מה הקשר בין ורטיגו לבין טרשת נפוצה?

ורטיגו הוא תסמין אשר מופיע בכ-20% מחולי טרשת נפוצה ויכול לגרום לפגיעה בתפקוד ובאיכות החיים. על ידי זיהוי נכון, למידה של דרכי התמודדות, טיפול והתייעצות עם רופא/ה, ניתן להפחית את נטל התסמינים ולשפר את איכות החיים. כל הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותורטיגו היא תחושה של סחרחורת סיבובית. אנשים הסובלים מוורטיגו יכולים לחוש כי החדר או האזור בו נמצאים מסתובב מסביבם בדומה לסיבוב בקרסולה. ורטיגו יכול להיות מלווה בבחילות, הקאות, הפרעות ראיה ושמיעה וקושי בהליכה. הוא יכול להימשך בין מספר דקות למספר ימים ובפעמים הראשונות יכול לגרום לתחושות של פחד וחרדה .

טרשת נפוצה  היא מחלה אוטואימונית של מערכת העצבים המרכזית  אשר פוגעת בחומר הקרוי מיאלין. חומר זה מצפה את תאי העצב במוח, מגן עליהם ומאפשר העברת אותות תקינה. פגיעה במיאלין גורמת לפגיעה בהעברת האותות במוח ויכולה להתבטא בחולשת גפיים ובהפרעות ראייה. בנוסף, במידה ויש פגיעה בהעברת האותות לאזורים במוח האחראים על שיווי המשקל כדוגמת גזע המוח והצרבלום, לעיתים קרובות עלולים להתפתח ורטיגו וחוסר שיווי משקל .


אישה סובלת מורטיגו שעלולה לנבוע מתחלואה בטרשת נפוצה
Chinnapong | Shutterstockמהם הסיכונים בוורטיגו?

חוסר שיווי המשקל הנגרם על ידי ורטיגו מגביר את הסיכון לנפילות . סיכון זה גבוה במיוחד באנשים עם טרשת נפוצה אשר כבר סובלים מקושי בהליכה, חולשה ועייפות. ניתן לנקוט במספר אמצעי פשוטים על  מנת להפחית את הסיכון לנפילה. אמצעים אלו כוללים פינוי הרצפה מעצמים שיכולים לגרום למעידה, שימוש במקל או בהליכון, שימוש בידיות ייעודיות ברחבי הבית ושימוש בכיסא במקלחת. בנוסף, כאשר תחושת הוורטיגו מתחילה, רצוי להתיישב בהקדם האפשרי.


אילו צעדים ניתן לנקוט כדי להפחית את תסמיני הוורטיגו?

כאשר תסמיני הוורטיגו מתחילים ניתן לנקוט במספר צעדים על מנת להרגיש יותר טוב ולהגביר את תחושת הבטחון האישי:

- להתיישב עד שתחושת הוורטיגו חולפת.

- להימנע ממדרגות או מנהיגה עד חלוף התסמינים.

- לכבות אורות ולהימנע מקריאה.

-להימנע מתנועות פתאומיות של הגוף או הראש.

- לבצע תנועות איטיות עם חלוף התסמינים, על מנת להפחית את הסיכון לחזרתם.


אילו טיפולים תרופתיים קיימים לוורטיגו?

לאור העובדה שהנזק המוחי בטרשת נפוצה הוא לרוב בלתי הפיך, הטיפול בוורטיגו בחולי טרשת נפוצה מתמקד בעיקר בהקלה על התסמינים. הטיפול התרופתי כולל תרופות נוגדות בחילה ובמקרים קשים טיפול עם סטרואידים יכול לסייע לתסמינים. בנוסף, ישנן תנועות מיוחדות של הראש והגוף אשר מבוצעות על ידי רופא/ה ועשויות לשפר את התסמינים .

ורטיגו הוא תסמין נפוץ בחולי טרשת נפוצה, אשר יכול לגרום לפגיעה בתפקוד ובאיכות החיים. על ידי זיהוי נכון של התסמינים, למידה של דרכי התמודדות, טיפול תרופתי והתייעצות עם רופא/ה מומחה/ית ניתן להפחית את נטל התסמינים ולהשיג שיפור באיכות החיים.


מקורות 

(1)Thompson TL, Amedee R. Vertigo: a review of common peripheral and central vestibular disorders. Ochsner J. 2009;9(1):20-26.

(2) https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/multiple-sclerosis/symptoms-causes/syc-20350269
(3) Carling A, Forsberg A, Nilsagård Y. Falls in people with multiple sclerosis: experiences of 115 fall situations. Clin Rehabil. 2018;32(4):526-535. doi:10.1177/0269215517730597
(4) Frohman EM, Kramer PD, Dewey RB, Kramer L, Frohman TC. Benign paroxysmal positioning vertigo in multiple sclerosis: diagnosis,   pathophysiology and therapeutic techniques. Multiple Sclerosis Journal. 2003;9(3):250-255. doi:10.1191/1352458503ms901oaפורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סחרחורות שהן דיזינסס ושיוט עדי 27/11/2020 23:01
  • שלום, אני בת 37. לפני שנתיים התחילה לי מיגרנה שהיתה רק בצד ימין ונמשכה שבוע ואיתה דיזינסס שזה סחרחורות לא סיבוביות אלא סחרחורות שיוט כאילו שאני על ספינה ומטלטלים אותי קדימה ואחורה. המיגרנה חלפה אך דיזינסס נמשך בחלק גדול מהגיום במשך 4 חודשים. לאחר מכן כל כחודשיים הוא היה חזור, לעיתים לתקופה ארוכה ולעיתים לתקופות קצרות. עברתי בדיקה נוירולוגית והיא תקינה. אף רופא לא ידע להגיד לי מה זה, ומפורום אחר רופא אחר העלה את האופציה שהדיזינסס זאת תופעה הגיונית מהמיגרנה... אך יש לי את הדיזינסס הזה גם כשאין לי מיגרנה. אז האם לפי דעתך זאת תופעה של מיגרנה? והאם ישנו טיפול? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
מיגרנה וטיפול מונע שירי 27/11/2020 22:56
  • שלום, האם ישנו קשר בין כולסטרול גבוה לבין מיגרנה?(לחץ דם תקין) וייתכן ששיפור ערכי הכולסטרול יעזרו? ומבחינת טיפול מניעתי, אם אני לוקחת כבר ציפרלקס וזה לא עוזר... איזה טיפול מניעתי נוסף יש חוץ מתרופות לאפילפסיה? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
תוצאת MRI טליה 26/11/2020 20:42
  • היי שלחו אותי לMRI מוח בגלל כאב ראש שלא מפסיק תור לנוירולוג יש רק לעוד חצי שנה מה זה אומר? MRI OF THE HEAD WAS PERFORMED WITH AND WITHOUT IV CONTRAST. A REQUEST FORM WITH CLINICAL OR HISTORICAL INFORMATION IS NOT AVAILABLE AT THE TIME OF READING AND NO PREVIOUS MRI HEAD EXAMS ARE AVAILABLE FOR COMPARISON. A MILDLY PROMINENT IRREGULAR ENHANCING PINEAL IS SEEN WITH ASSOCIATED CYSTIC COMPONENTS, MEASURING APPROXIMATELY 11 MM IN ITS ANTERIOR TO POSTERIOR LENGTH, 6.5 MM IN HEIGHT AND 7 MM IN WIDTH (AS MEASURED ON THE SAGITTAL AND AXIAL FLAIR SEQUENCE). COMPARISON WITH PREVIOUS EXAMS IS ADVISED FOR FURTHER EVALUATION OF THIS FINDING. A FEW NON-SPECIFIC NON-ENHANCING SMALL HYPERINTENSE T2 AND FLAIR FOCI ARE SEEN WITHOUT FLUID RESTRICTION IN THE BILATERAL FRONTAL SUBCORTICAL REGIONS, QUESTIONABLY REPRESENTATIVE OF OLD MILD MICROVASCULAR INSULTS. THE EXAM IS OTHERWISE GROSSLY UNREMARKABLE.

  • + הוסף תגובה
MRI ד"ר שלומית יוסט-כץ 26/11/2020 23:17
  • לפי המתואר ישנם שינויים בחומר הלבן שיכולים להתאים לשינויים איסכמים. בנוסף יש אי סדירות קלה של הבלוטה הפינאלית. יש צורך להשוות את הבדיקה לבדיקה קודמת. יתכן ומדובר בממצא מבני. מציעה לפנות עם תוצאות הבדיקה לרופא המטפל ולנוירולוג ולהחליט על ברור בהתאם.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!