דלג לתוכן

כאב בטן (Abdominal pain)

אלרגיה למזון
5 דקות קריאה

כאב בטן הוא הביטוי השכיח ביותר למחלות המערבות את דופן הבטן או איברים תוך-בטנים. באופן תקין אנשים אינם חשים את בִטנם ולכן כל כאב בטן מחייב התייחסות, אבחון וטיפול תואם.

אופי הכאב, מיקומו המדויק והתזמון שלו שונים בהתאם לגורם האחראי להופעתו ולתהליך המחלה. מיקום כאב בבטן העליונה או התחתונה, מצד ימין או משמאל מצביע, על איבר תוך-בטני המיוצג באותו אזור. לדוגמא, כאב שמקורו בכיב קיבה יהיה ממוקם לרוב בבטן המרכזית העליונה וכאב שנובע מבעיות בכיס המרה – יורגש לרוב בבטן הימנית העליונה. כאב שמקורו בדלקת חריפה של התוספתן (אפנדיציטיס), יורגש לרוב בבטן הימנית התחתונה. גם אופי הכאב - עוויתי או עמום, קצר או כזה שנמשך שעות מרובות, יכול ללמד על הסיבה להתפתחותו.

צילום: Shutterstock

סימפטומים

אופי כאב הבטן

התכווצויות קבועות של המעי החלול (פריסטלטיקה) האחראיות לקידום תוכן המעי, אינן מורגשות. לעומת זאת, התכווצויות חזקות שנועדו להתגבר על חסימה במעי או לקדם ביעילות כמות גדולה של תוכן כפי שקורה בזיהום חריף במעיים, יגרמו לכאבי בטן עוויתיים. מאידך, תהליכי דלקת במעיים יבואו לידי ביטוי בכאב עמום ומתמשך.

עיתוי ותזמון כאבי הבטן

הופעת הכאבים ביחס לזמן האכילה ולשעת היממה שבה הוא מופיע, יכול ללמד על סיבתו. לדוגמא, חולים עם כיב תריסריון ירגישו הקלה בכאב בטן כחצי שעה לאחר האכילה, אך הכאב יחזור כשהקיבה ריקה ואין בה מזון שיכול לסתור את החומצה. לכן שכיח שחולים הלוקים בכיב בקיבה או בתריסריון מתעוררים משנת הלילה בגלל "כאבי רעב", ומוצאים עצמם אוכלים לצורך הקלה על המיחושים. בחולים עם היצרות חלקית במעי, הכאב מוחמר לאחר האוכל והלוקים בתהליכי מחלה כאלה מרגישים בנוח כשבִטנם ריקה ממזון.

כאב בטן פתאומי או הדרגתי?

חשוב לשים לב אם כאב הבטן התפתח בפתאומיות או בצורה הדרגתית. בדרך כלל, כאב בטן עז שמופיע לפתע ונמשך מספר שעות עלול לנבוע מאירוע תוך-בטני חמור כמו התנקבות כיב או קטע אחר של המעי ועלול להצריך ניתוח דחוף. לעומת זאת, כאב בטן המתפתח בצורה הדרגתית אופייני יותר לתהליך דלקתי באיבר כמו כיס המרה או המעי הגס. 

סימנים נלווים לכאב כגון איבוד משקל, בחילה, הקאה, חוסר תיאבון, צהבת ושינוי בהרגלי פעולת המעיים - שלשול או עצירות, יכולים לסייע בקביעת מקור כאב הבטן. 

סיבות וגורמי סיכון

מחלות שגורמות לכאב בטן אופייני:

• גידול בגוף הלבלב עלול לגרום לכאבי בטן עזים ומתמשכים שמקרינים כחגורה לגב ומוקלים בשפיפה קדימה. 

• הפרעה בזרימת הדם בכלי הדם הגדולים במערכת העיכול יכולה להתבטא בכאבי בטן עזים המופיעים בדרך כלל לאחר האכילה ומוקלים כשהבטן ריקה ממזון.

• כאבי בטן יכולים לנבוע גם מבקע ("שבר") בדופן הבטן. כליאת שומן או חלק של המעי באזור בו קיימת חולשה בדופן השרירית של הבטן גורמת לכאב עז. בדרך כלל, כאבים אלה מופיעים בתנוחות גוף מסוימות או בשעת הגדלת הלחץ התוך-בטני, כמו בזמן שיעול, ומוקלים בשכיבה, לאחר חזרת הקטע שנכלא לחלל הבטן. 

• גירוי הצפק (הקרום העוטף את האיברים התוך-בטניים), לרוב בגלל תהליך דלקתי, מתבטא בכאב בטן עמום ואופייני המוחמר מאוד בכל תנודה וזעזוע ולו גם הקל ביותר, כמו שיעול, או תנודות בשעת נסיעה במכונית בשל מהמורות בכביש.

אבחון ובדיקות

לרוב, כאב בטן אינו מסוכן, אך לפעמים הוא עלול להוות סימן למצב חמור. מיקום הכאב יכול לעזור לאתר את הסיבה. להלן כמה דוגמאות, אך יש לזכור שאלה רק סימנים העוזרים לכוון את הרופא למקור הבעיה, הם אינם מעידים בוודאות על מקור הכאב. במרבית המקרים הרופא ימליץ על המשך בדיקות לצורך אבחון.

• דלקת התוספתן (אפנדציט) - הכאב בדרך כלל באזור הימני התחתון של הבטן. 

• דלקת הסעיף (דיברטיקוליטיס) - הכאב באזור השמאלי התחתון של הבטן. 

• כליה - הכאב בגב. 

• כיס המרה - הכאב בחלק הימני העליון. 

• קיבה - הכאב בחלק העליון של הבטן.

• שלפוחית השתן או מערכת המין הנקבית - הכאב בבטן התחתונה. 

בדרך כלל, כאב מאיברים חלולים כגון המעי או כיס המרה אינו רציף ומופיע לסירוגין, בדומה לכאב של גזים בבטן. הכאב שנובע מבעיה באיברים מוצקים - כליות, טחול, כבד - נוטה להיות קבוע יותר. 

כיבים בקיבה גורמים לא פעם לתחושת צריבה בחלק העליון של הבטן, שבדרך כלל פוחתת לאחר ארוחה או נטילת מנה של תכשיר סותר חומצה. יש יוצאים מהכלל גם לכללים אלו.

הרופא יערוך בדיקה מקיפה, בעיקר של הבטן. לרוב תיערך ספירת דם ובדיקת שתן כללית, ופעמים רבות יומלץ על בדיקות מעבדה נוספות. בדרך כלל אין חשיבות לצילומי רנטגן במקרה של כאב שנמשך זמן קצר, אך לעיתים יש בהם צורך. בנוסף, לעיתים יש צורך בהישארות להשגחה בבית-החולים. אם לא נמצאה בעיה בהערכה הראשונית אך הכאב מתמשך, יש צורך בהערכה חוזרת של המצב. 

סיבוכים אפשריים

במקרים הבאים של כאב בטן יש לפנות בהקדם לרופא גסטרואנטרולוג (מומחה למערכת העיכול), רופא משפחה או רופא כללי:

• כאב חמור מאוד או שיש דימום.

• פגיעה או חבלה משמעותית בבטן בתקופה האחרונה (חשש לקרע בטחול או בעיה חמורה אחרת). 

• כיבי קיבה מחמירים על-ידי ריבוי חומצה ומשתפרים בעזרת סותרי חומצה. כיום ידוע שחיידק בשם הליקובקטר פילורי ((helicobacter pylori הוא הגורם לרוב כיבי הקיבה. לכן, אם סותרי חומצה ונוגדי חומצה אינם גורמים להקלה מלאה בכאב תוך שבוע, פנו לרופא כדי לשקול אפשרויות טיפול אחרות.

• כאב במהלך הריון עלול להיות חמור, וחשוב לבדוק זאת. הריון מחוץ לרחם - בחצוצרות במקום ברחם - עלול להתרחש לפני שהאישה מודעת לכך שהיא בהריון. לרוב, כאב באזור אחד בלבד מרמז על בעיה חמורה יותר מאשר כאב כללי, אך יש יוצאים מן הכלל. כאב ששב ומופיע במקביל למחזור החודשי, בעיקר כאב טרום-וסתי, אופייני לאנדומיטריוזיס.

דלקת התוספתן (אפנדיציט) – הסימן הקבוע ביותר לדלקת התוספתן הוא הסדר בו מופיעים התסמינים הבאים:

• כאב המופיע בדרך כלל תחילה סביב הטבור או ממש מתחת לעצם החזה. רק בהמשך הוא מתמקם בחלק הימני התחתון של הבטן. 

• בחילה או הקאה או לכל הפחות אובדן תיאבון. 

• רגישות מקומית בחלק הימני התחתון של הבטן. 

חום שנע בין 38 ל-39 מעלות צלזיוס. 

הסימנים הבאים מפחיתים את הסבירות שמדובר בדלקת התוספתן: 

• הופעה של חום לפני או בזמן הכאב הראשוני. 

• היעדר חום או חום גבוה, מעל 39 מעלות צלזיוס, ב-24 השעות הראשונות. 

• הקאה לפני הכאב הראשוני או במקביל אליו. 

דלקת חריפה של כיס המרה – לעיתים נגרמת מאבני מרה, ודורשת הסרה של כיס המרה.  התסמין העיקרי הוא כאב חד ופתאומי בחלק הימני העליון של הבטן, המקרין לרוב לכתף ימין. ישנה רגישות עזה בחלק המעורב של הבטן, וישנה החרפה בנשימות עמוקות. הכאב הוא כאב קבוע שאינו חולף. תסמינים נוספים כוללים:

• חום גבוהה.

בחילות והקאות.

• הזעה.

• אובדן תיאבון.

• צהבת.

• בליטה בבטן .

אבנים בכליות – אבנים גדולות יכולות לגרום לחסימה של צינוריות הכליה, ויש צורך לשבור אותן . חסימה כזו גורמת לכאב חמור בבטן או במפשעה, ועלול אף לגרום לזיהום של מערכת השתן . התסמינים במידה וישנה חסימה יכולים להיות:

• כאב מתמשך בגב התחתון ולעיתים במפשעה

• כאב עז שנמשך דקות עד שעות וחולף

• תחושת חוסר שקט

• בחילה

• צורך להשתין יותר פעמים מהרגיל

• כאב בזמן השתנה

• דם בשתן 

דלקת הסעיף (דיברטיקוליטיס) – דלקת של כיסים קטנים במעי אשר לעיתים דורשת טיפול אנטיביוטי . התסמינים הם של כאב בבטן תחתונה ותחושת נפיחות .


טיפולים ותרופות

אין טיפול אחיד לכאבי בטן. ישנו מגוון של טיפולים אשר תלויים במקור הבעיה שאובחנה. כך למשל במקרה של כאב בטן טרום וסתי, שאינו נובעים מבעיה כלשהי, במקרים רבים יומלץ על שימוש במשככי כאבים; להקלה על צרבת, בעיות עיכול או חשד לכיב קיבה מתחילים בנטילת סותר חומצה בטבליות לעיסה או בנוזל, מדי ארבע שעות. אם הטיפול אינו עוזר, יומלץ פעמים רבות על תרופות מפחיתות הפרשת חומצת קיבה ללא מרשם רופא. אם אין הקלה, כדאי לפנות לרופא. בכיב קיבה לרוב יומלץ על טיפול בעזרת אנטיביוטיקה, כדי להרוג את חיידק ההליקובקטר פילורי.

המפתח לטיפול ביתי הוא הערכה חוזרת: כל כאב מתמשך צריך להיות מטופל בחדר מיון או במרפאה. טיפול ביתי צריך להינתן במקרים של כאב קל שחולף תוך 24 שעות או שאפשר לזהותו בבירור כ"ווירוס בבטן", צרבת או בעיה קלה אחרת. במקרה כזה, אמבטיה חמה עוזרת לחלק מהאנשים, כמו גם שתיית מים, תה נענע ותה בבונג, המרגיעים את המערכת.

מניעה

מים, תה נענע ותה בבונג מרגיעים את מערכת העיכול ומומלצים לשתייה במקרים של התחלת כאב בטן שאינו נובע מבעיה חמורה. במקביל מומלץ להימנע ממזונות מוצקים, כמו גם להימנע מלהתאפק. פעילות מעיים, מעבר גזים דרך פי הטבעת או גיהוק בריא עשויים גם הם להביא למניעה ולהקלה של כאב בטן. 

רופאים בתחום
ד"ר אייל הירש
ד"ר אייל הירש גסטרואנטרולוגיה
ד"ר תמר שלו
ד"ר תמר שלו גסטרואנטרולוגיה
ד"ר מיכה צינמן
ד"ר מיכה צינמן משפחה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא כאב בטן

"הטיפול התרופתי שינה אותי וככל הנראה גם הציל את חיי"
"הטיפול התרופתי שינה אותי וככל הנראה גם הציל את חיי"
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 02/11/2020
  • כתבה מכילה וידיאו

הם סבלו משלל תסמינים בלתי מוסברים במשך שנים, איבדו את עבודתם ואת שגרת החיים אותה כל כך אהבו. הכירו את חולי המסטוציט... לכתבה המלאה

אבחון של מסטוציטוזיס מערכתית: האתגרים  הרבים בתהליך האבחון
אבחון של מסטוציטוזיס מערכתית: האתגרים הרבים בתהליך האבחון
ד"ר אלכס גורל מאת: ד"ר אלכס גורל 26/07/2020

מאסטוציטוזיס מערכתית היא מחלה הנובעת משגשוג יתר של תאי מאסט, מה שעלול להוביל למגוון תסמינים ולנזק למערכות גוף שונות... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו