דלג לתוכן

בדיקת שחפת בכיח (SPUTUM TB)

ריאות
2 דקות קריאה
שחפת היא מחלה זיהומית מדבקת הנגרמת על ידי החיידק התוך-תאי מיקובקטריום טוברקולוזיס (Mycobacterium tuberculosis) ומתבטאת בעיקר במערכת הנשימה, אך יכולה לערב את כל מערכות הגוף השונות. המחלה נפוצה בעיקר באזורים מתפתחים כאשר הודו, סין, אינדונזיה, ניגריה, פקיסטן ודרום אפריקה, המרכזות כ-60% ממקרי המוות העולמיים בשל שחפת. דרך ההדבקה הנפוצה ביותר בשחפת היא טיפתית בין בני אדם. חשיפה לחיידק בפעם הראשונה גורמת למחלה ראשונית בריאות ולאחר מכן לרוב מתקדמת למחלה רדומה שאינה גורמת לתסמינים למשך תקופה. במצב של דיכוי חיסוני או גיל מבוגר, עלולה להתרחש רה-אקטיבציה של החיידק שתגרום למחלה שניונית בריאות ולעתים גם להתפשטות לאיברים שונים ולמחלה סיסטמית קשה. בבדיקה זו ניתן לזהות את חיידק השחפת בכיח כעדות לזיהום שחפת פעיל [1].
 
יד עם כפפת לטקס אוחזת בכלי של בדיקת שפחת בכיח
צילום: shutterstock | SIRIKWAN DOKUTA

מטרת הבדיקה

הבדיקה נועדה לשמש ככלי עזר באבחנת זיהום שחפת פעיל[1].

מחלות ומצבים בריאותיים שהבדיקה יכולה לזהות

[2]
שחפת – מחלה חיידקית רב מערכתית המתבטאת בעיקר במערכת הנשימה ובריאות. ניתן לסווג את המחלה ואת התסמינים השונים לפי השלב במחלה (מחלה פעילה ומחלה רדומה) ולפי המערכות השונות בגוף.

לאחר חשיפה ראשונה לנגיף עלולה להתפתח מחלה ראשונית, בה החיידק מגיע לרקמת הריאות, יוצר תגובה דלקתית המערבת מספר סוגים של תאי חיסון ומביא להתפתחות של גרנולומה (נגע שפיר) באזור המרכזי של הריאה.

ברוב הנדבקים, השלב הבא הוא מחלה רדומה, בה החיידק נשאר בגוף אך אינו פעיל. שלב זה אינו גורם לתסמינים כלל.

במחלה שניונית (בשל רה-אקטיבציה או בשל חשיפה נוספת לשחפת) עלולה להתפתח מחלה סימפטומטית שעלולה להחמיר ולערב מערכות נוספות. התסמינים הנפוצים ביותר הם תסמינים נשימתיים, בהם:
 
  • שיעול טורדני הנמשך כשלושה שבועות או יותר.
  • שיעול דמי.
  • כאבים בחזה או כאבים בנשימה ובשיעול.
  • ירידה לא מכוונת במשקל.
  • חולשה כללית.
  • חום.
  • הזעות לילה.
  • צמרמורות.
  • חוסר תיאבון.

במחלה מפושטת החיידק יכול להתפשט למערכות ולאיברים שונים ולגרום למגוון תסמינים – בהתאם לאיברים המעורבים כגון כליות, מעי, עמוד שדרה, מוח ועוד.
 

אוכלוסיות בסיכון

מומלץ לבצע את הבדיקה בהוראת רופא.ה ובהופעת תסמינים נשימתיים שיכולים להתאים לשחפת, במיוחד במדוכאי.ות חיסון מסיבות שונות (חולי איידס, מטופלי כימותרפיה ועוד) ובמי שהיה יכול להיחשף לחיידק[3].

אופן ביצוע הבדיקה

לא נדרשת הכנה מוקדמת לבדיקה. הבדיקה כוללת איסוף של כיח לכלי קיבול שיינתן במעבדה. ככל שהכיח מגיע מאתר עמוק יותר במערכת הנשימה, כך עולה רגישות הבדיקה, לכן עדיף להשתעל ולהעלות כיח מהריאות. תוצאות יגיעו לרוב תוך מספר ימים עד מספר שבועות[1].

אזהרות

סיכון: הבדיקה אינה פולשנית ואינה חושפת את הנבדק.ת לסיכונים[4].

פענוח תוצאות

[1]
תוצאה שלילית
תוצאה זו מעידה על היעדר החיידק בכיח ותומכת בשלילת האבחנה של מחלה פעילה.

תוצאה חיובית

תוצאה זו מעידה על הימצאות החיידק בכיח ומאשרת את האבחנה של שחפת פעילה.


יש לציין כי תוצאה שלילית אינה בהכרח שוללת את האבחנה של זיהום, ולעתים ייתכן דיכוי או כשל של בדיקת ה-PCR. בנוסף, ייתכן שהדגימה לא מכילה כמות מספקת של חיידקים לצורך זיהוי. בנוסף, ייתכן כי חיידקי השחפת נמצאים בגוף, אך המחלה בשלב הרדום ולכן אינם ניתנים לזיהוי בכיח.

רמת סיכון:

הכי נמוך
רופאים בתחום
ד"ר מאיר קרופסקי
ד"ר מאיר קרופסקי ריאות
5.0
( 6 חוות דעת )
"ד״ר קרופסקי, הרשים אותי מאד כמומחה בתחומו, עם ידע רפואי נרחב ביותר. במקביל ״ולמרות״ מומחיותו, הוא צנוע, אנושי, ואמפטי ביותר. שלא נזדקק לו ולדומיו, אך אם וכאשר נזדקק, הוא כתובת ראויה ומומלצת ביותר."
פרופ' דב היימר
פרופ' דב היימר ריאות
מומחה למחלות ריאה, עוסק בשיעול ממושך, אסתמה ומחלות ריאה על רקע עישון
פרופ' דניאל ויילר
פרופ' דניאל ויילר ריאות
מקבל פונים בתחום מערכת הנשימה לרבות אבחון וטיפול במחלות ריאה שונות וכן מתן חוות דעת רפואיות לבית המשפט ולביטוח לאומי ומשרד הביטחון
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו