דלג לתוכן

זוגיות (relations)

זוגיות ומיניות
2 דקות קריאה
רבות נאמר ונכתב על זוגיות. זוגיות היא מהמבנים החברתיים הראשונים שייסד האדם, ועד ימינו היא תופסת מקום של כבוד בעולמם של בני האדם. זוגיות מעסיקה את רוב האנשים כבר מגיל ההתבגרות ומלווה אותם לאורך חייהם, החל מהחיפוש אחר זוגיות, דרך המעבר מזוגיות למשפחה ועד לאתגר שבשמירה על הזוגיות לטווח ארוך. כך, הזוגיות היא חלק ממעגל החיים האנושי,אולם לא פעם היא מלווה בדילמות, קשיים ובעיות אשר מאתגרים אותנו בדרך אל האושר והעושר להם אנו כמהים.

זוגיות - חיפוש ובחירה

"בזמנו זוגיות לא הייתה כזה סיפור" יאמרו סבתות, דודות ואמהות. ואכן, בעבר הרחוק הבחירות הזוגיות התבססו לרוב על שיקולים פרקטיים. הברית הזוגית נתנה לנשים הזדמנות להתפרנס (מכיוון שהן טרם השתלבו בשוק הכלכלי) ולגברים התאפשר להרחיב את המשפחה. הבאת ילדים שלא במסגרת נישואין נתפסה כבלתי מקובלת, וגידול בכבוד של הילדים התאפשר רק באמצעות מוסד הנישואין. בעקבות השינויים החברתיים, הדתיים והכלכליים שהתרחשו בחברה המודרנית, למוסד הנישואין כבר אין מונופול על יכולתן של נשים להתפרנס ועל יכולתם של בני זוג להביא לעולם ילדים. במקביל, הזוגיות החלה להיתפס כמקור לחברות, קרבה, אינטימיות והנאה, דבר שהביא לציפיות גבוהות ממנה. אם בעבר אישה נחשבה ל"אישה טובה" אם טיפלה היטב בילדים ודאגה למשק הבית, ואילו גבר נחשב לבחירה מוצלחת אם הביא הביתה פרנסה, בימינו מערכת היחסים הרבה יותר מורכבת ומתגמלת. בשל מורכבות הזוגיות בימינו, צעירים וצעירות רבים נתקלים באתגרים שונים בתהליך החיפוש ובחינת ההתאמה לבן הזוג, למשל: קושי בבחירת בן זוג, התאהבות רק בבני זוג "קשים להשגה", הסתגלות למגורים משותפים וכדומה.

המעבר להורות

בישראל, כמעט כל הזוגות יחליטו להרחיב את המשפחה ולהפוך להורים. מעבר זה להורות הוא לרוב אתגר זוגי משמעותי. יהיו זוגות שיזדקקו לטיפולי פוריות אשר מביאים ללחצים ועומסים רגשיים וזוגיים רבים, אך גם זוגות אשר מסוגלים להוליד ילדים בדרך הטבעית נתקלים בקשיים רבים חלק גדול מהזוגות מורגלים בקשר שוויוני בו לכל אחד מבני הזוג יש קריירה ותחומי עניין וכל אחד מהם ניצב במרכז עולמו של האחר. בעקבות הלידה עובר הקשר הזוגי טלטלה עזה, יחד עם ההתרגשות, השמחה וההנאה מההורות. נפוץ לאחר הלידה כי האב ממשיך בשגרת העבודה ואילו האם מקדישה את כל זמנה, לפחות בחודשי החיים הראשונים, לדאגה לתינוק. הבדלים אלו מולידים אכזבות ("נולד לו ילד אך הוא ממשיך כאילו כלום!"), התרחקות הנובעת מהעייפות וההשקעה של האם בתינוקה ובעיות בחזרה לשגרה המינית.

זוגיות במהלך החיים

אחד הקשיים בזוגיות הוא שמירת ההנאה, העניין והחיבור אחד לשני גם כשהזוגיות נמשכת שנים. בשל לגיטימיות הגירושין בימינו, זוגות רבים בוחרים להיפרד ולא להתמודד עם שחיקה זוגית, קשיים מיניים, הקן המתרוקן, מריבות זוגיות וקשיים נוספים. עם זאת, יש לציין כי מי שבוחר להתמודד עם מצוקות אלה עשוי לחוות בסופו של דבר הנאה וסיפוק הנובעים מכך שהצליחו לשמור על הקן המשפחתי.

כיצד למצוא ולשמר זוגיות?

לאור מקומה החשוב של הזוגיות בחיינו והשפעתה הרבה על הרווחה הנפשית, פרטים וזוגות מבקשים עזרה מקצועית לגבי מציאת קשר זוגי ושמירה עליו בשלבי החיים השונים.

במהלך החיפוש אחר קשר זוגי והכניסה אליו, יש אנשים שיסתייעו בפסיכותרפיה אישית אשר מאפשר להם לזהות ולהתמודד עם אוסף הקשיים העלולים למנוע יצירת קשר זוגי ולבצע בחירות זוגיות טובות יותר מאלו שעשו בעבר. נוסף על כך, מחקרים רבים תומכים ביעילותו של הטיפול הזוגי לזוגות המתמודדים עם משברים בזוגיות כגון בגידה או מחלה, שחיקה ומריבות זוגיות. הטיפול הזוגי עוזר לפתור את המשבר, משפר את התקשורת הזוגית ומביא לרכישת כלים מעשיים לבניית מערכת יחסים אינטימית ואיכותית יותר.
רופאים בתחום
פרופ' מיכה פיינברג
פרופ' מיכה פיינברג קרדיולוגיה
פרופ' שגיא חיימוביץ
פרופ' שגיא חיימוביץ יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' אדריאן בקר
פרופ' אדריאן בקר יישור שיניים ולסתות (אורתודונטיה)
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו