ניתוח בריאטרי חוזר: האם יעילותו שווה לזו של הניתוח הראשון?

למרות שניתוחים בריאטריים מסייעים למטופלים רבים הסובלים מהשמנת יתר לרדת משקל, לעיתים התוצאות אינן נשמרות לאורך זמן. במקרים אלה, ניתן לשקול ביצוע של ניתוח בריאטרי חוזר: מהם האתגרים בניתוח נוסף, איך בוחרים את השיטה המתאימה ומה חשוב לדעת לפני? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותניתוחים בריאטריים הם הליכים כירורגיים שנועדו כדי לסייע בירידה במשקל וכן גם לטפל במחלות הנלוות לעודף המשקל, בהן סוכרת, יתר לחץ דם קשה לאיזון, כבד שומני, דום נשימה בשינה ועוד. 

הפרמטר המרכזי לבחינת מועמדות לביצוע הפעולה הכירורגית הוא מדד מסת הגוף (ה-BMI). ניתוחים אלה יתבצעו במטופלים בעלי ציון BMI 40 ומעלה או באלה בעלי ציון BMI  35 ותחלואה נלווית. 


רופא מודד את מותניו של מטופל הסובל מעודף משקל ומועמד לניתוח בריאטרי חוזר
 Africa Studio | Shutterstock


ישנם מספר סוגים של ניתוחים בריאטריים הנחלקים לשלוש קבוצות מרכזיות:

ניתוחים מגבילים (רסרקטיבים)
הליכים כמו ניתוח טבעת או שרוול אשר מסייעים בהקטנת נפח הקיבה וכך מגבילים את כמות המזון אותה המנותח יכול לצרוך. 

ניתוחים שמסייעים בתת ספיגה של המזון
לדוגמה ניתוחי מעקף מעי דק. ניתוחים אלה מסייעים בירידה דרסטית בספיגת המזון וכתוצאה מכך מובילים לירידה במשקל. למרות שמדובר בהליכים יעילים, כיום הם אינם שכיחים בשל הסיבוכים המאוחרים שיכולים להיגרם בעקבותיהם, כמו חוסרים בוויטמינים חיוניים.

ניתוחים משולבים – תת ספיגה והגבלת צריכת המזון
ניתוחים אלה מסייעים בתת ספיגה מתונה של המזון הנצרך ובמקביל מגבילים גם את כמות המזון אותה יכולה המנותח לאכול. הליכים אלה הם השכיחים ביותר כיום וכוללים ניתוחים כמו מעקף קיבה ומיני מעקף קיבה. 


מהו שיעור העלייה במשקל לאחר ניתוחים אלה ומהן הסיבות לעלייה?

ההצלחה של ניתוח בריאטרי מוערכת על פי שיעור המשקל העודף אותו הצליח המטופל להשיל לאחר ביצוע הפעולה: השלה של 75% ויותר מהמשקל העודף ושמירה על המשקל לאורך שנים תוגדר כהצלחה. 

שיעור המטופלים אשר סובלים מעלייה חוזרת במשקל תלוי בסוג הניתוח שבוצע. אחרי ניתוח שרוול לדוגמה, כ-30-40% מהמטופלים אינם יורדים במשקל בצורה מספקת לטווח ארוך. 

מהן הסיבות האפשריות לעלייה במשקל לאחר הניתוח הבריאטרי?

 1 .  בחירה לא נכונה של הניתוח למטופל
אחד הפרמטרים החשובים ביותר אשר תורמים להצלחת הפעולה הוא התאמת הניתוח למטופל. השיטה בה מבוצע הניתוח תלויה במגוון מאפיינים, כמו גיל המטופל, מינו, מקצועו, מצבו הבריאותי, הרגלי האכילה, התמיכה הסביבתית ועוד. 

באופן כללי, ניתן לחלק את המועמדים לניתוח בריאטרי לשלוש קבוצות מרכזיות:

- מטופלים שצורכים כמויות גדולות של מזון 
במטופלים אלה, נכון יהיה לבצע ניתוח אשר מגביל את נפח הקיבה. 

