דלג לתוכן

אינפליקסימב (Infliximab)

ערוץ בריאות כללית
4 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • נמוך סיכון ממנת יתר נמוך
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • מעכבי TNF-alpha שייך לקבוצת מעכבי TNF-alpha

שמות מסחריים

 • Remicade רמיקייד Remicade
 • Remsima רמסימה Remsima
 • IXIFI איקסיפי IXIFI

אינפליקסימב הופקה בטכנולוגיה של הנדסה גנטית והיא דומה לנוגדן המופרש בגופנו אשר נקשר לחלבון בשם TNF- alpha (קיצור של Tumor Necrosis Factor). חלבון זה מיוצר בגופנו באופן תקין ויש לו תפקיד חשוב בתהליכים דלקתיים ובפעילות מערכת החיסון. אינפליקסימב נקשרת ל TNF- alpha ומעכבת את השפעותיו על התהליך הדלקתי. 

השימוש באינפליקסימב הוא עבור מחלות דלקתיות שמערבות את המערכת החיסונית: דלקת פרקים שגרונית, דלקת כיבית של המעי הגס, דלקת חוליות מקשרות, מחלת קרוהןספחת ודלקת פרקים פסוריאטית (שילוב של פסוריאזיס ודלקת פרקים).

הטיפול בדלקת פרקים שגרונית ינתן לרוב בשילוב עם מתוטרקסאט ואילו הטיפול במחלת קרוהן ינתן במקרה שטיפולים קודמים כשלו. אינפליקסימב אינה מומלצת לילדים, למעט ילדים בני 6-17 החולים במחלת קרוהן.

לא מדובר בריפוי המחלות הנ"ל אלא בהפחתת תסמיני הדלקת ובאופן זה עיכוב הנזק הנגרם לרקמות השונות. כמו תרופות אחרות המעכבות את פעילות ה TNF-alpha, אינפליקסימב מעלה את הסבירות לזיהומים קשים (כולל שחפת, אלח דם ודלקת ריאות) על-כן יש צורך במעקב רפואי בעת השימוש בה. 

צילום: shutterstock 

מידע

אופן נטילת התרופה

אינפוזיה לוריד (עירוי של שעתיים)

תדירות וזמן נטילה

מנה 1, לאחר שבועיים מנה 2, ולאחר 6 שבועות מנה 3. ובהמשך תינתן מנת אחזקה כל 8 שבועות (להוציא דלקת חוליות מקשחת שבה תינתן מנה כל 6 שבועות)

טווח המינון

5 מ"ג עבור כל ק"ג. (ניתן לעלות ל 10 מ"ג במצבים בהם ההשפעה פוחתת) בדלקת פרקים שגרונית- 3 מ"ג עבור כל ק"ג , בשילוב עם מתוטרקסאט. בדלקת פרקים שגרונית ניתן לעלות גם ל- 10 מ"ג או לטפל כל 4 שבועות.

תחילת ההשפעה

2-14 שבועות, תלוי במחלה.

משך ההשפעה

לא ידוע.

תזונה

אין הגבלות מיוחדות.

מנה שנשכחה

יש ליצור קשר עם הרופא המטפל.

הפסקת התרופה

באם אין שיפור בתסמינים לאחר מספר שבועות, הרופא ישקול האם להפסיק את הטיפול. במצב של התחלת טיפול מחדש לאחר הפסקה ממושכת יש לעקוב אחר תגובת המטופל על מנת לאתר תסמיני רגישות יתרה.

מינון עודף

אין חשש לתסמינים המסכנים חיים, אך בכל זאת יש לפנות לעזרה רפואית.

אזהרות

הריון

יש להשתמש רק אם הרופא חושב שהדבר הכרחי עבורך. יש להימנע מכניסה להריון במהלך הטיפול ובמהלך 6 חודשים לאחר הפסקתו.

הנקה

אין להיניק במהלך קבלת הטיפול, או במשך 6 חודשים לאחר הפסקתו.

תינוקות וילדים

מעל גיל 6 שנים, בהתאם לאבחנה, והמלצה רפואית. התכשיר רמסימה, אינו מיועד לשימוש בילדים.

קשישים

ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.

אלכוהול

אין בעיות מיוחדות, אך אלכוהול עשוי להחמיר את המחלה עבורה ניתנת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של

 • אי ספיקת לב (heart failure)
 • אפילפסיה (כפיון)
 • זיהום כלשהו
 • חיסונים אשר ניתנו לאחרונה
 • דלקת כבד (hepatitis)
 • מחלת ריאות
 • שחפת
 • מחלת סרטן
 • דיכוי חיסוני
 • מחלה של מערכת העצבים המרכזית
 • בעיות דמויות לופוס
 • נשאות להפטיטיס B, או התפתחות חוזרת של מחלה פעילה
 • בעיות במערכת הדם
 • אלרגיה
 • עישון

תופעות לוואי

החלפה חד פעמית בין תרופת מקור לבין תרופת ביו-סימילאר ולהיפך- מאושרת על ידי משרד הבריאות. כל החלפה בתרופה ביולוגית חייבת להתבצע על-ידי הרופא המטפל, ותוך מתן הסבר. השם המסחרי של התרופה המופיע במרשם צריך להיות זהה לשם המסחרי המופיע על אריזת התרופה שמסופקת בבית המרקחת. בכל מקרה של ספק, יש לפנות לרוקח או לרופא המטפל.

תופעות לוואי שכיחות מאוד: 

כאב בטן, בחילה, זיהום נגיפי כגון הרפס או שפעת, זיהום בדרכי הנשימה העליונות כגון סינוסיטיס, כאב ראש, תופעות לוואי כתוצאה מהעירוי, כאב.

תופעות לוואי שכיחות:

שינויים בתפקוד הכבד, עלייה באנזימי הכבד, זיהום ריאות או חזה כגון דלקת של הסימפונות, או דלקת ריאות, קושי בנשימה או כאבים בנשימה, כאב בחזה, דימום בבטן או במעי, שלשול, בעיות עיכול, צרבת, עצירות, סרפדת, פריחה מגרדת או עור יבש. בעיות בשיווי המשקל או תחושת סחרחורת, חום, הזעה מוגברת. בעיות בזרימת הדם כגון לחץ דם נמוך או גבוה, פצעים, גלי חום או דימום מן האף, עור חם ואדום. תחושת עייפות או חולשה. זיהום חיידקי כגון אלח דם, מורסה או זיהום של העור-צלוליטיס, זיהום של העור כתוצאה מפטריה, בעיות בדם כגון אנמיה או ספירה נמוכה של תאי דם לבנים,  נפיחות של בלוטות הלימפה, דיכאון, בעיות שינה. בעיות בעיניים, כולל עיניים אדומות וזיהומים. דופק מהיר , כאב במפרקים, בשרירים או בגב, זיהום בדרכי השתן, פסוריאזיס, בעיות בעור כגון אקזמה ונשירת שיער,תגובות במקום ההזרקה כגון כאב, נפיחות, אדמומיות וגרד, צמרמורות, הצטברות נוזלים מתחת לעור הגורמת לנפיחות, תחושת נימול או עקצוץ.

ייתכנו תופעות אלרגיות.  עד 12 יום לאחר קבלת הטיפול. חלק מהתגובות הללו עלולות להיות חמורות או מסכנות חיים, יש לדווח לרופא.

תופעות חמורות יותר המחייבות פניה לעזרה רפואית:

- תופעות אלרגיה חמורות כגון- פריחה, קשיי נשימה, לחץ בחזה, התנפחות הפנים, הפה והגרון.

- סימני זיהום (כולל שחפת) כגון חום, עייפות, שיעול שעלול להתמשך, קוצר נשימה, תסמינים דמויי שפעת, ירידה במשקל, הזעות לילה, שלשול, פצעים, הצטברות של מוגלה במעיים או מסביב לפי הטבעת, בעיות בשיניים או תחושת צריבה בזמן מתן שתן.

- סימנים אפשריים של סרטן כגון התנפחות של בלוטות לימפה, ירידה במשקל, חום, גושים קטנים לא רגילים על העור, שינויים בשומות או צבע העור, או דימום וגינלי לא רגיל.

-סימנים של בעיות בכבד כמו הצהבת העור והעיניים, התנפחות, פריחה בעור.

- סימנים של הפרעה במערכת החיסונית הנקראת זאבת (לופוס) כגון כאב במפרקים או פריחה, או שיעול, קוצר נשימה, חום.

- סימנים של ספירת דם נמוכה כגון חום מתמשך, דימום או פציעה ביתר קלות כתמים קטנים אדומים או סגולים הנגרמים מדימום מתחת לעור או חיוורון.

- סימנים לבעיות עור חמורות .

יתכנו גם שינויים בראיה, קושי בבליעה, סחרחורת, חום, סימנים דמויי שפעת, פירכוסים, כאבי מפרקים ושרירים, התעלפות, הצהבה של העור והעיניים. בעיקר בקרב אוכלוסיות בסיכון, עלולים להתפתח זיהומים קשים כגון: אלח דם, שחפת ודלקת ריאות.

סימנים של בעיות במערכת העצבים- כמו סימני שבץ (נימול פתאומי או חולשה בפנים, בזרועות או ברגליים, במיוחד בצד אחד של הגוף, בלבול פתאומי, קושי בדיבור או בהבנה, קושי בראיה בעין אחת או בשתי העיניים, קושי בהליכה, סחרחורת, אובדן שיווי משקל או קואורדינציה או כאב ראש חמור), 

תופעות לוואי נוספות בשכיחות לא ידועה כוללות סרטן, סרקומה על שם קפושי, אבדן ראייה זמני, זיהום כתוצאה ממערכת חיסון מוחלשת, התקף לב, שבץ.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

חיסונים: אין לתת חיסונים "חיים" למטופלים באינפליקסימב ומומלץ שלא לבוא במגע עם אנשים אחרים אשר קיבלו חיסון פעיל. קיים סיכון מוגבר להתפתחות זיהומים. 

תרופות המדכאות את מערכת החיסון: כגון- מתוטרקסאט, ציקלוספורין ואזאתיופרין. שילוב עם אינפליקסימב עלול לגרום לירידה בספירת כל סוגי תאי הדם כולל אנמיה אפלסטית. (למרות שמתן משולב עם מתוטרקסאט הינו מקובל)

השפעת שימוש ממושך

סיכון מוגבר לפתח לימפומה (סרטן הדם)- בעיקר בקרב צעירים המטופלים במקביל בתרופות כגון: מרקאפטופורין ואזאתיופרין. בקרב נשאים להפטיטיס B - קיים סיכון להפעלה של הנגיף. אינפליקסימב מפחיתה את יכולת הגוף להלחם בזיהומים. יש להיות ערים להתפתחות זיהומים, תוך מעקב רפואי קבוע.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
ד"ר קרלוס אידסס
ד"ר קרלוס אידסס עור ומין
פרופ' שמעון רייף
פרופ' שמעון רייף גסטרואנטרולוגיה
ד"ר ערן כהן ברק
ד"ר ערן כהן ברק עור ומין
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום פיברומיאלגיה

בניהולו של ד"ר יונתן וולמן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו