תאונות דרכים וטלפונים ניידים - מה הקשר ביניהם?

בכל שנה נהרגים מאות אנשים בישראל מתאונות דרכים. למרות משאבים עצומים שמושקעים בנושא, הקטל בכבישים ממשיך. איך משפיע השימוש בטלפון נייד על נהגים? ואיך נוכל למנוע תאונות בעתיד?
כתבה פרסומית כתבת חסות


בכל שנה נהרגים מאות אנשים בישראל מתאונות דרכים. למרות משאבים עצומים שמושקעים בנושא, הקטל בכבישים ממשיך. איך משפיע השימוש בטלפון נייד על נהגים? ואיך נוכל למנוע תאונות בעתיד?


מה גורם לתאונות דרכים?


אי ציות לחוקי התעבורה, חוסר זהירות, שיכרות ועוד הם הגורמים העיקריים לתאונות דרכים.


אחת מכל חמש תאונות נגרמת בגלל הסחת דעת של הנהג. הסחת דעת היא מונח, שכולל מגוון פעולות שגורמות להסבת תשומת ליבו של הנהג בזמן נהיגה. הסחת דעת יכולה להיגרם מסיבות שונות: הסטת המבט מהכביש, עיסוק ידני שלא קשור בתפעול הרכב או הסחה מחשבתית שלא שייכת לנהיגה. לדוגמה, הסחות כאלו כוללות אכילה, שתייה, שיחה עם נוסעים ברכב או שימוש בטלפון נייד, מכשיר ג'י.פי.אס ודי.וי.די. 


שימוש בטלפון נייד בנהיגה


שימוש בטלפון נייד נחשב להסחת דעת משמעותית כי העיניים, הידיים והמחשבה מעורבות כולן בשיחת טלפון, שליחת הודעה או מייל. מחקרים מראים ששימוש בטלפון נייד מעלה עד פי ארבע את הסיכון למעורבות בתאונות דרכים .

בסקר שנערך בנהגים לגבי שימוש בטלפון נייד הראו התוצאות, שכמעט מחצית מהנהגים מדברים בטלפון נייד בזמן נהיגה. חלקם עושים זאת לעיתים קרובות ומחציתם נוהגים לענות לכל שיחת טלפון נכנסת.


התוצאות לגבי שליחת מסרונים היו יותר מעודדות, והראו שרק 11% מהנהגים שלחו או קראו מסרונים בזמן נהיגה.


שיחות או מסרונים - מי אשם יותר?


מחקר חדש, שנערך באוניברסיטת וירג'יניה-טק בארה"ב, השווה בין תאונות דרכים, שנגרמו מהסחת דעת של נהגים צעירים אל מול מבוגרים. על-פי המחקר מסתבר, שכל שימוש בטלפון נייד במהלך נהיגה מעלה את הסיכוי לתאונת דרכים. עם זאת, על-פי המחקר, שיחה בטלפון נייד דווקא אצל נהגים מבוגרים, מעלה את הסיכוי לתאונת דרכים, אך לא באופן משמעותי .


לעומת זאת, שליחת הודעות, מיילים או אפילו נגיעה בטלפון מגדילות באופן משמעותי מאוד את הסיכוי לתאונת דרכים. במקרים אלה, הסיכוי שנהגים צעירים יהיו מעורבים בתאונה גבוה יותר מאשר אצל נהגים מבוגרים.


לסיכום - קיום שיחה בטלפון נייד פחות מסוכנת משליחת מסרונים, בעיקר אם משתמשים בדיבורית.


מה אפשר לעשות בנידון?


ממצאי המחקר תואמים לאזהרות של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, ומחזקים את החובה להמשיך ולהילחם בתופעת השימוש בטלפונים ניידים בזמן נהיגה. חקיקה, אכיפה וחינוך לבטיחות משפיעים בצורה חיובית על התנהגות נהגים, ולכן מתוכנן להמשיך לפתח נושאים אלה בעתיד.פורומים תאונות אישיות ואובדן כושר עבודה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
40 אחוזי נכות מה זה אומר מורן 03/04/2019 20:25
  • קיבלתי 40 אחוזי נכות משוקלל סעיף 35-1דה 40 נכות זמנית לפי הסעיפים הנל מזכים אותי בעזרה כספית? תודה רבה מראש :)

צרידות אור 17/12/2018 11:56
  • צרידות שלא חולפת ומתקשה לתפקד כמורה סחבתי עם עבודות דפים אבל זה לא זה מה עושים?

מימוש זכות רפואית שכיר 11/12/2018 11:25
  • שלום רב, הבנתי כי ניתנת הקלה במס הכנסה עקב מצב או מחלה רפואית. בעבר עברתי ניתוח פריצת דיסק בצוואר. הניתוח צלח ואני עובד רגיל (משרדי) מזה שנים רבות. האם מנסיונכם, ניתן לקבל הקלה במס עבור מצב רפואי זה. יום נעים


הצטרפו לאינדקס הרופאים!