יום מעונן: כיצד מטפלים בדיכאון חורף?

מי מאתנו לא חווה פעם את תחושת העייפות והדכדוך, שמביא עמו החורף? אך רק כשמדובר בפגיעה תפקודית משמעותית, מגדירים זאת כדיכאון חורף. מדוע הוא נגרם וכיצד ניתן לשפר את המצב?
כתבה פרסומית כתבת חסות


מי מאתנו לא חווה פעם את תחושת העייפות והדכדוך, שמביא עמו החורף? אך רק כשמדובר בפגיעה תפקודית משמעותית, מגדירים זאת כדיכאון חורף. מדוע הוא נגרם וכיצד ניתן לשפר את המצב?


דיכאון עונתי המופיע בחורף הינו מצב מוכר ושכיח למדי, שחומרתו נעה מסימפטומים קלים ועד מצבים קשים שיכולים אף לגרום למחשבות אובדניות. בהתאם לחומרת המחלה קיימים כיום רצף טיפולים הכולל שינויים באורחות חיים ועל טיפולים המתמקדים בגירוי אזורי המוח הידועים כמקושרים למצב הדיכאוני.


מהו דיכאון חורף?


בעבר הפסיכאטריה המודרנית הגדירה מחלה נפרדת שנקראה הפרעת מצב רוח עונתית או Seasonal Affective Disorder - SAD. תחת מחלה זו נכללו חולים שסבלו משינויים במצב הרוח בעונה מסוימת, כשהמצב השכיח היה דיכאון בחורף, אך היו גם תבניות אחרות כמו דיכאון בקיץ ועוד.


חלק חשוב באבחנת SAD  כלל הישנותם של מצבי דיכאון אלו בתחילת החורף, שחלפו באופן מלא כאשר הסתיימה העונה. הסימפטומים הקלאסיים המופיעים ב-SAD  כוללים עודף שינה ועודף תאבון בעוד שדיכאון המופיע בקיץ מלווה לרוב בסימפטומים הפוכים לגמרי הכוללים בחוסר שינה וחוסר תאבון.


מדוע הוא נגרם?


מחקרים רבים שנערכו בשני העשורים האחרונים הביאו לכך שכבר בשנת 1994 הוצאה האבחנה הזו מספר האבחון. זאת, משום שהוכח כי מדובר במצב שכמעט תמיד מלווה מחלות אחרות כדיכאון חד-קוטבי או מחלה דו-קוטבית (מאניה דיפרסיה). נמצא עוד כי חולים הסובלים ממחלה דו-קוטבית רגישים הרבה יותר לנושא העונתיות ביחס לחולים שסובלים ממחלה חד-קוטבית. 


כיום עדיין לא ידוע בדיוק מה הגורם שמביא לרגישות הגדולה לעונות השנה אצל חלק מהאוכלוסיה. רוב התאוריות מתמקדות בהשפעת האור או ליתר דיוק בירידה בכמות האור הטבעי, עקב מזג האוויר והתקצרות שעות היום. ידוע כי הרגישות לעונות השנה שכיחה הרבה יותר בקרב נשים, מאשר אצל גברים והיא מופיעה בדרך כלל אצל אנשים צעירים.


דיכאון חורף.  מלווה תמיד במחלות אחרות כדיכאון חד-קוטבי או מחלה דו-קוטבית


חשוב להבין שסימפטומים של דיכאון חורף יכול להופיע, לדוגמה, בצורת דכדוך, עייפות, הסתגרות חברתית, רעב לפחמימות, מבלי שתהיה פגיעה תיפקודית ממשית. אך רק כאשר הסבל רב ויש פגיעה תיפקודית משמעותית, אזי מוגדר המצב כחולי.


כיצד מטפלים בדיכאון חורף?


באופן עקרוני, לאנשים הסובלים מירידה מתונה יחסית במצב הרוח בחורף, ללא פגיעה תיפקודית משמעותית, וכשהמצב חולף לחלוטין באביב, ניתן להציע מכלול טיפולים פשוטים, הכוללים, למשל, שיהיה בחוץ זמן רב יותר, קירוב שולחן העבודה  לחלון, הדלקת מנורה בחדר השינה באופן אוטומטי, חצי שעה לפני שעת ההשכמה, תוספת של ויטמין D או תוספת של אומגה 3, שימוש במלטונין ועוד.


במקרים חמורים יותר ניתן להציע טיפול באור הנעשה באמצעות מנורות מיוחדות, שמפיצות אור בעוצמה חזקה דיה על מנת לפצות על המחסור באור הטבעי בחורף.


במקרים שאינם מגיבים למכלול התערבויות זה ניתן להציע טיפולים נוספים שיכולים לשפר את המצב הדיכאוני המופיע בחורף:


טיפול בטכנולוגיית נוירופידבק מבוסס על היכולת לאמן איזורי מוח מוגדרים. אימון של איזורי המוח הקשורים למצב הדיכאוני יכול להביא לשיפור קליני באופן מהיר וללא תופעות לוואי. במקרים קשים עוד יותר ניתן להעזר בתרופות נוגדות דיכאון או בגריה מגנטית עמוקה.


גריה מגנטית עמוקה היא שיטת טיפול שמבוססת על מתן גירוי מגנטי של אותם איזורי מוח הגורמים למצב הדיכאוני. הגריה משפעלת את אותם איזורים וכתוצאה מכך ניתן לקבל שיפור מלא במצב הדיכאוני ללא תופעות לוואי כמו עליה במשקל או ירידה בחשק המיני, האופייניים בעת טיפול בתרופות נוגדות דיכאון.


מאת: ד"ר דורון תודר, פסיכיאטר, מנהל המרכז הרפואי נוירוקליניק בר"ג ובב"ש לטיפול בנוירופידבק; מנהל מרפאת החרדה והיחידה לנוירופיזיולוגיה קלינית במרכז לבריאות הנפש בב"ש;  

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דורון תודר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים טיפול בדיכאון וחרדה בנוירופידבק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דכאון ונוירופידבק משה 08/12/2019 12:36
 • תרופות נגד דכאון גרמו לי לישנוניות גדולה, והפסקתי. האם נוירופידבק גם "מרדים"? תודות

