כל מה שחשוב לדעת על עצירות

עצירות היא בעיה שעשויה להיות מוכרת לאנשים רבים. למעשה, מדובר באחת הבעיות הבריאותיות השכיחות ביותר בעולם, שכן על פי הערכות שונות כחמישית מכלל אוכלוסיית העולם סובלת מבעיה זו במידת חומרה כזו או אחרת.

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 10/07/2019
עצירות היא בעיה שעשויה להיות מוכרת לאנשים רבים. למעשה, מדובר באחת הבעיות הבריאותיות השכיחות ביותר בעולם, שכן על פי הערכות שונות כחמישית מכלל אוכלוסיית העולם סובלת מבעיה זו במידת חומרה כזו או אחרת. עקב שכיחותה הגבוהה, כמו גם עקב האופן בו היא פוגעת בתפקוד חיי היום יום של הסובלים ממנה, חשוב לדעת שהיא ניתנת לפתירה יחסית בקלות ולא צריך להשלים עם החיים הלא נוחים עמה.סימפטומים
עצירות היא תופעה המתארת קושי בעשיית צרכים ויציאות רגילות וסדירות. מומחים מגדירים מצב של עצירות כאשר אדם מבצע רק שלוש יציאות בשבוע או פחות, וזאת תוך כדי קושי רב ומתן צואה קשה ויבשה. סימפטום נוסף לעצירות הוא שהיציאות עצמן חלקיות ולא שלמות. שורת סימפטומים נילווים עשויים להופיע לצד העצירות, וזאת עקב הלחץ הפיזי והנפשי אשר מופעל על הסובל ממנה. בין אלו ניתן למנות כאבי ראש ובטן, עייפות, בטן נפוחה ועוד.

סיבות וגורמי סיכון
העצירות אם כן הינה בעיה מטרידה אשר מביאה לחוסר נוחות וסבל גדול עבור אנשים רבים. אף על פי כן, חשוב לזכור שלרוב עצירות היא סימפטום אשר נוצר עקב מצבים רפואיים מורכבים, אשר קשורים למערכות העיכול וטיהור הרעלים של הגוף. כך למשל אנשים מבוגרים רבים סובלים מעצירות, וזאת עקב בעיות שונות בשרירי רצפת האגן, טחורים ומחלות נוספות המקושרות לזקנה. נשים בהריון אף הן נוטות לסבול מעצירות, וזאת עקב המשקל הרב שהן נושאות, אשר מפעיל לחץ על מערכת העיכול שלהן. גם חולים בסוגים שונים של סרטן או מחלות אחרות כגון טרשת נפוצה עשויים לחוות עצירות. אולם חשוב לזכור שתזונה לקוייה היא אחד הגורמים העיקריים שגורמים לעצירות, בהקשר של קבוצות הסיכון הללו כמו גם קבוצות אחרות - צריכה גבוהה מדי של מזון מעובד, יבש ונטול רכיבים תזונתיים הוא הבסיס לכל מקרה כזה של עצירות.


מניעה
הטיפול הטוב ביותר לעצירות הוא מניעתה מלכתחילה. וכפי שניתן להבין מהאמור לעיל, תזונה נאותה היא הטיפול המניעתי הטוב ביותר להופעת עצירות. לפיכך, מומלץ להרכיב תפריט יומי מאוזן אשר כולל כמות גבוהה של מזונות עשירים בסיבים ורכיבים תזונתיים נוספים, כמו דגנים מלאים ופירות וירקות טריים. מומלץ גם לצרוך כמה שפחות מזון מעובד, סוכר, קפאין, אלכוהול וסוגי רעלים שונים, אשר מקשים על מערכת העיכול לבצע את תפקידה כראוי. חשוב לציין שגם פעילות גופנית מסייעת במניעת העצירות, שכן ספורט על סוגיו מסייע בתהליך פירוק המזון וחילוף החומרים של הגוף. נטילה קבועה של חיידקים פרוביוטיים תעזור למנוע עצירות.

טיפול
במידה ואדם מסוים חושש שהוא סובל מעצירות, קיים פתרון טבעי לבעייתו. השלב הראשון בטיפול הוא שחרור הלחץ המיידי שאותו אדם חש. זאת ניתן לעשות במספר אופנים, כמו תוספי תזונה הגורמים למטבוליזם לעבוד טוב יותר, פרוביוטיקה במינון גבוה, הידרוקולוניקס ועוד. השלב הבא בטיפול הוא זיהוי הרכיבים החסרים בתזונתו של אותו אדם, והרכבת תפריט הולם אשר ימנע את חזרתה של העצירות. כמובן שעל מנת שכל שלבי הטיפול יתבצעו כהלכה וללא סיכונים מיותר יש להיוועץ במומחים לטיפול בעצירות, ולא לפעול על פי שיקול הדעת האישי.
 

פורומים, רפואה סינית ומערכת העיכול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מתוק ורפואה סינית חנה 21/07/2019 15:02
  • רציתי להיעזר ברפואה סינית לבעיות חוסר נוחות במערכת העיכול, אך קיבלתי "המלצה" שלא לאכול כלל סוכרים. איני מעוניינת לותר עליהם. האם הרפואה הסינית בכל זאת יכולה לסייע? תודה

  • + הוסף תגובה
ניתוח כוכב 26/05/2019 20:17
  • היי, מעל עשר שנים אני סובלת מליחה. לפני חמש שנים עברתי ניתוח של צניחת רירית של המעי הגס. אני יודעת שהריאות קשורות למעי גס, איזה תחום ברפואה הסינית יכול לטפל לי בליחה? אציין שהליחה שקופה, מרגישה אותה באף אחורי. תודה רבנ

  • + הוסף תגובה
ליחה Dipl.Ac.Herbs אבי פלד 26/05/2019 20:31
  • שלום,כל מטפל/ת מוסמך ברפואה סינית מבין את הקשרים הפילוסופים שהזכרת ויכול לעזור. לא תמיד יש קשר ייתכן שמדובר בהיווצרות ליחה על רקע תזונה לקויה או חולשת טחול כפי שאנחנו קוראים לזה. . ממליץ לבדוק תחילה את הסיבה לליחה אצל רופא א.א.ג ואחכ תוכלי לקבל טיפול בדיקור ,צמחי מרפא ותזונה . מניסיון אפשר לעזור . בהצלחה

  • + הוסף תגובה
גיל מעבר קרן 12/05/2019 11:09
  • אני בת 53, בגיל המעבר, לאחרונה עם חוסר נוחות רציני בקיבה. מה יש לרפואה הסינית להציע? הרופא רשם אומפרדקס..

  • + הוסף תגובה
גיל המעבר ובעיות קיבה Dipl.Ac.Herbs אבי פלד 12/05/2019 11:46
  • שלום קרן , התרופה שקיבלת אני מבין שאי הנוחות בקיבה מתבטאת בצרבות / כאב בבטן עליונה . מבחינה מערבית אין קשר ישיר בין תופעות גיל המעבר לכאבים בקיבה. ברפואה הסינית אנו מתייחסים לשלל הסימפטומים (לרבות השינויים החלים בגיל המעבר ) ומתאימים טיפול המבוסס על תזונה מניעתית , דיקור סיני והתאמת צמחי מרפא במידת הצורך . כל אלה על מנת לטפל גם בתופעות גיל המעבר וגם בבעיות הקיבה. הטיפול במקרה זה יעיל ביותר . בינתיים הימנעי ממאכלים חריפים , מטוגנים, מתובלים מדי ,לאכול ארוחות קטנות ולא לפני שינה . בהצלחה :)

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!