דלג לתוכן

טסטוסטרון (Testosterone)

בעיות בתפקוד המיני
1 דקות קריאה

טסטוסטרון הוא הורמון המין העיקרי אצל גברים אשר משפיע על תהליכים רבים אצל זכרים, כמו התפתחות איברי הרבייה, העמקת הקול בגיל ההתבגרות, הופעת שיער בפנים, התפתחות שרירים ועצמות, והשפעה על החשק המיני ועל תהליך ייצור הזרע.

הייצור של טסטוסטרון אצל גברים מתרחש באשכים ומושפע מפקודות המתחילות באזורים שונים במוח. חשוב לציין כי טסטוסטרון הוא בעל חשיבות גם אצל נשים, אצלן הוא מיוצר בשחלות ובבלוטת האדרנל, ומשפיע בעיקר על תפקוד השחלות, חוזק העצמות והחשק המיני.

באמצעות בדיקת טסטוסטרון (בדיקת דם פשוטה), ניתן לבדוק את רמות הטסטוסטרון בגוף. רמות גבוהות מדי של טסטוסטרון אינן נפוצות בקרב גברים ומתרחשות לרוב בעקבות שימוש בסטרואידים אנאבוליים או הורמונים בקרב ספורטאים. רמות גבוהות של טסטוסטרון עשויות לפגוע בפוריות הגבר, בתפקוד המיני, בשריר הלב, בכבד ובאיברים נוספים, ולהוביל לעלייה במשקל, לנדודי שינה, לכאבי ראש ולהפרעות נוספות. אצל נשים לעומת זאת, ניתן למצוא רמות גבוהות של טסטוסטרון במצבים של תסמונת שחלות פוליציסטיות.

רמות נמוכות של טסטוסטרון יכולות להופיע בגיל ההתבגרות ולהוביל לעיכוב בהתבגרות המינית התקינה. בנוסף, בגילאים מאוחרים ישנה ירידה ברמות הטסטוסטרון אשר יכולה לגרום לתסמינים כמו גלי חום, ירידה במסת השריר, ירידה בחשק המיני, ירידה בצפיפות העצם ועוד. כיום ישנם טיפולים למצבים של חסר בטסטוסטרון באמצעות זריקות של ההורמון. 

רופאים בתחום
ד"ר אסף פרימן
ד"ר אסף פרימן עיניים
מנהל שירות הקרנית בבית חולים מאיר
ד"ר יונתן קוגן
ד"ר יונתן קוגן קרדיולוגיה
מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב, אסותא אשדוד, קרדיולוג מומחה במחלות לב והתמחות בהפרעות קצב
ד"ר קלוד מסיקה
ד"ר קלוד מסיקה עיניים
רופא עיניים בכיר במרכז הרפואי שערי צדק
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו