קרם הגנה – איך נקבל שיזוף ולא כוויה?

כמו בכל קיץ, אנו מוקפים במגוון אדיר של מוצרי הגנה מפני השמש. הבעיה היא לא איפה לקנות, אלא מה... כל מה שרציתם לדעת על קרם הגנה.
כתבה פרסומית כתבת חסות


כמו בכל קיץ, אנו מוקפים במגוון אדיר של מוצרי הגנה מפני השמש. הבעיה היא לא איפה לקנות, אלא מה... כל מה שרציתם לדעת על קרם הגנה.

כמה בדיוק קרם הגנה מגן עלינו?

בלי קשר לסוג המוצר, כדי להבין בדיוק כמה הקרם יעיל, פותח מדד מתוקנן ליכולתו של קרם הגנה - מקדם ההגנה מפני שמש, או spf.

הרעיון מאחורי המדד די פשוט - פי כמה מוקטנת כמות הקרינה שמגיעה לעור לאחר מריחת הקרם, ביחס לחשיפה "נאטיבית" לשמש - חשיפה זהה בלא קרם הגנה. כך לדוגמא אם תחשפו יד מרוחה בקרם spf 15 לשמש, תצטרכו לחכות 15 דקות כדי לקבל את כמות הקרינה שהייתה מקבלת אותה היד, תחת אותה השמש, בדקה, בלי קרם הגנה.

למנף את ה-spf

אלא שלמדד הזה יש חסרונות.
ראשית, המדד תוקנן רק לסוג אחד של קרינה על סגולית- קרינת uvb. בנוסף לאורכי הגל הללו, ישנה גם קרינה באורכי גל אחרים (uva, uvc, ובמידה פחותה מכך גם גלים קצרים עוד יותר) אשר יכולה לגרום לא מעט נזק לרקמה, שברוב המקרים לא לגמרי נמנע על ידי קרם הגנה.

זו בדיוק הסיבה שההגנה מפני נזקי השמש אינה יכולה להיות מוגבלת לקרם הגנה. קרם הגנה הוא "פתרון אחרון" כאשר חייבים לצאת לשמש. בגדים ארוכים, כובע וצל הם תמיד הגנה אפקטיבית יותר מכל קרם שהוא.

איך בודקים כמה spf יש למוצר מסוים? מורחים שכבה של כמילימטר על חתיכת חומר שקוף, ובודקים באמצעות מכשיר מיוחד (ספקטרופוטומטר) כמה מן הקרינה נבלעת.

פורמולציות

פורמולציה היא המושג המקצועי לסוג המוצר, או הנשא, שאמור להגן עלינו מפני קרינת השמש. למרות השם האוניברסלי "קרם הגנה", חלק נכבד מן המוצרים בשוק הם בכלל לא קרמים, כלומר מבוססי חומר שומני.
פיתוח הפורמולציות הוא מדע שלם, אבל מבחינתנו, המשתמשים הפשוטים, חשוב לדעת רק כמה פרטים בודדים:

1. מסיס במים או שומן - זו התכונה החשובה ביותר של מוצרים להגנה מפני שמש. מוצרים מסיסי שומן אמורים להיות עמידים יותר בפני מים. היות וחלק נכבד מן החשיפה מלווה בעור לח- החל משחיה בבריכה, דרך בילוי בים, וכלה בפעילות גופנית שתוביל להזעה, מרבית המוצרים בשוק מבוססים על חומרים שומניים.
הבעיה שנשא שומני בדרך כלל מרגיש פחות נעים, נספג פחות טוב בעור, ויכול לגרום לגירוי בחלק מן האנשים. העובדות הללו הובילו לפיתוח מגוון מוצרים מבוססי ג'לים, משחות וכדומה. כפי שנראה מיד, תדירות המריחה חשובה עוד יותר מהעמידות למים, לכן אם קרמים רגילים גורמים לכם לגירוי - בהחלט מומלץ לבדוק מוצרי הגנה על בסיס תחליב או ג'ל.


2. ספריי או ממרח - פורמולציות נוזליות יותר היו אמורות לאפשר אריזה של המוצר בצורת ספריי כך שיהיה קל יותר לכסות את כל שטח העור החשוף בצורה שווה. אך בפועל, גם הספריי דורש לא מעט מריחה. בנוסף, מעט המחקרים המבוקרים שנעשו בנושא הראו כי משתמשים נוטים שלא למרוח מספיק ספריי.

אז איך משתמשים נכון בקרם הגנה?


כדי באמת לקבל הגנה מקסימלית מקרם הגנה, צריך להקפיד על שימוש נכון:

1. כמות – יש למרוח בערך שתי כפות קרם הגנה. זו הכמות הדרושה כדי לכסות את הגפיים והפנים. עבור הבטן והגב דרושה כמות גבוהה אף יותר. כמובן שכל הכמויות הללו מומלצות לפי גודל גוף ממוצע. אנשים בעלי שטח פנים גדול יותר יזדקקו ליותר קרם הגנה.

2. איכות - בשמש הישראלית המינימום המוחלט הוא 30 spf. בפועל בימינו מרבית המוצרים בשוק נעים בין 50-100, בהחלט מספיק.

3. תדירות - טבילה במים, הזעה, שפשוף על ידי בגד או חול, וזמן - כל אלו פוגעים ביעילות הכיסוי. גם קרמים על בסיס שמן שאמורים להיות "עמידים למים" יש למרוח לפחות אחת לארבע שעות, ולחדש לאחר יציאה מן המים או פעילות שגרמה להזעה מרובה.

4. טכניקה - לא משנה אם מדובר בספריי, קרם מריחה או תחליב, המריחה צריכה להיות שווה ועמוקה. חשוב להקפיד על כמות גדולה של קרם הגנה, וכדי להימנע מכתמי קרם הגנה על העור, פשוט להמשיך לעסות את הקרם עד ספיגתו בגוף. מומלץ להיעזר באדם נוסף, אם אפשר, כדי לכסות את העורף, הגב והגפיים העליונות, מקומות שנוטים להיות קשים למריחה עצמית.

פורומים מלנומה והסרת שומות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הבדיקה הפתולוגית הכי מתקדמת כיום, לשלילת מלנומה נגה 22/10/2020 17:42
 • שלום, יש לי שומה בזרוע, שעומדת להיות מוסרת בכריתה מלאה  גבולות. אני רוצה להיות בטוחה בוודאות של 100%, האם זו מלנומה או לא. אני רוצה לשלוח את הנגע שנכרת, לבדיקה שהיא מעבר לבדיקה פתולוגית הישנה והרוטינית. רציתי לשאול אותך, מה הבדיקה הכי מתקדמת נכון להיום, מעבר לבדיקה הפתולוגית הרוטינית, שמעלה את אחוז הוודאות, גם לגבי *טרום* מלנומה. גם אם זה זמין רק באופן פרטי. האם למשל, ניתן לבצע על הדגימה, ריצוף גנטי, PCR וכד' ? או כל דרך מתקדמת אחרת. תודה

 • + הוסף תגובה
אבחון us ש 20/10/2020 21:37
 • שלום,בעלי עשה בדיקת אולטרסאונד בית שחי ואנו לא מבינים את הממצאים - בבתי השחי דו"צ הודגמו קשרי לימפה מוגדלים, עד גודל כ 14*34 - מ"מ מימין וכ 12*48 - מ"מ משמאל , ייתכן תגובתיים חשוב לציין שהוא נמצא במעקב כשנה וחצי לאחר הסרת מלנומה. תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
אבחון us פרופ' אסתר עזיזי 22/10/2020 10:46
 • שלום רב, על פניו מדובר בבלוטות לימפה קטנות ( מתחת ל 0.5 ס״מ) בבתי השחי. בהעדר נתונים נוספים , כגון מיקום המלנומה, עובי החדירה וכד׳, לא ניתן לקבוע מה משמעות הממצאים בus לגבי המלנומה. כדאי להתייעץ עם האונקולוג המטפל. בברכה, פרופ׳ אסתר עזיזי

 • + הוסף תגובה
וריד קטן נפוח מאחורי האוזן מצויין 30/09/2020 23:39
 • לאחרונה שמתי לב שמאחורי אחד האוזניים יש לי כמו בליטה קטנה של כעין וריד בגודל 1 ס"מ שקצת נפוח [בצד השני יש גם כזה אבל הוא פחות נפוח] יש לפעמים במשך היום שהוא פחות נפוח. האם זה דבר שדורש בדיקה של רופא עור? יש לציין שהיה לי לאחרונה לפני חודשיים מחלת נשיקה EBV, וראיתי שלפעמים יש תופעה של נפיחות מאחורי האוזן אחרי EBV. תודה!

 • + הוסף תגובה
וריד קטן נפוח מאחורי האוזן פרופ' אסתר עזיזי 13/10/2020 20:48
 • שלום רב, אכן מומלץ להבדק ע״י רופא עור בקהילה שיקבע האם יש צורך בהמשך בירור וטיפול או שניתן להסתפק במעקב. בברכה, פרופ׳ אסתר עזיזי מנהלת רפואית ספוט-קליניק

 • + הוסף תגובה
נשמע מלחיץ מצויין 19/10/2020 11:27
 • זה באמת משהו שצריך להילחץ ממנו? צריך בדיקה בדחיפות אצל רופא או שניתן להמתין

 • + הוסף תגובה
דחיפות של בדיקת נקודת חן פרופ' אסתר עזיזי 19/10/2020 22:09
 • שלום רב, אני חוזרת ומבהירה שניתן להמתין לתור הקרוב לבדיקה בעוד שבועיים. אין מקום ללחץ בשאלת הדחיפות בטווח זמן כזה. בברכה, פרופ׳ עזיזי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!