חולי קרוהן או קוליטיס – אין צורך לפחד מנסיעות למדינות מתפתחות וטרופיות

מחקר חדש סותר את המיתוס לפיו הסובלים ממחלות מעיים נמצאים בסיכון מוגבר לפתח בעיות מעיים במדינות מתפתחות.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 06/11/2012


מחקר חדש סותר את המיתוס לפיו הסובלים ממחלות מעיים נמצאים בסיכון מוגבר לפתח בעיות מעיים במדינות מתפתחות. מחלות קרוהן וקוליטיס תוקפות חולים צעירים רבים, אשר נזקקים לעתים קרובות לטיפול בסטרואידים ולתרופות אחרות מדכאות של מערכת החיסון בכדי להרגיע את הדלקת המתמדת במעי.

מטבע הדברים, חולים אלו, גם כאשר מחלתם רגועה, מהססים וחוששים מפני נסיעות לחו"ל, בפרט לאזורים טרופיים ומתפתחים כגון המזרח הרחוק ודרום אמריקה. אפילו רבים מבין רופאי הגסטרו ממליצים לחולים להימנע מנסיעות אלו, למרות שעד כה לא היה מחקר שבדק האמנם יש סיכון מוגבר לבעיות מעיים במדינות מתפתחות למטיילים עם קרוהן וקוליטיס.

שאלה זו נבחנה כעת במחקר ראשוני מסוגו, על ידי צוות חוקרים בראשות ד"ר שומרון בן-חורין, מנהל השרות למחלות מעי דלקתיות במכון הגסטרו בבית חולים שיבא תל-השומר, ובהשתתפות פרופ' בני אבידן ממכון הגסטרו ופרופ' אלי שוורץ, מנהל המרכז לרפואת מטיילים בתל השומר.
במחקר נבדקו 222 חולים בקרוהן וקוליטיס שטיילו ברחבי העולם, לעומת 224 מטיילים בריאים בכדי לבדוק מהו הסיכון הטמון בנסיעות למדינות מתפתחות וטרופיות.

באופן מפתיע ובניגוד למצופה, נמצא כי חולי קרוהן וקוליטיס לא לקו בבעיות מעיים יותר מאשר אנשים בריאים, בעת טיולים בדרום מזרח אסיה, דרום אמריקה ואזורים מתפתחים וטרופיים אחרים בעולם.

יתרה מזאת, נמצאה אף נטייה לירידה בשכיחות של בעיות מעיים באזורים אלו אצל החולים לעומת המטיילים הבריאים, אשר לכאורה ניתן לפרשה כאפקט "מגן" של הטיול כנגד התפרצות המחלה. גם חולים שנטלו תרופות מדכאות חיסון מקבוצות אזאתיופרין או אינפליקסימב בזמן הטיול, לא לקו יותר בבעיות מעיים לעומת המטיילים הבריאים, בפרט אם היו בהפוגה של המחלה במשך 3 חודשים קודם ליציאה לטיול.

ממצאי המחקר עשויים להצביע על כך, כי יתכן שהחרדה של חולי קרוהן וקוליטיס מפני נסיעה לאזורים טרופיים ומתפתחים, הינה מוגזמת ואין למנוע מהחולים נסיעות שכאלו, בפרט בעת הפוגה של מחלתם.

עם זאת, ד"ר בן-חורין מזהיר כי על החולים לנקוט משנה זהירות ולהתייעץ לפני כל טיול עם רופא גסטרו ועם מרפאת מטיילים, וכמובן להקפיד על משטר החיסונים המומלץ לפי יעד הנסיעה בכדי למנוע זיהומים נדירים שעשויים להיות קשים.

המחקר פורסם לאחרונה בעיתון הגסטרו היוקרתי Clinical Gastroenterol Hepatology, וזכה לתהודה רבה בעיתונות בארה"ב.

פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!