אישור מחלה מרופא מטעם המעסיק - מציאות קרובה?

משרד הכלכלה מנסה לאשר למעסיקים לדרוש אישור מחלה של עובדים על ידי רופא מטעמם. מה זה אומר? בנוסף, משרד הבריאות קובע כי לרופאים אסור לרשום אישורי מחלה לעצמם. על התקנות של אישורי מחלה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 21/01/2014

האם מעסיק יכול לדרוש מעובד בדיקת רופא מטעמו?


למשרד הכלכלה הגיעו לאחרונה תלונות רבות מצד מעסיקים בדבר אישורי מחלה פיקטיביים של עובדים, שרצו להוסיף לעצמם ימי חופשה (על חשבון ימי המחלה הצבורים) מעבר לימים המותרים. בנוסף, מעסיקים רבים מרגישים שרופאים כותבים אישורי מחלה לעובדים גם כשהמחלה לא דורשת היעדרות מהעבודה. 


משרד הכלכלה ביקש להציג תקנות לפיהן מעסיק יוכל לדרוש מהעובד להיבדק על ידי רופא מטעמו, במקרה שהוא סבור שאישור המחלה אינו מצדיק היעדרות. דיון שנערך בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, ביקש לתת מענה למקרים כאלה. 


התקנות עדיין לא נכנסו לתוקפן וחברי כנסת רבים הביעו לו התנגדות. ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה), מתח ביקורת חריפה על הדברים וטען כי משרד הכלכלה פוגע באמינות הרופאים ומערער את יחסי העבודה במשק. יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (הליכוד ביתנו), הביע אף הוא הסתייגות מהמהלך וציין כי צריך לפעול באופן נקודתי במקרים שרופאים לא מקפידים על כללי אתיקה, וכי בעקבות התקנות מעסיקים עלולים להיעזר ברופאים מטעמם כדי לסתור אישורי מחלה אותנטיים. 


חשוב לציין, שכבר היום, תקנות דמי מחלה קובעות כי במידה ואישור מחלה ניתן על-ידי רופא פרטי, המעסיק רשאי לדרוש בדיקה של העובד על-ידי רופא מטעמו, זאת בניגוד לאישור מחלה שניתן על-ידי רופא מטעם קופת חולים, אותו המעסיק מחויב לקבל. 


מהו בעצם אישור מחלה?


על פי חוק, כדי להיות זכאי לדמי מחלה, המעסיק יכול לדרוש מהעובד אישור מהרופא המטפל לגבי מחלתו (או מחלת בן משפחתו). תעודת מחלה של עובדים שכירים בכל המגזרים במשק צריכה לכלול פרטים שונים: שם העובד, אבחון המחלה, משך תקופת ההיעדרות, שם הרופא, כתובת הרופא ומועד הנפקת האישור הרפואי.


האם רופא יכול לרשום אישור מחלה לעצמו?


מה קורה כאשר הרופא בעצמו חולה? האם הוא רשאי לכתוב את אישור המחלה? לפי מסמך שהופץ לאחרונה על-ידי פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל משרד הבריאות, לא.


אישור מחלה שנכתב על-ידי הרופא עצמו משקף בעיה, כי הרופא בעצם בדק את עצמו, אבחן את מחלתו ואישר את היעדרותו. פעולה כזאת עלולה לשחוק את מגנון הפיקוח המנהלי והמקצועי שחל על היעדרויות מהעבודה. לדברי פרופ' גמזו, כשרופא רושם לעצמו אישור מחלה, מדובר ב"התנהגות בלתי הולמת" שיכולה להגיע לכדי ניגוד עניינים. 


הדיון בנושא נערך בלשכת האתיקה של הסתדרות הרפואית ביוזמת פרופ' אבינועם רכס, שטען כי אישורי המחלה העצמיים הם בלתי ראויים. בדיון הודגש, כי רופא שלא חש בטוב צריך לגשת לאבחון אצל רופא אחר, שיקבע האם יש לאשר את ההיעדרות. 


חשוב לציין, כי לשכת האתיקה לא שוללת מרופאים את האפשרות לרשום לעצמם מרשם (במקרים כמו כאבים קלים שדורשים טיפול אנטיביוטי). עם זאת, הודגש כי כאשר מדובר במצבים של מחלה שעלולה להטות את שיקול דעתו של הרופא, עדיף שיימנע מכתיבת אישור מחלה לעצמו. 
פורומים, שפעת והצטננות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון כן או לאו?. מרו 08/11/2019 09:28
  • האם רצוי למבוגרים בסביבות גיל 79 לקבל זריקת חיסון, מבלי לחשוש מתופעות לוואי.

  • + הוסף תגובה
חיסונים דוד שאהן 08/11/2019 07:50
  • איך יכול להיות שדווקא הבת שלי שקיבלה כל החיסונים היתה תמיד מצטננת, והתאומים שלי שהם בגיל חמש, שאני לא מחסן אותם, ואני נותן להם מינונים גדולים של ויטימין D, אף פעם לא הצטננו ורק פעם אחד בחיים קיבלו אנטיביוטיקה

  • + הוסף תגובה
חיסונים דוד שאהן 08/11/2019 08:50
  • תיקון טעות גדול כן נתנו להם רוב החיסונים, רק לא כולם כי היינו מאוד עסוקים בענין אחר,

  • + הוסף תגובה
הצללה בrml לימור 03/07/2019 14:29
  • ביצעתי היום צילום ריאות. התשובה שקיבלתי: הודגמה הצללה בRML אין עדות לתפליט פלוירלי . אין עדות להרחבת המדיאסטינום והשערים . צל הלב בגדר הנורמה . הסרעפת בעמדה תקינה זו דלקת ריאות? הופניתי בגלל יום גבוה ושיעול

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!