//

שאלה - רדוקטיל. נוגדי דיכאון ועלייה במשקל

השאלה:
אני בת 33. להלן מספר שאלות שברצוני לשאול. 1. ידוע כי סרוטונין מעלה את תחושת השובע. אם כך, מדוע תרופות ממשפחת SSRI, כגון לוסטראל, מגבירות את התיאבון ויכולות לגרום להשמנה עקב כך? 2. כיצד יתכן שתרופות SSRI מגבירות את התיאבון ואילו רדוקטיל, שגם מעל


תשובה:


1. התרופות ממשפחת נוגדי הדיכאון שגורמות לעלייה במשקל עושות זאת בדרך כלל לא דרך פעילותן הסרוטונרגית, אלא על ידי ההשפעה המינורית שיש להן גם על רצפטורים אחרים, למשל, לאצטילכולין ולהיסטמין. אמנם התרופות מקבלות שם קבוצתי לפי החומר העיקרי שהן מפעילות, אך לתרופות תמיד יש השפעה על חומרים נוספים, וזה המקור להבדלים בין תרופה לתרופה מאותן קבוצות.

2. לא כל התרופות ממשפחת SSRI מעלות את התיאבון, ואפילו לא כל תכשיר ספציפי, למשל לוסטראל, מעלה את התיאבון אצל כל המטופלים. הדבר תלוי באינטראקציה בין הגוף הפרטי של כל מטופל לבין התרופה. בנוסף, לסרוטונין עצמו יש כמה תת-סוגים של רצפטורים על תאי המוח, אשר פועלים לכיוונים מעט שונים, וזוהי אחת הסיבות לכך שהרדוקטיל אכן מפחית תיאבון, ולעומת זאת, השפעתו נוגדת הדיכאון אינה משמעותית והוא אינו ניתן כנוגד דיכאון. את צודקת לגבי ההבדל בין התרופות. רדוקטיל פועל גם על המערכת הסורוטונרגית וגם על המערכת האדרנרגית, ושייך לקבוצת ה- SNRI.

3. כאמור, הרדוקטיל שייך לקבוצת ה- SNRI, ומאותן הסיבות שפירטתי לגבי ה- SSRI, לא לכל התרופות באותה קבוצה יש אותה פעילות. ישנם הבדלים עדינים הקשורים לרצפטורים נוספים שמופעלים, ליחס בין ההפעלה של סרוטונין לבין ההפעלה של נוראדרנלין, ולתת-סוג של הרצפטור לאדרנלין או לסרוטונין שתרופה הספציפית מפעילה במיוחד.

4. לפי פירסומי היצרן, לרדוקטיל אין השפעה על רצפטורים לדופאמין.

5. אופן הפעולה של רדוקטיל דומה לזה של נוגדי דיכאון בכך שיש להמתין כמה שבועות לקבלת ההשפעה המיטבית. ההשפעה נמשכת כל עוד נוטלים את התרופה, אולם ההמלצה היא לא ליטול אותה מעל לשנה ברציפות כיוון שאין מספיק מידע מחקרי לגבי השלכות נטילת התרופה מעבר לתקופה של שנה.

בברכה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!