הפרייה חוץ גופית- הקפאת ביציות ורקמת שחלות

הפרייה חוץ גופית- הקפאת ביציות ורקמת שחלות
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019
הקפאת ביציות בשלות- ניתן לשאוב ביציות בשלות מתוך השחלה במחזור הפריה חוץ גופית IVF ולהקפיאן ללא הפריה עם זרע. אין צורך בבן זוג ואין צורך להשתמש בבנק הזרע על מנת להקפיא ביציות . הקפאת ביציות מאפשרת להרות בעתיד גם כאשר הרזרווה השחלתית ירודה, בלי לקבוע מראש את זהות אבי התינוק במועד שאיבת הביצית

רק בשנים האחרונות דווח על עליה משמעותית בשעורי ההצלחה, אחת מפריצות הדרך קשורה לשיטת ההקפאה. שיטת ה"ויטריפיקציה" הינה שיטת הקפאה מהירה של הביציות בטמפרטורה של מינוס 176 מעלות. באמצעות שיטה זו, הופכת הביצית המוקפאת באופן מידי לתא מוצק דמוי זכוכית. לאחר ההפשרה מופרות הביציות על ידי החדרת תא זרע לביצית (
ICSI). עד היום נולדו מאות ילדים בשיטה זו ולא דווח על כל הבדל מהריונות רגילים למרות חששות קודמים. 
 
מבחינת הגירוי השחלתי, שאיבת הביציות, משך הזמן והסכנות ההורמונליות, הטיפול זהה לטיפול המתואר בהקפאת עוברים.  למרות שהקפאת ביציות אינה יעילה באותה מידה כמו הקפאת עוברים מתברר כי יש חשיבות רבה לנסיון ולידע של המוסד המבצע. לאחרונה דווחעלאחוזים גבוהים של הצלחות במרכזים שצברו נסיון רב.

לאחרונה דווח ממרכז הפוריות
IVI בספרד כי שעור ההריונות והלידות שהושגו לאחר הקפאת ביציות לא היה שונה משעור ההריונות והלידות במחזורי הפריה חוץ גופית עם ביציות טריות ללא הקפאה. זוהי פריצת דרך גדולה היכולה לגרום למהפך בטיפולי הפוריות ושימור הפוריות- נשים שתבחרנה לדחות את הגשמת פוריותן תוכלנה להקפיא ביציות באופן יעיל עם סיכויים טובים להשיג הריון בעתיד.

שעורי הצלחה גבוהים אלה במרכזי המצויינות הביאה להקמת "בנק ביציות" באירופה ואיפשרה לצעירות להקפיא ביציות מסיבות חברתיות. זהו היתרון העיקרי של התהליך.

המגבלות כעת ליישום הטכנולוגיה בישראל הינן:

1. היתר סופי של משרד הבריאות שאמור להינתן בקרוב.

2. מרכז רפואי שיוכיח כי הוא יכול להשיג שעור הצלחה גבוהים בהקפאת ביציות על מנת שהאשה תחוש כי אכן שימרה את פוריותה.
 
  
ג. שאיבת ביציות בלתי בשלות- במספר מרכזים רפואיים בעולם ובארץ מבצעים שאיבת ביציות ללא גירוי הורמונלי וללא עלייה ברמת ההורמונים בגוף. הביציות הנשאבות אינן בשלות ועל כן עוברות תהליך הבשלה מחוץ לגופה של האישה. שיטה חדשה המכונה
In Vitro Maturation -IVM . ניתן להקפיא ביציות אלה אך בשלב זה אין נתונים לגבי שעורי ההצלחה של הריונות לאחר IVM והקפאת ביציות. על כן לא ניתן להסתמך על טכנולוגיה זו לשימור פוריות בשלב זה.

ד. הקפאה
והשתלת רקמת שחלהבמידה שצפויה פגיעה משמעותית בפוריות בשל טיפול רפואי למשל ניתוח טיפול כימי או טיפולי קרינה , ניתן לבצע ניתוח לפרוסקופי שבו מוציאים מקטע ממעטפת שחלה לצורךהקפאה. את מקטע השחלה חותכים לחתיכות קטנות. מקטעים אלה מכילים אלפי זקיקים ראשוניים המכילים ביציות בלתי בשלות. בתהליך ההקפא השורדים כ 70- אחוז מהביציות שהוקפאו. כמו כן מרקמת השחלה ניתן
למצות ביציות ולהבשילן במעבדה  IVMלקראת תהליך הפריה חוץ-גופית 

על מנת לחדש את מחזור הוסת ולחדש את הפוריות יש להשתיל את רקמת השחלה לאחר ההפשרה. את
רקמת השחלה ניתן להשתיל חזרה לגוףב מיטת השחלה,או בסמוך להב חלל הבטן. הקפאת רקמת שחלה מבוצעת במרכזים רבים בארץ  ובעולם. שיטה זונח שבת עדיין לנסיונית מאחר שההפשרותו ההשתלות חזרה לגוף הנשים בוצעו רק במספר עשרות מקרים. 

עד היום דווח
על חזרה של התפקוד השחלתי לאחר השתלה של שחלה שהוקפאה ברוב הנשים. כמו כן דווח על למעלה מ 10 הריונות ומעט פחות מ 10 לידות.  הלידההראשונה לאחרהשתלתרקמתשחלהו- IVF דווחה בבית החולים שיבא על ידי פרופ מאירוב ופרופ דור. 

יתרונות
השיטה: ניתן לשמר פוריות ללא דיחוי ,ואין צורך להתחשב במחזור ההורמונלי שלהאישה.  ניתן להציע הקפאת שחלה גם לנערות לא נשואות ולילדות שטרם קיבלו מחזור וסת ראשון. 

חסרונות
השיטה:  צורך בהרדמה ובניתוח לפרוסקופי.  השיטה נסיונית. השיטה מוצעת כיום לנשים שהסיכון לאובדן פוריותן משמעותי, כמו לפני טיפולי ניתוחים או טיפולים כימיים עם פרוטוקולים אגרסיביים כמו השתלת מח עצם.

המאמר נכתב על ידי פרופסור דרור מאירוב, אחראי על שימור הפיריון בי"ח שיבא
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' דרור מאירוב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפלה תרופתית ללי 26/02/2020 23:28
 • לפני שבועיים ויום עשיתי הפלה יזומה באמצעות כדורים . אתמול הייתי אצל הרופא בבדיקה והוא אמר לי שהכל תקין ונשאר הד קו אמצע 12 מ״מ שאמורים לצאת במחזור כשהוא יופיע . יום אחרי כלומר היום התחיל לי דימום קצת יותר חזק אחרי שהוא נחלש מאוד למשך קצת יותר משבוע . השאלה שלי זה אם זה קורה ומקובל או שאני צריכה לפנות שוב לרופא . מה זה אומר הד קו אמצע 12 ממ ?

 • + הוסף תגובה
הפלה בכדורים ללי 27/02/2020 07:17
 • אתמוך בלילה היה לי דימום חזק כמו של מחזור בלווה בגושים אני צריכה לפנות לרופא או שזה הגיוני שזה מחזור ?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 27/02/2020 12:40
 • צר לי, אך מבלי לבדוק אותך ומבלי לראות את האטוטראסאונד עצמו - אניינ יכול לתת חוות דעת. אם את מוטרדת חזרי לרופא שלך לבדיקה.

 • + הוסף תגובה
הפלה תרופתית איילה 13/02/2020 23:34
 • 3 ימים אחרי סיום לקיחת כל התרופות להפסקה הריון תחיל דימום חזק הרבה דם ללא גושים יש צורך ללכת לבדוק את זה ? זה מצריך התיחסות ?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 16/02/2020 07:26
 • זה תלוי בגיל ההריון ובמה שהתרחש לאחר מכן. עליך לפנות לרופא המבצע כדי לברר.

 • + הוסף תגובה
הפלה בכדורים לולו 13/02/2020 19:47
 • הי ערב טוב השבוע בתאריך 9/2 עשיתי הפלה וקיבלתי את 3 כדורים של מפיגין ויומיים אחרי זה ב11/2 קיבלתי את הכדורים השניים . יום אחד אחרי המפיגין כבר התחיל דימום ואחרי הציטטוקס יצאו גושים ומחזור לא ממש גדול . היום יומיים אחרי פתאום התחילו לי כאבי גב וכאבי בטן חשוב לציין שזה לא משהו נוראי אני מצליחה לתפקד אבל הדימום גדל כאילו יותר ממה שהיה לפני יום יומיים . האם זה סביר מה לעשות האם לחכות עוד שבועיים לאולטרסאונד או שכבר לגשת לרופא ?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 16/02/2020 07:25

הצטרפו לאינדקס הרופאים!