כך תזהו התייבשות בילדים

חם בחוץ, הטמפרטורה מטפסת כלפי למעלה, ולכן בלתי נמנע שנאבד מים מגופינו. אך כשזה מגיע לילדים, איבוד נוזלים מאסיבי, או התייבשות, יכול להיות בלתי מורגש כלל ואף להוביל לנזק יכול להיות הרבה יותר חמור.
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 15/08/2013


חם בחוץ, הטמפרטורה מטפסת כלפי למעלה, ולכן בלתי נמנע שנאבד מים מגופינו. אך כשזה מגיע לילדים, איבוד נוזלים מאסיבי, או התייבשות, יכול להיות בלתי מורגש כלל ואף להוביל לנזק יכול להיות הרבה יותר חמור.מה זו התייבשות?

כ-70% מגופינו מורכבים ממים. מים מהווים מצרך חיוני להתנהלות הבסיסית של גופינו. התייבשות היא תיאור רפואי למצב בו שהגוף מאבד יותר מדי מים. התייבשות מוגדרת גם כהיפוולמיה.

באופן נורמלי כל אחד מאיתנו מאבד כמות מסוימת של מים דרך הזעה, שתן ואפילו נשימה. אך התייבשות נגרמת כאשר נוצרת הוצאת יתר של מים לעומת הכנסה שלהם לגוף.

הסיבות השכיחות להתייבשות:

- שתייה לא מספקת
- הקאה
- שלשול
- הזעה מוגברת
- חום גבוה
- שימוש במשתנים

כאשר אין מספיק מים בגוף, נפח הדם שבתוך כלי הדם יורד (intravascular volume) , ונפח הדם שמועבר ללב יורד. בשלב זה מנגנוני הפיצוי בגוף מתחילים לעבוד - מרכז הצמא מופעל, נמנע מהכליה להפריש נוזלים החוצה, כך שהשתן הופך מרוכז יותר ובעל צבע צהבהב יותר וגם עולה ההתנגדות של כלי הדם , הדם פחות מגיעה לאזורים הפריפריים בגוף והעור הופך קר למגע.

בקיץ בישראל, אנו מאבדים נוזלים בלי שנרגיש בכלל ובמיוחד הילדים, אשר משחקים הרבה בחוץ, מוציאים המון אנרגיה ולרוב לא שותים מספיק.

כמו כן, שכיחותם של וירוסים הגורמים לשלשולים עולה בקיץ, מה שמהווה גורם סיכון נוסף להתייבשות אצל ילדים.

כיצד מזהים התייבשות אצל ילד?

- הרגשת עייפות וכבדות
- עצבנות וחוסר שקט, או לחילופין אפאתיות לסביבה
- הרגשת צמא בלתי פוסקת
- התייבשות הפה וסביבתו
- מיעוט שתן – בתינוקות טיטול יבש ללא שתן במשך 6 שעות, בילדים גדולים יותר - 8 שעות ללא מתן שתן
- בכי ללא דמעות
- עיניים שנראות שקועות פנימה
- דופק איטי וחלש
- גפיים קרות למגע
- בתינוקות – הפונטנלה (הרווח בין שתי עצמות הראש) נראית שקועה
- במצב קשה של התייבשות יכולה להיגרם הפסקת נשימה, ואף הכנסות למצב של קומה (חוסר תגובה לסביבה)

כיצד מאבחנים התייבשות?

הבדיקות המדויקות ביותר לאבחון התייבשות הן בדיקות דם ושתן שיכולות להיעשות רק על ידי רופאים ואחיות.
עם זאת קיימות בדיקות גופניות שמאפשרות לבחון האם יש התייבשות.

בדיקה הנקראת - "טורגור העור" (skin turgor), בבדיקה זו יש למשוך עור כף היד כלפיי מעלה, כאשר באופן נורמלי העור חוזר די מהר לכף היד בעוד שבמצב של התייבשות העור חוזר לאט למצבו התקין.

בדיקה זו אינה מהימנה דיה, ויש צורך בבדיקות נוספות. כמו כן בקשישים, העור מאוד מדובלל ממילא וקשה להאריך האם החזרה האיטית היא בגלל המצב הבסיסי של העור או עקב התייבשות.

דוגמה לבדיקה נוספת היא בדיקת "מילוי קפילרי" (capillary refill) – לוחצים על הציפורן של הילד בעדינות. בצורה התקינה הצבע הלבן אמור לחזור להיות אדמדם יחסית מהר, אם ישנה איטיות בחזרה לצבע התקין ככל
הנראה הילד מיובש.

חשוב לציין כי בדיקות אלה אינן מהימנות מספיק, ויש לפנות למקור מוסמך לצורך ביצוע בדיקת דם ושתן.

כיצד מטפלים בהתייבשות?

באופן כללי התייבשות מתוקנת על ידי מתן נוזלים יחד עם טיפול בבעיה הבסיסית שגרמה להתייבשות מלכתחילה.

