תמיכה הורמונאלית בעת טיפולי פריון

טיפולי פריון הולכים יד ביד יחד עם תמיכה הורמונלית. הנה מידע בסיסי על השלבים השונים והתמיכה ההורמונלית שנדרשת להצלחה של טיפולים אלו
כתבה פרסומית כתבת חסות


טיפולי פריון הולכים יד ביד יחד עם תמיכה הורמונלית. הנה מידע בסיסי על השלבים השונים והתמיכה ההורמונלית שנדרשת להצלחה של טיפולים אלו


תמיכה בגופיף הצהוב


בעת הכנה להפריה חוץ גופית מקבלות נשים תכשירים למניעת ביוץ דוגמת דקפפטיל וצטרוטייד. תהליך זה גורם לשיבוש פעולת הגופיף הצהוב והפרשת הפרוגסטרון שחשובה ביותר לקיום הריון תקין והיקלטות העובר ברחם. בשל כך לאחר החזרת העוברים מקבלות נשים תמיכה בעזרת תכשירים שמכילים פרוגסטרון, ויש הטוענים שאף בטיפולי פריון יש צורך בתמיכה עם תכשירים אלה.


נמצא כי הדרך הטובה ביותר לספיגתו של הפרוגסטרון ברחם היא דרך הנרתיק. מחקרים הראו כי תמיכה עם תכשירי פרוגסטרון בצורה וגינלית טובה בדיוק כמו זו של מתן זריקה בשריר ולכן רובם ניתנים בצורה כזו, בין אם מדובר באוטרוגסטן או אנדומטרין שניתנים בצורת נרות, או הקרינון שניתן בצורת ג'ל. כמובן שיש גם תרופות אחרות שניתנות כזריקה לשריר דוגמת הגסטון ופרוגסטרון רטארד. קיימים גם כדורים לבליעה דוגמת ביפאסטון, אך נמצא שהספיגה דרך הקיבה פחות טובה מהספיגה הנרתיקית.
תמיכה בשלב הלוטאלי


לאחר הביוץ מופיע השלב הלוטאלי, זו תקופה של שבועיים לאחר הביוץ שלאחריה או שישתרש הריון או שתהיה ווסת. בשלב זה נוצר הגופיף הצהוב שמפריש את ההורמונים והסטרואידים שיאפשרו את השתרשות ההיריון. במידה ומשתרש הריון, שכבת האפיתל המחברת את השלייה לרחם מפרישה גונדוטרופין כוריוני אנושי (hCG) שתפקידו לשמור על הגופיף הצהוב ועל ההפרשות שלו.


במחזורי הפריה חוץ גופית נמצא שהשלב הלוטאלי פגום. הנחות שונות שחלקן הופרכו טוענות לירידה באיכות ההורמונלית של הגופיף הצהוב אם בשל דילול כמות תאי הגרנולוסה ואם בשל אי עלייה ספונטנית של LH (הורמון המגרה ביוץ) במחזור הדם.


כדי לתמוך בשלב בלוטאלי (LPS-luteal phase support) ובכך להציל את הגופיף הצהוב ניתן hCG שיעיל באותה מידה כמו מתן פרוגסטרון. לטיפול זה יתרונות כמו עלייה ב-E2, עלייה בפרוגסטרון ועלייה בריכוזם של חלבוני שילייה (14, integrin, ו-(relaxin אך גם חסרונות כמו גירוי יתר שחלתי (OHSS).


קיים ויכוח לגבי העיתוי הנכון לתת תמיכה בשלב הלוטאלי אך בהתייחס לנתונים שפורסמו נראה שהעיתוי הנכון לתמיכה זו הוא עד 3 ימים לאחר שאיבת הביציות. 


מאת: פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי, מומחה בעל שם בתחום הפריון, פוריות האישה, פוריות הגבר והפריה חוץ גופית

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלה לגבי dhea +q10 לירון 25/10/2020 15:43
  • שאלה לגבי dhea +q10, שלום, אני בת 25, מנסה להרות במשך 6 חודשים ללא הצלחה, יצא לי fsh 9.8 בחודש שעבר והחודש יצא לי fsh 15. נשלחתי לבדיקת amh ובנוסף עשיתי בדיקת us בביוץ(לא במחזור) אצל רופא פוריות שאמר שלפי הus הוא רואה כמות זקיקים תקינה. שמעתי שמומלץ ליטול את התוספים הללו להורדת ערכי fsh ושיפור הamh. האם לאור תוצאות הבדיקות שעשיתי עד כה וגילי הצעיר הם מומלצים עבורי? אני בהתלבטות אם להתחיל ליטול את התוספים הללו למשך חודשיים לפני שאני מבצעת את בדיקת הamh ולנסות להרות טבעי לפני שאני פונה לטיפולי פוריות..

  • + הוסף תגובה
ביציות לא בשלות קארין 25/10/2020 11:45
  • שלום, אני לאחר 4 שאיבות ובכולם נשאבו כמויות יפות של ביציות (12-17) אך הן לא היו בשלות.(בודדות היו בשלות אך לא הצליחו להפרות אותם). בוצע פרוטוקול קצר עם גונאל ופרגובריס עם טריגר אוביטרל ו2 דקפפטיל, ופרוטוקול ארוך עם מונפור וטריגר אוביטרל. אך עדיין לא היו ביציות בשלות. מה ניתן לעשות?

  • + הוסף תגובה
החזרת מוקפאים ורירית שנית 23/10/2020 11:46
  • שלום, אני לקראת החזרת מוקפאים מתרומה לוקחת אסטרופם פעמיים ביום ואחד וגינלי בבדיקות מעקב הראו רירית 5.7 אסטרדיול 400 יומיים לאחר מכן רירית 6.9 אסטרדיול 6000 יום למחרת רירית 7.4 אסטרדיול 450 פרוגרסטרון קטן מ 0.8 האם משהו לא תקין או שנדמה לי? מה יכולה להיות הסיבה לתוצאות הללו?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!