תמיכה הורמונאלית בעת טיפולי פריון

טיפולי פריון הולכים יד ביד יחד עם תמיכה הורמונלית. הנה מידע בסיסי על השלבים השונים והתמיכה ההורמונלית שנדרשת להצלחה של טיפולים אלו

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 14/08/2014

טיפולי פריון הולכים יד ביד יחד עם תמיכה הורמונלית. הנה מידע בסיסי על השלבים השונים והתמיכה ההורמונלית שנדרשת להצלחה של טיפולים אלו


תמיכה בגופיף הצהוב


בעת הכנה להפריה חוץ גופית מקבלות נשים תכשירים למניעת ביוץ דוגמת דקפפטיל וצטרוטייד. תהליך זה גורם לשיבוש פעולת הגופיף הצהוב והפרשת הפרוגסטרון שחשובה ביותר לקיום הריון תקין והיקלטות העובר ברחם. בשל כך לאחר החזרת העוברים מקבלות נשים תמיכה בעזרת תכשירים שמכילים פרוגסטרון, ויש הטוענים שאף בטיפולי פריון יש צורך בתמיכה עם תכשירים אלה.


נמצא כי הדרך הטובה ביותר לספיגתו של הפרוגסטרון ברחם היא דרך הנרתיק. מחקרים הראו כי תמיכה עם תכשירי פרוגסטרון בצורה וגינלית טובה בדיוק כמו זו של מתן זריקה בשריר ולכן רובם ניתנים בצורה כזו, בין אם מדובר באוטרוגסטן או אנדומטרין שניתנים בצורת נרות, או הקרינון שניתן בצורת ג'ל. כמובן שיש גם תרופות אחרות שניתנות כזריקה לשריר דוגמת הגסטון ופרוגסטרון רטארד. קיימים גם כדורים לבליעה דוגמת ביפאסטון, אך נמצא שהספיגה דרך הקיבה פחות טובה מהספיגה הנרתיקית.
תמיכה בשלב הלוטאלי


לאחר הביוץ מופיע השלב הלוטאלי, זו תקופה של שבועיים לאחר הביוץ שלאחריה או שישתרש הריון או שתהיה ווסת. בשלב זה נוצר הגופיף הצהוב שמפריש את ההורמונים והסטרואידים שיאפשרו את השתרשות ההיריון. במידה ומשתרש הריון, שכבת האפיתל המחברת את השלייה לרחם מפרישה גונדוטרופין כוריוני אנושי (hCG) שתפקידו לשמור על הגופיף הצהוב ועל ההפרשות שלו.


במחזורי הפריה חוץ גופית נמצא שהשלב הלוטאלי פגום. הנחות שונות שחלקן הופרכו טוענות לירידה באיכות ההורמונלית של הגופיף הצהוב אם בשל דילול כמות תאי הגרנולוסה ואם בשל אי עלייה ספונטנית של LH (הורמון המגרה ביוץ) במחזור הדם.


כדי לתמוך בשלב בלוטאלי (LPS-luteal phase support) ובכך להציל את הגופיף הצהוב ניתן hCG שיעיל באותה מידה כמו מתן פרוגסטרון. לטיפול זה יתרונות כמו עלייה ב-E2, עלייה בפרוגסטרון ועלייה בריכוזם של חלבוני שילייה (14, integrin, ו-(relaxin אך גם חסרונות כמו גירוי יתר שחלתי (OHSS).


קיים ויכוח לגבי העיתוי הנכון לתת תמיכה בשלב הלוטאלי אך בהתייחס לנתונים שפורסמו נראה שהעיתוי הנכון לתמיכה זו הוא עד 3 ימים לאחר שאיבת הביציות. 


מאת: פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי, מומחה בעל שם בתחום הפריון, פוריות האישה, פוריות הגבר והפריה חוץ גופית

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עיתוי מתאים לאוביטרל כן או לא אלון 31/10/2019 23:03
  • שלום לך. נתוני דגימת דם שנילקחה מאשתי ב29.10 בבוקר גיל 45 ביוץ מוקדם. lh היה 22 וחצי אסטרדיול 1345 פרוגסטרון 1.1 בשעות הערב המוקדמות של אותו יום ביקור אצל הרופא שהבחין בזקיק 21 והיו 3 פסים באולטרסאונד(אם הבנתי נכון זה מעיד על כך שהרירית יפה ו"מוכנה"להריון) שאלנו האם עוד יש טעם להזריק אוביטרל כי הlhעלה בבדיקת הדם מהבוקר והוא אמר כן והוזרק כשעתיים שלוש מאוחר יותר מהביקור אצלו. האם בנסיבות שתוארו היתה הצדקה לכך שהוא אמר שעוד יש טעם להזריק?זה לא היה כבר מאוחר מידי כדי להזריק ושתהיה תועלת מכך?

  • + הוסף תגובה
ביטול הפנייה הקודמת אלון 07/11/2019 05:48
  • קבל ביטול על הפניה הקודמת כבר קיבלתי תשובה מהרופא המטפל תודה

  • + הוסף תגובה
קרינון אני 05/11/2019 20:59
  • שלום רב יש לי שאלה בנוגע להפרשות הקרינון. אני אחרי החזרת עובר בין שישה ימים שנערכה ב22.9. אחרי ivf+pgd ההפרשות של הקרינון היו לבנות עד כה אך בימים האחרונים קצת חומות בהירות לפעמים והיום טיפה ורדרד בתוך הלבן. מה זה אומר? הביטא עולה יפה. היום 629, שלשום 180, יום לפני 63, ולפני 38. קפיצות יפות האם ההריון בסכנה או שההפרשות נורמאליות? חייבת הרגעה. תודה.

  • + הוסף תגובה
הכרה מינימלית קומה צמח טוהר 05/11/2019 00:29
  • היי ערב טוב שאלה קצת מוזרה בעלי מוגדר נכון להיום כצמח יש לנו ילד אחד במשותף ואני מאוד רוצה להביא עוד אחד האם אפשר לעשות את התהליך הזה שהוא שרוי בתרדמת שאינו יכול להתעורר ממנה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!