//

שאלה - יתר לחץ דם, קצב לב מואץ וסוכרת

השאלה:
אני בת 23, סוכרתית זה 12 שנה, ערכי ה- A1C שלי בין 8.1 ל-9.5. כמו כן, בגיל 18 וחצי אובחנו אצלי בעיות קשב וריכוז, המטופלות בקונצרטה. יש לי גם דלקת חניכיים. בחודשים האחרונים חלה אצלי עליה בלחץ הדם, הן הסיסטולי והן הדיאסטולי, ועליה בדופק במנוחה. לפני כ


תשובה:


הסיבות ליתר לחץ דם (יל"ד) נחלקות לשתי קטגוריות מרכזיות: יתר לחץ דם ראשוני ויתר לחץ דם משני. יתר לחץ דם ראשוני מהווה מעל 90% ממקרי יתר לחץ הדם, הסיבה לו אינה לגמרי נהירה, והוא נצפה במיוחד במבוגרים מעל גיל 50 ובבעלי נטייה משפחתית. יתר לחץ דם משני אחראי ליתר המקרים, הוא מופיע יותר בצעירים, ובו יש איזושהי סיבה אורגנית אחרת הגורמת לעליית לחץ הדם.

הסיבות העיקריות ליתר לחץ דם משני הן כלייתיות (בעיה בכליה עצמה, כלי דם, גידולים); אנדוקרינות (גלולות למניעת הריון, פאוכרומוציטומה [גידול מפריש הורמונים] ועוד); או סיבות אחרות, כמו היצרות אבי העורקים, קלציום גבוה בדם, ותרופות, כולל גלולות למניעת הריון. האם את נוטלת גלולות למניעת הריון?

ציינת כי את נוטלת קונצרטה (Methylphenidate). זוהי תרופה מקבוצת האמפטמינים הפועלים על מערכת העצבים המרכזית, וחלק מתופעות הלוואי הלא נדירות שלה הן יתר לחץ דם ודופק מהיר.

אני מניחה שאת סובלת מסוכרת נעורים תלויית אינסולין ולא מסוכרת מבוגרים, אשר בה יש רמות גבוהות של אינסולין בדם ונטייה ליתר לחץ דם.

ערך ההמוגלובין A1C שאת מציינת גבוה. ערך המטרה אליו אנו שואפים בסוכרתיים הוא מתחת ל-7%. ערך זה הוא המנבא העיקרי של סיבוכים עתידיים. אחד מסיבוכי הסוכרת הוא סיכון גבוה להסתיידות העורקים, היכול להוביל ליתר לחץ דם כלייתי וסקולרי - היצרות כלי דם כליתיים. בסוכרתיים עם יתר לחץ דם שאינו מתאזן תחת תרופות, יש לשלול סיבה זו כגורם.

לסיכום, יש לשלול בראש ובראשונה שמדובר בגורם תרופתי. היוועצי במי שרשם לך את הקונצרטה, אם ניתן להמירה בתרופה אחרת או לנסות תקופה בלעדיה, ולראות אם הבעיה באה על פתרונה. שנית, לאור הסיפור הנלווה לתלונותייך, יש לשלול על ידי בדיקות דם פשוטות אפשרות של פיאוכרומוציטומה (ראי למעלה). ולבסוף, עליך לעבור הערכת כלי דם כלייתיים, ולפי הייעוץ גם לשלול אפשרות (פחות סבירה בעיני) של היצרות אבי העורקים.

לא נראה לי שדלקת החניכיים קשורה לשאר הבעיות שתיארת.

בהצלחה,

ד"ר טלי צ'רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!