שיקום אורטופדי לתופעות הפרקינסון

כולנו הופכים מכופפים ומכווצים יותר עם השנים. יתר על כן, בפרקינסון ישנה בעיה בהעברת מידע דרך המערך העצבי של המוח לגוף. שיקום אורטופדי מאפשר לבצע ניתוח יציבתי תנועתי, על-ידי הבנה של מערך הרקמה הרכה.

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 30/04/2019
שיקום אורתופדי מבוסס על שלושה מרכיבים עיקריים:
1. טריגר פוינט - מקובל לחשוב, כי הטיפול הידוע בשמו הלועזי טריגר פוינט, או העברי - טיפול בנקודות מעוררות כאב, עושה שימוש בידע על מערך השרירים של גופנו, כדי להקל, להפיג ולמנוע כאב.
אכן ניתן לטפל ולמנוע כ- 90% מכאבי הגוף בעזרת שיטת טיפול זו, אשר יכולותיה מתגלות יותר ויותר בעשור האחרון.
2. פאשיה - הטיפול בפאשיה, היא - רקמת החיבור, פרץ לתודעה בעשרים השנים האחרונות בלבד, מתוך ההכרה בהיותה שחקן מרכזי בכל תנועות גופינו. היא יכולה להתכווץ לבד, להרגיש ולהשפיע על כל תנועות גופינו ומשפיעה לטובה ולרעה על גופינו, תחושותיו ותנועותיו.
3. יציבה – היא, למעשה, הדרך בה מוחזק גופינו ומתנהל בכל מצבי החיים.

מה לשיטה זו ולפרקינסון?
לפני שנגיע לכך, עלינו להבין שני דברים עיקריים:
1. מהות הטיפול בטריגר פוינט
2. מהות הטיפול בפאשיה

מהות הטיפול בשיטת טריגר פוינט
בשנות השישים, יצא סנטור אמריקאי לסיבוב כנסים לקראת ניסיונו להיבחר לנשיאות ארצות הברית. הסנטור סבל מספר חודשים מכאבים מפושטים ברגליו ובגבו התחתון, ברמה שנעזר במקל הליכה. באחד הימים בו הכאבים היו חזקים במיוחד, הורה הסנטור לפמלייתו לעצור ליד מרפאה אלמונית לטיפול בכאב שהבחין בנסיעה, כי הוא כל כך כאב שהיה מוכן לנסות כל דבר.
את פניו של הסנטור קיבלה ד"ר ג'אנט טרוול, אשר התמחתה בגישה טיפולית מעט שונה ולא מוכרת, לה קראה טיפול טריגר פוינט. הסנטור, כך מספרים, זרק את מקל ההליכה שלו עוד באותו היום וחזר לסבב הכנסים כעבור כמה שעות, כמעט ללא כאב.
שמו של הסנטור היה ג'ון פיצג'רלד קנדי והשאר היסטוריה: ד"ר טרוול ושותפה, ד"ר סימונס, היו ממטפליו הצמודים של הנשיא בבית הלבן והמשיכו לטפל בגישה ייחודית זו שנים רבות, בשירות נשיאי ארצות הברית.

הגישה הטיפולית הייחודית של טיפול בטריגר פוינט מאפשרת להפיג כאבים רבים, גם כאלו הקיימים שנים ארוכות.
בבסיס השיטה עומדת ההבנה, כי מערך שרירי גופנו מהווה חלק ממערכת ההגנה שלנו וכי בכל בעיה או סכנה, מערכת זו שותפה למגננה. מעשית, זה אומר שאם אנו ברכב ומישהו חותך אותנו בפראות, אנו חשים את הפחד בשילוב כיווץ של שרירי גופנו. באותו האופן, גם בבעיות פנימיות כגון דלקת, פריצת דיסק, שימוש יתר בשריר וכו', ישנו כיווץ של השרירים.
הכיווץ של שרירי גופנו נעשה באמצעות מספר גורמים, ביניהם מערך הטריגרים הפרוש בכל שרירי גופנו. כאשר שריר מתכווץ, אך הטריגר אינו מרפה, נחוש לא בנוח או שנחוש כאב (מקומי או מוקרן).
טיפול בטריגר פוינט מסוגל לאתר את השרירים הנעולים, עקב מערך הטריגרים, ולשחררם. יש לציין כי הטריגרים אינם נרפים בעיסוי, במתיחה או בפעילות, אלא בלחיצה מדויקת בלבד, כשם שאנו מפעילים או מכבים מתג של חשמל.
לסיכום, טיפול בטריגר פוינט מאפשר לשמר את השרירים במצב ראוי: לא משוחררים מדי, אך גם לא מכווצים.

מהות הטיפול בפאשיה
רקמת החיבור, הפאשיה, נוצרת מעט לאחר העיבור מתאי בסיס, הנקראים מזודרם. תאים אלו מייצרים גם את השלד, הסחוס, השרירים ועוד.
הפאשיה שזורה בגופנו באופן המחזיק, הלכה למעשה, ומייצב את מבנה גופינו. בתוכה שזור מערך השרירים וכך נוצר מבנה שרירי כלל-גופני אחד גדול, בעל תלות הדדית. כך, כאשר אנו מניפים את ידינו, איננו מניעים שריר או שניים. כמו כן, איננו מניעים רק את מערך השרירים הקשור באיבר זה – הגוף, דרך הפאשיה בעיקר, מניע אינספור שרירים המייצבים, עוזרים בהנעה, מעבירים מידע ועוד.
רקמת החיבור עלולה להיפגם כתוצאה מטראומה (תאונה, פציעה וכדומה) וכתוצאה מהיעדר תנועה המייצרת פאשיה קשה ומוגבלת תנועה, המקשה, מגבילה וגורמת להיעדר תנועה חלקה.

שיקום אורתופדי לתופעות הפרקינסון
כולנו מכירים - מי מקרוב ומי עדיין מרחוק – את האופן בו אנו "מתכווצים" במהלך השנים, כיצד רובינו מתחילים לכפוף ולהיות מכונסים עם הזמן. מערך השרירים והרקמות הרכות הוא האחראי להתכנסות זו. לאורך השנים, המתח, הפעילות, חוסר הפעילות, הטראומות הפיזיות והנפשיות ועשרות גורמים נוספים מייצרים כיווצי שרירים בגופינו ומקצרים אותם. לאורך זמן, קיצורי השרירים והרקמה הרכה מתקבעים ואנו מוצאים עצמנו כפופים ומכווצים יותר עם הזמן.

יתר על כן, בפרקינסון ישנה בעיה בהעברת מידע דרך המערך העצבי של המוח לגוף.
שיקום אורתופדי מאפשר לבצע ניתוח יציבתי תנועתי, תוך התייחסות כלל-גופנית, על-ידי הבנה של מערך הרקמה הרכה. באופן זה, ניתן להחזיר יכולות תנועה שנפגמו, לאותת למוח באמצעות טיפול במרכזי התנועה של השריר (טריגרים) על אפשרויות תנועה טובות יותר ולעודד טווחי תנועה גדולים וחלקים יותר.

אם נבין כי שרירי גופנו והרקמה הרכה שמניעים ומגנים עלינו חשופים להתקצרות, נוכל להיות מודעים לכך ולעשות כמה דברים שימנעו זאת:
1. לא להתעלם מכאב, גם אם הוא קל, כאשר הוא ממשיך מעבר ליומיים שלושה. יש לבדוק ולטפל בו.
2. לשים לב ולהתייחס לרגשותינו ולראות כיצד הם משפיעים על גופינו, ובעיקר על השרירים שלנו.
3. לטפל בשרירי גופינו באופן שוטף על ידי הזנתם באוכל טוב ומים, לדעת להרגיע מתח נפשי, להפעיל את השרירים ולמתוח אותם.
4. לטפל במערך הטריגרים ופאשיה כדי למנוע כיווצים, לצמצם כאבים ולהאט את תוצאות השחיקה של גופנו.
את הזמן ואת מחלת הפרקינסון לא ניתן לעצור, אך בהחלט ניתן להאט את השלכותיהם על גופינו.


הכתבה בחסות מר גבעון פלד, מומחה בטיפולים להפגת כאב ושיקום. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם מר גבעון פלד השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >

הצטרפו לאינדקס הרופאים!