שאלה - בלוטת לימפה נפוחה בבטן

השאלה:
ילד בן 8 (בריא בדרך כלל) התלונן על כאבי בטן קשים מאד. בבדיקת אולטרסאונד התגלו בלוטות לימפה בבטן. לא ניתן לו טיפול למעט נורופן או אקמול להפחתת הכאבים. לא היה לו חום, למעט פעם אחת בה החום עלה ל-39.2. לאחר כשלושה ימים חלפו הכאבים, אבל יומיים אחר כך ה


תשובה:


צר לי, אינני יכולה לתת אבחנה או לומר אם האבחנה היתה נכונה מבלי לבדוק את ילדך ולעבור על התיק הרפואי ועל הבדיקות שעבר. סביר להניח שהבלוטות הנפוחות שנראו בסונר בטן שלא קיבל עליהן טיפול הן תוצאה של מחלה הנקראת Mesenteric Lymphadenitis, מחלה המאופיינת בבלוטות נפוחות בבטן, ונגרמת לרוב על ידי וירוס, אך לעיתים גם על ידי חיידק (כגון ירסיניה) ואינה מצריכה טיפול, אלא חולפת מעצמה.

יתכן שהבלוטה הנפוחה במפשעה היא חלק ממחלה סיסטמית, שגרמה גם לנפיחות של הבלוטות בבטן, ואם כך, זהו לא Mesenteric Lymphadenitis.

לא ציינת מה היתה האבחנה של הרופאים, אם הם סבורים שזהו זיהום היתה מקומי או סיסטמי. אם הנפיחות חלפה לאחר הטיפול האנטיביוטי והדבר אינו חוזר על עצמו, הייתי מסתפקת באבחנה שקיבלת ולא ממשיכה בבירור. אם הנפיחות חוזרת על עצמה באותו המקום או בבלוטה אחרת, כדאי לפנות לרופא המטפל ולהמשיך בבירור.

בהצלחה

ד"ר נעמה זנזורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!