שאלה - הסבר תשובות של בדיקות דם

השאלה:
אני בן 30. האם אפשר לקבל חוות דעת על תוצאות בדיקות הדם שלי? יש כמה פרמטרים שמטרידים אותי. K/ul 6.6 WBC M/ul 4.87 RBC g/dl 14 HB % 43.2 HCT pg 28.7 MCH g/dl 32.4 MCHC % 13 RDW fL 88.6 MCV % 53.3 NEUT% % 32 LYM% % 5.2 MONO% % 6 EOS % % 0.


תשובה:


ספירת הדם שלך תקינה לחלוטין. בבדיקות הכימיות אפשר לראות שיש לך רמת חומצת שתן (uric acid) מעט גבוהה. בטווח הארוך, אצל מקצת האנשים, זה עלול לגרום לשתי פגיעות אפשריות: שקיעה של חומצה אורית בכליה יכולה לגרום לפגיעה בתפקוד הכלייתי ולאבנים בכליות; ושקיעה במפרקים יכולה לגרום לדלקת מפרקים שנקראת גאוט (שיגדון). כדאי לחזור על הבדיקה בעוד כמה חודשים. אם הרמות נשארות גבוהות, כדאי לעשות בירור: בתחילה לשלול סיבות אחרות שיכולות לגרום לחומצת שתן מוגברת (חסר B12, הרעלת עופרת, פסוריאזיס ועוד) ואם הן תישללנה לעשות בדיקות דם ושתן על מנת להבין מה הגורם לרמה הגבוהה.

אין הנחיה ברורה לגבי טיפול באנשים עם רמת חומצת שתן גבוהה בדם ללא תסמינים של אחת מהפגיעות שהזכרתי. רוב הסמכויות בנושא ממליצות לא לטפל בחומצת שתן מוגברת ללא תסמינים (במיוחד בערכים נמוכים יחסית כשלך), מכיוון שיחס בין הנזק לבין תועלת לא מצדיק את הטיפול. בכל מקרה, אני ממליצה ללכת לרופא המטפל ולהתייעץ איתו/ה.

גם רמת הטריגליצרידים שלך מעט גבוהה. אם הבדיקה נעשתה בצום, כפי שצריך, שווה לעקוב גם אחרי זה. סביר שבערכים מעט גבוהים כמו שלך, אם זה יחזור על עצמו, ימליצו לך בשלב ראשון על שינויים תזונתיים ופעילות גופנית.

ד"ר קרן מאיר-שפריר - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!