דלג לתוכן

בלוטות לימפה נפוחות (Swollen Glands)

לימפומה
2 דקות קריאה

בלוטות הלימפה מהוות פילטר שלוכד וירוסים, בקטריות ומחוללי מחלה אחרים, לפני שהם מזהמים אזורים אחרים בגוף. הן בעלות תפקיד חשוב בהגנת הגוף מפני זיהומים. הן עשויות להתנפח אפילו אם הזיהום שטחי או בלתי נראה, אף שבדרך כלל ניתן לזהות את הזיהום שגורם לנפיחות.

   DimaBerlin | Shutterstock

סימפטומים

כאשר בלוטות הלימפה מתנפחות לראשונה, יתכנו רגישות וכאב בבלוטה עצמה. בדרך כלל הנפיחות היא בגודל של גרגר אפונה או שעועית, לעיתים אף יותר מזה.

תסמינים נוספים הנלווים לנפיחות הבלוטה תלויים בגורם לה וכוללים:

נזלת, כאב גרון, חום ותסמינים נוספים של זיהום בדרכי הנשימה העליונות.

• נפיחות כללית של בלוטות הלימפה בכל הגוף, כאשר מדובר בזיהום כמו מחלת הנשיקה או HIV, או כאשר ישנה בעיה של מערכת החיסון כמו זאבת ודלקת מפרקים שגרונית.

• בלוטה קשה ושאינה ניידת, שגדלה בקצב מהיר, עלולה להוות תסמין לסוג סרטן או ללימפומה.

• חום.

• הזעות לילה.

סיבות וגורמי סיכון

בלוטות לימפה נפוחות בצוואר מלוות בדרך כלל בכאבי גרון או בדלקות אוזניים. נפיחות בבלוטה מעידה על השתתפותה במאבק נגד הזיהום.

בלוטות לימפה מוגדלות במפשעה עלולות לצוץ כאשר יש זיהום בכפות הרגליים, ברגליים או באזור אברי המין. פעמים רבות בלוטות אלו נפוחות גם כאשר לא נראה זיהום ברור.

בלוטות לימפה נפוחות מאחורי האוזניים הן לרוב תוצאה של זיהום בקרקפת. אם אין זיהום בקרקפת, ייתכן שהאדם סבל לאחרונה או שהוא סובל מאדמת. מונונוקליאוזיס או מחלת הנשיקה יכולים גם הם לגרום לנפיחות בבלוטות מאחורי האוזניים.

אבחון ובדיקות

הרופא או הרופאה יבחנו את הבלוטות ויחפשו זיהומים או גורמים אחרים לנפיחות. ייתכן שהם יבדקו גם בלוטות אחרות שהמטופל לא הבחין בהן. יש לבצע בירור האם המטופל סבל מחום, האם ירד במשקל או האם היו תסמינים אחרים שקשורים בנפיחות של בלוטות. 

תיתכן המלצה לבדיקות דם או מעקב אחר הבלוטות במשך תקופת מה. במקרים נדירים עלול להתגלות צורך בהסרת חתיכה קטנה של הבלוטה (ביופסיה של בלוטת הלימפה) כדי לבחון אותה תחת מיקרוסקופ.

סיבוכים אפשריים

כאשר זיהום הגורם לנפיחות בבלוטות הלימפה אינו מטופל, עלולה להתפתח מורסה, שהיא הצטברות של מוגלה. מורסה עלולה לדרוש ניקוז וטיפול אנטיביוטי.

אם הבחנתם בגדילה מתמשכת של בלוטה אחת או של מספר בלוטות במהלך תקופה של שלושה שבועות, יש לפנות לייעוץ רפואי. במקרים נדירים מאוד עשויות בלוטות נפוחות להוות סימן לבעיה רצינית.

טיפולים ותרופות

מומלץ תחילה לעקוב אחר בלוטות הלימפה במשך מספר שבועות ולשים לב אם הן ממשיכות לגדול או אם בלוטות לימפה אחרות מתחילות אף הן להתנפח. 

מרבית המקרים של הופעת בלוטות לימפה נפוחות אינם רציניים, אך כדאי להתייעץ עם רופא/ה במידה שהבלוטות אינן מראות נטייה לשוב ולהתכווץ. כאבים בבלוטות הלימפה ייעלמו בדרך כלל אחרי ימים ספורים; הכאב הוא תוצאה של הגידול המהיר בבלוטה בשלבים הראשונים של המאבק בזיהום. הבלוטה זקוקה לזמן רב יותר כדי לחזור לגודלה הרגיל מאשר הזמן שלקח לה להתנפח.

אם בלוטה נפוחה היא גם אדומה ורגישה, ייתכן זיהום חיידקי בתוך הבלוטה עצמה, והדבר דורש טיפול אנטיביוטי לאחר ייעוץ עם רופא/ה.

במידה ולנפיחות מתלווה כאב גרון או כאב אוזניים, תיתכן דלקת נגיפית (ויראלית). מומלץ לפנות לרופא/ה לצורך בירור והמשך טיפול במידת הצורך. 

מניעה

אין דרך למנוע של התפתחות של בלוטות הלימפה, שכן מדובר בתגובה טבעית של הגוף והדרך של מערכת החיסון להתמודד עם מזהמים שונים.

רופאים בתחום
ד"ר זאב הורוביץ
ד"ר זאב הורוביץ אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר מקסים סוקולוב
ד"ר מקסים סוקולוב אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
פרופ' דן פליס
פרופ' דן פליס אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום צרידות ומיתרי הקול

בניהולו של ד"ר יקי כהן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו