חוששים שנדבקתם? מה שצריך לדעת על בדיקת קורונה

מי זכאי לבדיקת קורונה, איפה אפשר לעבור אותה, עם מי צריך לדבר בשביל לדעת מה תוצאות הבדיקה ובתוך כמה זמן אדע אם אני חולה? מידע שימושי שחשוב לדעת על בדיקות לזיהוי נגיף הקורונה
כתבה פרסומית כתבת חסותוירוס הקורונה החדש, הגורם למחלת COVID-19, אומנם התפרץ בארץ לפני פחות מחודשיים, אך בזכות ההתארגנות של מערכת הבריאות ומגן דוד אדום, כמו גם ההתנדבות של מאות סטודנטים לרפואה  ואנשי מעבדה  לביצוע בדיקות, כיום מתבצעות מדי יום אלפי בדיקות בישראל. 

באופן טבעי, יחד עם העלייה בהתפשטות נגיף הקורונה ובמספר הבדיקות, עולות גם שאלות רבות המלוות בחשש טבעי בנוגע לטיב הבדיקות ולדרך שבה הן מתבצעות.

לצורך כך, שוחחנו עם לי אזולאי, מתנדב מנוסה במערך הדוגמים של מד"א וסטודנט לרפואה באוניברסיטת בר-אילן, את מה שחשוב באמת לדעת על בדיקות הקורונה בארץ. 


דוגם מחזיק מטוש בדיקה לגילוי של קורונה

Shutterstock |  Horth Rasurהשאלה אולי החשובה מכולם - למי לפנות אם קיים חשש שנדבקתי בקורונה?

"במידה ויש חשש שנדבקת בווירוס, יש לצלצל למוקד 101 ולפעול לפי הנחיות המוקדן או המוקדנית. מי שלא סובל מסימפטומים אך רוצה מידע נוסף בנוגע לבידוד להנחיות כלליות, מוזמן להתקשר ל-5400* (מוקד משרד הבריאות), למוקדי קופות החולים או לאתר משרד הבריאות."

איפה מתבצעות הבדיקות?

"יש שתי דרכים לבצע בדיקה לקורונה - ניתן לתאם בדיקה בבית הנבדק או להגיע, לאחר תיאום, לאחד ממתחמי הבדיקות של מד"א הפזורים ברחבי הארץ.

מד"א מבצע תיעדוף של הנבדקים לפי פרמטרים שונים, ומתאם את הבדיקה בבית או במתחם "היבדק וסע" בהתאם לשיקוליו, ליכולות של המערכת בזמן נתון וליכולת של הנבדק להגיע למתחם.

נכון להיום יש מתחמים בתל אביב, ירושלים, חיפה ובאר שבע. קיים בנוסף מתחם נייד הנע בין יישובים ערביים בכל רחבי הארץ."

מי רשאי לעבור בדיקה של מד"א?

"מוקד מד"א (101) שולח לבדיקה אנשים ששהו בקרבה של חולה ודאי או שחזרו לאחרונה מחו"ל וגם סובלים משיעול, חום וקשיי נשימה. 

ייתכנו סיבות נוספות שבגינן אנשים יעברו בדיקה, אך חשוב לדעת שלא כל מי שמבקש בדיקה מקבל ושיש לעמוד בקריטריונים ברורים שפרסם משרד הבריאות. אני מכיר באופן אישי מישהי שצלצלה לבקש בדיקה עקב חום גבוה, כאבי גרון, שקדים נפוחים שעליהם תפליט ולא קיבלה אישור לעבור בדיקה, כיוון שאלו תסמינים המאפיינים דלקת גרון ולא קורונה.

גם היו מקרים של אנשים שצלצלו למוקד מד"א וזייפו תלונות בשביל לקבל בדיקה כי הם היו בחרדה. חשוב לסמוך על הנציגים במוקד, שיודעים להבדיל בין תסמינים של מחלות אחרות לבין תסמינים של קורונה, ולהבין שבדיקות שנעשות ללא צורך אמיתי הן בזבוז משאבים ועלולות למנוע בדיקה מאנשים שבאמת צריכים להיבדק."


קראו עוד: עשו ואל תעשו: כך תגנו על עצמכם מפני וירוס הקורונה 

מרגע הפנייה למד"א, בתוך כמה זמן אבדק?

"המטרה היא כמובן לערוך את הבדיקה כמה שיותר סמוך לפנייה. אורך ההמתנה תלוי בכמה גורמים – האם הבדיקה מתבצעת בבית הנבדק או במתחם "היבדק וסע", באיזה אזור בארץ גר הנבדק, ומה העומס הקיים על המערכת באזור זה. ככל שהמחלה מתפשטת, ייתכן שייקח יותר זמן עד שניתן יהיה לתאם בדיקה. באופן אישי אני בודק גם במתחמי הבדיקות וגם בצוות דוגמים המסתובב ברכב באזור הגליל והכנרת, ויכול להעיד שרוב הקריאות שקיבלתי במשמרות שלי בצוות המסייר קיבלו מענה באותו היום או לכל היותר ביום למחרת. קרה לי שהגעתי לבית של נבדקים 10 דקות אחרי שהם צלצלו למוקד."


מה קורה במהלך הבדיקה?

"במהלך הבדיקה לוקחים שתי דגימות מהנבדק: אחת מאזור הענבל שבחלל הפה, השנייה מעומק האף. הבדיקה לא נעימה, אך נמשכת שניות ספורות בלבד ולא כרוכה בכאב בלתי נסבל. 

ייתכן והגירוי שנוצר באמצעות המטוש יעורר תחושת בחילה, גירוד או עיטוש, ולכן חשוב להזהיר את הנבדק מראש ולבקש ממנו לנסות להסיט את הראש הצידה במידה ועולה הצורך להתעטש.

לאחר נטילת הדגימה, מכניסים כל מטוש למבחנה ייחודית לנבדק, הנכנסת בתורה לקופסה. כל קופסה מכילה דף שעליו מספר הזהות ודרך יצירת הקשר עם הנבדק. 

חשוב לשמור על סטריליות מרבית, על מנת לוודא שבמידה והאדם הנבדק אכן נגוע בקורונה, הווירוס לא יישאר על משטח שבא במגע עם העולם החיצוני, כמו דפנות הקופסה. 

את הקופסה עם המבחנות והמטושים שולחים למעבדה בה מתבצעת בדיקת PCR, שיכולה לזהות את גנום הווירוס. במידה והנבדק אכן נשא של הווירוס, תוצאת הבדיקה תהיה חיובית." 

בתוך כמה זמן יגיעו תוצאות הבדיקה?

"תוצאות הדגימה צפויות להגיע בתוך מספר ימים. התוצאות נשלחות ישירות למעבדה והנבדק מעודכן בתוצאותיהן באמצעות קופות החולים, באמצעות הודעת SMS או בטלפון. התוצאות לא עוברות דרך מד"א, ולכן אין טעם להתקשר למוקד מד"א בשביל לברר מידע על התוצאות."

מה עושים אם מישהו מאובחן כחולה?

"תלוי בחומרת המחלה. חולים א-סימפטומטיים (ללא תסמינים) או חולים בעלי סימפטומים קלים יתבקשו בדרך כלל להישאר בבידוד ביתי.  חולים מורכבים יותר, לרוב בעלי ליחה מוגברת, קשיי נשימה או צורך בחמצן או במכונת הנשמה, יפונו באמצעות מד"א לבית החולים או למלון דן קורונה."


אם קיבלתי תשובה שלילית, האם אפשר לצאת מבידוד?

"לא. חייבים לעבור 14 ימים מלאים מהיום שבו באת במגע עם חולה מאומת או
שבו חזרת מחו"ל, ועד היום שבו ניתן יהיה לצאת מהבידוד. 
תוצאות הבדיקה יכולות להיות שליליות כיוון שהמחלה עדיין נמצאת בדגירה או כיוון שהווירוס לא נמצא בכמויות גבוהות מספיק בגוף בשביל להימצא בבדיקה. ייתכן שלמרות שאדם קיבל תוצאה שלילית בבדיקה, הוא יימצא כחולה בהמשך, לאחר שהווירוס דגר מספיק זמן."

במידע והתגליתי כחולה, איך אדע שהחלמתי ושאפשר לצאת מהבית?

"ברוב המקרים, אדם שחלה בקורונה יוגדר כמחלים ממנה לאחר שהנגיף לא התגלה בשתי בדיקות מעבדה עוקבות שנדגמו בהפרש של 24 שעות לפחות זו מזו.

במידה והחולה סבל מתסמינים, עליו להיות ללא תסמינים נשימתיים וללא חום (מעל 38 מעלות) במשך לפחות 48 שעות. בחולה כזה, ניתן לקחת בדיקה ראשונה להגדרת החלמה לכל הפחות לאחר 7 ימים מהופעת התסמינים.

במידה והחולה א-סימפטומטי, ניתן לקחת בדיקת להגדרת החלמה לאחר המתנה של לפחות 5 ימים מהתאריך שבו אובחנה המחלה בבדיקת מעבדה." פורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התנפחות בלוטה אחרי חיסון דנדוש 26/11/2020 22:05
  • בן 21, התחסן נגד שפעת, דיי מידית הופיעה בלוטת לימפה נפוחה בבית השחי, ביד המחוסנת, המקום כואב .האם תקין? מה צריך לעשות

  • + הוסף תגובה
שאלה מסקרנת לגבי חיסוני קורונה עתידיים יהודה 23/11/2020 13:46
  • שלום ד"ר, כמי שלמד ביולוגיה בתיכון - לא מבין מי יודע מה, יש לי שאלה שמטרידה אותי באופן כללי. כיום - אדם שנדבק בקרונה דהיינו מאומת, לא בטוח שלא יחלה שוב , כלומר הוא עבר את החיסון הכי אמיתי שיש - מחלה - והוא לא מחוסן ! אם כך הוא הדבר - מדוע יש מירוץ חיסון לקורונה שהוא בטוח פחות יעיל בוודאות ל- "מקור" - וירוס חי ונושם, ואיך העולם נוטע תקוות שווא בחיסון - כאשר ההדבקה המקורית לא ממש עוזרת ?

  • + הוסף תגובה
חיסון gradasil 9 פאפ 20/11/2020 08:44
  • שלום, עשיתי השבוע את החיסון של המנה האחרונה של וירוס הפפילומה וזכור לי שראיתי שנשאר עוד קצת (סנטימטר) נוזל (אדמדם) במזרק. האם זה אומר שלא הזריקו לי את כל הכמות? האם זה דם שנשאב פנימה לתוך המזרק?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!