ירידה בשמיעה

מה יכולות להיות הסיבות לירידה בשמיעה וכיצד ניתן לטפל בכך?

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 07/11/2010

סובלים מבעיות שמיעה? התייעצו עם המומחים שלנו בפורום מכשירי שמיעה >>>

בעיות בשמיעה יכולות להתחלק לשתי קבוצות רחבות: פתאומית והדרגתית. 

כאשר ילד בגיל חמש או יותר מתלונן על קושי לשמוע שהתפתח בתקופה קצרה, בדרך כלל הבעיה היא חסימה של האוזן. אם מתייחסים לצד החיצוני של עור התוף, יכולות להיות לכך סיבות כמו חסימה שנובעת מהצטברות שעווה (צרומן), חפץ זר שהילד דחף לתעלת האוזן, או דלקת בתעלת האוזן. אם מתייחסים לצד הפנימי של תוף האוזן, החסימה יכולה להתרחש כשנוזל הצטבר בגלל דלקת באוזן או אלרגיה. 

בעיות אוזניים אצל ילדים יכולות להתקיים כבר מלידה. ניתן כיום לבחון שמיעה אצל ילד בכל גיל תוך שימוש במחשבים שמנתחים שינויים בגלי המוח בתגובה לצלילים. בצורה פשוטה יותר, פעוט עם שמיעה רגילה יגיב לצלילים כמו מחיאת כפיים, חצוצרה או שריקה. התפתחות רגילה של הדיבור מסתמכת על השמיעה. ילד שהדיבור מתפתח אצלו באיטיות או שאינו מתפתח כלל עלול לסבול מבעיות שמיעה.
חלק מהירידה בשמיעה, בעיקר בתדרים הגבוהים יותר, נורמלית לאחר גיל 20. אם הירידה בשמיעה הופכת לבעייתית בגילאים מבוגרים, זה הזמן לבקר אצל הרופא/ה. בעיות שמיעה יחקו לפעמים בעיות חשיבה או הבנה, כך שאנשים חושדים בטעות שמדובר בסניליות, אלצהיימר או בעיות נוירולוגיות אחרות.

טיפול ביתי
בדיקת אוזניים מחייבת ביקור אצל רופא/ה. עם זאת, אם אתם יודעים בבטחה שהבעיה נגרמה על-ידי ריבוי שעוות אוזניים ניתן לטפל בכך בבית. (ראו: טיפול ביתי בהפרשות אוזניים,  ראו במנוע האבחון)
אם אתם מנסים להסיר חפצים זרים מהאוזן, עשו זאת בזהירות. אל תנסו להוציא חפצים אלא אם קל להגיע אליהם והסרתם הוודאית אינה מסוכנת ולא תפגע במבנה האוזן. לעולם אל תשתמשו בחפץ חד כדי להוציא גופים זרים. פעמים רבות, ניסיון להוציא חפץ מוביל לדחיפתו עמוק יותר לתוך האוזן או לפגיעה בעור התוף.

בעת ביקור אצל הרופא/ה
בדיקה מקיפה של שתי האוזניים בדרך כלל מגלה את הסיבה לירידה בשמיעה. אם לא כן, ייתכן שיומלץ על  בדיקת שמיעה רגילה או בדיקות אחרות. פעמים רבות ניתן לשפר שמיעה במגוון שיטות, כולל עזרי שמיעה.

 
סובלים מבעיות שמיעה? התייעצו עם המומחים שלנו בפורום מכשירי שמיעה >>>

פורומים, גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בילבול. נינה 08/11/2019 23:23
  • שלום. אימי בת 87,עצמאית בתפקוד,עם הפרעות זכרון קלות בקרע. נוטלת קסנקס ,נוקטורנו 3.5,קונטרולוק ,קרדילות ואליקוויס. אתמול הייתי עדה לתופעה שהלחיצה אותי: היא התבלבלה ולקחה כדור נוקטורנו 7.5 מ"ג,לא נטלה קסנקס. עכבןר כמה דקות היא החלה לדהר עם עצמה,החלה לשוטט בבית,שאלה איפו היא נמצאת ומדוע נמצאת במקום זה..זכרה שמות הילדים והנכדים. נרדמה כעבור רבע שעה -עשרים דקות.. המצב הלחיץ אותי מאוד. שאלה : האם יתכן שכל הץופעות הללו מגרמו מ-7.5 מ"ג נוקטןרנו או שמדובר במשהו הרבה יותר בעייתי ? ץודה

  • + הוסף תגובה
בעיות בזיכרון טווח קצר חן 28/10/2019 10:16
  • שלום, לאמא שלי בבתקופה האחרונה (אזור שנה) החלה תופעה של שכחה בטווח קצר. אחרי חצי שעה של שיחה נניח, היא יכולה לא לזכור פרט מהותי. מעבר לכך מצב בריאותי תקין. היא מעשנת ונוהגת לשתות 2 כוסות יין בערב ולעיתים להתעורר בלילה ולטול ואבן. לפני שנה הלכנו לייעוץ פסיכוגריטרי והתוצאות הראו מדדים מינמלים אך לא מצביעים על בעיה והומלץ לנו להגיע שוב כחצי שנה מאוחר יותר. האם יש קשר בין צריכת האלכוהול והואבן אחרי כמה שעות לבעיה בזיכרון ? היא נוהגת לעשות זאת כבר בערך 5 שנים.

  • + הוסף תגובה
אבחון הפרעה בזיכרון ד"ר רון בן יצחק 07/11/2019 07:20
  • שלום רב קיים קשר בין צריכת אלכוהול ונטילת כדורים ממשפחת הבנזודיאזפינים. מעבר לכך רצוי לחפש סיבות מיטאבוליות הפיכות נוספות. מציע לעבור אבחון גריאטרי כוללני מידי חצי שנה ולעקוב אחר התוצאות המתקבלות באותם כלי מדידה בהצלחה ד"ר בן יצחק

  • + הוסף תגובה
חוות דעת פסיכוגאטריה יעל 25/10/2019 08:56
  • שלום רב, האם ניתן לקבל חו״ד פסיכגאטריה לביהמ״ש רק , על פי רשימת תרופות פסכיאטריות , וכן על פי דוח רפואי שרשום בו בין היתר כי סבי ז״ל סבל מדכאון פוסטטראומתי במשך שנים רבות . תודה רבה יעל

  • + הוסף תגובה
חוות דעת פסיכוגריאטרית ד"ר רון בן יצחק 07/11/2019 07:18
  • בוקר טוב לא ברורה לי שאלתך: התייחסות שונה במידה והסבא בחיים. האם המדובר בחוו"ד פוסט-מורטם? עקרונית נדרשת חוו"ד המתייחסת למצב רגשי, חשיבתי, תפקודי, רפואי בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!