שאלה - חזרת – המחלה, הסיבוכים והחיסון

השאלה:
יש חשש שהילדה שלי, בת 5, חולה בחזרת. היא קיבלה את כל החיסונים, יכול להיות שגם נגד חזרת. נשלחנו לעשות בדיקות דם, משטח גרון ובדיקת שתן. היא קצת מצוננת קצת, סובלת מכאבי גרון, יש מוגלה, יש נפיחות מתחת לאוזן, אין תיאבון, החום שלה הוא 38.5. היא מקבלת אוג
תשובה:


חזרת היא זיהום נגיפי (ויראלי) של בלוטות הרוק. בלוטות הרוק העיקריות ממוקמות ממש מתחת לאוזן ולפניה. לפני שמבחינים בנפיחות כלשהי, יתכנו חום נמוך, כאב אוזניים או חולשה. החום משתנה, והוא עשוי להיות רק מעט מעל חום הגוף הרגיל, או להגיע ליותר מ-40 מעלות צלזיוס. כעבור מספר ימים בהם מופיעים תסמינים אלה, עשויה להתגלות נפיחות בבלוטות הרוק שבזווית הלסת - מתחת לאוזן אחת או לשתי האוזניים. התסמינים פוחתים בדרך כלל אחרי 3 ימים, אך המחלה מידבקת כל עוד נמשכת הנפיחות.

חזרת היא מחלה מידבקת, העוברת מאדם לאדם על ידי נגיף דרך הרוק. מרבית הנדבקים הם ילדים בין גיל שנתיים לגיל 12. אצל אנשים מבוגרים יותר, יכולה המחלה להתפשט לאברי המין, למערכת העצבים, ללבלב ולאיברים נוספים. תקופת הדגירה של הנגיף היא בין 12 ל-24 יום.

חיסון MMR הוא חיסון משולש, נגד חזרת, אדמת וחצבת, שניתן בגיל שנה ולאחר מכן בגיל שש. תופעות הלוואי של החיסון נדירות, אך עלולות לכלול לדלקת בבלוטות הרוק. אין ספק שהכנסת החיסון המשולב נגד חצבת, חזרת ואדמת הביאה למניעת המחלות במקבלי החיסון. למרות זאת, עדיין קיים סיכוי לסיבוכים, כמו אצל בתך, כי החיסון מורכב מווירוס מוחלש. הסיבוכים קורים במקרים נדירים, וגם כשהם קורים, הם לרוב חולפים בלא לגרום נזק.

מכיוון שחזרת היא מחלה נגיפית, אין תרופה שתהרוג את הנגיף באופן ישיר, ולכן האוגמנטין שבתך מקבלת נועד רק למניעת סיבוכים, כגון המוגלה שאת מתארת, שסיבתה, ככל הנראה, חיידק ש"התלבש" על הזיהום הויראלי.

למרות כל ההקדמה הזו, ולמרות החשד של הרופא המטפל שבדק בעצמו, ייתכן שלא מדובר בחזרת אלא בזיהום חיידקי, שתסמיניו דומים לאלה שגורם ווירוס, שיחלוף עם הטיפול באוגמנטין.

עוד מידע תוכלי למצוא כאן:

http://www.infomed.co.il/takeCare/symp35.asp
רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
פרופ' יהודה סקורניק פרופ' יהודה סקורניק
מומחה לכירורגיה קרא עוד
ד"ר ראובן בן-טובים ד"ר ראובן בן-טובים
רופא אא"ג ובעיקר עוסק בעריכת חוות דעת רפואיות... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