במידה וההתייבשות אינה חמורה, יש לתת נוזלים במתן פומי (דרך הפה), כשיש לתת בעיקר מים ולהימנע מנוזלים המכילים סוכר (כמו מיץ ומשקאות מוגזים) או קפאין, אשר אינם עוזרים לטיפול בהתייבשות, וקפאין אף גורם להשתנה מרובה.

כאשר ההתייבשות כבר חמורה, יש לפנות לבית החולים הקרוב, שם הילד יקבל נוזלים דרך הוריד כדי לטפל במהירות בבעיה. הנוזלים יכולים גם להכיל מלחים במידה והטיפול דורש זאת (כמו במצב של תת לחץ דם).
הטיפול יוגדר כמוצלח כאשר השתן של הילד ייראה יותר בהיר מאשר צהוב, ובמקרה של תינוקות טיטול רטוב.

במידה וההתייבשות נבעה מהקאות, התזונה המומלצת לאחר שהילד הפסיק להקיא היא ראשי התיבות באת"צ - בננות, אורז, תפוחים, וצנים.

כיצד ניתן להימנע מהתייבשות?

הדרך הטובה והיעילה ביותר להימנע מהתייבשות היא בעיקר לשתות. מנגנון הצמא בגופינו פועל בעיקר כאשר אנחנו כבר כמעט מיובשים, כל שכן בילדים, שאצלם התייבשות מתרחשת בשלב מוקדם יותר ממבוגרים, שכן המאגרים שלהם מצומצמים יותר. על כן אין לסמוך על תחושת הצמא אלא לתת לילדים לשתות בכל 20-30 דקות.

דרכים נוספות להימנע מהתייבשות:

- במצב של מחלה/חום גבוה, שלשולים הקאות - יש לשתות הרבה מים.
- להימנע ככל הניתן משהות ממושכת בשמש, להצטייד בכובע ובקרם הגנה.
- הקפדה על משטר מים קבוע אצל ילדים, גם אם אינם צמאים.

פורומים מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חסימה בשק הדמעות לתינוקת בת חודש וחצי סיון 29/10/2020 10:34
  • יש לתינוקת שלי חסימה בשק הדמעות על פי הרופאים (עיניים ומשפחה), הרופאת משפחה אומרת שזה להרבה תינוקות ולעשות פשוט עיסויי ועד גיל שנה צריך לעבור ואם לא זאת פרוצדורה אחרת, הרופאת עיניים אומרת שזה חסימה בשק הדמעות אבל לתת אנטיביוטיקה 4 פעמים ביום למשך שבוע כדי שלא יהיה זיהום מההפרשות ולחסור אחרי 10 ימים להעריך את המצב, כל אחד אומר משהו אחר , בהרגשה שלי מעבר לכל העיסויים שכמובן אעשה, לתת אנטיביוטיקה בכמות כזאת לגיל חודש וחצי פחות מרגיש לי נכון והייתי רוצה קודם לנסות את האופציה של בלי אנטיביוטיקה, אבל אם חלילה יהיה זיהום אני יאשים את עצמי, השאלה היא לכמה באמת עובר העניין הזה בלי שימוש באנטיביוטיקה והאם זה ממש חובה?

  • + הוסף תגובה
שיעול מתמשך בבת שנתיים מ 19/10/2020 15:33
  • ביתי בת שנתיים משתעלת מגיל שנה בערך, בעיקר במהלך השינה. פעמים רבות זה מגיע להקאה על מנת לשחרר ליחה. צילום ריאות תקין. זה החל כשהוציאה שיניים אולם נמשך גם אח"כ. היתה הפסקה של חודשיים באביב, חשבנו שזה בגלל שינוי סוג הדיסה אולם זה חזר לאחר מכן. לפני חודש וחצי היתה שוב הפסקה של חודש ואח"כ שוב וחשבתי אולי בגלל שפחות אכלה לבן (מוצרי חלב אחרים המשיכה לאכול, לא חלב ניגר) וניסיתי להפסיק לתת לה ונראה שעזר. נשללה אלרגיה לחלב, אבק, דגנים, תירס וסויה וכן נשללה אפשרות לצליאק. לפני שבועיים היתה לה פריחה שרופא ילדים הגדירה כתגובה לאלרגיה או זיעה. מה כדאי לבדוק?

  • + הוסף תגובה
כאב בזמן נשימה איק 02/10/2020 17:01
  • אני בן 24, יש לי כאב מוזר בריאות/חזה/גב בזמן נשימה, מרגיש כאילו אני נושם אוויר קר וזה גורם לי להשתעל. לא יצאתי מהבית בתקופה האחרונה בכלל ככה שזה כנראה לא קורונה, ואני מעדיף פחות ללכת לרופא פיזית ולבדוק בגלל כל המצב במדינה. מה זה יכול להיות? יש לציין שיש לי אסתמה קלה ולעיתים מאוד רחוקות יש לי קוצר נשימה. אין לי חום או סימפטומים אחרים

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!