- מטופלים שצורכים כמות גבוהה של פחמימות פשוטות וסוכרים
להם יתאימו ניתוחים לתת ספיגה.

- מטופלים שצורכים כמויות גדולות של מזון ומתמידים בתזונה עתירה בסוכרים ופחמימות
במצבים אלה יועילו הניתוחים המשולבים. 

בחירה לא נכונה של ההליך הכירורגי למטופל עלולה להוביל לעלייה חוזרת במשקל לאורך זמן. 

2. היעדר שיתוף פעולה של המטופל ומעקב צמוד לאחר הניתוח
שיתוף הפעולה של המטופל חיוני להצלחת הניתוח. לאחר ביצוע הפעולה הכירורגית, מתבצע מעקב צמוד של הכירורג המנתח, כמו גם מעקב על ידי דיאטנית לשם שמירה על הרגלי אכילה בריאים. מטרת המעקב לוודא שהמטופל מקפיד על תזונה נכונה ואורח חיים בריא לאחר הניתוח. היעדר שיתוף פעולה מצד המטופל וכן גם היעדר מעקב מקצועי עלולים להוביל "לשחרור הבלמים" ולעלייה חוזרת במשקל. 

באילו מקרים יתבצע ניתוח בריאטרי חוזר?

ניתוח בריאטרי נוסף יתבצע בשל עלייה חוזרת במשקל. ברוב המקרים, הניתוח יתבצע בטכניקה אחרת מזו הראשונית. כך לדוגמה, אם המטופל עבר ניתוח שרוול להגבלת נפח הקיבה וחזר למשקלו הקודם, הניתוח השני יתבצע בטכניקה של תת ספיגה. מצבים בהם בוצעו ניתוחים משולבים ישנן אפשרויות נוספות, כמו ניתוחים בעלי מרכיב משמעותי יותר של תת ספיגה (ניתוח מעקף תריסריון לדוגמה).

מהם סיכויי ההצלחה של הניתוח החוזר?

סיכויי ההצלחה של ניתוח חוזר אמנם נמוכים יותר מאלה הקיימים בניתוח ראשוני, אך הם מספיק גבוהים כדי להמליץ למטופלים המתאימים לעבור פעולה נוספת. בדומה לניתוח בריאטרי ראשון, הניתוחים החוזרים אינם מסייעים רק לירידה במשקל, אלא גם לטיפול בתחלואה נלווית. 

מהם האתגרים בניתוחים בריאטריים חוזרים?

האתגר הראשון והמשמעותי ביותר הוא זה הנפשי: מדובר בניתוחים לא פשוטים אשר דורשים התגייסות וסבלנות מצד המטופל. גם מבחינה רפואית וכירורגית מדובר בהליכים מורכבים יותר: הסיכוי להתפתחות של סיבוכים ותופעות לוואי אחרי הניתוח הוא גבוה יותר ודורש התייחסות מיוחדת.


מהם הסיכונים?

בזמן הניתוח ישנו סיכוי לדימום. אחרי הניתוח עלול להתפתח זיהום תוך בטני על רקע דלף. מדובר במצבים אשר דורשים אבחון מידי על ידי הכירורג המנתח ולעיתים ידרשו גם התערבות נוספת. למרות שהסיכון להתפתחות סיבוכים אלה גבוה יותר מהניתוח הראשוני, עדיין מדובר במצבים נדירים יחסית.

בטווח הארוך ישנו סיכון להתפתחות של תופעות לוואי תזונתיות כמו חוסר בברזל או בוויטמינים וכן גם נפילות סוכר. תופעות אלה יכולות להימנע בעזרת מעקב של כירורג מטפל ודיאטנית וביצוע של בדיקות בשגרה. 

חשוב לציין כי שיעור הירידה במשקל לאחר ניתוחים חוזרים נמוך יותר מזה הקיים לאחר הניתוח הראשון, אך אם השיטה הנבחרת מתאימה למטופל ההליך הבריאטרי החוזר יסייע בירידה אפקטיבית במשקל ומיתון מחלות הרקע.

מה חשוב לעשות לפני ניתוח בריאטרי חוזר כדי לשפר את סיכויי הצלחת הפעולה?

לפני הניתוח, תתבצע סדרת פגישות עם דיאטנית, כדי לאתר את הסיבות שבגינן הניתוח הראשון נכשל ולהכין את המטופל לשינוי הרגלי האכילה לאחר הניתוח. בנוסף יהיה צורך גם בהכנה נפשית שלעיתים תכלול גם התייעצות פסיכולוגית. ההחלטה בנוגע לביצוע הפעולה החוזרת תלויה גם בביצוע של בדיקות מקדימות, לרבות בדיקות הדמיה של קיבה, בדיקת כבד ואולטרסאונד בטן, כדי להעריך את מצבם של האיברים הפנימיים. 

לבסוף, כדי לשפר את סיכויי הצלחת הניתוח, חשוב להתייעץ עם כירורג בעל ניסיון בביצוע ניתוחים בריאטריים חוזרים שידע להתאים את סוג הניתוח למצב המטופל ולהפעיל שיקול דעת 

בהתאם לניתוחים הקיימים. בניתוח החוזר בחירה נכונה של הניתוח אף חשובה יותר מהניתוח הראשון והיא עשויה להוביל להצלחת הפעולה ולירידה אפקטיבית במשקל ושמירה עליו לאורך זמן. הכתבה בשיתוף עם ד"ר פבל שמולבסקי, מנהל מרפאה כירורגית השמנה מנהל שרות כירורגיה הפטוביליארית ובריאטרית במרכז רפואי מאיר, כפר סבא. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר פבל שמולבסקי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים קיצור קיבה - כרורגיה בריאטרית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח בריאטרי בר 28/10/2020 02:51
 • האם ניתן לעבור ניתוח בריאטרי כלשהו עם bmi 36? ללא גורמי סיכון נוספים. אני יודעת שקופות החולים מאפשרות לנתח כאשר יש bmi מעל 35 במידה ויש גורמי סיכון נוספים, האם ניתן לעשות זאת באופן פרטי גם אם אין גורמי סיכון נוספים?

 • + הוסף תגובה
ניתוח בריאטרי ד"ר פבל שמולבסקי 28/10/2020 21:59
 • זה נכון, BMI 36 דורש מחלות נלוות רשומות במכתב הפניה של רופא משפחה.

 • + הוסף תגובה
ניתוח בריאטרי מרי 19/10/2020 22:02
 • אני גובה 1.56 משקל 94.5 יש לי המלצה מאורטופד לירידה במישקל אבל הוא לא רשם את הבעיה האורטופדית עצמה שיש לי האם זה יתפוס בוועדה עצמה? ואשמח לשלוח את הטופס של האורטופד שתקרא ותגיד לי אם זה מספיק תודה מרי

 • + הוסף תגובה
ניתוח בריאטרי ד"ר פבל שמולבסקי 28/10/2020 21:57
 • שלום מרי מדד מסת הגוף שלך 38.3, לכן המלצת אורטופד מאוד חשובה. אבל את צודקת- מאוד רצוי שהבעיה האורטופדית והמלצה לירידה במשקל יהיו המכתב שלו. את יכולה לשלוח את הטופס של אורטופד למייל שלי pavel.shmulevsky@clalit.org.il

 • + הוסף תגובה
Bmi 33.5 אריה 19/10/2020 08:37
 • ברצוני לדעת, בעבר הרחוק לפני מס' שנים נותחתי ניתוח שרוול, היום אני עם מדד bmi 33.5 עם טרום סכרת. אוכל לגשת לניתוח שני?

 • + הוסף תגובה
ניתוח חוזר ד"ר פבל שמולבסקי 19/10/2020 11:19
 • שלום, עם bmi פחות מי 35 צריכה להיות סיבה נוספת, טרום סוכרת בדרך כלל לא מאפשרת ביצוע ניתוח חוזר

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!