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 10/12/2019 11:21
 • שלום רב בד"כ לנוירופידבק אין תופעת לוואי של נמנום. עם זאת, חשוב לדעת שיש עוד כלים שיכולים לעזור בדיכאון ועובדים הרבה יותר מהר וטוב. לדוגמא, גריה ברזולוציה גבוהה שהוכחה כיעילה בעיתונות המובילה בעולם כולל ב ניואינגלנד שהוא העיתון הרפואי החשוב ביותר בעולם. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
טיפול באובססיה אבי ליבוביץ 18/08/2019 23:42
 • אני כבר מזה שנים סובל מהפרעה אובססיבית קשה עברתי שלשה טיפולים בשיטת סי בי טי וללא תועלת כיום אני לוקח שני כדורי קלונקס כל יום ושני לוסטרל וסירוקאל אחד מההשלכות של ההפרעה שלא הצלחתי מזה ש נתיים בקיום יחסים (עד עכשיו) ושאלתי האם טיפול בטכנולוגית נוירופידבק תוכל להקל עלי תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 27/08/2019 08:35
 • שלום רב הפרעה טורדנית כפייתית היא הפרעה קשה. היא אחת ההפרעות הכי ביולוגיות שיש במובן שאנחו יודעים היטב מה הם איזורי המוח שגורמים לה. ניתן לטפל בהפרעה ב3 כלים עיקריים. א. תרופות ב. טיפול קוגנטיבי התנהגותי ג. גריה מוחית. הגריה המוחית אינה כלי יחיד. יש כמה כלים בהם נוירופידבק, גריה ברזולוציה גבוהה או גריה מגנטית עמוקה. מניסיוני בכל הקשור לOCD, ולאחר שנים רבות של טיפולים, התרשמותי היא שהנוירופידבק אינו חזק מספיק לבעיה זו, ואני בדרך כלל ממליץ על השתיים האחרות. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
טיפול בocd צליל 02/12/2019 17:02
 • היי ד"ר דורון, על פי הכתוב כאן, נראה כי אינך ממליץ על טיפול ב OCD באמצעות נוירופידבק. אני מבולבלת שכן באתר מצוין כי נמצא כי זהו טיפול יעיל לטיפול בבעיה זו. אשמח לדעת מהי כוונתך, והאם למעשה עדיף לפנות לטיפול תרופתי וטיפול קוגניטיבי התנהגותי לטיפול בכך?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 03/12/2019 10:28
 • שלום רב היו מחקרים בודדים על השפעת הטיפול בנוירופידבק ב OCD. אנו עדיין משתמשים בו במקרים מאוד מיוחדים. יש לנו כיום טכנולוגיות אחרות, שהן הרבה יותר יעילות. לדוגמא DEEP TMS שאושר על ידי ה FDA האמריקאי בשנה האחרונה. טכנולוגיה אחרת שנחקרה רבות ומראה תוצאות טובות היא גריה ברזולוציה גבוהה באופן יחסי שתי טכנולוגיות אלה יותר יעילות ב OCD מאשר נוירופידבק ולכן אנו ממליצים עליהן כקו ראשון. כאמור, יש מצבים מיוחדים שבהם נעדיף נוירופידבק כמו מצב שבו האדם סובל מ OCD וממחלת אפילפסיה למשל. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
טיפול בנוירופידבק OCD. הפטרון 03/12/2019 14:54
 • שלום רציתי לשאול על מקרה בו אדם עבר בעקבות אובססיות חזקות שלשה טיפולי CBS בכל מיני אופנים ולא הואיל כלום, הטיפולים היו בשילוב עם כדורים פסיכיאטרים חזקים במינון גבוה (קלונקס לוסטרל מירו) שאלתי היא האם בשלב זה שהוא עדיין סובל מאוד אפילו שהוא לוקח כדורים האם טיפול כמו באלפא בריין סנטר וכדומה יכול לעשות איזה שינוי במצב תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 10/12/2019 11:19
 • שלום רב בד"כ במקרים של OCD עיקש הטיפול בנוירופידבק אינו מספיק יעיל. אצלי בקליניקה יש לי גם נוירופידבק אבל אני לא ממש מציע אותו למטופלים אלא במקרים מאוד מיוחדים. יש היום שיטות גריה הרבה יותר יעילות וטובות כגון, DEEP TMS (קסדה מגנטית) שאושר גם על ידי ה FDA האמריקאי לטיפול ב OCD. ויש מכשירים נוספים. היתרון של מכשירים אלה שהם עובדים במנגנון אחר לחלוטי מהתרופות ולכן יכולות לתת הקלה גם במקרים שבהם התרופות לא היו יעילות. בריאות שלמה

 • + הוסף תגובה
טיפול בדיכאון לאה 27/11/2019 18:52
 • שלום, האם הטיפול בנוירופידבק מתאים לדיכאון ולחרדות, כאשר מעוניינים להימנע מטיפול תרופתי (יחד עם טיפול דינאמי וemdr במקביל)? עד כמה השיטה יעילה?

 • + הוסף תגובה
הפניה לספרות מקצועית לאה 30/11/2019 19:54
 • בנוסף, אשמח לקבל הפניה למחקרים עדכניים, אם ישנם, המוכיחים את היעילות של נוירופידבק בטיפול בדיכאון (מול טיפול תרופתי).

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 02/12/2019 10:12
 • שלום רב הטיפול בדיכאון וחרדה באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק הוכח כיעיל. אין כל תלות בשאר הטיפולים והם לא מתנגשים עם הטיפול. מכיוון שיש מאות מחקרים על השפעת נוירופידבק בדיכאון (לאו דווקא אל מול טיפול תרופתי) אני מציע להיכנס ל PUBMED ולעשות חיפוש באמצעות המלים NEUROFEEDBACK ו DEPRESSION. חלק מהמאמרים שם הם חופשיים ואין צורך לשלם. ה PUBMED הוא מאגר המחקרים הגדול ביותר ברפואה. בהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!