דלג לתוכן

הצטננות

צינון , התקררות | Common cold
המומחים של Infomed מסבירים:

הצטננות היא המחלה השכיחה ביותר במערב הנגרמת על ידי מספר נגיפים. היא גורמת לנזק כלכלי ולאובדן ימי עבודה. שיעור ההיארעות הממוצע של המחלה בארצות הברית הוא 7-5 אירועי הצטננות בשנה בילדים בגיל הגן, ו-3-2 אירועים בשנה בבוגרים, והיא גורמת ל-40% מההיעדרויות מן העבודה, בקרב עובדים בארצות הברית.

הנגיפים Rhinoviruses, Coronaviruses, Syncytial virus - RSV הם המחוללים השכיחים של ההצטננות. הנגיף Rhinovirus גורם ל-40%-10% ממקרי ההצטננות, ה-Coronaviruses ונגיפי ה-RSV גורמים ל-20% ו-10% מאירועי ההצטננות בהתאמה. גם נגיפי Infuenza, Parainfiuenza, Adenoviruses גורמים להסתמנות דמוית הצטננות, אבל בדרך כלל בליווי דלקת ריאות או מחלה קשה יותר.

נגיפי Echo ו-Coxsackie אף הם גורמים להסתמנות דומה להצטננות, אך בדרך כלל זיהומים מנגיפים אלה נטולי הסתמנות לחלוטין, או מתבטאים במחלת חום בלבד.

קשה לזהות את הנגיף על סמך ההסתמנות בלבד, אם כי, Parainfluenza פוגע בדרך כלל בילדים קטנים ונגיף ה-RSV גורם להצטננות קלה יותר. רוב נגיפי הנשימה הגורמים להצטננות, יכולים לגרום למחלה נישנית בחשיפה נישנית לנגיף, אם כי המהלך אז קל יותר.

נגיפי Rhino ו-Parainfluenza גורמים להצטננויות בסתיו ובסוף האביב, ואילו נגיפי Corona, Adeno ו-RSV גורמים להתפרצות המחלה בחורף ובאביב. נגיפי Echovir ו-Coxsackies גורמים להצטננות בקיץ.

נגיפי ההצטננות מועברים במגע ישיר, או באמצעות תרסיס. ההעברה הישירה היא המנגנון היעיל ביותר של נגיפי Rhino. ההעברה מאדם לאדם מותנית בזמן החשיפה לחולה ובכמות הנגיף המקנן בחולה.

העברה במגע היא דרך הידבקות מרכזית. הנגיף עובר בהפרשות ליחה מזוהמות לידיים ומשם לאף ולעיניים של הנדבק. הנגיף יכול להתקיים על העור שעתיים ונוכחותו נמצאה ב-90%-40% מהחולים הלוקים בהצטננות. נגיף Rhino עובר גם בתרסיס (טיפות זעירות של רוק הנפלטות לאוויר בנשיפה, שיעול והתעטשות).

נגיף RSV מדבק מאוד וההידבקות בו נעשית בדרך כלל על ידי תרסיס (מהתעטשות), אם כי הנגיף שורד ב-37 מעלות כשעה. ב-90% מחולים תסמיניים לא נמצא הנגיף ברוק, כך שמניחים שהנגיף אינו עובר בדרך כלל בנשיקה.

מזג אוויר קר אינו גורם לעלייה בשכיחות ההצטננויות, קביעה שהוכחה במחקר שערכו חוקרים באנטרקטיקה.

ד"ר דורון זמיר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

המומחים שלנו למשפחה ואף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר

אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
פרופ' רפאל פיינמסר ראש ענף אף אוזן וגרון בקופת חולים מאוחדת
קראו עליי עוד
משפחה
טופ לייף לרפואה מודרנית בהנהלת ד"ר זיאד מחאמיד
קראו עליי עוד

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא הצטננות

עשרת הדיברות למעבר גל הקור בשלום
עשרת הדיברות למעבר גל הקור בשלום
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 17/02/2008

עשרת הדיברות למעבר גל הקור בשלום לכתבה המלאה

תרופות ללא מרשם לטיפול בשיעול- האם זה באמת עוזר?
תרופות ללא מרשם לטיפול בשיעול- האם זה באמת עוזר?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 12/02/2002

תרופות ללא מרשם לטיפול בשיעול- האם זה באמת עוזר? לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו