם בניתוח. לעיתים הטיפול הוא משולב: כריתה של חלקי הגידול שאינם מסכנים את תפקודו של החולה, ולאחר מכן תוספת קרינה לאזורים הקשים לניתוח.
מנינגיומה שפירה וכריתה מוצלחת של הגידול מבטיחות ברוב המקרים פרוגנוזה טובה. אם המנינגיומה אטיפית או ממאירה, סיכויי ההישנות המקומית גבוהים יותר ובמקרים אלה מקובל להוסיף קרינה אחרי הניתוח למניעת ההישנות.
בישראל יש שכיחות גבוהה של חולים שקיבלו הקרנות לקרקפת בשנות ה-40 וה-50 בשל פטרייה הקרויה גזזת. במקרים רבים גרמה קרינה זו להתפתחות מנינגיומות בודדות או מרובות שנים רבות לאחר קבלת הקרינה.
רופאים בתחום
פרופ' רון ביליק
פרופ' רון ביליק כירורגיה
ד"ר אבי גדות
ד"ר אבי גדות נוירולוגיה
פרופ' מרדכי גוטמן
פרופ' מרדכי גוטמן כירורגיה

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא מנינגיומה

אתם שואלים – הרופא עונה: מה שחשוב לדעת על מנינגיומות
אתם שואלים – הרופא עונה: מה שחשוב לדעת על מנינגיומות
ד"ר ג'ורג'יו מרקו רובין מאת: ד"ר ג'ורג'יו מרקו רובין 14/07/2020

מה הן מנינגיומות, מדוע הן מתפתחות, אילו תסמינים נוירולוגים יעוררו חשד, האם מדובר במצב מסכן חיים ומהן דרכי הטיפול? ד... לכתבה המלאה

מנינגיומות: האם הגידול המוחי מצריך תמיד ניתוח?
מנינגיומות: האם הגידול המוחי מצריך תמיד ניתוח?
ד"ר שגיא הרנוף מאת: ד"ר שגיא הרנוף 11/02/2020

מנינגיומות נחשבות לגידול המוחי השפיר השכיח ביותר ולרוב הסיבה להתפתחותו אינה ידועה. מהן דרגות החומרה של הגידול, אילו... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום פרקינסון והפרעות תנועה

בניהולו של ד"ר סיימון ישראלי-קורן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו