נלחמים במיקרובים: כך תצמצמו את הסיכוי לחלות בחורף

החורף עוד רק בראשיתו, אך שלל המחלות המאפיינות אותו כבר מזמן סביבנו. בריאים אך חוששים לחלות? התעוררתם עם צינון? מתחילה שפעת? כך תנהגו בכל שלב כדי לצמצם את ימי המחלה שלכם

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 24/12/2014

החורף עוד רק בראשיתו, אך שלל המחלות המאפיינות אותו כבר מזמן סביבנו. בריאים אך חוששים לחלות? מרגישים שאתם מצוננים? מתחילה שפעת? כך תנהגו בכל שלב כדי לצמצם את ימי המחלה שלכם


אמנם החורף במלוא אונו עדיין לא נראה באופק, אך נדמה שכולם מסביבנו מתעטשים ומשתעלים ואילו התור בבית המרקחת לא מבייש שנה גשומה וקרה במיוחד. שהטמפרטורות יורדות ואנחנו מחפשים להתעטף בבגדים חמים, דווקא אז הנגיפים השונים זוקפים את ראשם. מרגישים שאתם מתחילים להיות מצוננים? בריאים אך חוששים לחלות? כך כדאי לנהוג, על מנת לעבור את החורף הזה במינימום מחלות.


מה עושים כשבריאים אך חוששים לחלות?


ההמלצה להימנע מקרבת אנשים חולים כדי להפחית סיכון להדבקה אולי הטובה ביותר, אך לא ניתנת ליישום, כי כולנו צריכים להגיע לעבודה או לבית הספר. עם זאת ישנם כמה צעדים שאפשר לנקוט על מנת למזער את החשיפה לנגיפים ולחיידקים מסביבנו:


·  הקפידו לשטוף ידיים היטב עם סבון (לא פחות מ-20 שניות של סיבון לפני ששוטפים) מספר פעמים ביום, כדי להסיר את המיקרובים שנצמדים תוך כדי מגע עם גורמים מזהמים.


·  אפשר להשתמש בתמיסת מי מלח או מי ים מספר פעמים ביום כדי לשטוף את רירית האף מהנגיפים ששאפנו בסביבה שיש בה הרבה חולים.


מצד שני זה הזמן לחזק את הגוף, כדי שמערכת חיסונית תהיה ערוכה היטב להילחם נגד המיקרובים:


·  חשוב להקפיד על שעות השינה, כי חוסר שינה גורם לגוף להיות כל הזמן בסטרס ומחליש את העמידות שלו נגד זיהומים ומחלות.


·  רצוי לאכול מזונות שידועים כתורמים לחיזוק מערכת חיסונית: ברוקולי, כרוב, בטטות, תרד, פירות הדר, פטריות שיטאקי ומשקאות יוגורט שמכילים חיידקים טובים.


מחקר, שהתפרסם בכתב עת "פדיאטריקס" לרפואת הילדים ב-2009, מצא שמתן תוספת פרוביוטיקה (חיידקים טובים) לילדים בגיל 3-5 שנים במשך חודשי הסתיו והחורף הפחית באופן משמעותי סימפטומים של הצטננות ושפעת כמו שיעול, נזלת וחום בשיעור של כ-30%-70% וקיצר אותם ביומיים-שלושה. אמנם מספר הביקורים אצל רופא ילדים לא השתנה, אך הצורך בשימוש באנטיביוטיקה ירד בכ-70% ומספר ימי היעדרות מהגן פחת בשליש.הקפידו על מאכלים המחזקים את המערכת החיסונית כדי למנוע מחלות


·  אפשר להיעזר גם בתכשירים טבעיים, כמו חליטות, טיפות או כמוסות, שמכילים צמחים וויטמינים או הומיאופתיה, על מנת לסייע למניעת הדבקה במחלות החורף השכיחות. למרות שהדעות עדיין חלוקות לגבי התועלת הרפואית שלהם, צמחי מרפא משמשים שנים רבות ברפואה טבעית לחיזוק ההגנה הטבעית של הגוף מפני זיהומים.


·  מומלץ להתחסן נגד שפעת עוד לפני תחילת החורף, כי לוקח בערך שבועיים עד שמערכת חיסונית מייצרת נוגדנים נגד נגיף השפעת. הדבר נכון במיוחד לאנשים רגישים, שנדבקים בקלות, לילדים וקשישים.


מה עושים אם קמים בבוקר עם כאב גרון או מנוזלים?


הופעת נזלת, התעטשויות או כאב גרון ללא חום מצביעים על כך שהצטננו ולמרות שאולי הדבר הנכון ביותר הוא לחזור לנוח במיטה, אפשר לנקוט בכמה אמצעים כדי להקל על התחושות הלא נעימות ולהמשיך בסדר היום העמוס של חיינו:


·  שתו הרבה תה. החום והאדים של התה עוזרים להקל על הגודש ושתיית התה עוזרת להרגיע כאב גרון. תה ירוק או שחור מכילים חומרים נוגדי חמצון שעשויים לתמוך בהתמודדות עם ההצטננות.


·  המשיכו לחזק את הגוף באמצעות תזונה בריאה ושימוש בוויטמינים, צמחי מרפא או הומיאופתיה, אך הגבירו את תדירות הנטילה בהתאם להנחיות היצרן או המלצות הרוקח.


·  במקרים שכאבי הגרון עיקשים יותר, אפשר להיעזר בלכסניות למציצה או בתרסיס לגרון כדי להקל על הכאב. שימו לב לא לעבור על המינון המומלץ.


·  אם תרסיס מי מלח או מי ים אינו מקל על הנזלת, אפשר להשתמש בטיפות אף שנמכרות ללא מרשם רופא בבתי המרקחת. יש להקפיד על הוראות השימוש ובכל מקרה לא להשתמש מעבר ל-4 ימים ברציפות. שימוש ממושך יותר עלול לפגוע ברירית האף ולהוביל לנזלת כרונית או התמכרות לטיפות אף.


·  במקרים של גודש באף אפשר למרוח משחה או שמן על בסיס מנטול, אקליפטוס או קמפור באזור האף ועצמות הלחיים (אין למרוח בתוך הנחיריים) מספר פעמים ביום. טיפול זה אינו מומלץ לתינוקות ופעוטות עבורם קיימים תכשירים מיוחדים שאפשר לטפטף על ממחטה ולהניח בקרבת הפנים כדי לעזור ולפתוח את דרכי הנשימה הסתומות.


כיצד להקל על הצטננות ושפעת?


אם הסימפטומים קשים יותר ומלווים גם בחום, בחולשה ובכאב ראש או שרירים, יתכן שנדבקתם בנגיף השפעת. במקרה כזה רצוי להישאר בבית ולנוח, כדי להתחזק. בנוסף להמלצות הקודמות, אפשר לקחת גם תרופות להקלה על התסמינים וחום.


כיום ישנן תרופות המשלבות כמה חומרים פעילים להקלה על החולים. אמנם תרופות אלה לא מחסלות את גורם המחלה ולא מרפאות, אך הן מפחיתות בצורה משמעותית את הסבל שהמחלה גורמת.


רוב התכשירים מכילים כדורים נפרדים לשימוש ביום ובלילה. שני הסוגים כוללים פרצטמול - חומר להורדת חום ולהקלה על כאב ראש ושרירים, פסאודואפדרין – חומר שעוזר להפסיק את הנזלת ומפחית את הגודש בדרכי הנשימה העליונות. הכדורים שמיועדים לשימוש בשעות הלילה מכילים גם חומר אנטי-אלרגי, שמקל על סימפטומים של נזלת ואף סתום. חומר זה עלול להרדים או לגרום לטשטוש, לכן מתאים יותר לשימוש בשעות הלילה.


בנוסף לכך, ישנם כדורים שמכילים עוד מרכיבים להקלה על שיעול ומיועדים למצבים חריפים יותר של מחלה.


כמה מילות אזהרה לפני ששולחים את היד לעבר הכדורים:


·  אין לעבור על המינון המומלץ, שרשום בעלון לצרכן.


·  לא מומלץ להשתמש בתרופות אלה בתקופות הריון או הנקה.


·  אין לקחת תרופות עם תכשירים אחרים המכילים פרצטמול.


·  יש להיוועץ ברופא או ברוקח לפני השימוש אם סובלים מאסתמה, שיעול כרוני או מחלת ריאות, יתר לחץ דם או ליקוי בתפקוד הכבד או הכליות.


לרוב, כשיש חום גבוה וגודש בדרכי נשימה לא רוצים לאכול. עם זאת, חשוב לשתות הרבה, כדי למנוע התייבשות. מומלץ להכין מרק עוף בתוספת הרבה שום, קורנית וזנגוויל (ג'ינג'ר) – שילוב שעוזר לחיזוק הגוף בתקופת המחלה, נלחם בזיהום ומקל על הסימפטומים של שיעול וליחה.


בדרך כלל, מחלות החורף עוברות מעצמן תוך מספר ימים. אך אם החום אינו יורד אחרי 3-4 ימים או השיעול נמשך למעלה משבוע חשוב לפנות לרופא על מנת לשלול אפשרות של זיהומים אחרים או סיבוכים נוספים.


