דלג לתוכן

התקה (Displacement)

1 דקות קריאה
התקה הינה מונח מתוך התיאוריה הפסיכואנליטית של זיגמונד פרויד, אבי הפסיכואנליזה. למונח זה שתי משמעויות דומות אך נפרדות. במשמעותו האחת, המונח התקה מתייחס לאחד ממנגנוני ההגנה שבהם עושים בני האדם שימוש על מנת למנוע מתכנים מאיימים לעלות למודע. במשמעותו הנוספת, המונח מתייחס למנגנון שבאמצעותו תוכן מאיים הופך לתוכן ניטראלי במלאכת החלום.

התקה כמנגנון הגנה

אחת הטענות המרכזיות שהעלה פרויד, הייתה כי איננו מודעים לרגשות, תחושות ופנטזיות רבות הנמצאים בנפשנו. לפיו, הכרה בדחפים ומשאלות מיניים ו/או תוקפניים מעוררת בנו אשמה, בושה וחרדה ועל כן מפעיל האגו מנגנוני הגנה שונים שתפקידם למנוע מאתנו להיפגש עם תכנים אלו.

התקה הוא מנגנון הגנה בו מושא הרגשות או הדחפים המאיימים מוחלף למושא שאינו מעורר חרדה. לדוגמא, אם המרגישה כעס עוצמתי על כישלונו של בנה במבחן עשויה להתיק את הכעס ולזעום על המורה ש"חיבר מבחן קשה מדי".

התקה כמנגנון חלימה

אחת מטכניקות הטיפול האנליטיות אשר פיתח פרויד היתה שימוש בפירוש חלומות, במטרה לזהות תכנים השוכנים ברובד הלא מודע של נפש המטופל. על פי פרויד, בחלימה מתרחש תהליך נפשי (מלאכת החלום) בו נעשה שימוש במנגנונים שונים שמטרתם להסוות את תכני החלום הבלתי מודעים כך שלא יעוררו חרדה רבה מדי בחולם.

אחד ממנגנונים אלו הינו ההתקה - חלימה על אלמנט ניטראלי במקום על אלמנט משמעותי ומאיים. כך, לדוגמא, נער עשוי לחלום שהוא מנשק את אחותו התאומה של נער אליו הוא מתקשה להודות שהוא נמשך.
רופאים בתחום
פרופ' דן אדרקה
פרופ' דן אדרקה אונקולוגיה
ד"ר יצחק אייזנמן
ד"ר יצחק אייזנמן עיניים
פרופ' טומס שפיצר
פרופ' טומס שפיצר אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו