דלג לתוכן

בלוטות לימפה נפוחות

בלוטות לימפה מוגדלות , לימפאדנופתיה | Swollen Glands
המומחים של Infomed מסבירים:

בלוטות לימפה מוגדלות עלולות להתפתח בשל גורמים רבים. אחד הגורמים השכיחים הוא זיהום באזור הסמוך לבלוטת הלימפה, שאותו מנקזת אותה קבוצת בלוטות הלימפהקיימים מקרים בהם יכול להתפתח זיהום שיכול לערב את בלוטות הלימפה עצמן, כלומר זיהום חיידקי בבלוטות הלימפה ולא רק הגדלה תגובתית שלהןלא כל מצב של בלוטות לימפה נפוחות הוא תוצאה של זיהום שניתן לזיהוי, לעיתים הזיהום יכול להיות שטחי או כלל בלתי נראהבדרך כלל, הגדלה תגובתית או זיהום בבלוטות הלימפה מלווה בכאבים באזור, אדמומיות ונפיחות.

יתכנו מקרים יותר נדירים בהן בלוטות לימפה מוגדלות עקב תהליך גידולי בבלוטה עצמה או באזור אותו היא מנקזת. בדרך כלל, במקרים אלה  בלוטת הלימפה אינה כואבת ורגישה, אך יש גם יוצאים מהכלל

לבלוטות הלימפה, המכונות גם קשריות, יש תפקיד חשוב בהגנה של הגוף נגד זיהומים, כיוון שהן מרכזים בהם מתרכזים תאי מערכת החיסון. הן מהוות פילטר שלוכד וירוסים, בקטריות ומחוללי מחלה אחרים, לפני שהם מזהמים אזורים אחרים בגוף. הן בעלות תפקיד חשוב בהגנת הגוף מפני זיהומים. הן עשויות להתנפח אפילו אם הזיהום שטחי או בלתי נראה, אף שבדרך כלל ניתן לזהות את הזיהום שגורם לנפיחות.

הערכה היא שיש כ-600-500 בלוטות לימפה המפוזרות לכל אורכו ורוחבו של גוף האדם. בנוסף, רקמה לימפטית נמצאת גם בתוך איברים רבים אחרים כגון אזור הלוע, דרכי הנשימה, מערכת העיכול, מוח העצם והטחול.

לכל בלוטת לימפה יש צינורית כניסה, שדרכה זורם הנוזל הלימפטי שמנוקז מהאזור שבו יושבת בלוטת הלימפה, וצינורית יציאה, שדרכה מוזרם הנוזל הלימפטי שמעובד בתוך קשריות הלימפה אל מערכת הכלים הלימפטיים. בסופו של דבר, מתחברים כלל הצינוריות וכלי הלימפה אל מערכת מחזור הדם.
 

   DimaBerlin | Shutterstock

מה זה בלוטות לימפה

בלוטות לימפה, המכונות גם קשריות לימפה, הן נפיחויות קטנות רבות המפוזרות לאורך הגוף ומהוות חלק מהמערכת הלימפטית. המערכת הלימפמטית היא חלק מהמערכת החיסונית של הגוף.

מערכת הלימפה, בדומה לוורידים המזרימים את הדם בגוף, בנויה מרשת של כלי לימפה, העוברים כמעט בכל הגוף ומאפשרים את תנועתו של הנוזל הלימפטי - נוזל הנמצא במחזור הגוף.

ישנן מאות בלוטות לימפה ותפקידן הוא לסנן את נוזל מערכת הלימפה לאחר שהעביר חמצן וחומרים מזינים אחרים לתאי רקמות הגוף וניקה אותם מפסולת. בנוסף, בלוטות הלימפה מאחסנות לימפוציטים, שהם תאי דם לבנים אשר עוזרים לזהות פתוגנים ומונעים התפרצויות של זיהומים.

בלוטות לימפה אינן באמת "בלוטות" והן אינן משתייכות למערכת האנדוקרינית. למעשה, מדובר בהסתעפויות (מעין צמתים) של הקשריות, היוצרות מעין מבנים קטנים המפוזרים בכל הגוף כגון במפשעות, בגרון, בבית השחי ועוד. בדרך כלל לא ניתן להרגישן, למעט במקרים בהם בלוטות הלימפה נפוחות, דבר אשר עלול להעיד על בעיה כלשהי.

 • סימפטומים

  כאשר בלוטות הלימפה מתנפחות לראשונה, יתכנו רגישות וכאב בבלוטה עצמה. בדרך כלל הנפיחות היא בגודל של גרגר אפונה או שעועית, לעיתים אף יותר מזה.

  תסמינים נוספים הנלווים לנפיחות הבלוטה תלויים בגורם לה וכוללים:

  • נזלת, כאב גרון, חום ותסמינים נוספים של זיהום בדרכי הנשימה העליונות.

  • נפיחות כללית של בלוטות הלימפה בכל הגוף, כאשר מדובר בזיהום כמו מחלת הנשיקה או HIV, או כאשר ישנה בעיה של מערכת החיסון כמו זאבת ודלקת מפרקים שגרונית.

  • בלוטה קשה ושאינה ניידת, שגדלה בקצב מהיר, עלולה להוות תסמין לסוג סרטן או ללימפומה.

  • חום.

  הזעות לילה.

  בלוטות לימפה נפוחות בצוואר 

  בלוטות לימפה נפוחות בצוואר מלוות בדרך כלל בכאבי גרון או בדלקות אוזניים. נפיחות בבלוטות לימפה אלה מעידה על כך שהן משתתפות במאבק נגד הזיהום

  בלוטות לימפה נפוחות במפשעה 

  בלוטות הלימפה שנמצאות במפשעה מנקזות את הרגליים, המפשעה, אשכים והפין, בהתאם לצד שבו הן ממוקמות. כך שכל נזק או פתולוגיה באזורים אלה (בעור או באיברים עצמם) יכולים להוביל להגדלה של בלוטות הלימפה המפשעתיות

  נפיחות של בלוטות הלימפה במפשעה עלולה להופיע עקב זיהום בכפות הרגליים, ברגליים או באזור איברי המין או כתוצאה מנגעים ופצעים עוריים באזור המפשעה, איברי המין ופי הטבעתאך לעיתים, בלוטות לימפה אלה נפוחות גם כשלא נראה זיהום ברור

  בלוטות לימפה נפוחות בבית השחי

  בלוטות לימפה מוגדלות בבית השחי יכולות להיות סימן לזיהום חיידקי או ויראלי, פציעה או מצב בריאותי חמור כגון סרטן.

  בלוטות לימפה נפוחות מאחורי האוזניים

  הן לרוב תוצאה של זיהום בקרקפת או לחילופין, ייתכן שהאדם סבל לאחרונה או סובל מאדמת. גם מונונוקליאוזיס (מחלת הנשיקה) יכולה גם לגרום לנפיחות בבלוטות מאחורי האוזניים

  בלוטות לימפה נפוחות - תסמינים נוספים

  אם בלוטת לימפה נפוחה גם אדומה ורגישה, ייתכן זיהום חיידקי בתוך הבלוטה עצמה הדורש טיפול אנטיביוטי. ביתר המקרים, בלוטות נפוחות לא דורשות טיפול, כיוון שהן פשוט נלחמות בזיהומים במקומות אחרים

  אם לנפיחות נלווה כאב גרון או כאב אוזניים, בדרך כלל הבלוטות הנפוחות הן תוצאה של דלקת נגיפית (ויראלית), שלא דורשת טיפול

  אם בלוטה אחת או כמה בלוטות לימפה מוגדלות במהלך תקופה של שלושה שבועות, יש לפנות לייעוץ רפואי. במקרים נדירים מאוד, בלוטות לימפה נפוחות יכולות להוות סימן לבעיה רצינית.
  בלוטות הרוק הגדולות ביותר ממוקמות לפני ומתחת לאוזניים. כשהן מתנפחות, זה נראה כאילו הלסת כולה נפוחה (כמו במחלת החזרת).

המומחים שלנו לאף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר ומשפחה

אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר לירון מלכא
5.0
( 39 חוות דעת )
"הגענו לדר לירון מלכא וכבר בהמתנה היה נעים בחדר. היא ראתה את התיק של הבן שלי והבינה את הצורך, ניקר היה שהיא מכירה את הסיטואציה, ידע להסביר ולהפנות להמשך טיפול."
קראו עליי עוד
אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר יצחק דנו - דנו אסתטיקס
4.9
( 15 חוות דעת )
"חווית הטיפול אצל ד״ר דנו מאוד בטוחה ונעימה🌼"
קראו עליי עוד
משפחה
ד"ר טטיאנה פצ'יוני מומחית ברפואת המשפחה פנימית וכללית
קראו עליי עודלקביעת תור

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

שאלות מתוך פורום צרידות ומיתרי הקול

בניהולו של פרופ' יקי כהן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו