ירידה בשמיעה

מה יכולות להיות הסיבות לירידה בשמיעה וכיצד ניתן לטפל בכך?
כתבה פרסומית כתבת חסות


סובלים מבעיות שמיעה? התייעצו עם המומחים שלנו בפורום מכשירי שמיעה >>>

בעיות בשמיעה יכולות להתחלק לשתי קבוצות רחבות: פתאומית והדרגתית. 

כאשר ילד בגיל חמש או יותר מתלונן על קושי לשמוע שהתפתח בתקופה קצרה, בדרך כלל הבעיה היא חסימה של האוזן. אם מתייחסים לצד החיצוני של עור התוף, יכולות להיות לכך סיבות כמו חסימה שנובעת מהצטברות שעווה (צרומן), חפץ זר שהילד דחף לתעלת האוזן, או דלקת בתעלת האוזן. אם מתייחסים לצד הפנימי של תוף האוזן, החסימה יכולה להתרחש כשנוזל הצטבר בגלל דלקת באוזן או אלרגיה. 

בעיות אוזניים אצל ילדים יכולות להתקיים כבר מלידה. ניתן כיום לבחון שמיעה אצל ילד בכל גיל תוך שימוש במחשבים שמנתחים שינויים בגלי המוח בתגובה לצלילים. בצורה פשוטה יותר, פעוט עם שמיעה רגילה יגיב לצלילים כמו מחיאת כפיים, חצוצרה או שריקה. התפתחות רגילה של הדיבור מסתמכת על השמיעה. ילד שהדיבור מתפתח אצלו באיטיות או שאינו מתפתח כלל עלול לסבול מבעיות שמיעה.
חלק מהירידה בשמיעה, בעיקר בתדרים הגבוהים יותר, נורמלית לאחר גיל 20. אם הירידה בשמיעה הופכת לבעייתית בגילאים מבוגרים, זה הזמן לבקר אצל הרופא/ה. בעיות שמיעה יחקו לפעמים בעיות חשיבה או הבנה, כך שאנשים חושדים בטעות שמדובר בסניליות, אלצהיימר או בעיות נוירולוגיות אחרות.

טיפול ביתי
בדיקת אוזניים מחייבת ביקור אצל רופא/ה. עם זאת, אם אתם יודעים בבטחה שהבעיה נגרמה על-ידי ריבוי שעוות אוזניים ניתן לטפל בכך בבית. (ראו: טיפול ביתי בהפרשות אוזניים,  ראו במנוע האבחון)
אם אתם מנסים להסיר חפצים זרים מהאוזן, עשו זאת בזהירות. אל תנסו להוציא חפצים אלא אם קל להגיע אליהם והסרתם הוודאית אינה מסוכנת ולא תפגע במבנה האוזן. לעולם אל תשתמשו בחפץ חד כדי להוציא גופים זרים. פעמים רבות, ניסיון להוציא חפץ מוביל לדחיפתו עמוק יותר לתוך האוזן או לפגיעה בעור התוף.

בעת ביקור אצל הרופא/ה
בדיקה מקיפה של שתי האוזניים בדרך כלל מגלה את הסיבה לירידה בשמיעה. אם לא כן, ייתכן שיומלץ על  בדיקת שמיעה רגילה או בדיקות אחרות. פעמים רבות ניתן לשפר שמיעה במגוון שיטות, כולל עזרי שמיעה.

 
סובלים מבעיות שמיעה? התייעצו עם המומחים שלנו בפורום מכשירי שמיעה >>>

פורומים גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בילבול ואיבוד זיכרון הדס 17/11/2020 12:55
 • שלום, אבי מאוד מבולבל בימים האחרונים, הוא גם שוכח הרבה וגם חושב שהוא במקומות אחרים. האם נוירולוג הוא הכתובת המתאימה?

 • + הוסף תגובה
חוסר אוריינטאציה והפרעה בזכרון ד"ר רון בן יצחק 20/11/2020 16:09
 • שלום רב שאלה חשובה ומועילה- תודה! במידה ואבא סובל גם: ריבוי תרופות שינויים במצב הרוח הפרעה בשליטה בסוגרים ירידה תפקודית הפרעה בהליכה נפילה חוזרת רצוי לבצע הערכה גריאטרית כוללנית\מקיפה. בהצלחה ד"ר בן יצחק רון

 • + הוסף תגובה
בחילות וחוסר תיאבון ריקי 09/11/2020 19:32
 • שלום, מה יכול לגרום לחוסר תיאבון ובחילות בגיל המבוגר שנמשכים חודשים רבים? מה רצוי לבדוק במקרה כזה? תודה.

 • + הוסף תגובה
בחילות והקאות ד"ר רון בן יצחק 12/11/2020 21:00
 • אני מציע לבצע בדיקות מעבדה כמו כן בדיקה גופנית- הייתכן והמדובר בריפלוקס או בדלקת של הקיבה או הוושט? כמו כן נדרש לעבור על הטיפול התרופתי על מנת לשלול תגובה לטיפול תרופתי שאינו הולם בדיקת פעולות מעיים... ייתכן ועצירות גורמת לבחילה והקראה חוזרת האבחנה המבדלת רחבה. נדרשת הערכה גריאטרית כוללנית בהצלחה ד"ר בן יצחק רון

 • + הוסף תגובה
אמא בת 82 אמיר 12/11/2020 13:59
 • שלום דוקטור, אימי בת כ82 ולאחר אישפוז בבית חולים ושיקום, מזה כחצי שנה נעזרת במטפלת 24/7, מאז ומתמיד הייתה אישה חזקה ודעתנית והיום קשה לה לקבל את מצבה החדש, לאחרונה היא מתחילה לדמיין שהמטפלת גונבת לה אוכל מהבית וחמור מכך היא מדמיינת שלמטפלת יש רומן עם אבי, זה גורם לה למצבי רוח קשים עם בכי וכעס על כל המשפחה שאנחנו משתפי פעולה עם המטפלת ושאנחנו חושבים שהיא משוגעת, היא מטופלת עם ציפרלקס שרופא המשפחה נתן לה אבל לצערי זה הולך ומחמיר, אמא כמעט ולא יוצאת מהבית עקב מצבה הפיזי ואני חושש שהיא תתדרדר, אשמח לעצתך.

 • + הוסף תגובה
מחשבות שווא - תעתועי דמיון ד"ר רון בן יצחק 12/11/2020 20:57
 • שלום רב ככל הנראה המדובר במחשבות שווא או תעתועי דמיון פראנואידיים, האופייניםם להפרעת התנהגות הקשורה בירידה קוגניטיבית אני ממליץ להפחית את מנון הציפראלקס, לעבור הערכה גריאטרית כוללנית ולהתחיל באיזון פסיכוגריאטרי, כמקובל בהצלחה ד"ר בן יצחק רון

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!