פורום אף אוזן גרון

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • צריבה בגרון במשך כל היום
 • בר
 • 21/05/2019 21:43
 • שלום אני בת 27 בריאה בדרכ כבר כמה שבועות יש לי תחושת צריבה בגרון שמתחילה ממש בבוקר בפקיחת עיניים ובאה והולכת לאורך היום הצריבה היא בחיך האחורי ובקיר הגרון האחורי מאחורי הענבל בנוסף יש תחושת גוש בצד שמאל של הגרון מכיוון וכבר אובחנתי ברפלוקס חשבתי שזה זה אבל למרות כל שינויי הדיאטה ולמרות כל שינויי אורח החיים כלום לא השתנה והצריבה נשארה מה זה יכול להיות אם לא רפלוקס?! זה משגע אותי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תחושת צריבה ועצם זר בגרון
 • oliola
 • 17/11/2014 17:02
 • שלום רב ! אני בת 32 , בריאה בד"כ . סובלת מנזלת אלרגית בעונות המעבר. משקל תקין ובכושר פיזי , טוב. לפני כ3 חודשים, סבלתי מהתקף אלרגיה ארוך , המתבטא בנזלת וממספר דלקות גרון חוזרות. לפני חודש, התחלתי להרגיש כאב מוזר בגרון , במקום עמוק יותר מדלקת רגילה. לא כואב בבליעה , אלא הרגשה של צריבה , ממקום עמוק ועד לבסיס הלשון. מתלווה לזה גם תחושה , שבאה והולכת, של עצם זר, קטן שתקוע בגרון. בכמה ימים האחרונים , נוסף גם טעם מר בפה (שבא והולך , גם הוא) וקצת לחץ באוזניים. יש לי חשק למתוקים, רק בכדי להעביר את הטעם המר בפה. בזמן האכילה, מרגישה קצת הקלה אך לאחר מכן, חוזרות כל התחושות יחד. הייתי אצל רופא א.א.ג , שלא ראה שום ממצאים בבדיקה . גם בבדיקת הסיב האופטי לא נצפו שום ממצאים חריגים. נקבעה לי בדיקת אולטרסאונד , אך לצערי התור הוא רק בעוד 3 שבועות. זה מטריד אותי לאורך כל היום. בייחוד שאינני מקבלת הסבר הגיוני לתופעה. אשמח לעזרה, מכל סוג , המון תודה !

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תחושת צריבה וגוף זר בלוע
 • ד"ר אמנון שמושקוביץ
 • 25/11/2014 19:39
 • שלום רב. הרגשת צריבה יכולה להיות על רקע עליית חומצות מהקיבה ללוע - מכונה בשם רפלוקס. תחושת העצם הזר הזר התקוע , כפי שאת מכנה אותו עלולה להיות על רקע אולי שריטה של רירית הלוע במידה ואכן יש לך רפלוקס ( עליית חומצות מהקיבה ללוע) טעם מר בפה, בהחלט יכול להיות קשור לחומצוצ הקיבה העולות למעלה במידה וזבה אכן המצב. לחץ באוזניים - יכול להיגרם כתוצאה מהחומצות העלולות לגרום לבצקת באיזור חצוצרת השמע הנמצאת בלוע האף . בדיקת סיב אופטי יכולה להיות תקינה אך מה שאני ממליץ לפנות לרופא גסטרואנטרולוןג להמשך בירור ושוב לבדיקת סיב אופטי אצל רופא/ת אאג . בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • גילית מזה היה בסוף?
 • בר
 • 21/05/2019 21:39
 • נזלת שחורה
 • אדם
 • 21/05/2019 20:24
 • שלום רב, אני סובל כבר כשנה מכאבים בחזה ובגרון שמרגישים כמו שריטה בגרון. בנוסף זה מלווה בנזלת שחורה וכרונית כל התקופה והרגשה של צרבת. עשיתי בדיקת גסטרוסקופיה ששללה ריפלוקס, בדיקת נשיפה שגם יצאה תקינה וגם צילום ריאות שיצא תקין. לקחתי נקסיום ותרופות נוספות נגד ריפלוקס וחומציות יתר שלא השפיעו או עזרו בשום צורה. אני מעשן כחפיסה ביום. האם יש קשר בין הנזלת השחורה לבין הכאבים בגרון ובחזה? וממה זה יכול לנבוע? תודה רבה מראש.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר ליאורה רוזן ד"ר ליאורה רוזן
יועצת קופ"ח מאוחדת ובבי"ח אסותא. קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