//

בדיקת על-שמע (אולטרסאונד/דופלר) של ורידי הגפיים ( Ultrasound - doppler of veins ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

פקקת ורידים היא היווצרות קרישים בתוך ורידים של הגפיים, אשר מונעים החזר דם תקין ללב.
כתוצאה מכך, מופיעים נפיחות, כאב, ושינוי בצבע הגף.
סיבות הפקקת הן רבות ובכללן: שכיבה או ישיבה ממושכת, מצבים שלאחר ניתוח, שבר, נטילת גלולות למניעת הריון, הפרעות במנגנון קרישת הדם ועוד. הסכנה הגדולה של פקקת ורידית היא תסחיף לריאות. חלק מהקריש מתנתק ונסחף לריאות, חלה הפרעה חדה בנשימה ובתפקוד הלב, ולעיתים מוות פתאומי.
ד"ר דיאנה גייטיני

אופן ביצוע הבדיקה

אבחון פקקת ורידית באמצעות על-שמע (US): טכנאי או רופא מורח ג'ל על העור ובודק את כל אורך הגף במהלך הוורידים, בחיפוש אחר קריש בתוך הוורידים, או חוסר גמישות של הוורידים שאינם נלחצים על ידי המתמר.
כמו כן, הוא מבצע בדיקת על-שמע (דופלר) שבה ניתן לשמוע את זרימת הדם או לראות את הוורידים צבועים כאשר הם תקינים.
בעבר, הסתייעו בבדיקת פלבוגרפיה לאבחון פקקת בוורידים, שבה הוזרק חומר לתוך ורידי הגף ובוצעו צילומי רנטגן. על-שמע מאפשר לאבחן ללא דקירות או הזרקות וללא הסתייעות בקרינה.

פיענוח תוצאות

הרופא הרדיולוג מפענח את התמונות ורושם את התוצאות. הרופא המטפל במחלקת האשפוז, במיון או במרפאות מקבל את התשובות. אם החולה מגיע מהבית, הוא מקבל את התמונות ואת התוצאות לידיו ועליו לקבוע תור על מנת להביא את התוצאות לרופא המטפל.


מאמרים לפי נושא על-שמע (אולטרסאונד/דופלר) של ורידי הגפיים

מחקר חדש מגלה כי תנאי טיסה מדומים עלולים להגביר את הסיכון לפקקת של הוורידים. המחקר נערך בנורווגיה ופורסם בגיליון נובמבר האחרון של ה Lancet. החוקרים בדקו האם חשיפה ללחץ אוויר נמוך, בדומה ...

שאלות ותשובות לפי נושא על-שמע (אולטרסאונד/דופלר) של ורידי הגפיים

אני נמצאת בשבוע ה-38 של ההריון. היום הייתי בבדיקת הערכת משקל, ונצפה שהעובר קטן בערך בשלושה שבועות. להלן תוצאות הבדיקה: BPD: 92 מ"מ מתאים ל (0)38 שב HC: 327 מ"מ מתאים ל (4)36 שב AC: 309 ...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!