דלג לתוכן

הריון (Pregnancy)

1 דקות קריאה
 

הריון הוא התקופה שבין ההפריה ועד לידת עובר. הריון מחולק לשלושה חלקים (טרימסטרים), הנמשכים החל מרגע ההפריה, המחושב בדרך כלל לפי מועד תחילת המחזור האחרון או באמצעים אחרים כמו מחשבון ביוץ, מחשבון הריון, או אולטרסאונד (בשלב מתקדם יותר), ועד הלידה המוערכת בשבוע ה-40 של ההריון. מעקב ההריון מתחיל כמה שיותר מוקדם מזיהוי ההריון על ידי בדיקת הריון, בדרך כלל באמצעות בדיקת שתן ביתית או בבדיקת דם (מהשבוע הרביעי – כאשר המחזור מאחר) ומאומת בבדיקת אולטרסאונד וגינאלי לזיהוי שק ההריון (מהשבוע החמישי).

שלושת החודשים הראשונים של ההריון או שבועות 2-15 (הטרימסטר הראשון) מאופיינים בשינויים מהירים המתרחשים אצל האימא והעובר, וכוללים רגישות בשדיים, עייפות ובחילות אצל האם. מבחינת התינוק בתקופה זו מתפתחים המוח, חוט השדרה, הפעימות הראשונות של ליבו המתפתח מופיעות וניתנות לזיהוי בבדיקה שגרתית של מעקב הריון. כמו כן, גם האצבעות והבהונות מתחילים לקבל את צורתם. 

מהחודש הרביעי ועד השישי, השבוע ה-16 ועד השבוע ה-27 (הטרימסטר השני) רוב התסמינים שמלווים את הטרימסטר הראשון נוטים לחלוף, השדיים והבטן גדלים, ומתחילים להופיע שינויים בעור. התינוק מתחיל לזוז ולשמוע. השבוע העשרים להריון מסמן את נקודת האמצע. בשלב זה מתבצעות בדרך כלל בדיקת סקר משולש (חלבון עוברי) ובדיקת מי שפיר, ומאוחר יותר מתבצעת סקירת מערכות מורחבת.

הטרימסטר השלישי מתרחש בשלושת החודשים האחרונים של ההריון, מהשבוע ה-28 ועד הלידה (שמוערכת בשבוע 40, אך יכולה לקרות עד שבוע 42). התסמינים עשויים לכלול כאבי ראש, צרבות וחרדה מתגברת. במהלך הטרימסטר האחרון, התינוק עשוי לפתוח את עיניו ולהעלות במשקל בצורה ניכרת, אשר מגבירה את תחושת תנועות העובר. ככל שמועד הלידה מתקרב, הרופא מאבחן את מנח התינוק ברחם. 

עם הלידה מסתיים ההריון.

רופאים בתחום
פרופ' דניאל לנדאו
פרופ' דניאל לנדאו ילדים
5.0
( 14 חוות דעת )
"."
ד"ר יהודה ספקוטי
ד"ר יהודה ספקוטי נוירולוגיה
5.0
( 3 חוות דעת )
"דר יהודה ספוקטי הור רופא מקצועי , עם רגישות גבוהה נותן הרגשה טובה מאד זמין לכל דבר ממליצה בחום עליו."
ד"ר אלברט סמנדרוב
ד"ר אלברט סמנדרוב יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
מומחה ברפואת נשים, מיילדות , מומחה במחלות צוואר הרחם
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו