דלג לתוכן

הצטננות (Common cold)

הצטננות, צינון, התקררות (Common cold) ערוץ בריאות כללית
3 דקות קריאה

הצטננות היא המחלה השכיחה ביותר במערב הנגרמת על ידי מספר נגיפים. היא גורמת לנזק כלכלי ולאובדן ימי עבודה. שיעור ההיארעות הממוצע של המחלה בארצות הברית הוא 7-5 אירועי הצטננות בשנה בילדים בגיל הגן, ו-3-2 אירועים בשנה בבוגרים, והיא גורמת ל-40% מההיעדרויות מן העבודה, בקרב עובדים בארצות הברית.

הנגיפים Rhinoviruses, Coronaviruses, Syncytial virus - RSV הם המחוללים השכיחים של ההצטננות. הנגיף Rhinovirus גורם ל-40%-10% ממקרי ההצטננות, ה-Coronaviruses ונגיפי ה-RSV גורמים ל-20% ו-10% מאירועי ההצטננות בהתאמה. גם נגיפי Infuenza, Parainfiuenza, Adenoviruses גורמים להסתמנות דמוית הצטננות, אבל בדרך כלל בליווי דלקת ריאות או מחלה קשה יותר.

נגיפי Echo ו-Coxsackie אף הם גורמים להסתמנות דומה להצטננות, אך בדרך כלל זיהומים מנגיפים אלה נטולי הסתמנות לחלוטין, או מתבטאים במחלת חום בלבד.

קשה לזהות את הנגיף על סמך ההסתמנות בלבד, אם כי, Parainfluenza פוגע בדרך כלל בילדים קטנים ונגיף ה-RSV גורם להצטננות קלה יותר. רוב נגיפי הנשימה הגורמים להצטננות, יכולים לגרום למחלה נישנית בחשיפה נישנית לנגיף, אם כי המהלך אז קל יותר.

נגיפי Rhino ו-Parainfluenza גורמים להצטננויות בסתיו ובסוף האביב, ואילו נגיפי Corona, Adeno ו-RSV גורמים להתפרצות המחלה בחורף ובאביב. נגיפי Echovir ו-Coxsackies גורמים להצטננות בקיץ.

נגיפי ההצטננות מועברים במגע ישיר, או באמצעות תרסיס. ההעברה הישירה היא המנגנון היעיל ביותר של נגיפי Rhino. ההעברה מאדם לאדם מותנית בזמן החשיפה לחולה ובכמות הנגיף המקנן בחולה.

העברה במגע היא דרך הידבקות מרכזית. הנגיף עובר בהפרשות ליחה מזוהמות לידיים ומשם לאף ולעיניים של הנדבק. הנגיף יכול להתקיים על העור שעתיים ונוכחותו נמצאה ב-90%-40% מהחולים הלוקים בהצטננות. נגיף Rhino עובר גם בתרסיס (טיפות זעירות של רוק הנפלטות לאוויר בנשיפה, שיעול והתעטשות).

נגיף RSV מדבק מאוד וההידבקות בו נעשית בדרך כלל על ידי תרסיס (מהתעטשות), אם כי הנגיף שורד ב-37 מעלות כשעה. ב-90% מחולים תסמיניים לא נמצא הנגיף ברוק, כך שמניחים שהנגיף אינו עובר בדרך כלל בנשיקה.

מזג אוויר קר אינו גורם לעלייה בשכיחות ההצטננויות, קביעה שהוכחה במחקר שערכו חוקרים באנטרקטיקה.

ד"ר דורון זמיר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים

זמן הדגירה של הנגיף מההידבקות ועד לתחילת ההסתמנות 72-24 שעות. ההסתמנות שונה מאדם למישנהו וכוללת נזלת וגודש רירית האף, התלונות השכיחות ביותר, ובנוסף, תחושה של "אף סתום" התעטשויות, וכאבים או אי-נוחות בגרון, ליחה בגרון.

כאבי הגרון בדרך כלל נעלמים במהירות ואילו הנזלת והגודש באף הופכים לתלונה העיקרית, ביום השני והשלישי של המחלה. ביום הרביעי והחמישי הופך השיעול למטרד, במקביל להקלה בשאר ההסתמנויות.

הצטננות נמשכת בדרך כלל 7-3 ימים, אך ברבע מהחולים נמשכת המחלה עד שבועיים.

המחלה קשה יותר בתינוקות, בחולי מחלות כרוניות, בבעלי פגם במערכת החיסון ובמצבי תת-תזונה.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבוכים האפשריים של הצטננות כוללים

- דלקת גתות הפנים (Sinusitis) מחיידקים, מתפתחת ב-2.5%-0.5% מהמבוגרים לאחר הצטננות. דלקת דומה מנגיפים שכיחותה גבוהה יותר, ובבדיקת דימות מחשבית היא נמצאה ב-39% מהמצוננים לאחר שבוע. תסמינים אופייניים: נזלת מוגלתית, כאבי ראש וחום ממושך.

- דלקת ריאות, בעיקר על רקע של זיהום מנגיפי RSV.

- החמרת גנחת הסימפונות (Asthma). כ-40% מהתקפי האסתמה נגרמים על ידי הצטננות.

אבחון ובדיקות

משטח גרון יסייע לאבחן אם מדובר בדלקת גרון או לוע חיידקית או בהצטננות, שמקורה בזיהום ויראלי.

טיפולים ותרופות

הטיפול בדרך כלל תסמיני ונועד להקל על סימני המחלה בלבד. טיפול זה כולל תרופות נוגדות היסטמין (Anti-histamines) שבכוחן להקל על הנזלת והשיעול, תרופות מדכאות שיעול, תרופות המפחיתות את הגודש באף (בדרך כלל טיפות אף).

במספר מחקרים נמצא כי לטיפול באמצעות טבליות אבץ (Zinc), ויטמין  C ותרופות צמחיות, יש השפעה מסוימת.

אין מקום לטיפול באמצעות אנטיביוטיקה. יעילותה ביחס להצטננות מעולם לא הוכחה, אלא אם מדובר בסיבוך של המחלה, בשל זיהום מישני מחיידקים.

לאחרונה נתגלתה יעילותו של טיפול נוגד נגיפים, בשילוב או ללא שילוב, טיפול נוגד דלקת אשר יכול להקל על החולה ואף לקצר את משך המחלה.
רופאים בתחום
ד"ר נתן שלמקוביץ
ד"ר נתן שלמקוביץ אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר זאב הורוביץ
ד"ר זאב הורוביץ אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר יהודה הולדשטיין
ד"ר יהודה הולדשטיין אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא הצטננות

לקראת החורף: האם תוספי תזונה יכולים לחזק את המערכת החיסונית?
לקראת החורף: האם תוספי תזונה יכולים לחזק את המערכת החיסונית?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 24/11/2020

עונת מחלות החורף עוד רגע בשיאה, ולשפעת והצטננות מתווספת הפעם גם הקורונה. האם תוספי תזונה עשויים לחזק את המערכת החיס... לכתבה המלאה

10 מאכלים שיחממו אתכם בחורף
10 מאכלים שיחממו אתכם בחורף
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 23/01/2012

נראה כי כולם מחפשים רק איך לעבור את החורף בשלום, עם כמה שפחות מחלות. חלק מצטיידים בויטמינים, ואחרים מחזיקים תרופות ... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו