דלג לתוכן

כאב בטן

Abdominal pain
המומחים של Infomed מסבירים:

כאב בטן הוא הביטוי השכיח ביותר למחלות המערבות את דופן הבטן או איברים תוך-בטנים. באופן תקין אנשים אינם חשים את בִטנם ולכן כל כאב בטן מחייב התייחסות, אבחון וטיפול תואם.

אופי הכאב, מיקומו המדויק והתזמון שלו שונים בהתאם לגורם האחראי להופעתו ולתהליך המחלה. מיקום כאב בבטן העליונה או התחתונה, מצד ימין או משמאל מצביע, על איבר תוך-בטני המיוצג באותו אזור. לדוגמא, כאב שמקורו בכיב קיבה יהיה ממוקם לרוב בבטן המרכזית העליונה וכאב שנובע מבעיות בכיס המרה – יורגש לרוב בבטן הימנית העליונה. כאב שמקורו בדלקת חריפה של התוספתן (אפנדיציטיס), יורגש לרוב בבטן הימנית התחתונה. גם אופי הכאב - עוויתי או עמום, קצר או כזה שנמשך שעות מרובות, יכול ללמד על הסיבה להתפתחותו.

צילום: Shutterstock

 • סימפטומים

  אופי כאב הבטן

  התכווצויות קבועות של המעי החלול (פריסטלטיקה) האחראיות לקידום תוכן המעי, אינן מורגשות. לעומת זאת, התכווצויות חזקות שנועדו להתגבר על חסימה במעי או לקדם ביעילות כמות גדולה של תוכן כפי שקורה בזיהום חריף במעיים, יגרמו לכאבי בטן עוויתיים. מאידך, תהליכי דלקת במעיים יבואו לידי ביטוי בכאב עמום ומתמשך.

  עיתוי ותזמון כאבי הבטן

  הופעת הכאבים ביחס לזמן האכילה ולשעת היממה שבה הוא מופיע, יכול ללמד על סיבתו. לדוגמא, חולים עם כיב תריסריון ירגישו הקלה בכאב בטן כחצי שעה לאחר האכילה, אך הכאב יחזור כשהקיבה ריקה ואין בה מזון שיכול לסתור את החומצה. לכן שכיח שחולים הלוקים בכיב בקיבה או בתריסריון מתעוררים משנת הלילה בגלל "כאבי רעב", ומוצאים עצמם אוכלים לצורך הקלה על המיחושים. בחולים עם היצרות חלקית במעי, הכאב מוחמר לאחר האוכל והלוקים בתהליכי מחלה כאלה מרגישים בנוח כשבִטנם ריקה ממזון.

  כאב בטן פתאומי או הדרגתי?

  חשוב לשים לב אם כאב הבטן התפתח בפתאומיות או בצורה הדרגתית. בדרך כלל, כאב בטן עז שמופיע לפתע ונמשך מספר שעות עלול לנבוע מאירוע תוך-בטני חמור כמו התנקבות כיב או קטע אחר של המעי ועלול להצריך ניתוח דחוף. לעומת זאת, כאב בטן המתפתח בצורה הדרגתית אופייני יותר לתהליך דלקתי באיבר כמו כיס המרה או המעי הגס. 

  סימנים נלווים לכאב כגון איבוד משקל, בחילה, הקאה, חוסר תיאבון, צהבת ושינוי בהרגלי פעולת המעיים - שלשול או עצירות, יכולים לסייע בקביעת מקור כאב הבטן. 

המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה ומשפחה

ילדים
ד"ר יעל מוזר גלזברג
5.0
( 7 חוות דעת )
"ד״ר יעל מוזר גלזברג קיבלה אותי ואת ביתי בת ה-4( שהיא בעצם המטופלת) בנועם ועם גישה מאוד מרגיעה ונעימה לילדה. רכשה את אמונה של הילדה לפני שהחלה בכלל בבירור. ההסבר היה מאוד ברור, מקצועי,סבלני ומפורט. כמו כן הבדיקה הגופנית לילדה היתה מאוד מכבדת ונעימה. רופאה מאוד מקצועית ואף חשוב לא פחות מאוד אנושית וחמה."
קראו עליי עוד
גסטרואנטרולוגיה
ד"ר ריטה ברון מנהלת שירות נוירוגסטרואנטרולוגיה במכון הגסטרואנטרולוגי בקריה רפואית רמב''ם
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה ומשפחה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא כאב בטן

"הטיפול התרופתי שינה אותי וככל הנראה גם הציל את חיי"
"הטיפול התרופתי שינה אותי וככל הנראה גם הציל את חיי"
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 02/11/2020
 • כתבה מכילה וידיאו

הם סבלו משלל תסמינים בלתי מוסברים במשך שנים, איבדו את עבודתם ואת שגרת החיים אותה כל כך אהבו. הכירו את חולי המסטוציט... לכתבה המלאה

אבחון של מסטוציטוזיס מערכתית: האתגרים הרבים בתהליך האבחון
אבחון של מסטוציטוזיס מערכתית: האתגרים הרבים בתהליך האבחון
ד"ר אלכס גורל מאת: ד"ר אלכס גורל 26/07/2020

מאסטוציטוזיס מערכתית היא מחלה הנובעת משגשוג יתר של תאי מאסט, מה שעלול להוביל למגוון תסמינים ולנזק למערכות גוף שונות... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו