תמיכה הורמונאלית בעת טיפולי פריון

טיפולי פריון הולכים יד ביד יחד עם תמיכה הורמונלית. הנה מידע בסיסי על השלבים השונים והתמיכה ההורמונלית שנדרשת להצלחה של טיפולים אלו
כתבה פרסומית כתבת חסות


טיפולי פריון הולכים יד ביד יחד עם תמיכה הורמונלית. הנה מידע בסיסי על השלבים השונים והתמיכה ההורמונלית שנדרשת להצלחה של טיפולים אלו


תמיכה בגופיף הצהוב


בעת הכנה להפריה חוץ גופית מקבלות נשים תכשירים למניעת ביוץ דוגמת דקפפטיל וצטרוטייד. תהליך זה גורם לשיבוש פעולת הגופיף הצהוב והפרשת הפרוגסטרון שחשובה ביותר לקיום הריון תקין והיקלטות העובר ברחם. בשל כך לאחר החזרת העוברים מקבלות נשים תמיכה בעזרת תכשירים שמכילים פרוגסטרון, ויש הטוענים שאף בטיפולי פריון יש צורך בתמיכה עם תכשירים אלה.


נמצא כי הדרך הטובה ביותר לספיגתו של הפרוגסטרון ברחם היא דרך הנרתיק. מחקרים הראו כי תמיכה עם תכשירי פרוגסטרון בצורה וגינלית טובה בדיוק כמו זו של מתן זריקה בשריר ולכן רובם ניתנים בצורה כזו, בין אם מדובר באוטרוגסטן או אנדומטרין שניתנים בצורת נרות, או הקרינון שניתן בצורת ג'ל. כמובן שיש גם תרופות אחרות שניתנות כזריקה לשריר דוגמת הגסטון ופרוגסטרון רטארד. קיימים גם כדורים לבליעה דוגמת ביפאסטון, אך נמצא שהספיגה דרך הקיבה פחות טובה מהספיגה הנרתיקית.
תמיכה בשלב הלוטאלי


לאחר הביוץ מופיע השלב הלוטאלי, זו תקופה של שבועיים לאחר הביוץ שלאחריה או שישתרש הריון או שתהיה ווסת. בשלב זה נוצר הגופיף הצהוב שמפריש את ההורמונים והסטרואידים שיאפשרו את השתרשות ההיריון. במידה ומשתרש הריון, שכבת האפיתל המחברת את השלייה לרחם מפרישה גונדוטרופין כוריוני אנושי (hCG) שתפקידו לשמור על הגופיף הצהוב ועל ההפרשות שלו.


במחזורי הפריה חוץ גופית נמצא שהשלב הלוטאלי פגום. הנחות שונות שחלקן הופרכו טוענות לירידה באיכות ההורמונלית של הגופיף הצהוב אם בשל דילול כמות תאי הגרנולוסה ואם בשל אי עלייה ספונטנית של LH (הורמון המגרה ביוץ) במחזור הדם.


כדי לתמוך בשלב בלוטאלי (LPS-luteal phase support) ובכך להציל את הגופיף הצהוב ניתן hCG שיעיל באותה מידה כמו מתן פרוגסטרון. לטיפול זה יתרונות כמו עלייה ב-E2, עלייה בפרוגסטרון ועלייה בריכוזם של חלבוני שילייה (14, integrin, ו-(relaxin אך גם חסרונות כמו גירוי יתר שחלתי (OHSS).


קיים ויכוח לגבי העיתוי הנכון לתת תמיכה בשלב הלוטאלי אך בהתייחס לנתונים שפורסמו נראה שהעיתוי הנכון לתמיכה זו הוא עד 3 ימים לאחר שאיבת הביציות. 


מאת: פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי, מומחה בעל שם בתחום הפריון, פוריות האישה, פוריות הגבר והפריה חוץ גופית

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ערכי פרוגסטרון נועה 17/09/2020 12:41
  • שלום ד"ר! אתמול בבדיקת בטא יצא ערך של 8025 לעומת פרוגסטרון שנראה נמוך מאד- 28 האם מומלץ במקרה כזה על תמיכה בזריקות או לחכות? (מלפני 3 שבועות עם אוטרוגסטן 9 כדורים ליום). תודה רבה :)

  • + הוסף תגובה
הפרשה דמית תמי 15/09/2020 16:25
  • יומים אחריי החזרת עובר הופיע הפרשה דמית ממה יכול להיות?? לא לקחתי שום טיפול תרופתי לפני ואחריי תודה על התשובה

  • + הוסף תגובה
כניסה להריון זהבה 14/09/2020 15:05
  • היוש, אני בחורה בת 27 וחצי. תמיד מגיל צעיר היו לי בעיות עם המחזור, התחלתי בחודש יולי האחרון זריקות פרגובריס, האמת שהרגשתי ממש טוב איתם, והם השפיעו על הבדיקות דם ועל הזקיקים ממש! לפני כן לא קיבלתי מחזור 8 חודשים(לפני כן רק עם גלולות).. פעם ראשונה קיבלתי מחזור בסבב זריקות הראשון, ואחרי זה גם בשני. עשינו 2 הזרעות. הרופאה החליפה לי מזרק לגונאל.. הזרקתי 6 ימים והערכים כמעט ולא עלו.. היא העלתה לי את המינון אבל יכול להיות שהגונאל לא משפיע אליי כמו הפרגובריס? ופיספסתי את החודש להיכנס להריון.. בנוסף, רציתי לדעת אם עישון מריחואנה יכול להזיק לטיפולי פוריות..? מתי היית ממליץ לפנות כבר להפריות חוץ גופיות...?

  • + הוסף תגובה
אני מניח שהגונל ישפיע באופן דומה לפרגובריס. ממליץ להפסיק מריחואנה. מעבר להפריה מציע לאחר 3-6 טפולים כאלה. כמובן בהנחה שהזרע בסדר. ד"ר אמיר רבהון 14/09/2020 15:38
כניסה להריון זהבה 14/09/2020 16:18
  • אוקיי.. למה אתה ממליץ לא לעשן..? באמת נטו בשביל להבין... הזרע בסדר, הבדיקה יצאה תקינה לגמרי..אתה לא חושב שזה מיותר לחכות עד טיפול חמישי של הזרעה? כי אני צעירה ואני מגיבה טוב לזריקות ועדיין לא נקלטת...

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!