דלג לתוכן

התייבשות, מכת שמש

מכת חום | Dehydration
המומחים של Infomed מסבירים:
התייבשות מתרחשת כאשר איבוד נוזלי גוף, בעיקר מים, גדול מהכמות הנצרכת. גוף האדם מאבד מים בפעילות היומיומית דרך אדי מים בנשימה, בהזעה, במתן שתן ובצואה. עם איבוד המים, מאבד הגוף גם כמות קטנה של מלחים. באובדן רב של מים ביחס לכמות הנצרכת, נוצר מאזן נוזלים שלילי המוביל להתייבשות. התייבשות קשה יכולה להסתיים אף במוות.

טמפרטורת הגוף נעה סביב 37 מעלות צלזיוס, עם תנודות קטנות מאוד במהלך היום וכתלות בטמפרטורה החיצונית וברמת הפעילות. הדבר נועד בראש ובראשונה לשמור על תפקודם התקין של אנזימים שונים החשובים לפעילות התקינה של הגוף. התאים בגוף פועלים ללא הרף ומייצרים חום, כאשר בזמן פעילות ייצור החום עולה פי כמה. זו גם הסיבה לכך שאנו רועדים בסביבה קרה: הגוף מנסה לזוז ולייצר יותר חום. מצד שני, כאשר כמות החום בתוך הגוף גדולה ויש צורך לפלוט אותו החוצה - התגובה הראשונה תהיה הרחבת כלי דם הקרובים לעור. זו הסיבה שהפנים נראות סמוקות בסביבה חמה. טמפרטורת הגוף מווסתת דרך אזור במוח המשמש כ"תרמוסטט ביולוגי" ונקרא היפותלמוס.

מים הם מקור חשוב לוויסות החום בגוף בשל היכולת שלהם לאגור כמות גדולה של אנרגיה בלי להעלות טמפרטורה ובגלל שהם מגדילים את נפח הדם ועוזרים לו לזרום ביתר קלות. כשמדברים על פגיעות אקלים חם מבדילים בין מצב של חוסר בנוזלים (התייבשות) לבין עודף חום (מכת שמש או מכת חום), והם אינם קשורים בהכרח זה לזה.   Antonio Guillem | Shutterstock

מה זה עומס חום

עומס חום הוא מדד המבטא את מידת אי הנוחות שחש אדם בסביבה חמה, והיא נמצאת ביחס ישר לטמפרטורה, ללחות ולמהירות הרוח. המדד, שנמצא בשירות צה"ל ואומץ על ידי השירות המטאורולוגי, נמדד על ידי שימוש במדחום שבקצהו מולבש פתיל רטוב וכולל שש דרגות (מעומס חום קל ועד עומס קיצוני).

כשמתכננים פעילות מאומצת במשך היום חובה להתחשב בתחזית מזג האוויר (בחדשות משתמשים לעתים במושג "מדד חום"), שכן עומס חום כבד יכול להקשות הגוף להתקרר ולעודד התפתחות של פגיעות אקלים, כמו אלה שהוצגו לעיל. על פי מד"א ומשרד הבריאות הטיפול הטוב ביותר הוא מניעה, ולכן לפני כל תכנון של פעילות בחוץ בימי שרב יש להתחשב בשעות הפעילות, ולקחת בחשבון הפסקות למנוחה ושתייה, כמו גם להגיע לפעילות אחרי שינה טובה ושתייה מרובה ביום שלפני. בכל מקרה, אם יש חשש לפגיעת חום יש להתקשר למד"א בטלפון 101.

התייבשות

התייבשות, שלעתים נקראת גם תשישות חום, מבטאת פגיעה במאזן הנוזלים בגוף, או במילים אחרות: כאשר איבוד הנוזלים מהגוף (בעיקר בדרך של הזעה והטלת שתן) גדול יותר מצריכת הנוזלים בשתייה. כאשר איבוד הנוזלים הוא 2% ממשקל הגוף, תתרחש ירידה תפקודית וקוגניטיבית. באיבוד של 5% ניתן לצפות ירידה בקצב ההזעה וירידה בזרימת הדם התת-עורית, מה שיפגע ביכולת לפזר את עודפי החום. איבוד של 6%-10% ממשקל הגוף תפחית את היכולת הגופנית על ידי ירידה בתפוקת הלב, ואיבוד של מעל 10% (שהם שבעה ליטרים לאדם ממוצע) מוגדר כמצב מסכן חיים המצריך התערבות מידית.

מכת שמש

מכת שמש, המוכרת גם בשם מכת חום, היא מצב מסכן חיים הדורש התערבות מידית. מכת חום מתבטאת בעליית חום הגוף מעל 40 מעלות צלזיוס, וחוסר יכולת של הגוף לפלוט את החום העודף לסביבה. לאור העובדה שהשרירים מייצרים פי 15-20 יותר חום במאמץ מאשר במנוחה - פעילות גופנית בסביבה חמה היא גורם סיכון קלאסי להתפתחות של מכת חום באנשים צעירים ובריאים (לדוגמא ספורטאים וחיילים).

הסכנות העיקריות במכת שמש הן נזק מוחי, פגיעה בכליות, הפרעות בקצב הלב ומוות. חשוב לציין שגם שתייה מרובה ומניעת התייבשות אינה מגינה מפני מכת שמש, שכן מנגנון הפגיעה הוא שונה.

 • סימפטומים

  סימנים להתייבשות

  • עור סמוק.
  • דופק מהיר.
  • כאבי ראש.
  • בחילות.

  ייתכנו תסמינים קלים או חמורים כביטוי להתייבשות. הביטויים הראשונים יהיו צימאון ויובש בפה כשבהמשך יופיעו חולשה כללית, סחרחורתודפיקות לב. אם מחסור הנוזלים בגוף לא יתוקן, תוחמר ההתייבשות ויופיעו בלבול, עייפות ועצבנות ועד הידרדרות לאיבוד הכרה או הכרה מעורפלת ופרכוסים. המצב עלול להחמיר עד לתרדמת מלאה.

  אצל אדם מיובש, פוחתות כמות הזיעה וכמות השתן המופרשות. בנוסף, צבע השתן נעשה כהה יותר (צהוב או כצבע הענבר) כתוצאה מריכוז השתן.

  בבדיקת הגוף על ידי רופא/ה עלולים להימדד חום גוף גבוה, דופק מואץ, לחץ-דם נמוך ונשמת (קצב נשימה מואץ). כלל סימנים אלו יכולים להעיד על התייבשות החולה ועל חומרת המצב.

  סימנים למכת חום

  הסימנים למכת חום יכולים להופיע כחלק ממגמת הידרדרות אך גם יכולים להופיע בבת אחת:
   
  • חולשה.
  • סחרחורות.
  • הפרעות בדיבור.
  • בעיות בשיווי המשקל.
  • איבוד הכרה.
  • פרכוסים.

  יש חשיבות מכרעת לזיהוי מוקדם על פי סיפור מקרה - פעילות ממושכת בתנאי חום שמלווה בהתמוטטות פתאומית צריכה להדליק נורה אדומה.

המומחים שלנו למשפחה והרדמה

משפחה
ד"ר טטיאנה פצ'יוני מומחית ברפואת המשפחה פנימית וכללית
קראו עליי עודלקביעת תור
יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר נסיה לנג פרנקו
4.9
( 42 חוות דעת )
"חוויה של טיפול אנושי, נעים ומקצועי"
קראו עליי עוד
גסטרואנטרולוגיה
ד"ר ריטה ברון מנהלת שירות נוירוגסטרואנטרולוגיה במכון הגסטרואנטרולוגי בקריה רפואית רמב''ם
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו למשפחה והרדמה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא התייבשות, מכת שמש

מתחמם, מתחמם, חם, שרב!
מתחמם, מתחמם, חם, שרב!
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 15/08/2023

כדור הארץ בוער וכולם מדברים על ההשלכות הגופניות של שינויי האקלים. הנה ה-2 סנט שלנו איך לשמור על הבריאות בתקופה שבה ... לכתבה המלאה

שרב או גל קור: איך מזג אוויר קיצוני משפיע על בריאותנו?
שרב או גל קור: איך מזג אוויר קיצוני משפיע על בריאותנו?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 20/04/2021

השבוע פוקד את אזורינו שרב כבד מאוד, שבחלקים מסוימים בארץ לא נראה כמותו כבר כעשור. האם לשינויים הקיצוניים במזג האווי... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו